Návrh a údržba záhrady

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ: 25 nápadov, urobte si svojpomocne pre svoju záhradu alebo balkón

Ochladenie v záhradnom bazéne v horúcich letných dňoch nie je vítané iba pre nás ľudí: Vtáky sú tiež vždy vďačné za vtáčí kúpeľ. Divoké vtáky potrebujú vodu nielen na pitie, ale aj na starostlivosť o svoje perie. Pretože však ľudia neustále menia krajinu, prírodné zdroje vody už nie sú prístupné mnohým pôvodným druhom vtákov. Sťahovavé vtáky majú tiež každoročne ťažkosti s preorientovaním sa. Tu môže prísť na pomoc hobby záhradník a sám si postaviť vtáčí kúpeľ. Ponúkame vám množstvo nápadov na vašu záhradu alebo balkón z betónu, hliny, kameňa alebo skla, ktoré si pri troche zručnosti dokážete vyrobiť aj sami. Rozhodnite sa pre vtáčí kúpeľ na palici a uprostred záhonu nastavte akcenty. Alebo si vyberte závesný vtáčí kúpeľ, ktorý šetrí miesto na balkóne.

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ: prehľad rôznych materiálov

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na palici a postavte ho v záhrade

K dispozícii sú rôzne materiály v závislosti od toho, kam chcete vtáčiu kúpeľ umiestniť. Ponúkame vám prehľad možností:

1. Do vtáčích kúpeľov na tyčinky, ktoré sú umiestnené v strede záhonu, sú vhodné ľahké materiály ako hlina alebo keramika. Pretože sú však mrazuvzdorné iba čiastočne, mali by ste vtáčiu kúpeľ dať buď na chránené miesto v zime, alebo každú jar skontrolovať praskliny..

2. Betónový vtáčí kúpeľ je stabilný a bezpečný. Materiál ponúka množstvo možností dizajnu pre kreatívnych hobby záhradníkov. Môžete si napríklad vyrobiť vtáčiu kúpeľ v tvare listu a potom ju efektívne predvádzať na terase alebo balkóne.

3. Vtáčí kúpeľ z kameňa je veľmi pevný a stabilný, vydrží roky a nepotrebuje ochranu proti mrazu.

Vytvorte si vlastný hlinený kúpeľ pre vtáky: DIY nápad na balkón

Vyrobte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na balkóny z hlinených podložiek a tehál

Ak chcete urobiť vtáčiu kúpeľ na balkón sami, určite hľadáte varianty šetriace priestor. Dobrý nápad, ktorý si môžete rýchlo uvedomiť, je postaviť nízky vtáčí kúpeľ a postaviť ho pod rastliny a kvety. Vyzerá obzvlášť prirodzene a do balkónovej záhrady priťahuje nielen vtáky, ale aj motýle. Má to aj ďalšiu výhodu: Máte k nemu vždy prístup a vodu môžete bez problémov meniť každý deň.

Do tohto vtáčieho kúpeľa sa najlepšie hodí chránené miesto, ale predovšetkým úkryt pred dažďom. Potrebujete nasledujúce materiály:

 • Okrúhly tanier na kvetináče vyrobený z hliny s vnútorným priemerom najmenej 20 cm a výškou najmenej 6 cm.
 • Tehly
 • Riečne kamene

Postavte spodnú stavbu zo 6 tehál a na vrch položte okrúhlu horskú dráhu. Hlinený kúpeľ pre vtáky sa vďaka svojej hmotnosti ťažko prevracia. Pre väčšiu stabilitu môžete na dno tanierika umiestniť riečne kamene.

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ: DIY variant aj do záhrady

Vyrobte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na palici z hliny a dajte ho do záhrady

Rovnakú dráhu môžete použiť na stavbu vonkajšieho vtáčieho kúpeľa. Ale aby bol dobre viditeľný, položte ho na stĺp alebo peň. Umiestnite vlastnoručne vyrobený žľab na miesto v záhrade, kde môžu vtáky dostatočne skoro spozorovať nepriateľov, ako sú lasice, diviaky, jazvece alebo mačky. Odporúčame tiež chránené a ideálne slnečné miesto. Menej vhodné sú napríklad miesta priamo pod stromami, pretože listy sa môžu dostať do vtáčieho kúpeľa a znečistiť vodu.

