Remeselné nápady

Kreatívne techniky kreslenia pri maľovaní s deťmi – 28 originálnych myšlienok

Maľovanie a kreslenie patria k najobľúbenejším aktivitám detí všetkých vekových skupín. Takže to Maľovanie s deťmi Aby bola zábava ešte väčšia a ešte viac posilnila kreativitu tých najmenších, môžete vyskúšať niektoré originálne techniky maľovania a kreslenia. V tomto článku nájdete veľa krásnych a kreatívnych nápadov!

Maľovanie s deťmi odtlačky prstov-kresba-technika-vtáčia ratolesť

Maľovanie s deťmi – technika kresby frotážou

Maľovanie s deťmi kreatívne-kresliace-techniky-frotáž-jesenné lístie

Frottage je stará tlačová technika, ktorá je veľmi obľúbená aj medzi deťmi. Za týmto účelom sa predmet so štruktúrovaným povrchom umiestni pod list papiera a list sa potom natrie pastelovými pastelkami, pastelkami alebo tupou ceruzkou. Týmto spôsobom sa štruktúra povrchu prenesie na list a nakreslí sa krásny obrázok.

Kreatívna maľba s deťmi – bodkovaný vzor

Maľovanie s deťmi technikou kreslenia tampónom-vatové tyčinky

Dabbing je populárna technika, ktorá je užitočná aj pri maľovaní rôznych obrázkov a predmetov. Jednoduchými vatovými tampónmi, ktoré má každý doma, a kvašovými alebo akrylovými farbami môžu deti namaľovať určité prvky alebo dokonca celé obrázky..

Navrhnite obrázky odtlačkov rúk – roztomilé nápady pre deti v materskej škole

Techniky maľovania krémom na holenie – návody na zaujímavé umenie

Naučte sa kresliť s návodom pre deti – vtipné postavičky & Motívy

„Dot -painting“ – Umenie domorodcov v Austrálii

farba-deti-bodky-jašterica-motív

Táto forma bodovej maľby bola vytvorená v roku 1972 v Papunya, malej domorodej osade v Austrálii. Mladý učiteľ školy Geoffrey Bardon požiadal domorodcov, aby predstavili svoje príbehy o čase snov na plátne. Domorodé umenie sa stalo celosvetovo známym ako nový umelecký štýl a nazývalo sa Papunya Tula.

farba-deti-bodky-austrália-vzor-jašterica-had-klokan

Bodová maľba je ideálna pre hodiny výtvarnej výchovy na základnej škole a pre deti na základných školách všeobecne. Táto jednoduchá technika má fascinujúci účinok a môže byť tiež implementovaná moderným spôsobom. Na maľovanie nemusíte byť ani talent. Zvlášť vhodné sú motívy súvisiace s Austráliou, ako klokany, jašterice a hady. Deti sa tak môžu hrou dozvedieť viac o ďalekej krajine.

Tlač pomocou bublinkovej fólie

farba-deti-bublina-folia-vzor-bodky

Málokto, kto si vyberie bublinkovú fóliu, odolá rozbitiu vzduchových bublín prstami. Ale bublinková fólia je krásny materiál, ktorý sa dobre hodí pre ručné práce. Zvlášť obľúbená je tlač na vzduchový vankúš, pretože vytvára veľké množstvo náhodných štruktúr.

farba-deti-blistrová fólia-ryba-nástenná maľba

S potlačou bublinkovej fólie môžu deti namaľovať krásny podvodný obrázok. Najprv sa vytvorí modré pozadie. Potom siluety dvoch rýb s oranžovou akrylovou farbou. Kúsok bublinkovej fólie sa potom rozreže na tvar a veľkosť ryby. Teraz na bublinkovú fóliu namaľujte štetcom a akrylovou farbou. Potom bublinkovú fóliu otočte, položte na rybu a opatrne stlačte. Rovnakú metódu je možné použiť aj na výrobu bielych bublín vo vode. Aby boli obrázky na záver, deti by mali namaľovať detaily na ryby a niektoré morské riasy.

Technika kreslenia pre deti špongiou

Maľovanie s deťmi kreatívne-nápady-kresba-technika-špongie-farba

Na kreatívne maľovanie s deťmi môžete namiesto bežného štetca použiť rôzne nástroje. S farbami na špongiu a kvaš môžu vaše deti namaľovať nádhernú krajinu, kytice kvetov a akékoľvek zvieratká. Špongiu môžete tiež nakrájať na menšie kúsky v určitom tvare a použiť ako pečiatku.

Maľujte škvrnami farby

Maľovanie s deťmi kreatívne nápady-farba-postrek-papier

Jednoduché farebné škvrny je možné pomocou tejto kresliacej techniky transformovať na skutočné umelecké diela. Dajte svojmu dieťaťu kúsok papiera, farby a štetec. Teraz by malo na papier namaľovať niekoľko kvapiek farby a potom list zložiť, kým je farba ešte vlhká. Nakoniec rozložte list a zistite, ako obrázok vyzerá.

