Rozwój sztuki tatuażu: od średniowiecza do współczesności. Sztuka tatuażu.

Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa złoty wiek tatuażu dobiegł końca. W rezultacie tatuaż został zakazany i zaczął być uważany za atrybut barbarzyństwa i pogaństwa. Oczywiście takiej starożytnej tradycji nie można było zatrzymać z dnia na dzień..

Na początku XIII wieku tatuaże wykonywali artyści budujący i cyrkowi, błaznów, ukazując pomalowane części ciała i zachwycając porządną publiczność.

Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu

Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu

Religijny zakaz tatuażu nie był straszny dla przedstawicieli tego zawodu, gdyż samo działanie uchodziło za diabelskie rzemiosło..

W czasach wypraw krzyżowych rycerze nakłuwali sobie krzyż w zgięciu ramienia, a nawet czole, podkreślając przynależność do wiary chrześcijańskiej.

Jednak Święta Inkwizycja szybko położyła kres tej okrutnej praktyce oszpecania ludzkiego ciała – stworzenia Pana.

Religia dała pielgrzymom kolejną lukę dotyczącą tatuaży.

Rozwój sztuki tatuażu: od średniowiecza do współczesności – wszystkie najważniejsze

W średniowieczu pielgrzymi nie mieli innego sposobu, by udowodnić, że rzeczywiście odwiedzili święte miejsca, poza pokazaniem wykonanego tam tatuażu. Najczęstszym był tatuaż krzyża, ale były też bardziej oryginalne rysunki – św. Jerzy pokonujący smoka, Dziewica z Dzieciątkiem Jezus, św. Piotr.

Wreszcie tatuaż „barbarzyński” był oczywiście używany do piętnowania przestępców. O ile w starożytności znakowanie było środkiem ekstremalnym, okrutną i haniebną karą, to w średniowieczu, kiedy Inkwizycja wymyślała wiele znacznie surowszych tortur, tatuaż zaczął służyć jedynie identyfikacji przestępcy. Oszustów karcianych napiętnowano sześciokątem, zbiegłych żeglarzy nakłuwano hakiem, a kłusowników rogami.

Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 8Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 8Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 7Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 7Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 6Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 6Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 5Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 5Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 4Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 4Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 3Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 3Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 2Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 2Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciu 1Rozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciu 1Rozwój sztuki tatuażu 5Rozwój sztuki tatuażu 5Rozwój sztuki tatuażu 4Rozwój sztuki tatuażu 4Rozwój sztuki tatuażu - przykłady na zdjęciuRozwój sztuki tatuażu – przykłady na zdjęciuRozwój sztuki tatuażu 2Rozwój sztuki tatuażu 2Rozwój sztuki tatuażu 1Rozwój sztuki tatuażu 1

Pod koniec XVIII wieku nastąpiła eksplozja popularności tatuaży w Europie. Faktem jest, że w 1771 roku kapitan James Cook powrócił ze swojej pierwszej wyprawy do Australii i Nowej Zelandii, zabierając ze sobą „pamiątkę” – Wielkiego Omaja, aborygena, pokrytego od stóp do głów tatuażami.

Wpływ kościoła w tamtej epoce nie był już tak wielki i wszechstronny jak w średniowieczu, a ekstrawagancki tubylec po prostu nie mógł nie przyciągnąć uwagi spragnionej tatuażu europejskiej opinii publicznej..