Postavte si vlastný vtáčí kúpeľ, aby ste mohli zavesiť

Postavte si vlastný vtáčí kúpeľ na zavesenie. Nápad na balkón

Ak chcete ušetriť miesto, môžete zavesiť vtáčí kúpeľ. Stačí ratanový závesný kôš a podšálka na kvetináče, ktoré sa zmestia. Pre väčšiu stabilitu položte na dno tanierika kamienky a zalejte ich vodou. Zaveste vtáčie kúpele na pevnú vetvu stromu.

Vtáčie kúpele na zavesenie sa stavajú nápady s kvetinovým košom

Ak máte kuchynskú záhradu, môžete vtáky rozptýliť vtáčím kúpeľom na druhej strane záhrady. Stromy, kde sa vtáčiky radi motajú, sú vhodné aj napríklad na hniezdenie. Takými stromami a vtáčími kríkmi sú napríklad horský popol, čučoriedka a čierny bez.

Postavte si a navrhnite svoj vlastný vtáčí kúpeľ

Vyrobte si vtáčiu vaňu z hliny sami a navrhnite ju pomocou keramického kvetináča vo vintage štýle

Nasledujúci vtáčí kúpeľ, ktorý je usporiadaný v rohu na balkóne, na rebríku alebo na stoličke Bekvåm, vytvára obzvlášť dobrú postavu. Tento stredne vysoký vtáčí kúpeľ má ďalšiu výhodu: vtáky si to určite rýchlo všimnú a kanvicu môžete držať na schodoch rebríka. Potrebné príslušenstvo tak máte poruke, keď si budete chcieť vymeniť vodu v napájačke. Aby sa tácka neprevrhla, môžete doprostred umiestniť malý kvetináč.

Postavte si svoj vlastný vinobraný vtáčí kúpeľ

Urobte si vtáčie kúpele sami zo starého riadu a tanierov

Máte doma ležiace vintage vázy a taniere? Potom si môžete sami urobiť vinobranie vtáčieho kúpeľa na balkón. Jednoducho otočte dlhú sklenenú vázu a položte ju na drevený peň. Potom položte dosku na vázu a zafixujte ju horúcim lepidlom. Platí pravidlo: čím je tanier farebnejší, tým lepšie. Hlboké taniere sú ideálne do polievok a tanierov s kvetinovými a prírodnými motívmi vo veselých farbách.

Vyrobte si betónový vtáčí kúpeľ sami: Pokyny

Vytvorte si vlastný návod na betónový kúpeľ pre vtáky

Na ďalší betónový vtáčí kúpeľ budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • Veľký list rastliny
 • Suchý betón
 • voda
 • piesok
 • Plastové vedro, v ktorom môžete miešať betón
 • Drevená palica
 • Farebný sprej
 • Záhradnícke rukavice
 • štetec
 • olivový olej

Vytvorte z piesku horu piesku. Navlhčite piesok a položte naň plachtu. Štetcom naneste na list tenkú vrstvu olivového oleja. Medzitým premiešajte betón v plastovom vedre podľa pokynov výrobcu. Betón rozotrieme na plech a necháme stuhnúť. Potom môžete opatrne oddeliť list rastliny a natrieť betónový list zelenou farbou v spreji. Nechajte farbu zaschnúť a vtáčiu kúpeľ naplňte vodou. úplné!

Vtáčí kúpeľ si postavte na palicu sami

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ zo starého riadu

Kúpili ste si vtáčiu kúpeľ na palici, ale chcete ju okoreniť? Lektvar opatrne vyberte z tyčinky a na jeho miesto pripevnite vinobranie. Potom postavte podivnú vežu z niekoľkých šálok kávy, tácok a čajníka. Vyvŕtajte otvory v postroji a opatrne zasuňte tyč. úplné!