Maľovanie s deťmi – ruky a stopy

technika maľovania-s-deťmi-odtlačkom ruky-stopy

Veľmi obľúbenou technikou kreslenia, ktorá je skutočne zábavná, je maľovanie rukou a stopami. Existujú špeciálne farby na prsty, ktoré umožňujú deťom kresliť kreatívne obrázky prstami, nohami a rukami. Maľovanie farbami na prsty nie je len zábava, má tiež pozitívne účinky na deti a ich predstavivosť.

Namaľujte kreatívne obrázky farbami prstov

maľba-s-deťmi-zvieratami-odtlačok prsta-stopy

Technika kreslenia je jednoduchá – dieťa by si malo jednoducho namočiť nohu, ruku alebo prst do farby na prsty a potom urobiť dojem na kus papiera. Potom môžete z výtlačku spoločne vyčarovať obľúbené zvieratko alebo nádhernú krajinu.

Maľovanie s deťmi – technika kresby odtlačkami prstov

kresba-s-detmi-prstami-kreativna-kresba-technika-snehuliaci

Špeciálne farby na prsty sú vhodné pre veľké aj veľmi malé deti, pretože neobsahujú žiadne škodlivé látky. Ak na maľovanie s deťmi použijete namiesto akrylových farieb špeciálne farby na prsty, nemôžete sa obávať, že by vám ruka dieťaťa omylom skončila v ústach.

Päste na maľovanie s deťmi

farba-s-detskymi-jesennymi-tekvicami-natieracími-päsťami-trblietkami

Keď malí maľujú rukami, dajú sa použiť nielen prsty a dlaň. Päsťami môžete vyčarovať aj kreatívne obrázky. Odtlačok päste je perfektný napríklad na maľovanie tekvíc alebo morských koní.

Maliarske techniky pre deti na jeseň

maľovanie-s-deťmi-jesennými-maliarskymi-technikami-jesennými-listami-farbami

Pri kreslení s deťmi sú dojmy vždy dobrý nápad. Ak by ste radšej mali čisté ruky, môžete zvážiť metódy kreslenia pomocou rôznych predmetov. S jesenným lístím a zodpovedajúcimi farbami môžu deti namaľovať farebné jesenné obrázky.

Ovocie a zelenina na maľovanie

maľba-s-deťmi-kresba-techniky-kreatívna-ovocná pečiatka

Ďalšou kreatívnou technikou kreslenia, s ktorou by ste mohli maľovať s deťmi, by bolo použiť existujúce ovocie a zeleninu. Ak chce napríklad vaše dieťa namaľovať jablko alebo hrušku, môžete zodpovedajúce ovocie nakrájať na polovicu, namočiť do farby a urobiť presný dojem..

Vyrobte si vlastné pečiatky z ovocia a zeleniny

maľovať-s-deťmi-vyrábať-vlastné-ovocno-zeleninové-pečiatky

Pečiatky pre svoje deti môžete vyrobiť sami z rôzneho ovocia a zeleniny v akomkoľvek tvare. Potom pečiatky používajte pri maľovaní s deťmi a vytvárajte kreatívne obrázky. Ak je pre pečiatku požadovaný konkrétny tvar, je najlepšie použiť hrubý zemiak.

Vyrobte tlačnú farbu na maľovanie s deťmi

recept na maľovanie s deťmi-urobte si ho sami

Touto technikou kreslenia je možné s deťmi kresliť krásne obrázky so štruktúrovaným povrchom. Za týmto účelom sa tlačná farba vyrobí z lyžice múky, lyžice soli, vody a rôznych potravinárskych farieb. Keď je obrázok pripravený, je možné ho nechať v mikrovlnnej rúre 10-30 sekúnd, aby sa farba nastavila.

Maľba a ručné práce s deťmi

farba-s-deťmi-vystrihnutá-lepidlo-drotár s motívmi

Ďalšou technikou kresby je kombinácia maľby a ručných prác. Za týmto účelom sa najskôr natrú listy papiera ľubovoľnej farby a vystrihnú sa z nich šablóny. Potom šablóny nalepte na samostatný list a navrhnite s deťmi kreatívny obrázok.

Výroba mramorovaného papiera s deťmi – technika maľby Ebru

maľba-s-deťmi-ebru-maľba-kresba-technika-mramorový papier

Táto maliarska technika sa nazýva Ebru a zahŕňa maľovanie obrázkov na vodu alebo v tomto prípade mlieko a ich následné prenesenie na list papiera. Na to sú tiež potrebné olejové farby a rozpúšťadlá, ako aj dostatočne veľká nádoba na list papiera.

