Návrh a údržba záhrady

Záhradný dizajn na svahu – 30 tipov a nápadov na zeleň

Záhradný dizajn na svahu, moderný dom, rybník, terasa, kamene, trávnik

Jeden Záhradný dizajn na svahu sa javia ako skutočná výzva nielen pre hobby záhradníkov. Na druhý pohľad je tu možnosť urobiť záhradu skutočne pestrou. Rôzne výšky je možné úspešne terasovať a vytvárať tam rôzne záhradné miestnosti.

Záhradný dizajn na svahu – tipy a nápady pre zeleň

Záhradný dizajn na svahu -bujný-trávnik-stromy-kríky-kvitnúce-rastliny

Záhrada vo svahu poskytuje vo väčšine prípadov veľa priestoru v porovnaní s plochou ležiacou. Vzdialenejšia časť je bujná zeleň a vytvára prirodzený efekt, zatiaľ čo oblasť v blízkosti domu je terasovitá a spravidla tam vzniká pohodlné sedenie..

Záhradný dizajn na svahu so slnečným polohou

terénne úpravy-stráň -drevené palubovky-terasa-krík-skalka-trávnik

Oporný múr, schody a hrádze patria k základným konštrukčným prvkom záhrady na svahu a po určitom zvýšení sú relatívne nákladné na údržbu. Strmé násypy sa neodporúčajú zazelenať trávnikom, ale pôdnym pokryvom, akým je napríklad ľubovník bodkovaný.

Záhradný dizajn na svahu – tienisté miesto

terénne úpravy-svah-dom-chodník-záhrada-zemný kryt-pampová tráva

Na premenu strmého terénu na zelenú oázu sú potrebné technické znalosti, kreativita a dobré oko. Schody a steny vyžadujú stavebné znalosti a mali by byť stavané pohodlne a spravodlivo. Môžete sa spoľahnúť len na skúsených profesionálov.

Návrh záhrady na svahu – chodníky

Záhradný dizajn na svahu-dom-chodník-chodník-zemný kryt-odtieň-bluehnd

Záhrada na svahu ponúka aj niekoľko výhod – viac výhľadov a viac svetla. To umožňuje pestrú a neobvyklú výsadbu. Rôzne úrovne sa vyznačujú rôznymi polohami – slnečné na vyvýšenom lôžku a priamo pod ním – tienisté, čo si však vyžaduje inú výsadbu.

Záhradný dizajn na svahu – svieža zeleň vo vidieckom štýle

Záhradný dizajn na svahu -ueppig-house-zeleň-evergreen-rastliny-zemný kryt

Záhradný dizajn na svahu je možné naplánovať naozaj šikovne a premyslene vzhľadom na výsadbu. Rastliny, ktoré vyžadujú intenzívnu starostlivosť, sa pestujú na ľahko prístupných miestach a môžu byť zahrnuté aj kamenné dosky.

Záhradný dizajn na svahu – pôdny kryt

záhradný dizajn-svah-zemný kryt-vždyzelené-kríky-kamene-bluehnde

Pre záhradné stanovište vo svahu sa odporúča akýkoľvek typ zemného krytu. Skombinujte vždyzelený strom s kvitnúcimi druhmi a umiestnite naň kamene, aby ste zabránili skĺznutiu pôdy, ak sa nevytvorí presný záhon..

Schody a záhradné chodníky vo svahu – položte na dlažbu alebo kamene

terénne úpravy-stráň-zeleň-bujný-mimo-schody-pieskovcový-zemný kryt-tieň

Schody, schody a suché kamenné múry slúžia ako prírodné prostriedky, ktoré spájajú úrovne a dodatočne zaisťujú svah. Pieskovce, riečne kamene a balvany sa používajú na zaistenie čo najprirodzenejšieho vzhľadu a v prípade veľmi strmého svahu je potrebné betónové lôžko..

Návrh záhrady vo svahu so slnečnou polohou – zeleň

terénne úpravy-stráň-vyvýšené postele-pieskovec-modrastý-zemný kryt-slnečný

Kvitnúce kríky a pôdny kryt sú vhodné pre slnečné stanovištia:

  • Trpasličia jalovica (odkaz Chamaecytisus)
  • Buddleia (Buddleja)
  • Spurflower (Centranthus ruber)
  • Slnečná ruža (Helianthemum)
  • Perovskia (Perovskia atriplicifolia)

Záhrada vo svahu s prírodným dizajnom a zeleňou – drevené palisády

záhradný dizajn-stráň-trávnik-plot-drevo-rastlina záhon-kríky-vždyzelené

Palisády zaisťujú vyvýšené záhony a zabraňujú kĺzaniu výsadbovej plochy. Drevený materiál poskytuje prirodzený efekt a je zároveň najlacnejší, pretože je väčšinou vyrobený z miestnych ihličnatých drevín.