Postavte si a navrhnite svoj vlastný vtáčí kúpeľ s nálepkami

Postavte si a navrhnite vtáčiu kúpeľ pomocou nástenného tetovania

Na ďalší nápad na remeslo budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • Vtáčí kúpeľ, hlboký tanier alebo okrúhly podnos
 • Samolepky na stenu
 • Paradajková mreža
 • Stále zelené kry, papradie alebo iné okrasné kry podľa vášho výberu
 • Horúce lepidlo alebo lepidlo na kov

Na lektvar najskôr nalepte nálepku na stenu. Potom pripevnite vtáčí kúpeľ k paradajkovej mriežke. Pre väčšiu podporu môžete rastlinu umiestniť do mreží nižšie.

Postavte si vtáčiu kúpeľ na svoj balkón sami: sklenená misa a stará lampa

Vytvorte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ zo starých nápadov na lampu a tanier na palici

Ďalší vtáčí kúpeľ je vyrobený z rámu starej stolnej lampy a sklenenej misy v tvare mušle. Je to skvelý pútač očí pre záhradu v stredomorskom štýle a robí obzvlášť dobrú postavu uprostred trávnika alebo na záhone. Môžete ho postaviť priamo pred vtáčí krík, aby na seba upútal ešte väčšiu pozornosť. Pretože je vtáčí kúpeľ dosť nízky, mali by ste ho umiestniť na miesto, kde sa nemôže dostať k prirodzeným nepriateľom vtákov. Ak máte vysoký a pevný záhradný plot a v záhrade nie sú ani divé zvieratá, ani mačky, s výškou by nemal byť problém.

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ zo starých lámp a dosiek

Takto sa vyrába kúpeľ pre vtáky: Najprv rozoberte starú stolnú lampu. Potrebujete iba základňu žiarovky, ktorú môžete natrieť sprejom na farbu alebo akrylovou farbou. Potom prilepte sklenenú misku na základňu žiarovky a nechajte lepidlo zaschnúť. Nový vtáčí kúpeľ je pripravený. Má to len jednu nevýhodu: aby ste mohli vymeniť vodu, musíte nohu nadvihnúť celý vtáčí kúpeľ a potom ho znova opatrne umiestniť. Vtáčie kúpele môžete položiť na dlažobnú kocku, aby sa časom neponoril príliš hlboko do zeme.

Postavte si a navrhnite svoj vlastný vtáčí kúpeľ

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ a vtáčí kúpeľ z keramických kvetináčov

Okrem použitia samolepiek na stenu na ozdobu vášho vtáčieho kúpeľa ho môžete aj vymaľovať. Stiahnite si zadarmo šablónu lienky z webu, vytlačte si ju a nakreslite obrázok do vtáčieho kúpeľa. Najprv nakreslite obrysy lienky ceruzkou a potom ich naplňte farbou. Mimochodom, farby ako červená a zelená priťahujú do záhrady nielen vtáky, ale aj motýle.

Malé vtáčie kúpele zo skla na balkón a do záhrady

Vytvorte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na balkón zo skla

Na to, aby ste si sami urobili atraktívny vtáčí kúpeľ, vám stačí krásna sklenená misa a riečne kamene. Kamienky by ste mali pravidelne meniť, aby sa vo vode netvorili riasy ani baktérie. Vtáčí kúpeľ umiestnite na tienisté alebo čiastočne zatienené miesto, pretože voda v skle sa v lete, keď je voda na prudkom slnku, veľmi rýchlo zohreje. Sklenené misy sú lacnou alternatívou, ktorú môžete postaviť kdekoľvek.

Vytvorte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na balkónoch pomocou sklenených dosiek a riečnych kameňov a tehál

O tom, či by ste na balkónové zábradlie mali dať sklenený vtáčí kúpeľ, je diskutabilné. Aj keď misu naplníte štrkom a dáte do nej aj tehlu, vždy existuje riziko, že sa prevrhne a spadne. Pokiaľ ste ale v záhrade navrhli útulný kútik na čítanie, môžete ho umiestniť napríklad na zábradlie altánku. Terasa na to nie je vhodná, pretože tam radi zostávame v lete a vtáky by neprišli, keby boli okolo ľudia.