Maľujte mydlovými bublinami

Mydlové bubliny sú fascinujúce. Je to vždy skvelá zábava, keď bubliny plávajú vzduchom a nakoniec prasknú. Môžete tiež maľovať mydlovými bublinami a vykúzliť tie najväčšie umelecké diela! Pri maľovaní mydlovými bublinami deti tiež zažijú, čo môžu dosiahnuť rôznym využitím svojej dychovej sily. Jemné fúkanie vedie k inému výsledku.

vzor pre deti vymaľujte mydlovú bublinu

Budete potrebovať: Zmes mydlových bublín (vyrobená z umývacieho prostriedku, vody, cukru a glycerínu), potravinárske farbivo alebo akvarel, plech na pečenie, pohár, slamku a biely papier.

* Ak máte obavy, že malé deti prídu do styku s pracím prostriedkom, môžete ako alternatívu použiť mlieko. Mliečne bubliny sú ťažšie ako mydlové bubliny, ale sú rovnako vhodné pre abstraktné motívy.

Zmes bubliniek zmiešajte s niekoľkými kvapkami potravinárskeho farbiva v pohári. Položte pohár do stredu plechu. Jemne fúkajte slamkou. Veľa mydlových bublín vylieza zo skla a rozloží sa na plech. Potom pohár odložte. Vezmite list bieleho papiera a opatrne ho položte na mydlové bubliny. Potom už len nechajte umelecké dielo uschnúť.

Kreslenie a maľovanie s deťmi – škrabance na obrázky

kresba-s-deťmi-škrabancami-kresba-deti-kresba-technika

Stieracie značky sú tvorivou aktivitou pre malých aj veľkých. Ak si chcete sami vytvoriť vzor škrabanca, mali by ste kúsok lepenky natrieť farebnými olejovými pastelmi. Potom skicu prikryte zmesou čiernej kvašovej farby a mydla. Keď je farba suchá, akékoľvek obrázky a motívy je možné na lepenku zoškrabať špáradlami alebo drevenými špajdlami.

Technika kreslenia kartónom

maľba-s-deťmi-kartón-kartón-pruhy-kresba-technika

Ak hľadáte inú alternatívu k konvenčnej kefke, môžete použiť malé pásy lepenky. Pre deti je ľahké kresliť zvislé a vodorovné čiary pre domy a iné budovy.

Na maľovanie použite namiesto štetca štetec na riad

maľovanie-s-deťmi-kreatívne nápady-umývacie-kefy-namiesto-štetcov

Pri maľovaní s deťmi sú možnou alternatívou kefy všetky kuchynské pomôcky a nástroje. Platí: čím neobvyklejšie, tým lepšie. Pomocou štetca na riad môžete napríklad vymaľovať nádherné krajiny jesenným alebo zeleným listím.

Pekná technika kresby – prasknutý papier

maľovanie-s-deťmi-kreatívne-kresliace-techniky-popraskané-efekt

Touto technikou kreslenia je dosiahnutý zaujímavý popraskaný efekt. Olejovými pastelmi najskôr namaľujte celý obrázok a pokrčte ho. Potom plech opäť uhlaďte a natrite tmavou farbou. Nakoniec kresbu opláchnite vodou a nechajte uschnúť.

Maľba s deťmi – lepiaca fólia na mramorový efekt

maľba-s-deťmi-kresba-technika-priľnavý film-mramorový efekt

Kreatívne efekty je možné vytvárať aj na maľovaných obrázkoch pomocou lepiacej fólie. Keď sú farby stále mokré, obrázok je prikrytý plastovou fóliou. Teraz by ste mali lepiacu fóliu trochu pritlačiť, aby ste vytvorili skvelý mramorový efekt.

film-detská-kuchynská roletová fólia

Priľnavú fóliu je tiež možné omotať okolo prázdnej kuchynskej rolky, natrieť ju akrylovou farbou a potom prevaliť na papier. S priadzou, bublinkovou fóliou a iným materiálom sa vytvára veľmi odlišný vzhľad! Nechajte deti experimentovať!

farba-detská-priadza-papierová rolka

Potlač známok s toaletným valčekom pre najmenších

farba-deti-toaletný papier-kuchyňa-papier-rolka-kruh-vzor-srdce

Ak chcete kruhy vytlačiť, vezmite spodný okraj prázdneho toaletného papiera. Na papierový tanier naneste trochu farby a namočte do neho toaletný papier. Teraz vytlačte na papier pečiatkami, ako sa vám páči. Ak je toaletný kotúč ohnutý z jednej strany, vytvorí sa pečiatka srdca.

Akvarel a soľ pre pekné efekty

maľba-s-deťmi-akvarelom-kresba-technika-soľ-efekt

Ak ešte mokrý obraz akvarelom posypete trochou soli, soľ vsiakne do farieb a získa zrnitý efekt. Ilustrované techniky kresby pri maľovaní s deťmi sú zábavné, podnecujú ich predstavivosť a podporujú kreativitu.

farba-deti-akvarely-efekty-soli-zebra-obraz