Návrh a údržba záhrady

Prehľad ružovo kvitnúcich trvaliek – zoznam s tipmi na starostlivosť o krásne akcenty v posteli

Prehľad ružovo kvitnúcich trvaliek do záhrady

Ružová farba je romantická. Znamená tiež ženskosť a mladosť, má upokojujúci a nevinný účinok a je z tohto dôvodu veľmi obľúbený. Nie je teda divu, že sa táto farba nielen často používa pri zariaďovaní a dekorácii, ale zdobí záhradu aj v podobe nádherných kvetov. Dnes by sme sa chceli zamerať predovšetkým na trvalky, ktorých je množstvo zástupcov v ružovej farbe. S nimi a inými odrodami v žltej, červenej, fialovej, bielej a dokonca modrej farbe môžete vytvoriť snovú kombináciu farieb. Nasleduje zoznam, v ktorom nájdete niektoré druhy ružovo kvitnúcich trvaliek – s tipmi na starostlivosť, samozrejme!

Ružové kvitnúce trvalky – pivonka (Paeonia)

Bylinná pivonka (Paeonia) s voňavými kvetmi na jar

Začíname s klasikou, ktorá je príliš krásna na to, aby sa o nej nehovorilo. Je k dispozícii ako trvalka aj ako krík. Pivonky majú mnoho farieb, vrátane ružovej. Navyše je tu nádherná vôňa, ktorú kvety vyžarujú. Ak teda hľadáte ružovo kvitnúce trvalky, pivonka je nutnosťou. Ružové kvety sa líšia svojim odtieňom v závislosti od odrody a môžu byť bledšie aj silnejšie. Obvykle kvitnú v máji. Voňavú rastlinu umiestnite najlepšie na slnečné alebo aspoň čiastočne zatienené miesto, kde by mala byť zabezpečená dostatočná vlhkosť, pretože pivonky nemajú radi sucho. Z tohto dôvodu sú hlinité pôdy ideálne, ak ich nemožno pravidelne polievať.

Slimačí knotweed (Polygonum affine)

Ropucha slimáková (Polygonum affine) je trvalka nízkeho vzrastu

S týmto pôdnym pokrytím sa nemusíte obávať morových slimákov, pretože sú na ne necitlivé. Ružové až ružové kvety sa objavujú od mája do októbra a predstavujú hroty 25 cm vysokej rastliny. Na jar ju treba zrezať, inak počet kvetov klesne. Krížnik vysádzame na slnečné až čiastočne zatienené stanovište s pravidelnou zálievkou.

Okrúhle lístie (Origanum rotundifolium)

Okrúhly listník (Origanum rotundifolium) je ideálny pre vyvýšené záhony a skalky (2)

Odolné, ružovo kvitnúce trvalky získate aj s okrúhlolistým dolom. Okrem toho je tiež vždyzelený a je možné ho vysadiť pre akúkoľvek oblasť v záhrade, ako aj skalku a vo vani. Slnečné miesto so suchou pôdou je pre túto 30 cm vysokú trvalku ako stvorené. Kvitnutie ružových a ružových odtieňov prebieha od júna do septembra.

Denivka veľkokvetá (Hemerocallis)

Denivka veľkokvetá (Hemerocallis) s atraktívnymi kvetmi v ruži a smotane

Táto jedinečná trvalka sa dodáva v mnohých rôznych farbách a farebných kombináciách vrátane ružovej. Pôsobivý kvet sa objaví v júli alebo podľa odrody najneskôr v auguste. Ľalie majú rady slnečné miesto a pravidelnú zálievku bez podmáčania. Vďaka svojej výške 55 cm môže byť umiestnený v strede alebo za nízkymi rastlinami a vytvárať krásne akcenty.

Karafiáty (Dianthus) ako ružovo kvitnúce trvalky

Karafiáty (Dianthus) ako ružovo kvitnúce trvalky majú mnoho odrôd

So správnou odrodou môžete použiť klinčeky s výškou 15 cm ako nádherný pôdny kryt. Jeho nádherne krásny kvet vyzerá obzvlášť jemne a krehko a je obzvlášť účinný vďaka striebristým listom. Karafiáty ako ružovo kvitnúce trvalky kvitnú v máji a júni a obľubujú slnečné stanovište, kde uprednostňujú normálnu zálievku, ale poradia si aj s kratším obdobím sucha. Karafiáty sú tiež vždy zelené.

Plamienok (flox)

Flox je k dispozícii v rôznych farbách a farebných kombináciách

Plamienkový kvet je jednou z najznámejších a najobľúbenejších trvaliek. Dôvodom je pravdepodobne bohaté kvitnutie a jednoduchá starostlivosť. Tieto trvalky kvitnú ružovo, ale ak chcete skombinovať, prichádzajú aj v iných farbách. A tieto trvalky ponúkajú aj rôzne výšky, podľa odrody. Pretože flox miluje slnko, je vynikajúco vhodný na výsadbu slnečných skalničiek, kde je potrebné normálne zavlažovanie. Potom je krásny a voňavý kvet v júli alebo auguste.

