Návrh a údržba záhrady

Rozviňte trávnik v záhrade – tipy, ako aj výhody a nevýhody

trávnik-záhrada-návod-zelená-jar-leto-jeseň-starostlivosť

Valcovaný trávnik v záhrade je bezpochyby praktickou alternatívou, ktorú je potrebné vziať do úvahy, ak sa chystáte na úpravu záhrady. Má mnoho výhod, z ktorých budete mať zaručenú radosť. V tomto článku by sme vám chceli predstaviť tieto výhody, ale aj nevýhody a tipy na uvedenie na trh.

Valcovaný trávnik v záhrade pre rýchly dizajn

trávnik v záhrade záhony-farebné-kvetinové-kríky

Obzvlášť dôležitou výhodou trávnika v záhrade je, že sa nielen rýchlo vyvaľuje, ale sa naň dá aj hneď potom šliapať. Ak je trávnik zasiaty, musí prejsť niekoľko týždňov, inak sa tráva nemôže dobre vyvinúť.

Valcovaný trávnik v záhrade – jednoduchý trávnik

trávnik v záhrade záhradný chodník dlažba moderný dizajn

Tento proces je už dokončený s trávnikom v záhrade a perfektný trávnik budete mať len za jeden deň. Pomocou strojov sa trávnik, akonáhle dostatočne zhustne, rozreže pomocou strojov spolu s vrstvou zeme. Korene sa potom ďalej rozvíjajú a spájajú trávnik s pôdou v záhrade. Týmto spôsobom nie je žiadny rozdiel pre osiaty trávnik.

Kedy sa rozbehnúť?

trávnik-záhrada-terénne úpravy-chodník-cesta-strom-kopec-lôžko

Trávnik je možné v záhrade v zásade rozvinúť kedykoľvek od polovice marca do konca septembra. Výnimkou sú horúce obdobia v lete, pretože vtedy riskujete vyschnutie trávnika. Vhodná je samozrejme aj zima, najmä keď už mrzne zem.

Záhradná zeleň kedykoľvek

trávnik-záhrada-okrúhly-trávnik-nápady-tipy-graeser

Pri semenách to tak nie je, pretože pri nich musíte dodržiavať určité obdobia. To uľahčuje vytváranie zelených trávnikov v záhrade, pretože máte možnosť to robiť pravidelne.

Príprava na trávnik

trávnik-záhradné-hrabanie-pôdy-uvoľňujúce-záhradnícke-tipy

Pred položením trávnika v záhrade musí byť pôda samozrejme dobre pripravená. Koniec koncov, naozaj chcete byť úspešní aj tým, že svojmu novému trávniku poskytnete najlepšie podmienky. To zahŕňa aj to, že pôda musí byť dobre uvoľnená, aby korene mohli preniknúť do novej pôdy a prijať dostatok kyslíka.

Zmiešajte v humóznej pôde

trávnik-záhradná-oceľová-valčeková-záhradná technika-práca

Potom do uvoľnenej pôdy primiešajte humus alebo kompost. Trávnik tak dostane dostatok živín. Toto je tiež najlepší čas na vyrovnanie zeme v prípade, že dôjde k kopcom a nerovnostiam. Zvlášť dobre to môžete urobiť s trávnikovým valcom. Jeden si môžete bez problémov aj požičať.

Rozvaľkajte trávnik

turf-garden-roll-out-easy-fast-green-house

Pôda je teraz dostatočne pripravená na nový trávnik v záhrade. Najlepšie je položiť prvý kotúč na rovný okraj. Vďaka tomu budete mať perfektnú orientáciu. Každý nový pás musí byť položený v blízkosti predchádzajúceho bez vytvárania trhlín. Je tiež potrebné zabrániť prekrývaniu.

Vyrežte trávnik

trávnik-záhradná-rezačka-nôž-starostlivosť-inšpirácia-vodováha

Jednoducho odrežte prebytočné kusy pozdĺž koncového okraja a dajte im koberec ako nôž. Takýmto spôsobom je možné vytvoriť dokonca aj zakrivené konce. Je dôležité, aby sa nevstupovalo do oblastí, ktoré ešte neboli rozložené, inak bude podlaha opäť nerovná. Na čerstvý trávnik môžete zatiaľ vykročiť iba po drevených doskách. Majte na pamäti, že priehlbiny bude neskôr veľmi ťažké opraviť.

