Okná a dvere

Zatemňovacie rolety z papiera: Udržateľná ochrana okien pred slnkom

zatemňovacie rolety dostupné v béžovej pastelovej ružovej

Inovatívna kolekcia predstavuje alternatívy ku konvenčnej ochrane pred slnkom. Dizajnér Natchar Sawatdichai navrhol zatemňovaciu roletu vyrobenú z papiera. Dizajn je podobný umeleckému dielu origami a boduje moderným vzhľadom. Ekologický a udržateľný variant ochrany pred slnkom sa ukazuje ako mimoriadne praktický a ponúka niekoľko rozhodujúcich výhod. Môže sa roleta z papiera ukázať ako náhrada za plastové žalúzie?

Zatemňovacie rolety vyrobené z papiera: inovatívny koncept v detaile

zatemňovacia roleta oranžová tmavo modrá

Pri svojom projekte – zatemňovacej rolete z papiera – sa návrhárka inšpirovala prostredím. Natchar Sawatdichai, ktorý študoval dizajn výrobkov a nábytku na Kingstonskej univerzite, chcel nájsť alternatívu k tradičným materiálom používaným na výrobu roliet a žalúzií. Zastáva názor, že v dnešnej dobe výrobcovia ani nemusia vyrábať ochranu pred slnkom vyrobenú z plastu a textilu. Na jednej strane sú drahé a na strane druhej sa pri ich výrobe plytvá cennými zdrojmi. Ešte viac – zastáva názor, že potreby zákazníkov môžu byť tiež dobre pokryté iným materiálom.

origami zatemňovací slepý papier

Papierové rolety sú lacné. Materiál je tiež celkom odolný a pri dobrej starostlivosti ľahko vydrží dlho. A keby sa roleta rozbila, papierovú časť je možné ľahko vybrať z koľajnice a nahradiť novou. Montáž je veľmi jednoduchá aj pre neskúsených používateľov. Na to je možné staré rolety recyklovať.

Zatemňovacie rolety vyrobené z papiera: dizajn na prvý pohľad

Nápad na ochranu pred slnkom pred zatemňovacími roletami

Pre každú papierovú roletu sú vystrihnuté dva detaily. Potom je papier ručne zložený. Výroba jedného kusu rolety môže trvať viac ako 7 hodín. Čipka v strede umožňuje jej rýchle zloženie. Pokiaľ ide o funkčnosť, dizajn je na nerozoznanie od sériovej výroby. V prospech papierových roliet hovorí aj atraktívny vzhľad roliet a početné farebné kombinácie. V súčasnej dobe je projekt ešte len vo fáze vývoja, ale potom by mali byť rolety uvedené do výroby.

zatemňovacie rolety žltá modrá ochrana pred slnkom moderná

Sklopné zatemňovacie rolety

Zatemňovacie žalúzie tmavo modré priťahujú moderné nápady

zatemňovacie rolety béžová origami protislnečné okno

zatemňovacie rolety dizajnový nápad skladací origami

Sklopné rolety sklopte do kruhu

Projekt od Natchar Sawatdichai