Bloky dreva oddeľujú vyvýšenú posteľ od chodníka

terénne úpravy-stráň-chodník-vyvýšená posteľ-kríky-drevo-vždyzelené

Rôzne úrovne v záhrade ponúkajú priestor pre rôzne druhy rastlín, pod všetkými stromami a kríkmi. Rastliny rôznych výšok je možné pestovať a podľa toho usporiadať, aby v konečnom dôsledku vytvorili plynulý prechod medzi úrovňami záhrady.

Prirodzene vyzerajúci záhradný dizajn na svahu s množstvom pieskovcov

terénne úpravy-stráň-hrubý-vodný potok-most-ueppig-stromy

Veľká záhrada na svahu môže byť krásne navrhnutá veľmi prirodzene. Divoké živé ploty, kríky, nízke druhy borovíc a trvalky s jednoduchým ošetrovaním sú žiadané. Pri výbere správneho druhu rastlín je dôležité vziať do úvahy počasie.

Stále zelené kríky, vodný tok a slnečná terasa vo sviežej záhrade na svahu

terénne úpravy-stráň-potok-vždyzelené-rastliny-ihličnany-pôdopokryvná terasa

Niekoľko úrovní v záhrade na svahu môže byť navrhnutých v rôznych použiteľných oblastiach. Časť blízko domu sa stáva slnečnou terasou, časť vzdialenejšou malou hracou plochou s trávnikom. Svah prekonávajú rastúce nízke kríky a trvalky alebo stupne.

Dekoratívny vodopád sa oplatí v záhrade vo svahu

terénne úpravy-stráň-potok-vodné prvky-rybník-prírodné-pieskovce

Strmé svahy je možné premeniť na pôsobivý vodopád. Nájdite mu polovičné alebo tienisté miesto a spojte ho s vodným tokom pretekajúcim časťou záhradnej plochy alebo si postavte ozdobné jazierko s leknami..

Vodné toky a potoky sú vhodné najmä na úpravu záhrad vo svahu

terénne úpravy-stráň-voda-bach-muclh-kríky-pieskovcový-vidiecky dom

Tečúca voda vytvára prirodzenú a uvoľnenú atmosféru a je obzvlášť lacná na svahovitých pozemkoch.

Záhradný dizajn na svahu – položte kamenné dosky

terénne úpravy-stráň-stromy-ihličnany-vždyzelené-kríky-terasové dosky

Kamene, kamenné dosky a dlažba v záhrade so sklonom uľahčujú záhradníkovi prácu, pretože lepšie priľnú a prinesú látku, ktorá nekĺže. Kamene alebo dosky je možné trochu zasypať, ale nie pevne zamurovať cementom, inak by akékoľvek zmeny v pôde viedli k vzniku vizuálne nepríjemných trhlín..

Biele suťové kamene, kompost a rastliny odolné voči suchu na slnečné miesto

terénne úpravy-stráň-lomové kamene-biely-mulčovač-rastliny odolné voči suchu

Na zabezpečenie svahov a stabilizáciu svahovitých povrchov v záhrade je potrebný štrk a prírodné kamene. Odporúčajú sa o niečo väčšie veľkosti kameňov, pričom ťažšie kamene sú umiestnené v najnižšej oblasti a menšie v hornej oblasti. Mulč na záhonoch ochráni rastliny pred vyschnutím a poskytne dodatočnú vlhkosť.

Drevené bloky vo svahu zabraňujú pošmyknutiu pôdy a rastlín

terénne úpravy-stráň-biely-lom-kamene-mulčovacie bloky-z-drevených rastlín

Ak je svah strmší, pozdĺž svahu je možné položiť drevené alebo veľké kamene. Pomáhajú stabilizovať pôdu a súvisia aj so zvyškom záhradného dizajnu.

Tehlové sedenie pre záhradný dizajn na svahu

terénne úpravy-svah-breh-skaly-sedenie-tieň-zemný kryt

V záhradnom prevedení na svahu s čo najprirodzenejším efektom sa používajú kamene, balvany a skaly. Tieto slúžia ako opora svahu a pri troche kreativity sa dajú poskladať rôzne. Lákavé možnosti sedenia, ako napríklad útek z lesa, zazelenaný machom, papradím a brečtanom, vyzerajú skutočne rozprávkovo a dodávajú osobitý nádych..

Svahovitý predný dvor – kríky, stromy a kamene

terénne úpravy-stráň-predný dvor-kamene-kríky-stromy-plot-ochrana súkromia

Skupiny balvanov a balvanov kotvia úpätie svahu a sú ideálne do svahovitých predzáhradiek. Stromy a kríky je možné pestovať medzi skalami a

Záhrada vo svahu – ohraničené vyvýšenými záhonmi prírodnými kameňmi

terénne úpravy-stráň-kamene-vyvýšená posteľ-dom-chodník-ker

Tehlové vyvýšené postele sú dobrým a udržateľným spôsobom, ako úhľadne prezentovať záhradu na svahu a zároveň sa nezaobísť bez prírodného efektu. Suché kamenné múry a palisády zaisťujú svah a vytvárajú atmosféru vidieckeho štýlu.