Tymián (týmus)

Tymián (týmus) do bylinkovej záhrady a na ozdobu

Pri pohľade na ružovo kvitnúce trvalky takmer nemyslíte na tymian. Získate nielen ľahko ošetriteľnú a pekne kvitnúcu rastlinu, ktorá príjemne vonia, ale môžete ju použiť aj na chutné jedlá. Tymián je vynikajúce korenie, takže je ideálny pre bylinkovú záhradu. Ale aj v jednoduchom záhone je trvalka skutočným skvostom a môže ozdobiť predné partie. Slnečné a suché miesto vyhovuje jeho prírodným potrebám. Obdobie kvitnutia je skoro do polovice leta, od mája do júla.

Indická žihľava (Monarda fistulosa)

Žihľava indická (Monarda fistulosa) so zaujímavým kvetom

Táto vysoká trvalka nádherne znáša slnečné až čiastočne zatienené miesto. Tiež nie je potrebné veľa vody a dobre sa vyrovná s veľmi krátkym suchom. Obzvlášť zaujímavé sú kvety. Tieto je možné očakávať od júla do septembra a budú mať príjemnú vôňu a bledý až dosť výrazný ružový tón. Indické boky sú ružovo kvitnúce trvalky, na ktoré sa budete každý rok nanovo tešiť. Pretože sú vytrvalí.

Krvácajúce srdce (Dicentra spectabilis)

Krvácajúce srdce (Dicentra spectabilis) je obľúbenou záhradnou rastlinou pre polotieň

Vodnaté srdce je veľmi obľúbenou záhradnou rastlinou a dôvodom je mimoriadny tvar kvetu, ktorý, ako naznačuje názov, vyzerá ako vodnaté srdce. Ružová a biela sú tu perfektnou farebnou kombináciou, nemyslíte? Krvácajúce srdcia sú odolné ružové trvalky, ktoré uprednostňujú polotieň a kvitnú od apríla do júna. So svojimi 80 cm tiež rastú relatívne vysoko na rozdiel od niektorých iných trvaliek, takže ich kvety môžu byť nádherne ukázané vo výhode.

Bergenia (Bergenia)

Bergenia (Bergenia) ako ružovo kvitnúca trvalka s množstvom kvetov

Bergénia ako ružovo kvitnúce trvalky sú skutočnými nádhernými trvalkami, pretože zapôsobia sviežim kvetom v rôznych farbách, ako sú biele a ružové nuansy. Je odolný voči suchu a miluje slnko, ale môže sa mu dariť aj v tieni, kde je starostlivosť ešte jednoduchšia. Vždyzelený ker kvitne v období od marca do mája, a preto patrí k jarným kvetom. Na 40 cm je relatívne malý a dá sa vysadiť kdekoľvek, napríklad na vyplnenie medzier.

Krásne ružovo kvitnúce trvalky – sasanka jesenná (Anemone hupehensis)

Jesenná sasanka (Anemone hupehensis) je ideálna pre ružovo kvitnúce trvalky na jesennom záhonu

Táto kráska v ružovom si vyžaduje normálnu a voľnú pôdu. Vyhnite sa však premokreniu. Perfektné umiestnenie je penumbra. V závislosti od odrody existujú rôzne časy kvitnutia sasanky, pričom táto kvitne obzvlášť od augusta do októbra, takže je ideálna na jesenné záhony. Sasanky sa samy rýchlo rozšíria, čomu predídete odrezaním uschnutých kvetov. Kvety tak nemôžu vytvárať semená.

Majster fingovaného lesa (Phuopsis stylosa)

Mock woodruff (Phuopsis stylosa) ako ružovo kvitnúce trvalky majú guľovité kvety

Trvalka za svoj názov vďačí skutočnosti, že svojimi kvetmi pripomína kvety dreviny. Sú usporiadané do sférického tvaru, čo ich robí obzvlášť zaujímavými. Ich farba sa líši od ružovej, ružovej a fialovej. Nájdite mu slnečné miesto s normálnou až suchou pôdou. Táto trvalka sa tam bude cítiť nádherne a poďakuje vám sviežim kvitnutím od júna do augusta. Mimochodom, sú to ružovo kvitnúce trvalky, ktoré rastú veľmi nízko a dosahujú iba 15 cm na výšku.

Trvalky ružovo kvitnúce – Meads -Götterblume (Dodecatheon meadia)

Medovinový kvet bohov (Dodecatheon meadia) je podobný cyklámenu a miluje slnko

Medovinové kvety bohov veľmi pripomínajú nádherný cyklámen, nemyslíte? Ak chcete malé, ružovo kvitnúce trvalky a stále máte v záhrade voľný priestor na slnečnom až čiastočne zatienenom mieste, môžete sa rozhodnúť pre túto jemnú krásku. Ideálna je skalka. Kvety sa tvoria na jednotlivých stonkách pomerne ďaleko nad listami a visia dole ako zvony. Objavujú sa v máji a júni. Pre túto rastlinu je najlepšia normálna až vlhká pôda.

