Návrh a údržba záhrady

Pokladanie kamenných kobercov: Návod a možné využitie na terasu, balkón, záhradný chodník a príjazdovú cestu

Prírodný kameň dodáva vonkajšiemu priestoru nezameniteľné kúzlo. Terasa alebo balkón s kamennými dlaždicami vyzerá vznešene a prirodzene. Ak sa však pre to rozhodnete, musíte počítať s veľkým úsilím pri jeho položení a údržbe. Lacnou a praktickou alternatívou je kamenný koberec – podlahová krytina vyrobená z mramorových kamienkov a polyuretánovej živice. Vysvetľujeme, ako položíte kamenný koberec a aké je možné jeho využitie v exteriéri.

1. Kúpte si kamenný koberec alebo si ho vyrobte sami?

Kamenný koberec okolo bazéna a terasy Nevýhody

Kamenný koberec je vyrobený z malých zrniek prírodného kameňa (väčšinou z mramoru a kremeňa) s umelo zaoblenými hranami a polyuretánovej živice, ktorá slúži ako spojivo. V železiarstve nájdete montované dosky, ale pravý kamenný koberec je položený podobným spôsobom ako poter. V prospech bezproblémovej inštalácie hovorí nielen vzhľad, ale aj dlhá životnosť krytiny.

Pokládka kamenných kobercov nápady na krytiny terás a bazénov

Kamenný koberec je ponúkaný v troch veľkostiach zŕn. Jemné zrno má hrúbku vrstvy 8 mm a plošnú hmotnosť 14 kg / m². Veľké zrno má hrúbku vrstvy 10 mm a plošnú hmotnosť 26 kg / m². Hrúbka vrstvy a hmotnosť na jednotku plochy strednej veľkosti zrna sa líšia v závislosti od výrobcu.

V minulosti sa kamenný koberec používal iba vonku, v súčasnej dobe sa používa aj v interiéri ako podlahová krytina pre často používané miestnosti. V dnešnom príspevku sa bližšie pozrieme na vonkajšie použitie.

1.1. Na ktorý povrch môžete položiť kamenný koberec??

Nápady na položenie kamenného koberca na záhradnú cestu a príjazdovú cestu moderné

Vo vonkajšej časti je kamenný koberec okrem iného používaný ako krytina na terasu, balkón, vstupný priestor, príjazdovú cestu a ako ohraničenie bazéna. Aby konečný výsledok vydržal skutočne dlho, má podzemie veľký význam. V deň inštalácie by mal byť suchý, vopred utesnený, nosný a čistý. Medzi vhodné podklady patrí betón a betónové dosky, šikmá stierka a niektoré dlažobné dosky z porcelánového kameniny alebo prírodného kameňa. Ak chcete položiť vonkajšie schodisko s kamenným kobercom, potom je možné aj drevo, prírodný kameň a kov.

Nápady na položenie kamenného koberca pre záhradný dizajn

Prvým krokom pri položení kamenného koberca je príprava. Savý povrch je potrebné najskôr ošetriť špeciálnym podlahovým základným náterom na kamenné koberce a nesavý povrch najskôr utesniť špeciálnym prostriedkom na kamenné koberce. Vonkajšie teploty by sa mali pohybovať od 15 do 30 stupňov Celzia.

1.2. Pokladanie kamenného koberca sami: pokyny

Pokladanie kamenného koberca Pokyny krok za krokom

Pokladanie kamenných kobercov nie je prehnane náročná úloha. Ak ste už položili poter, určite sa vám to podarí. Na pokládku potrebujete nasledujúce materiály: špeciálny podlahový základný náter na kamenné koberce (v závislosti od typu povrchu), zmes kamenných kobercov z mramoru a / alebo kremeňa, spojivo (polyuretánová živica) a spevnenie povrchu prírodného kameňa. Materiály skladujte na suchom mieste 2-3 dni (najmä kamene sa nesmú ukladať mokré). Potrebujete tiež nasledujúce príslušenstvo: bezpečnosť práce (rukavice, ochranné okuliare, vhodný ochranný odev, gumáky), maltový mixér, odlupovací tanier alebo stierku, maliarsky valček.

