Priateľský k životnému prostrediu

Ekologické obaly vyrobené z bioplastov – ekologické skladovanie

ekologicky šetrné balenie baktérie kvasinky ekologické skladovanie potraviny šupka odlupovať

Talianska dizajnérka Emma Safe vytvorila potravinový odpad s baktériami a kvasinkami, aby vymyslela ekologické obaly. Toto bol pokus o vytvorenie udržateľnej alternatívy k plastu. Projekt s názvom „Od šupky k šupke“ predpokladá, že vynálezca bude vyrábať obaly a nádoby na potraviny šetrné k životnému prostrediu. Dosahuje to varením mikrobiálnej celulózy, symbiotickej kultúry baktérií a kvasiniek, so zvyškami jedla z ovocia a zeleniny. Mikroorganizmy v látke (tiež nazývanej scoby) reagujú s fruktózou a vitamínmi, ktoré sa prirodzene nachádzajú v potravinovom odpade, aby sa rozmnožili a vytvorili vrstvy celulózy. Toto je dôležitá štrukturálna zložka v stenách rastlinných buniek, ktorá im pomáha zostať rigidná.

Šetrné k životnému prostrediu ako alternatíva k plastu

ekologické balenie baktérií kvasinky ekologické skladovanie balenie potravín pestré farby

Na výrobu materiálu je odpadové ovocie a zelenina namočené vo vode a kyseline octovej. Mikroorganizmy premieňajú fruktózu a vitamíny v odpade na čistú celulózu, kým sa nevytvorí želatínový materiál. Táto zmes sa potom nechá dva až štyri týždne odležať, v závislosti od požadovanej hrúbky, predtým, ako schne pri izbovej teplote. Po zaschnutí sa hmota zmení na priesvitnú vrstvu s vlastnosťami podobnými papieru, plastu a koži.

Šetrné k životnému prostrediu balenie baktérií kvasinky ekologické skladovanie transparentný materiál potravín

Materiál môže tiež schnúť na povrchoch a vytvárať rôzne textúry a vzory. Čím je povrch hladší, tým bude celulóza lesklejšia. Vrstva sušená napríklad na doske z plexiskla je podobná plastu. Návrhár tiež experimentoval s rôznym ovocím a zeleninou, ako sú jablká, zemiaky, červená repa, hroznové výlisky a chmeľ, aby vytvorili rôzne farby a textúry materiálu..

ekologické balenie baktérií kvasinky ekologické udržateľné alternatíva k plastu pouličná kuchyňa modrá

Dúfa, že jej organické, ekologické obaly by mohli slúžiť ako náhrada za široko používané plastové a papierové obaly. Projektant to považuje za jednu z hlavných príčin znečistenia Zeme a oceánov.

ekologicky šetrné balenie baktérie kvasinky ekologický udržateľný kontajner modrá lyžica žltá

Podľa údajov Európskej komisie Eurostat boli papier a lepenka v rokoch 2006 až 2015 najdôležitejším odpadom z obalov v EÚ (34,8 milióna ton v roku 2015), za ním nasledovali plasty a sklo (15,9 a 15,8 milióna ton). Značná časť z toho je vo forme obalov na potraviny.

ekologické balenie baktérií kvasinky ekologické udržateľné alternatíva k plastovým bylinkám skladovať v suchu

Talian chce, aby priemysel začal s balením potravín zaobchádzať ako s prírodným peelingom pre položky, ktoré obsahuje. Inšpirácia talianskeho návrhára Bruna Munariho znie: „Príroda je prvým výrobcom obalov na svete. Každá škrupina alebo koža chráni svoj obsah zodpovedajúcim spôsobom. “

Výhody a vlastnosti pre ekologické využitie

ekologicky šetrné balenie baktérií kvasinky ekologické skladovanie pohár na balenie potravín

“Väčšina potravín je zabalená do materiálov, ktoré sú navrhnuté tak, aby vydržali, a väčšina potravín má v porovnaní s nádobami krátky životný cyklus,” povedal dizajnér. Balenie šetrné k životnému prostrediu počas svojho vývoja dodržiava prirodzený princíp pôsobenia ako prísada. Hlavným cieľom je opäť sa priblížiť k prírode tým, že ponúkneme udržateľnejšiu alternatívu k tomu, čo v súčasnej dobe ponúka potravinársky priemysel, “dodala.

ekologicky šetrné balenie baktérií kvasinky ekologické skladovanie balenie potravín sušené ovocie jablko

Mikrobiálne a ekologické obaly môžete nielen vyrábať s menším množstvom energie a zdrojov, ale tiež ich kompostovať s organickým odpadom. Kompost sa nakoniec stane hnojivom pre pôdu. Celulóza je veľmi savá, ale zároveň vodoodpudivejšia ako obyčajný papier. Vďaka tomu je vhodný pre mnoho druhov suchých potravín, ako sú múka, cukor, cestoviny, ryža, čajové lístky, sušené ovocie atď..

ekologické balenie baktérií kvasinky ekologická skladovacia doska alternatíva k plastovému pouličnému jedlu

Materiál môžete použiť aj ako nádobu na krátkodobé použitie. Je vhodný ako držiak na omáčky, hranolky, sendviče alebo do pouličných kuchýň všeobecne, pokiaľ je spotreba veľmi rýchla. Vďaka svojej vysokej hydrofilnosti nie je prírodný obal šetrný k životnému prostrediu vhodný na uchovávanie látok na báze vody alebo oleja. To by sa muselo ošetriť včelím voskom alebo prírodnými nepriepustnými povrchovými úpravami.

ekologicky šetrné balenie baktérií kvasinky ekologické udržateľné alternatíva k plastovému pouličnému kuchynskému modrému mydlu

Dizajnér dúfa v globálny scenár, v ktorom bude každý región vyrábať mikrobiálne celulózové fólie na balenie spracovaním miestneho organického odpadu, čím sa vytvorí efektívnejšia a dynamickejšia ekonomika. V podobnom projekte absolventka Roza Janusz využila Scoby aj na vytvorenie alternatívy k plastovým obalom na potraviny. Tieto môžu byť konzumované po použití alebo kompostované po konzumácii na obohatenie životného prostredia namiesto jeho znečisťovania.

*Webová stránka dizajnéra

ekologické balenie baktéria kvasinky ekologické udržateľné skladovanie alternatíva k plastovým nádobám červená

ekologické balenie baktéria kvasinky ekologické udržateľné alternatíva k plastovej lyžičke do ulice žltá

ekologicky šetrné obalové baktérie kvasinky ekologické udržateľné alternatíva k plastovým bylinkám

ekologicky šetrné obalové baktérie kvasinky ekologické udržateľné alternatíva k plastovým odtlačkom