Podlahy a dlažba

Parkety alebo laminát? Poťah zo skutočného dreva sa cíti dobre

Podlahy z pravého dreva -parkety -biele naolejované

Drevo je považované za ekologický stavebný materiál s vynikajúcimi štrukturálnymi a estetickými vlastnosťami. K prírodným výhodám dreva patrí predovšetkým pozitívna energetická bilancia, jedinečnosť každého kmeňa a regulácia vlhkosti. Drevený vzhľad je na trhu s podlahami umelo reprodukovaný mnoho rokov. Imitácie dreva, ako sú laminátové alebo vinylové podlahy, sú v posledných rokoch stále autentickejšie. V dnešnej dobe niektoré repliky možno len ťažko opticky odlíšiť od dreveného originálu. Vzhľadom na vizuálne orezanie umelo vytvorených podlahových krytín majitelia budov často zabúdajú zahrnúť do rozhodnutia o kúpe prirodzenosť podlahovej krytiny.

Vzhľad nie je všetko

Parketa-krytina z pravého dreva-svetlo-moderná-biela

Aj keď takto vyzerajú, lamináty a vinylové podlahy nie sú podlahami zo skutočného dreva, a preto nemajú svoje prirodzené vlastnosti. Ak prejdete po pravej drevenej podlahe bez obuvi, hneď pocítite rozdiel. Drevený povrch je teplý a útulný – dokonca aj bez podlahového vykurovania. Túžba po tejto „autentickosti a úprimnosti“ často vzniká iba u majiteľov budov, keď v priestoroch žijú dlhší čas..

Tesniace alebo olejové parkety?

Parkety-dub-svetlo-olejované-biele

Aplikácia ochrannej vrstvy laku bola dlho nespornou povrchovou úpravou parkiet. Tesnenie lakom chráni drevo vytvrdzovacou fóliou pred vlhkosťou a mechanickými silami, ale zabráni sa priamemu kontaktu s drevom. Táto odolná a ľahko udržiavateľná povrchová úprava sa stále používa najmä v nájomných nehnuteľnostiach.

parkety-svetlý-dub-biela-kuchyňa

Každý, kto sa vedome rozhodne v prospech skutočnej drevenej podlahy, kvalitnej parkety, je správnou voľbou s oxidačne naolejovaným povrchom. Pri naolejovaných parketách sa olej vpije do dreva a v póroch stvrdne. Priamy kontakt s drevom je zachovaný, parkety môžu regulovať vlhkosť rovnako ako v prirodzenom stave, zostáva otvorený difúzii. Pretože povrchová úprava olejom nevytvára film, neexistuje žiadny statický náboj, ktorý podporuje vírenie prachu. Naolejované parkety je navyše možné miestami opraviť. V prípade utesneného povrchu musí byť vždy celý povrch prebrúsený a znovu utesnený.

Možnosti návrhu pre oxidačne olejované parkety

parkety-svetlý-jedálenský kút-kuchyňa

Osvedčení špecialisti, ako sú švajčiarski priekopníci oxidačne olejovaných drevených povrchov, Grafové parkety, vedieť, ako dodať drevu takmer akýkoľvek farebný vzhľad rôznymi spôsobmi úpravy. Žieravými roztokmi, lazúrami, mydlami a farbivami spĺňajú priania klienta – od vzhľadu surového dreva až po všetky farebné nuansy.

pravá drevená podlaha-parkety-sivá