Terasy

Nápady na tienenie terasy pre štýlové a funkčné vonkajšie priestory

Ak sa nechcete vystavovať škodlivým slnečným lúčom, riešením by boli vhodné nápady na tienenie terasy. Aj keď trávenie času vonku je relaxačné a omladzujúce, nie každý chce alebo by mal zostať v horúčave príliš dlho. Niekedy je jednoducho príliš teplo. Ak plánujete vonkajší priestor alebo prostredie, mali by ste do svojich návrhov zahrnúť aspoň jedného poskytovateľa odtieňov. V ideálnom prípade to plánujete v oblastiach činnosti, kde môžete mať prospech z čerstvého vzduchu bez toho, aby ste boli vystavení priamemu slnečnému žiareniu.

Nápady na tienenie terasy pre každý domov

čerstvo vyzerajúce nápady na tienenie terás s výsuvnými obrazovkami

Aj keď vám príjemná klíma umožní vychutnať si grilovanie na záhrade a vonkajšie párty po celý rok, existuje niekoľko krokov, ktoré musíte urobiť, aby ste zaistili, že vaša rodina a priatelia budú mať takú výhodu. Môžete napríklad navrhnúť a zatieniť vonkajší jedálenský kút na praktickom mieste na terase. Ak žijete v oblasti, kde je veľa slnečných dní v roku, existujú chytré spôsoby, ako vytvoriť tieň. Zrubové steny zvyčajne blokujú slnko a poskytujú dostatočný tieň. Aby ste zaistili, že vaša terasa alebo iná zábavná oblasť bude pohodlná a použiteľná po celý rok, tu nájdete funkčné a štýlové spôsoby, ako dodať tieň vonkajším obytným priestorom..

moderný dizajn bytu s bielou krytou terasou s ventilátorom a posuvnými sklenenými dverami

V tomto prípade projektanti na plochú strechu namontovali konzolovú oceľovú konštrukciu. To tiež absorbuje a presmeruje intenzitu slnka. V zadnej časti domu iná štruktúra pripomína prednú časť a na nádvorí vytvára krytú jedáleň. Mäkké osvetlenie a ventilátory tiež pomáhajú udržať hostí v chlade počas horúcich nocí. Skriňa odolná voči poveternostným vplyvom bola prerobená na vnútornú a vonkajšiu kuchyňu prístupnú z jedálne na nádvorí. Vďaka tomu je vhodnou alternatívou k väčšej vnútornej kuchyni.

Zaveste markízu

štýlové nápady na tienenie terasy s markízou po celej ploche

Tieniace plachty sú jednoduchým a atraktívnym spôsobom, ako zaistiť tieň vo vonkajších obytných priestoroch. Tieto veľké kusy látky majú spravidla tvar trojuholníkových plachiet. Medzi stĺpmi alebo štruktúrami môžete natiahnuť plachtu tak, aby zakryla terasy a ďalšie vonkajšie plochy. V závislosti od farby a štýlu, ktorý si vyberiete, môžete nechať svoju plachtovú plachtu pôsobiť moderne a elegantne alebo trochu rustikálnejšie. Táto možnosť sa zvyčajne ľahko inštaluje a dá sa kúpiť v železiarstve alebo v niektorých záhradných centrách. Možno si však budete musieť objednať plachtu na mieru, aby ste sa uistili, že správne sedí vo vašej oblasti.

Lacné nápady na terasu na ochranu pred slnkom so slnečníkom

veľká funkčná slnečná clona ako nápady na terasu na ochranu pred slnkom

Slnečníky sú logicky jednou z najrýchlejších a najlacnejších možností, pokiaľ ide o nápady na tienenie terás. Ak teda máte iba niekoľko dní alebo hodín spoločenské stretnutie a potrebujete viac tieňa, môžu byť tieto dáždniky tou najlepšou voľbou. Ak však chcete nájsť perfektný slnečník, možno ho budete musieť objednať online alebo ho nechať vyrobiť. Základné možnosti s rôznymi farbami však nájdete v záhradných centrách, kde je k dispozícii aj záhradný nábytok. Dáždniky si dokonca môžete kúpiť v obchodoch s potravinami tesne pred zábavnou letnou sezónou a počas nej.