Záhradný dizajn na svahu s gabiónmi

terénne úpravy-stráň-trávnik-gabiony-moderné-terasovité

Gabióny sa javia ako moderne vyzerajúca alternatíva k tradičnému murivu. Tiež sa dajú pomerne ľahko získať a slúžia aj ako dodatočná podpora svahu. Voľne umiestnené gabióny s robustnými drôtenými košmi sú vhodné ako sedadlá, ktoré je možné umiestniť aj naopak.

Záhradný dizajn na svahu – schody, schody a suchý kamenný múr  

záhradný dizajn-stráň-trávnik-schody-podstielka-tieň-vždyzelené-kríky-stromy

Šikmé schody a schody v záhrade ich pomáhajú prekonať a sprístupniť. Schody je možné spustiť aj na povrch Zeme. V príklade na obrázku je trávnik položený aj nad časťou schodiska.

Vonkajšie schody v záhrade prekonávajú svah

terénne úpravy-stráň-mulč-schody-pieskovec-buxus-kvetináč

Pieskovcové schody a steny pôsobia menej masívne a harmonicky zapadajú do zvyšku záhradného dizajnu. Navyše môžu byť navrhnuté veľmi flexibilne a ponúkajú nápadité možnosti na podčiarknutie individuálneho štýlu záhrady.

Vedľa vonkajších schodísk pestujte kríky a pôdny kryt

terénne úpravy-stráň-schodisko-moderný-dom-rastliny-zeleň

Aj vonkajšie schody s kovovou konštrukciou je možné ozeleniť a sviežemu charakteru záhradného dizajnu už nemožno uniknúť. Rozchodník rozchodníkový a rozchodník (Sempervivum), tiež kamenná bylina (Alyssum) alebo mydlica (Saponaria) sa na slnečnom mieste cítia nádherne.

Záhradný dizajn na svahu so stredomorskou atmosférou

terénne úpravy-svah-terasa-mediteránny-pieskovcový-vápenec

V záhrade na svahu je možné navrhnúť niekoľko oblastí, ktoré súčasne pôsobia harmonicky. Odporúča sa nepoužívať príliš veľa rôznych stavebných materiálov. Kamene a kamenné dosky pôsobia najprirodzenejšie a podobným spôsobom ich možno vidieť aj v prírode.

Moderný záhradný dizajn na svahu – terasa a vyvýšené postele

terénne úpravy-svah-terasovité-terasy dosky-vyvýšené postele-moderné-stredomorské

Do modernej záhrady na svahu sú potrebné tehlové vyvýšené postele. Pokiaľ ide o dizajn, tieto navzájom oddeľujú rôzne oblasti, ako je terasa a trávnik, a nepôsobia zvláštne ani izolovane..

Zemný kryt a chodník s dekoratívnou dlažbou položenou v záhrade vo svahu

terénne úpravy-stráň-predná záhrada-zemný kryt-chodník-chodník-trávnik

Aby profesionálne položili záhradnú cestu v záhrade vo svahu, odborníci odporúčajú použiť dlažobné kocky. Pre modernejší záhradný dizajn sú v špecializovaných predajniach k dispozícii dekoratívne. Tie je možné zraziť do zeme gumovým kladivom a prekonať tak sklon.

Záhradný dizajn na svahu – plochu na výsadbu prikryte rúnom

terénne úpravy-stráň-zadná záhrada-chodník-terasové dosky-štrk-zemný kryt-zavlažovanie

Aby ste zabránili skĺznutiu oblasti výsadby, môžete na ňu položiť mulčovací film alebo rúno. Upevnite v hornej časti a vytvorte otvory pre pestované rastliny.

Zenová záhrada na svahu – vždyzelené rastliny a balvany

terénne úpravy-svah-zen-záhrada-skalka-záhrada-piesok-balvan-kríky

Trendovú zenovú záhradu je možné navrhnúť aj na svahu. Jednoducho postavíte niekoľko balvanov a stromov. Piesok alebo štrk ukladajte iba do rovnej oblasti, aby nekĺzal.

Záhradný dizajn na svahu – ihličnaté stromy a pôdny pokryv

terénne úpravy-svah-dom-štrk-bielo-zemný kryt-vždyzelené-ihličnany

Do zadnej záhrady na svahu vysaďte v spodnej časti vždyzelený pôdny kryt a do hornej časti ihličnaté stromy. Ihličnaté a borovicové druhy zaisťujú väčší poriadok a jasný dizajn záhrady. Pôda pokryje naopak územie zeleňou.

Záhradný dizajn na svahu – letokruhy rastlín pre radovú záhradnú architektúru

záhradný dizajn-stráň-vyvýšené záhony-kvetináče-okrúhly tehlovo-vždyzelený-zemný kryt

Rastlinné prstence sú skvelou alternatívou na prekonanie svahu. Stabilizujú svah a slúžia ako sejačky, ktoré zmestia rôzne druhy rastlín a tým poskytnú rozmanitosť.