Hadí bridlica (Chelone obliqua)

Hadí bridlica (Chelone obliqua) s tmavozelenými listami a ružovými kvetmi

Táto ružová trvalka je tiež veľmi krásnym a zaujímavým exemplárom. Slobodná voľba z hľadiska umiestnenia, pretože sa cíti dobre v tieni na suchej pôde aj na slnku, kde by sa mala polievať pravidelnejšie. Ružové kvety si prídu na svoje kvôli tmavozeleným listom a kvitnú od júla do októbra. Takže ideálna jesenná rastlina. Odolná rastlina dorastá až do výšky 70 cm.

Purpurová (Echinacea purpurea)

Purpurová (Echinacea purpurea) s krásnymi kvetmi pre dizajn postele

Fialové slnečné klobúky ako letné a ružovo kvitnúce trvalky premenia záhradu na typickú lúčnu krajinu a priťahujú aj početné včely a motýle. Obdobie kvitnutia je od júna do septembra. Stanovište by malo byť slnečné, pôda by mala byť suchá až normálna a dobre priepustná. Keďže tieto trvalky kvitnú tak bohato, môžete ich použiť aj ako rezané kvety a ozdobiť nimi stôl bez toho, aby záhon zostal holý. Zimná robustná purpurová chrpa vás každý rok poteší svojimi jednoduchými, ale napriek tomu krásnymi kvetmi.

Wollziest (Stachys byzantina)

Wollziest (Stachys byzantina) s ružovými kvetmi a chlpatými, strieborno-sivými listami

Vo Wollziestu nie sú to len pekné kvety, ktoré padnú do oka. Nemenej zaujímavé sú striebristo sivé listy, ktoré sú jemné a chlpaté. Odtiaľ pochádza názov. Práve tieto listy robia z rastliny atraktívny exemplár, ktorý púta pozornosť každého aj mimo obdobia kvitnutia. Wollziest je so svojimi 40 cm ideálnou pôdnou pokrývkou, ktorá sa cíti pohodlne aj na slnečnom štrku alebo skalkách a vystačí si so suchou pôdou. Letné kvety kvitnú od júna do septembra. Sú to krásne akcenty uprostred nadýchaných, sivých listov.

Rebríček (Achillea millefolium)

Rebríček (Achillea millefolium) s pribúdajúcim vekom sfarbuje stále silnejšie

Miesto pre rebríček by malo byť slnečné a suché. Potom dostane ideálne podmienky pre krásne kvitnutie v ružovej farbe, ktoré prebieha od júna do augusta. Ružová farba 50 cm vysokej rastliny je rokmi silnejšia a silnejšia.

Rockrose (Cistus purpureus) pre ružovo kvitnúce trvalky

Skalná ruža (Cistus purpureus) má veľké kvety výrazne ružovej a žltej farby

K ružičkám ružovým dostanete aj ružovo kvitnúce trvalky. Kvety sú veľké a zdobia záhradu od mája do júla. Keďže nejde o odolnú rastlinu, je potrebná zimná ochrana. V teplejších obdobiach je opäť potrebné umiestnenie na slnku. Po odkvitnutí by sa malo vykonať prerezávanie. To zaručuje hustý a kompaktný rast rastliny.

Myrtle aster (Aster ericoides)

Astra myrtová (Aster ericoides s bujnými kvetmi v svetlo ružovej farbe

Kvety týchto ružových trvaliek pripomínajú sedmokrásky. Myrty asteri však so svojimi 120 cm rastú oveľa vyššie. Trvalka sa nazýva aj septembrová bylina, čo už naznačuje, že kvitnutie prebehne v septembri alebo najneskôr v októbri. Nájdite mu slnečné miesto s normálne vlhkou pôdou a tešte sa na more kvetov.

Hrach obyčajný (Lathyrus latifolius)

Sladký hrášok (Lathyrus latifolius) pre záhradný dizajn a ružovo kvitnúce trvalky

Sladkým hráškom získate krásne ružovo kvitnúce trvalky, ktoré je možné použiť aj ako popínavé rastliny na ozdobu tyčí alebo plotov. Pretože existujú rôzne farby kvetov, je vhodné ich v záhrade skombinovať. Môžete si tiež vybrať medzi odolnými jednoročnými odrodami a tými, ktoré v nasledujúcom roku opäť naklíčia. Cítia sa pohodlne v polotieni, ale aj na slnku a uprednostňujú suchú pôdu. Takže perfektná letná trvalka. Dorastá do 2 metrov a kvitne od júna do septembra.

Veľkolepá sviečka (Gaura lindheimeri)

Zasaďte nádhernú sviečku (Gaura lindheimeri) na záhon v záhrade

Nádherná sviečka je k dispozícii v bielej a ružovej farbe, ale aj v dvojfarebných verziách, ktoré sa objavujú od júna do októbra. Rastline najlepšie vyhovuje suché a slnečné miesto, kde sa môže voľne rozvíjať a dorásť až do výšky 80 cm. Keďže nejde o obzvlášť odolnú trvalku, mala by sa zvážiť zimná ochrana, ktorá jej pomôže prezimovať.