luxusný dom s bazénom a veľkou terasou pokrytou oceľovou konštrukciou

Okrem toho sa môžete rozhodnúť pre jednoduché slnečníky so stĺpikom, ktorý vložíte do otvoru v strede väčšiny záhradných stolov alebo samostatných doplnkov. Pre samostatné verzie si môžete vybrať konvenčné dáždniky, ktoré majú rovný stĺp a poskytujú tieň v kruhu okolo tohto stĺpika. Môžete si dokonca vybrať striedavé dáždniky, ktoré vám umožnia vyhnúť sa podstavci a nasmerovať tieň na vonkajšie zábavné priestory. Ofsetové dáždniky sú často drahšie, ale na tom nemožno šetriť. Lacné verzie alebo základne často nefungujú tak dobre ako ich lepšie vyrobené náprotivky. V prípade, že ich budete musieť vymeniť, možno budete musieť minúť dvakrát toľko. Pretože dáždniky zatienia naraz iba obmedzené oblasti, je táto možnosť najlepšia, ak máte konkrétne miesta, ktoré vyžadujú ochranu pred slnkom. Príkladom toho môže byť jedálenský stôl na terase.

Terasový dizajn s plátnom

Strešná záhradná terasa s ochrannou clonou a nápadmi na tienenie terasy tmavou tkaninou

Na terase môžete nainštalovať obrazovku ako druh baldachýnu. Títo darcovia tieňa vyrobení z látky spravidla slúžia aj ako ochrana pred nepriaznivým počasím, keď sú hostia v strešnej záhrade alebo sa pohybujú medzi budovami. Ak máte napríklad na dome alebo na záhrade terasu pokrytú pergolou, môžete pridať zariadenie na zaistenie tieňa nad chodníkom, ktorý spája verandu s terasou. Takýto baldachýn však nemusí nutne pozostávať z baldachýnu. Môžete tiež vytvoriť prirodzenú, živú ochranu pred slnkom, napríklad pestovaním viniča nad klenutou mrežou alebo pergolou.

Pergola z viniča

malý stôl so stoličkami na terase s pergolou

Môžete tiež zasadiť vinič hroznorodý, aby dodal tieň pergolám, altánkom, plotom a múrom. Môžu byť dokonca pestované medzi plotom a pergolou alebo inou štruktúrou. Môžete tak vytvoriť prírodný stan. Môžete to urobiť tak, že vinič budete pestovať pozdĺž mreží, tŕňa alebo šnúry navlečených medzi týmito dvoma štruktúrami.

kvitnúca pergola viniča v záhrade ako zdroj tieňa

Pestovanie viniča hroznorodého na plote, ktorý dostatočne neblokuje svetlo, ako je napríklad plot s reťazovým článkom alebo plot s delenou koľajnicou, je ďalším jednoduchým spôsobom, ako pridať tieň a súkromie. Stálezelené vinice, ktoré nevymierajú alebo je potrebné ich v zime orezávať, sú najlepšou možnosťou, ak chcete mať tieň po celý rok. Medzi nápady na tienenie terasy, ktoré poskytujú tieň, patrí hrozno, chayote a iné tekvice, popínavé rastliny a vistárie.

Nápady na tienenie terasy pomocou markíz

červené a biele pruhy na markíze ako nápady na tienenie terasy na drevenej konštrukcii

Markízy sa ľahko inštalujú a nájdete ich takmer v každom železiarstve. Sú osvedčeným spôsobom, ako ľahko poskytnúť tieň vo vonkajších priestoroch. Stačí ich pripevniť priamo na stenu. Markízy môžete samozrejme pripevniť na stĺpiky alebo pergolu, ak ich chcete použiť ako trvalú konštrukciu. V niektorých štýloch sú stĺpiky vstavané do dizajnu. Na výber sú v zásade tri typy markíz: pevné kovové markízy, stacionárne látkové markízy a výsuvné markízy. Pevné kovové markízy, zvyčajne vyrobené z hliníka, sú tou najpevnejšou a môžu odolávať dažďu, vetru a slnku roky.

farebné výsuvné markízy ako nápady na tienenie terás v moderných bytoch

Stacionárne markízy vyrobené z látky sú na druhom mieste, pokiaľ ide o robustnosť. Tieto sú však oveľa viac prispôsobiteľné a môžu lepšie dopĺňať váš priestor. Môžete si vybrať medzi rôznymi štýlmi a veľkým výberom farieb. Výsuvné markízy sú tiež najuniverzálnejšou možnosťou. Umožňujú vám rozhodnúť sa, kedy chcete ochranu pred slnkom a dažďom a kedy chcete, aby bola vaša terasa nekrytá. V kategórii výsuvných markíz si môžete vybrať medzi lacnejšími možnosťami, ktoré otvárate ručne, alebo modelmi s plnou motorizáciou. Napriek tomu, že nápady na tienenie terás tohto druhu nie sú vždy lacné, ponúkajú relatívne lacný spôsob, ako pokryť veľkú plochu bez toho, aby ste museli inštalovať celú konštrukciu..

