Podlahy a dlažba

Japonský nápad na dekoráciu – podložka tatami na podlahu

japonské deko tatami-izba-dizajn-obývačka-nápady-priečka-stena-ázijská

Rohože Tatami sú typickou podlahovou krytinou v tradičnom japonskom nábytku. Sú vyrobené z ryžovej slamy obklopenej tkanou hodvábnou trávou. To vytvára pevný základ, ktorý ponúka aj pohodlie, čo je obzvlášť dôležité v kultúre, kde sedíte na podlahe. Rohož sa bohužiaľ v modernom japonskom nábytku používa čoraz menej. Preto by sme vám ich chceli predstaviť v tomto článku a ukázať vám, aká účinná a exotická je podložka tatami Japonská dekorácia môže vyzerať dobre aj v modernom zariadení. nechajte sa inšpirovať!

Japonská dekorácia s pohodlnými podložkami tatami

inšpirácia dizajnu japonskej deco tatami pre pohodlie

Rohože tatami sú k dispozícii od 8. storočia. Od tohto momentu až do 12. storočia boli drevené podlahy vybavené tak, aby ponúkali šľachetný komfort pri sedení. Dnešné japonské dekorácie slúžili na spánok aj šľachte a samurajom, zatiaľ čo obyčajný ľud na tento účel používal slamené rohože, ktoré sa nazývajú Gaza.

Japonská dekorácia do zenového interiéru

japonský deco tatami-rustikálny-dom-okno predný-nízky-jedálenský stôl

Od 16. storočia bolo vtedy zvykom vybaviť celé poschodie rohožami tatami. Také miestnosti sú známe ako Zashiki a slúžili na zhromažďovanie veľkých skupín. Podložky sa čoskoro použili aj na označenie veľkosti miestnosti. Rohože tatami ako japonská dekorácia sa stali takpovediac mernou jednotkou. Spôsob ukladania rohoží závisel od toho, na čo sa má príslušná miestnosť používať.

Tradičný japonský dekor

japonská dekorácia tatami-kmeň-strom-stôl-svetlé-drevený nábytok

V tejto dobe sa začala objavovať architektúra a štýl zariaďovania, ako ho poznáme dnes z japonskej kultúry a ktorý nazývame tradičným japonským štýlom. Tento štýl pozostáva zo študovní mníchov a formálnych prijímacích miestností vojenskej elity. V tomto mixe štýlov samozrejme nechýbala podložka tatami ako japonská dekorácia.

Tatami zo 16. storočia

japonský deco tatami študijný stôl zelený podložky

Čajový majster Sen no Rikyu, ktorý mal veľký vplyv na rozvoj čajového obradu, predstavil používanie malých čajovní v 16. storočí. Tieto boli vybavené rustikálnymi a prírodnými materiálmi a, ako už asi tušíte, podložka tatami bola zaradená aj ako japonská dekorácia. Majster čaju ukázal, že jednoduchosť môže byť krásna. Táto jednoduchosť je odvtedy spojená s čajovým obradom.

Japonské zriadenie

japonský deco tatami obývacia izba jedáleň

Od 17. storočia tatami rohože postupne preberali meštianske domy a rýchlo sa stali základným prvkom každého domu. Jedným z dôvodov je to, že rohože sú perfektné ako japonské dekorácie pre japonské podnebie. Leto v Japonsku je teplé a vlhké, zatiaľ čo zima je chladná a suchá. Rohože zase úžasne regulujú vlhkosť. Vďaka nim je sedenie a ležanie na podlahe, ktoré je v Japonsku typické, a chôdza naboso pohodlnejšie.

Japonské nápady na dekoráciu s tatami

japonský dekoračný tatami nábytok-ázijský sedák-jedálenský stôl

Za posledných 150 rokov bol tradičný japonský nábytok stále častejšie nahrádzaný alebo aspoň dopĺňaný štýlmi zo Západu. Výsledkom je, že vo väčšine domov je iba jedna izba vybavená podložkou tatami. Tieto miestnosti sa nazývajú Washitsu. Ďalším dôvodom, prečo sa rohože už nepoužívajú tak často ako podlahy a japonské dekorácie, je to, že sa relatívne ťažko čistia.

Tatami ako posteľ

japonská dekorácia tatami-exotické-svetlé farby-sedací vankúš-nízky stôl

Namiesto toho už Japonci rohože nepoužívajú ako japonské dekorácie, ale na spanie. Na podložku je položený tenký matrac, ktorý je možné v priebehu dňa zrolovať. Šetrí sa tým priestor, ktorý je v Japonsku známy ako veľmi malý. Tieto postele sú známe ako futony. Samotný matrac by bol bez tvrdej podložky príliš tenký na tvrdú podlahu. Tieto typicky japonské postele sú však čoraz častejšie nahrádzané západnými posteľami.

