Terénne úpravy

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu: takto vytvoríte oázu s kúzlom chaty!

Záhrada vidieckeho domu vyžaruje vidiecke kúzlo a kombinuje princípy dizajnu francúzskej záhradnej chaty s princípmi klasickej anglickej úpravy. Stredobodom záhrady vidieckeho domu je prirodzenosť. Farebné trvalky, sviežo kvitnúce popínavé rastliny a stromy sú rovnako súčasťou harmonického celkového obrazu v štýle vidieckeho domu ako záhony. Záhon vo vidieckom štýle vyzerá prirodzene a zároveň boduje dobre premysleným plánovaním. Ponúkame vám niekoľko záhradných plánov a vysvetlíme, ako môžete rastliny šikovne kombinovať.

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu: základné princípy navrhovania oázy v štýle anglickej chaty

Vytvorenie kvetinového záhonu v štýle vidieckeho domu Kombinácia kvetov

Záhrada vidieckeho domu je jednou z najobľúbenejších foriem záhradného dizajnu. Podobne ako v klasickej anglickej záhrade je veľký dôraz kladený na jasné rozdelenie vonkajšej plochy na rôzne zóny. Túto istú formálnosť uvoľňuje organický dizajn jednotlivých prvkov. Farebné okrasné záhony s lúčnymi kvetmi a sviežimi kríkmi dotvárajú čaro záhradného štýlu. Domáca záhrada nakoniec vyzerá hravo, slobodne a prirodzene krásne. Mimochodom, najväčšou výhodou záhrady vidieckeho domu je, že môže byť realizovaná na malých aj veľkých pozemkoch. Pri sadení by však hobby záhradník mal zvážiť niekoľko vecí. Toto sú najdôležitejšie tipy na vytvorenie kvetinového záhonu vo vidieckom štýle:

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu Tipy pre hobby záhradníkov

 • Vyberajte si rozkošne rastúce a kvitnúce kvety a rastliny. Môžete to urobiť jednoduchým trikom: Zasaďte kvety jedného druhu blízko seba. Vyberte stredne vysoké až vysoké kvety, ktoré od seba vizuálne oddelia jednotlivé oblasti v záhrade.
 • Skombinujte rastliny v pastelových farbách alebo rastliny z tej istej farebnej palety, aby ste vytvorili harmonický celkový obraz.
 • Pri navrhovaní dbajte na dobu kvitnutia rôznych rastlín a záhon naplánujte tak, aby počas celej záhradníckej sezóny bola nádhera kvetov..
 • Stavte na rýchlo rastúce klasiky ako ruže alebo nechtík.
 • Nezabudnite zahrnúť do postele štýlový lem. Plní niekoľko funkcií súčasne: môže oddeliť záhon od trávnika alebo od záhradného chodníka, čo výrazne uľahčuje prácu v záhrade. Dáva tiež záhonovej štruktúre a uvádza ju do požadovaného tvaru. Uistite sa však, že hranica postele vyzerá čo najprirodzenejšie. Na tento účel môžete použiť prírodné materiály, ako je kameň alebo drevo.
 • Zasaďte nielen vizuálne príťažlivé odrody, ale aj voňavé rastliny a rezané kvety.

Navrhovanie záhonu v záhrade vidieckeho domu: prirodzenosť je najvyššou prioritou

Vytvorte si záhon vo vidieckom štýle a vyberte si kvety, ktoré sami vysejete

Pri navrhovaní kvetinového záhonu vo vidieckom štýle neplatia rovnaké pravidlá ako obvykle. Vysoké kvety nemusia byť automaticky vysadené vzadu, v záhone sú rozložené rovnomerne. Cieľ: Záhon by mal pôsobiť čo najprirodzenejšie. Spoľahnite sa na jednoročné kvety ako lúčne sedmokrásky, ktoré sa samy vysejú. Títo prekvapení hostia sú vítaní v záhrade vidieckeho domu a zaisťujú harmonický celkový obraz. Mimochodom, sem patrí aj ozdobný kôš, byzantský Siegwurz a vikev. S týmito lúčnymi kvetmi zaručene príde do záhrady romantika.

Margarétky a lúčne kvety na záhone vedľa záhradného chodníka

Zabudnite tiež na princípy dizajnu moderných terénnych úprav. V záhrade chaty je prirodzenosť veľmi dôležitá. Záhradné chodníky a kvetinové záhony s jasnými líniami preto nie sú na mieste. Ak chcete záhradu štruktúrovať, môžete na okraj záhona vysadiť buxus.