Pokyny krok za krokom:

1. Povrch v priebehu dňa očistite, nechajte uschnúť a utesnite špeciálnym prostriedkom na kamenné koberce.

2. Spojivo pozostáva zo živice a tvrdidla. Po zmiešaní týchto dvoch materiálov ich musíte ihneď použiť.

3. Vložte mramorové kamienky do maltového vedra a pridajte spojivo. Všetko dobre premiešajte pomocou maltového mixéra.

4. Hotovú zmes spojiva na kameň rovnomerne rozotrite na podlahu a vyhlaďte hladítkom.

Tvrdnutie kamenného koberca trvá 1-2 dni. Počas tohto obdobia nesmie byť navlhčený ani na neho šliapané. Teplota by sa mala pohybovať od 15 ° do 30 ° Celzia.

 1.3. Tesnenie kamenného koberca

Záhrada a terasa s kamennými kobercami ležiace nápady

Ak chcete, aby bol kamenný koberec odolný voči poveternostným vplyvom, mali by ste ho utesniť. Povrchové stuženie naneste maliarskym valčekom a nechajte týždeň zaschnúť. Mimochodom, môžete položiť aj kamenné koberce, ktoré už boli položené, ale ochranný prostriedok musíte nechať niekoľko dní schnúť. Až potom sa dá po tejto oblasti kráčať a opäť sa po nej jazdí. Vyberte si teda slnečný deň a tmel naneste skoro ráno.

1.4. Farby a vzory kamenných kobercov

Terasa s kamenným kobercom s nápadmi na špirálové motívy

Kamenný koberec je oveľa viac ako funkčná krytina terasy a balkóna. V železiarstve je na výber množstvo farieb. Vyberajte však iba prírodné farby – farebné kamienky časom vyblednú alebo zožltnú.

Kombinácia dvoch alebo viacerých farieb môže vytvárať zaujímavé vzory. Existujú aj výrobcovia, ktorí predávajú prefabrikáty ako kompas alebo hviezdu. Môžete však realizovať aj individuálny projekt. Pri terase, balkóne alebo záhradnom chodníku je možnosť zapracovať do povrchu LED pásy.

1,5. Vyčistite kamenný koberec

Kamenný koberec pre vonkajšie schody predstavuje nápady a farby

Kamenný koberec je možné rýchlo a ľahko vyčistiť. Silne používané oblasti, ako sú záhradné chodníky a vonkajšie schody, by ste mali dôkladne vyčistiť najmenej trikrát ročne. Na začiatku a na konci záhradníckej sezóny by ste mali vyčistiť balkón a terasu. Môžete vysať prach a nečistoty (s výnimkou mastnoty a škvŕn) alebo ich pozametať metlou. Mastnotu a škvrny môžete vyčistiť mäkkou kefkou a jemným mydlom. Odolné usadeniny je možné odstrániť čističom kamenných kobercov. Potom miesto opláchnite záhradnou hadicou. Vyhnite sa používaniu tlakových umývačiek a strojov na čistenie podláh. Mohli by poškodiť kamenný koberec. Dokonca aj parný vysávač by ste mali používať iba vtedy, ak to výrobca povoľuje.

2. Položenie kamenného koberca vonku: možné použitia

Kamenný koberec pre vonkajšie schody Nápady pre moderný rodinný dom

Kamenný koberec nie je pre mnohých prvou voľbou, pokiaľ ide o povrch pre vonkajšie použitie. V ktorých prípadoch má zmysel položiť kamenný koberec?

1. Je potrebná renovácia terasy. Zvetraná drevená podlaha, trhliny, voľné betónové dosky a deravé škáry: Ak je stará podlahová krytina nevzhľadná alebo dokonca zlomená, je potrebné terasu zrekonštruovať. Kamenný koberec je variantom, ktorý šetrí čas a námahu. Kamenný koberec je možné aplikovať priamo na starý povrch.

2. Chcete v záhrade vytvoriť pohodlné posedenie a potrebujete krytinu nepravidelného tvaru. Namiesto rezania drevených podlahových dosiek a dlaždíc môžete jednoducho zhutniť podložie, naliať betón a potom položiť kamenný koberec.

3. Ak chcete postaviť terasu, ale úroveň zeme je príliš vysoká. Podlahová krytina by mala mať nízku inštalačnú výšku, aby sa dvere na terase dali otvoriť.

2. 1. Kamenný koberec na terasu

Terasa s nápadmi na položenie kamenného koberca do vonkajších priestorov

Vlhkosť, mráz a teplo: krytina terasy musí veľa vydržať. Kamenný koberec je odolný voči poveternostným vplyvom a je vhodný aj na použitie ako hranica k bazénu. Nemal by však byť inštalovaný v blízkosti otvoreného krbu. Misa na oheň a záhradný gril preto nie sú na kamennom koberci na mieste.