Ázijský nádych

japonská dekorácia-tatami-izbový-interiér-inšpirácia-exotický-vkus

Napriek tomu je tatami rohož a zostáva prvkom, ktorý je spojený s japonskou kultúrou. Je súčasťou japonskej identity. Ak ste sa aj vy rozhodli pre túto japonskú výzdobu, namiesto prekrytia celej podlahy stačí nastaviť akcenty. Ešte raz by sme chceli pripomenúť, že o podložky nie je taká jednoduchá starostlivosť ako napríklad o drevenú alebo dlažbu.

Kúpte si podložky tatami

japonská dekorácia-tatami-spálňa-koberec-náhradná-kredenc-nízky strop

Ukľudňujúci vzhľad rohoží ako japonskej dekorácie, ako aj ich príjemná vôňa a pocit šliapania z nich robia perfektnú náhradu za klasické koberce. Sú dokonalým doplnkom interiéru v zenovom štýle alebo moderného interiéru, ktorý by mal charakterizovať japonský akcent. Ale inak je to tiež poleva, s ktorou treba počítať.

Jedáleň v japonskom štýle

japonský-deco-tatami-tradičný-moderný-vkusný vstavaný výklenok do skrinky

Ak ste sa rozhodli pre jedálenský kút v japonskom štýle s nízkym jedálenským stolom a sedadlami na podlahe, odporúča sa ako podložka podložka tatami. Tenké podsedáky často neponúkajú dostatočný komfort sedenia, ktorý je pri rohožiach ako japonskej dekorácii rýchlo daný. Pokiaľ rohože nie sú v byte vystavené neustálej premávke, tak rýchlo sa nezašpinia.

Ozdobte ázijským nádychom

japonská dekorácia-tatami-zen-atmosféra-nápad-príbeh-podložka

Ak chcete typickú japonskú dekoráciu, vyberte si podložky tatami. Aj keď v minulosti mali určité využitie a neboli priamo používané ako dekorácia, stále na to môžu byť použité v modernom zariadení a dodávajú atmosfére požadovaný zenový nádych..

Vložte podložky do zeme

japonská dekorácia-tatami-zapustená podlaha-podstavec-zenový štýl

Ak ste sa rozhodli pre podlahu vyrobenú z rohoží tatami, odporúča sa tento variant obzvlášť. Rohože sú zapustené do podlahy a nehrozí zakopnutie. Táto myšlienka môže byť zahrnutá v dizajne podlahy. Takéto plošiny sú opäť vhodné na neskoršie renovácie. Japonská výzdoba sa stáva súčasťou celkového dizajnu miestnosti.

Priateľská atmosféra

japonská dekorácia-tatami-jedáleň-dizajn-jedálenský stôl-drevené-posuvné dvere

Svetlá farba rohoží vytvára priateľskú atmosféru a je dobrou voľbou, ak je váš interiér inak veľmi tmavý. Či už ide o obývaciu izbu, spálňu alebo jedáleň, rohože tatami ako japonské dekorácie sú perfektné v každej miestnosti a zaisťujú požadovaný komfort bývania..

Skombinujte podložky s japonskými ozdobnými predmetmi

rozdeľovač japonskej dekorácie-tatami-strop-nosník-dekorácie-miestnosti

Japonské podložky je možné nádherne kombinovať s inými ozdobami, ktoré vyžarujú japonskú atmosféru. Patria sem nástenné maľby alebo rozdeľovače miestností s japonskými motívmi, vázy a sochy, japonské kvetinové úpravy alebo nábytok. Popustite uzdu svojej fantázii a použite japonskú výzdobu na vytvorenie jedinečného interiéru.

Vytvorte si kútik na čítanie s podložkou tatami

japonský-dekorácia-tatami-svetlík-japonský štýl-interiérový-dizajn-jedinečný

Tradičné japonské dekorácie už v Japonsku nemusia byť také bežné, ale podložka je v západných krajinách stále obľúbenejšia. Nielen ozdobte podlahu. Choďte o krok ďalej a vytvorte si čitateľský alebo útulný kútik s podložkou tatami, kde si môžete aj príjemne zdriemnuť.

Oddýchnite si v záhrade

japonská dekorácia-tatami-podlaha-inšpirácia-spojivá tráva-rastlina-socha

Tatami podložka vyzerá skvele aj vonku. Je to obľúbený relaxačný predmet. Vytvorte si krytú dennú posteľ alebo použite japonskú dekoráciu na opaľovanie a zároveň vytvorte exotický nádych. Rohože by však mali byť uložené v interiéri, keď prší a v zime. V opačnom prípade bude svrab zničený vysokou vlhkosťou.

Zriadiť fitnes miestnosti

japonsko-deco-tatami-okada-dom-posuvne-dvere-podlahovka-orientalna-lampa

Vybaviť vlastnú posilňovňu podložkami tatami je určite skvelý nápad. Pevná, ale zároveň pohodlná podlaha spríjemňuje rôzne cvičenia. Vďaka tomu je japonská dekorácia obzvlášť užitočná vo vašom interiéri. Je na vás, či rohože použijete ako podlahovú krytinu alebo ako akcent.