Ak chcete vytvoriť malú záhradu vo vidieckom štýle, zaobídete sa bez trávnika a namiesto neho vysadíte na záhon okrasnú trávu. Nechajte svojej kreativite voľný priebeh a navrhnite záhon priamo na záhradný plot.

Záhrada na svahu predstavuje pre väčšinu hobby záhradníkov veľkú výzvu. Namiesto rozdelenia svahu na niekoľko úrovní, ako sa to často stáva v minimalistickej záhrade, skúste vytvoriť prirodzený prechod medzi rastlinami..

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu: Takto skombinujete kvety a vytvoríte celkový harmonický obraz

Vytvorenie záhonu v štýle vidieckeho domu Tipy pre hobby záhradníkov

Aby ste vytvorili efektívny záhon, vyberte si najskôr niekoľko rastlín, ktoré zodpovedajú charakteru záhrady vidieckeho domu, a svojim tvarom nastavte akcenty. V súbore môžu hrať hlavnú úlohu hojne kvitnúce trvalky, ako sú hortenzie. Farmárska hortenzia „Altona“ je kompaktná, boduje dlhým obdobím kvitnutia od júla do októbra a vytvára tmavo ružové až nebesky modré kvety. Guľová hortenzia “Anabelle” je absolútnou klasikou v záhrade vidieckeho domu. Je obzvlášť obľúbený pre veľké guľovité kvety v bielom a dlhé obdobie kvitnutia od júna do septembra. Panikulárna hortenzia „Vanille Fraise“ je skutočným pútačom pozornosti v záhrade chaty. Jeho kvety v lete menia farbu z ružovej na tmavočervenú.

Záhon vysaďte do záhrady vidieckeho domu s levanduľou na okraji

Ďalším dôležitým dizajnovým prvkom na záhone sú voňavé rastliny. Levanduľový živý plot, napríklad „modrej“ odrody, na okraji záhonu plní niekoľko funkcií: opticky rámuje záhradnú cestu, je nádherným pohľadom a zároveň drží vošky vo vzdialenosti od ostatných kvetov. Mimochodom, perfektným kombinačným partnerom pre levanduľový živý plot sú ruže.

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu. Starostlivosť o ruže

Ruže sú jednou z najdôležitejších súčastí kvetinového záhonu vo vidieckom štýle. V záhradnom centre je k dispozícii veľký výber odrôd. Trvalky ako odroda „Getrude Jekyll“ a „Munstead Wood“ alebo „Madame Hardy“ sú veľmi robustné a perfektne sa hodia do veľkého záhonu. Popínavá ruža „Kiftsgate“ je tiež pútačom pozornosti, najmä ak je záhon rozložený okolo vysokého stromu. Odroda „The Albrighton Rambler“ má kompaktný zvyk, a preto je ideálna pre malý záhon, napríklad vedľa terasy. Kvitne tiež niekoľkokrát do roka, a preto zaisťuje správny záhradný vzhľad vidieckeho domu počas celej záhradníckej sezóny.

Vytvorenie kvetinového záhonu v záhradnom pôdnom kryte vidieckeho domu

Vytrvalé rastliny sú ideálne do rohov kvetinového záhonu vo vidieckom štýle. Môžete vyplniť medzery a pridať farebné akcenty s kvetmi, ako sú delfínium, divozel, karafiát, korunný klinček a slnečník.

Záhradný žeriav “Ann Folkard” krája jemnú postavu na okraji kvetinového záhonu. Kvet boduje silným rastom a nádherným purpurovým kvetom s čiernym okom.

Kvety ako karafiátová odroda „Totatlly Tangerine“, ktorá kvitne celé leto a je vhodná aj ako rezaná kvetina, a kvetinový súbor spestrujú lúčne kvety „Čierne pančuchy“.

Nakoniec do aranžmány nezabudnite pridať aj niekoľko neskoro kvitnúcich rastlín. Dahlia, ktorá je považovaná za kráľovnú záhrady vidieckeho domu, slnečný klobúk, ktorý svojimi jasnými kvetmi vytvára šťastnú náladu, a pseudo slnečný klobúk, ktorý je skutočným magnetom na motýle, kvitnú až do októbra. Jesenný cyklámen môže efektívne doplniť jesenný súbor.