Prevráťte sa po trávniku

trávnik v záhrade trávnik-valček-tráva-lis-terénne úpravy

Nakoniec sa trávnik valí v záhrade. Za týmto účelom je valec tiež naplnený vodou, aby sa stal ťažším. Najprv rolujte šikmo, potom pozdĺžne a priečne. Vykročte iba na plochy trávnika, ktoré ste už vyvaľkali.

Polievanie nového trávnika

trávnik-trávnik-záhradný-postrekovač-zavlažovanie-záhradné hadice-rastliny

Teraz ste takmer hotoví s rozkladaním trávnika v záhrade. Jediné, čo chýba, je dostatočné zavlažovanie. Ak to nechcete robiť ručne s hadicou, môžete namiesto toho použiť postrekovač.

Kvalita trávnika

trávnik v záhrade krivka-design-rock-garden-graeser

Pri trávniku je zaručená dokonalá kvalita. Dôvodom je skutočnosť, že je vyrobený iba z vysoko kvalitných semien, čo hovorí v prospech plne vzrastlého trávnika v záhrade.

Šetrite čas a námahu

trávnik-trávnik-záhrada-pruhy-vzor-kosenie-terasy

Trávnik sa pripravuje a udržiava v priebehu jedného roka pred tým, ako sa ponúkne na predaj. Môžete teda vidieť, že hotový trávnik v záhrade vám ušetrí skutočne veľa času, ale aj námahy náročnejšej údržby v prvých dňoch..

Žiadna burina

trávnik-záhrada-tieň-stromy-záhony-farebné akcenty

Je veľmi výhodné, že burinu nemusíte očakávať, aspoň na prvýkrát. Trávnik v záhrade takpovediac dusí semená rastlín burín, čo im bráni v raste. Prvé buriny sa môžu objaviť až po dvoch rokoch.

Pevný trávnik

trávnik-trávnik-záhrada-trávnik-spoločný-nápad-minimalistický

Trávnik v záhrade je pohodlne veľmi odolný voči pošliapaniu, keď sa naň stúpa. Je chránená a môže byť v strese už po týždni. Trávnik na vás aj v tomto ohľade zaručene zapôsobí.

Jednoduché rozvinutie

trávnik-záhradná-paleta-rolky-výsadba-vonkajšia plocha

Ak ste si vybrali trávnik v záhrade, nebudete len žasnúť nad tým, ako rýchlo sa dá rozvinúť. Technológia je tiež extrémne ľahko implementovateľná a stopercentný úspech je zaručený. Stačí mať na pamäti, že prvý týždeň potrebuje pravidelnú zálievku.

Zrekonštruujte záhradu

trávnik-záhradná vyvýšená posteľ-kamenné dosky-palmový-záhradný dizajn

Trávnik sa používa nielen na navrhovanie väčších plôch. Ak máte vo svojej záhrade menšie trávniky, ktoré sú odvodnené a plné dier, môžete trávnik v záhrade znova použiť na ich redizajn.

Verejné priestory

trávnik v záhrade prierez-dizajn-zeleň-exteriér

To je tiež dôvod, prečo je nielen trávnik v záhrade veľmi obľúbený, ale slúži aj do parkov, na športoviská alebo detské ihriská. Ako teda vidíte, trávnik je perfektnou voľbou zo všetkých aspektov.

Valcovaný trávnik v záhrade – nevýhody

trávnik-záhradný park-vytvorte-živé-rastliny-pastvina

So všetkými tými mnohými výhodami, nemôže sa stať, že neexistuje aspoň jedna nevýhoda? To je bohužiaľ pravda. Po prvé, náklady na valcovanie trávnikov sú v porovnaní s jednoduchými semenami veľmi vysoké. Z tohto dôvodu je trávnik najvhodnejší pre menšie záhrady alebo trávniky. Ďalším dôvodom je aj nasledujúca nevýhoda.

Náročná práca za jeden deň

trávnik-záhrada vyvýšená-divoká-lúka-kvety-drevený obklad-lavica

Na druhej strane je to kvôli hmotnosti každého kotúča veľmi náročná záhradnícka práca, aj keď iba na jeden deň. A jeden deň musí byť položený aj trávnik v záhrade. Pretože sa dodáva zvinutý, chýba mu svetlo a kyslík, čo môže viesť k hnilobe a žltnutiu.