V opačnom prípade je podlaha dosť nenáročná a dá sa rýchlo vyčistiť. Tiež nie je potrebné burinu, pretože kamenný koberec nemá kĺby.

2.2. Kamenný koberec na balkón

Kamenný koberec na balkón nápady pre pokládku

Kamenný koberec je ideálny aj na balkón doma. Je obzvlášť vhodný na nekryté balkóny s väčšou plochou. Plávajúce tesnenie je však pre balkón nevyhnutné. Ak nechcete odstrániť starú podlahovú krytinu, mali by ste ohľadom inštalácie rozhodne vyhľadať radu odborníka.

Kamenný koberec zvonku ako podlahová krytina na balkóny

2.3. Kamenný koberec na vonkajšie schodisko

Kamenný koberec pre vonkajšie schody ako nápady na podlahy

Protišmykové, veľmi odolné a s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami: kamenný koberec je perfektnou stupňovitou krytinou vonkajšieho schodiska. Ďalšou výhodou je fakt, že môžete pracovať v LED páse, aby ste mali večer vždy dobre osvetlené kroky.

Pokladanie kamenného koberca Pokyny krok za krokom

Jednotlivé kroky vyzerajú obzvlášť atraktívne, ak sú navrhnuté v dvoch farbách. Určité vzory a motívy je možné použiť aj pred vchodom do domu. Kamenný koberec môže v návrhu obsahovať aj vázy, vodné prvky a kvetináče vo formáte XXL.

Pokladanie polkruhových schodov pre vonkajšie schody s kamenným kobercom

Bez ohľadu na tvar vonkajšieho schodiska: Schody môžete položiť s kamenným kobercom a integrovať vhodné podlahové svetlá..

2.4. Kamenný koberec okolo bazéna

Pokladanie kamenného koberca okolo bazénu Nápady pre vonkajšie priestory

Okolie bazéna predstavuje z hľadiska dizajnu veľkú výzvu. Malo by byť vodotesné a protišmykové, voda by mala ľahko odtekať a nemali by sa v nej hromadiť riasy. Kamenný koberec spĺňa všetky tieto požiadavky, a je preto dobrou voľbou pre okolie bazéna.

2.5. Kamenný koberec na záhradnú cestu

Záhradná cesta z kamenného koberca ako nápady na podlahy

Kamenný koberec pre záhradnú cestu je menej bežný. Je to hlavne kvôli tomu, že existuje veľa lacnejších alternatív. Ak však chcete burinu v kĺboch ​​zachrániť, môžete sa spoľahnúť na krytinu. Je tiež vhodný na predzáhradku alebo do malej záhrady.

2.6. Kamenný koberec na príjazdovú cestu

Pokladanie kamenného koberca na príjazdovú cestu

Ak je podložie zhutnené a kamenný koberec utesnený, je vhodný aj do silne používaných oblastí, ako je príjazdová cesta. Hovorí o tom aj fakt, že sa v lete zahrieva menej ako dosky z betónu alebo prírodného kameňa.

Na dvore je, samozrejme, možné množstvo návrhov. Kamenný koberec môže napríklad spájať dom, príjazdovú cestu a záhradu alebo penzión.

3. Výhody a nevýhody kamenného koberca

Kamenný koberec na terasu si vyberte farby a motívy

Ako každá podlaha, aj kamenný koberec má svoje výhody a nevýhody. Výhody:

 • trvanlivý, odolný,
 • odolné voči mechanickému zaťaženiu
 • tepluvzdorný
 • mrazuvzdorný
 • protišmyková
 • svetlostála
 • teplé nohy v lete
 • nenáročná starostlivosť
 • k dispozícii v mnohých farbách

Medzi nevýhody patrí:

 • Inštalácia má svoje úskalia a neskúsení kutilovia by si na túto prácu mali lepšie najať profesionála.
 • Chyby pri inštalácii je ťažké opraviť.
 • Odstránenie krytiny je veľmi časovo náročné a nákladné.

Kamenný koberec je praktická, odolná a všestranná podlahová krytina na vonkajšie použitie. To umožňuje dokonalé položenie terás, vonkajších schodísk a balkónov nepravidelných tvarov. Mali by ste sa držať niekoľkých základných pravidiel. Krytinu pokládajte vždy v slnečných dňoch, kamene by pri kladení mali byť úplne suché. Spojivo bezprostredne pred pokládkou premiešajte, pretože veľmi rýchlo stvrdne. Pred vstupom do oblasti alebo jazdy po nej nechajte dostatočne dlho zaschnúť.