Skvelý nápad na kamenný vtáčí kúpeľ a pozinkované veko

Vyrobte si svoj vlastný kamenný vtáčí kúpeľ Návod na jednoduché zazimované vtáčie kúpele

Kovové odpadkové koše sú jednoznačne minulosťou, ale ak sa v garáži povaľuje pozinkované veko, môžete ho použiť na ďalší nápad pre domácich majstrov. Na to, aby ste si tento kamenný vtáčí kúpeľ urobili sami, potrebujete nasledujúce materiály:

 • pozinkované veko
 • ploché kamene
 • malé okrúhle alebo oválne kamienky
 • prípadne vintage figúrky vtákov

Stavbu postavte z väčších plochých kameňov a na vrch položte veko. Do stredu vložte oválny kameň a nalejte do neho vodu. Teraz môžu vtáky prísť a osviežiť sa v chladnej vode, vyčistiť si perie alebo len piť vodu.

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ a ozdobte ho morským sklom

Postavte si svoj vlastný zimný vtáčí kúpeľ na stĺpoch s kovovým podnosom

Ak máte stredomorskú záhradu, ďalší nápad na kutilstvo je pre vás. Na klasický pieskovcový stĺp postavte starý biely podnos. Kamenný stĺp zdobený štylizovanými prírodnými ozdobami prináša nádych romantiky zo Stredomoria. Dojem dotvára modré morské sklo v podnose. Vtáčí kúpeľ obklopený levanduľou a stredomorskými rastlinami sa stáva skutočným pútačom pozornosti.

Postavte si moderný vtáčí kúpeľ sami

Vtáčí kúpeľ si postavte na palicu sami Pokyny

Budovanie moderného vtáčieho kúpeľa nie je náročná úloha. Všetko, čo potrebujete, je puristická keramická misa a niekoľko vetiev stromu, na ktoré misku pripevníte. Tento vtáčí kúpeľ robí obzvlášť dobrú postavu v puristicky navrhnutej záhrade. Zvlášť efektívne sa dá inscenovať s vhodným osvetlením v záhone alebo pred záhradným plotom.

Vytvorte si na hlinených vetvách stromov vlastný návod na hlinenú vanu pre kúpeľ

Pretože je keramika veľmi odolná, puristický vtáčí kúpeľ nemusíte prezimovať. Môžete ho nechať vonku a nebude zaberať miesto v suteréne alebo v garáži. Ďalšia výhoda: stavbu pobočky nemusíte zakladať každý rok.

Bez ohľadu na to, či je moderný alebo rustikálny, so solárnymi panelmi alebo s morským sklom: Vtáčí kúpeľ vylepšuje záhradu a balkón a v horúcich letných mesiacoch ponúka vodu sťahovavým vtákom a domácim vtákom. V nižšie uvedenej fotogalérii nájdete ďalšie inšpiratívne príklady pre domácich majstrov, ktoré môžete znova vytvoriť.

Postavte si slnečný vtáčí kúpeľ sami

Postavte si záhradu vtáčieho kúpeľa na palici sami a navrhnite ju pomocou solárnej energie

Solárny vtáčí kúpeľ je zafarbený sprejovou farbou a kombinuje vodný prvok a vtáčí kúpeľ v jednom prevedení

Postavte a navrhnite slnečný kúpeľ pre vtáky sami s bronzovou farbou

Vtáčí kúpeľ na rebríku v žiarivej ružovej farbe

Vyrobte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na rebríku

Vyrobte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ na paličke

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ a navrhnite nápad s keramickými doskami

Kamenný vtáčí kúpeľ zdobený morským sklom. Vintage tanier v strede dotvára dizajn

Postavte si vtáčiu kúpeľ sami, ozdobte ju sklom

Vtáčie kúpele uprostred záhona: Vodu treba meniť denne

Postavte si svoj vlastný vtáčí kúpeľ a navrhnite ho pomocou riečnych kameňov a kvetov