Vytvorte záhon v štýle vidieckeho domu: Tieto kvety sú perfektné ako akcenty v záhrade vidieckeho domu

Vytvorenie záhonu v štýle vidieckeho domu Tipy a triky

Záhon vo vidieckom štýle pozostáva predovšetkým zo sezónnych kvetov, voňavých rastlín a rastlín, ktoré priťahujú včely a motýle. Na okraji záhonu môžete pre zmenu zobraziť kvetináče a ružové oblúky. Dodržujte pravidlo: Záhrada by mala pôsobiť sviežo. Tieto rastliny prichádzajú do úvahy:

 Georgíny

Rustikálny záhon kvetinovej georgíny

Jiřiny patria k tým, ktorí milujú slnko. Najlepšie sa im darí na plnom slnku a potrebujú humóznu pôdu priepustnú pre vodu. Správny čas na výsadbu sa môže líšiť v závislosti od odrody, ale pre väčšinu je koniec mája. Dahlia sú perfektné ako rezané kvety a vydávajú jemnú vôňu, ktorá priťahuje včely a motýle do záhrady.

Begónie

Vytvorte záhradu vidieckeho domu, v ktorej kvitnú begónie v posteli

Begónie sú ideálne pre malú záhradu. Darí sa im v tienistom aj polotieni. Begónie patria k najobľúbenejším črepníkovým rastlinám, na záhone v záhrade vidieckeho domu odrežú dobrú postavu ako lem na okraji.

Mečík

Výsadba kvetov mečíka v záhrade vidieckeho domu

Rôznorodosť tvarov je pre štýlovú záhradu vo vidieckom štýle rozhodujúca. Gladioly rastú do výšky, a preto môžu vytvárať vzrušujúce kontrasty. Skombinujte ich s rododendronmi a malými rastlinami. Gladioly rastú rýchlo na slnečnom mieste. Sú vhodné ako rezané kvety. V záhrade vidieckeho domu vyzerajú obzvlášť dobre na okraji kvetinového záhonu.

Tuberózy

Vytvorte kvetinový záhon v záhrade vidieckeho domu. Rastlinné tuberózy

Tuberózy vydávajú silnú vôňu a priťahujú doma motýle a včely do záhrady. Milujú slnečné a tienisté miesta a sú ideálnym partnerom pre mečíky.

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu: Príklad nádhernej kombinácie kvetov

Návrhy dizajnu vidieckej záhrady pre kombinácie rastlín

Aby ste získali lepšiu predstavu o tom, ako môžete efektívne kombinovať jednotlivé kvety v záhrade vidieckeho domu, ponúkame vám nápad na dizajn v štýle chaty. Rastliny uprednostňujú slnečné až tienisté stanovište a kyprú, humóznu pôdu s dobrým odtokom. Na prvý pohľad sú to kvety a rastliny:

Vytvorte záhon vedľa záhradného plotu v štýle vidieckeho domu

 • Červený klinček odrody „Clifford Moor“. Lúčny kvet je obzvlášť obľúbený kvôli ružovým kvetom, a preto sa často nachádza v prírodných záhradách Má veľmi dlhú dobu kvitnutia a môže vytvárať kvety až do prvého mrazu.
 • Jarný klinček odrody “Firewitch” je kvet s kompaktným rastom a hlboko rezanými kvetmi. Karafiát peria láka včely a motýle do prírodnej záhrady.
 • Bohatý vonný kameň je dokonalým spoločníkom pre klinčeky v záhrade vidieckeho domu. Rastlina vytvára malé biele kvety, ktoré v záhrade vydávajú sladkú vôňu.
 • Phlox je jednou z najobľúbenejších trvaliek v záhrade vidieckeho domu. V súčasnej dobe je k dispozícii široká škála rôznych odrôd kultivarov plameňových kvetov. V záhradných centrách nájdete širokú škálu od raného kvitnutia až po mrazuvzdorné odrody phlox.
 • Kalifornský mak zaisťuje v letných mesiacoch kvitnúcu nádheru. Jeho kvety žiaria v zlatožltej farbe a automaticky pútajú pozornosť.

Vytvorenie záhonu v záhrade vidieckeho domu Tipy pre hobby záhradníkov

Pred výsadbou položte drenážnu vrstvu z expandovanej hliny. Potom rozdeľte kvety v skupinách po troch v posteli. Optimálna vzdialenosť medzi skupinami je 30 cm. Kvety prihnojte organickým hnojivom v tekutej forme. Rastliny potrebujú najmenej 6 hodín denne na priamom slnečnom svetle a prvý rok ich treba polievať každé tri dni. V druhom roku ich môžete polievať raz týždenne. Zvädnuté kvety pravidelne odrežte. Tak zaistíte, aby kvety rýchlo vytvárali nové kvety, a predĺžite dobu kvitnutia.