Zasaďte veľký strom

veľký strom poskytujúci tieň uprostred terasy s drevenými podlahovými doskami v modernom štýle

Stromy sú jasnou voľbou a ekologickým a lacným spôsobom, ako pridať tieň do vášho vonkajšieho priestoru. Samozrejme, budete si musieť vybrať odrody, ktoré rastú tienistým spôsobom, ale veľa možností nájdete jednoducho vo svojom miestnom záhradnom centre alebo v spolupráci s krajinným dizajnérom. Mnoho stromov, ktoré poskytujú tieň, je listnatých, ale môžete ich použiť aj vonku na jeseň a v zime. Preto by ste sa mali radšej rozhodnúť pre vždyzelené rastliny.

útulná terasa s okrúhlym stolom a tienením pri baroch

Problém pri nápadoch na tienenie terás stromami však spočíva v tom, že mladému stromu bude trvať dlho, kým vyrastie dostatočne veľký na to, aby poskytol značné množstvo tieňa. Na konečný výsledok sa určite oplatí počkať. Niektorí majitelia domov dokonca vytvárajú plné vonkajšie priestory pod korunou jedného stromu. Vzniká tak priestor, ktorý je funkčný, krásny a integrovaný do prírody zároveň. Majte tiež na pamäti, že strategicky vysadené stromy môžu znížiť náklady na energiu a vykurovanie a chladenie vášho domova.

Nápady na tienenie terasy s pavilónom

Pavilón v záhrade so závesnými rastlinami navrhnutý ako baldachýn poskytuje v lete tieň

Altánok má zvyčajne textilný vrch a rohové stĺpiky ako baldachýn. Väčšina pavilónov má skôr polotrvalú štruktúru, pretože ich zvyčajne môžete relatívne ľahko presúvať alebo odstraňovať. Na zaistenie stability a dlhodobého používania však musíte najskôr zostaviť altánok a pripevniť ho na terasu. Pavilóny sú atraktívnejšie a spravidla lepšie vyrobené ako markízy, pretože sú navrhnuté tak, aby dlhodobo odolávali poveternostným podmienkam.

mestská terasa s drevenými clonami a tienidlom na jedálenský stôl

Môžete však chcieť aj niečo s väčším štýlom a odolnosťou ako dočasný baldachýn. Ak váš rozpočet neumožňuje postaviť trvalý kryt na terasu, drevené lamely sú dokonalou strednou cestou. Na správnu inštaláciu však stojí za to najať si remeselníka alebo dodávateľa. Ako teda túto možnosť čo najlepšie využiť. Pavilón nevydrží tak dlho ako pevná strešná konštrukcia pre krytú terasu. Ponúka vám však atraktívnu a tienistú konštrukciu s primeranou inštaláciou a údržbou na mnoho ďalších rokov.

Vybudujte si trvalú strechu

stĺpiky v šedej kombinácii s drevenými podlahovými doskami a myšlienkami na tienenie terasy minimalistický dizajn

Ak máte existujúcu palubu alebo terasu bez krytu, môžete si vždy postaviť trvalú, pevnú strechu. Takýmto spôsobom môžete premeniť svoju terasu na krytú terasu. Je to drahšia možnosť, ako boli doteraz uvedené, ale je to aj trvalé riešenie. To vytvára príležitosť výrazne zlepšiť vzhľad a funkciu vašej terasy. Inštalácia tejto možnosti trvá dlhšie, spravidla si vyžaduje najatie dodávateľa a s najväčšou pravdepodobnosťou zahŕňa stavebné povolenie. Ak však máte čas a rozpočet, bude to vaša najelegantnejšia a najatraktívnejšia možnosť na vytvorenie tieňa.