Návrh a údržba záhrady

Ako správne vyberať a starať sa o ovocné stromy do záhrady

Vyberte si ovocné stromy do záhrady s jabloňou ako klasiku.

Ovocné stromy jednoducho patria do každej záhrady. Je skvelé mať poruke čerstvé organické ovocie v závislosti od sezóny, nemyslíte? Niektorí s malou záhradou neveria týmto užitočným stromom, iní sa obávajú údržby počas sezóny a po nej a ďalší sa jednoducho nevedia rozhodnúť, ktorý z mnohých druhov by bol najlepší. Každému niečo vyhovuje. Náš sprievodca vás má zoznámiť s rôznymi možnosťami, aby ste rýchlo našli presne tie ovocné stromy do záhrady, ktoré vyhovujú vašim potrebám. Dozviete sa tiež, čo by ste mali brať do úvahy pri kombinovaní rôznych odrôd a ktoré k sebe ladia.

Malé ovocné stromy do záhrady

Ovocné stromy do záhrady - výsadba a údržba hrušiek

Aj keď nemáte dostatok miesta, nemusíte bez čerstvého ovocia zo záhrady. Existujú nízko rastúce odrody, ktoré boli špeciálne vyšľachtené pre malé vonkajšie plochy a záhrady a sú veľmi užitočné ako ovocné stromy do záhrady. Ale aké ovocné stromy existujú pre malé záhrady? S potešením zistíte, že v zásade je každý druh ovocia dostupný aj v malom formáte. Ak sú ovocné stromy zakrpatené, v širšom zmysle slova, môže to byť ktorýkoľvek z nasledujúcich druhov:

 • Nízko rastúce ovocné stromy
 • Trpasličí ovocné stromy
 • Ovocné kríky
 • Vretenové puzdro
 • Stĺp alebo tyčový strom
 • Ovocný strom Espalier

Nízko rastúce ovocné stromy sú špeciálne plemená so slabo rastúcimi koreňmi

Nízko rastúce ovocné stromy do záhrady

Presnejšie povedané, slabo rastúce ovocné stromy do záhrady majú slabo rastúce korene. A ak korene rastú pomaly, rastie aj zvyšok stromu. Tento takzvaný „podpník“ je rozdelený do rôznych kategórií, ktoré sú označené číslami a je z nich zrejmé, ako pomaly príslušný strom rastie..

Trpasličí ovocný strom do záhrady alebo kvetináč ako priestorovo úsporný variant

Trpasličí ovocné stromy

Malé trpasličí ovocné stromy sú odrody, ktoré tvoria hrubý, ale krátky kmeň a majú malú korunu. A výška je v skutočnosti jediným rozdielom pre veľkých príbuzných ovocných stromov v záhrade. Dokonca aj veľkosť, kvalita a chuť ovocia sa zvyčajne takmer nelíšia alebo sa vôbec nelíšia. Jedinou nevýhodou je, že množstvo ovocia v malých odrodách je samozrejme nižšie. Ak si kúpite trpasličí ovocné stromy, môžete očakávať výšku asi 1,50 metra a priemer koruny asi 1,20 metra.

Ovocné stromy pestované ako kríky vyžadujú starostlivosť, ale zber je ľahký

Malý ovocný strom v tvare kríka

Ešte menší je ovocný strom, ktorý je pestovaný ako krík, ktorý môžete dokonca dosiahnuť aj sami. Na to je najlepšie zvoliť slabý podpník, aby ste sa vyhli silnej a široko rastúcej korune. Obzvlášť vhodné sú višne a broskyne, ktoré majú prirodzene užšie koruny, ale vybrať sa dajú aj jablká a hrušky a ďalšie odrody. V ovocných stromoch pestovaných ako kríky do záhrady dosahuje kmeň výšku 40 až 60 cm.

Ako vretenovitý krík potrebuje ovocný strom oporu počas celého života

Vretenové puzdro

Ovocné stromy pre záhradu dosahujú rovnakú výšku ako ovocný strom ako krík vo forme slabých vretenovitých kríkov. Tieto ovocné stromy s nízkymi stonkami však vyžadujú oporný stĺp po celý život. Vretenové puzdrá sú zvyčajne zraniteľnejšie a vyžadujú si väčšiu údržbu. Typickým znakom je, že ovocné vetvy vyrastajú priamo z kmeňa a vytvárajú veľmi kompaktný a úzky tvar, vďaka ktorému sú vretenové kríky pri výsadbe v rade dokonalou ochranou súkromia. Ako osamelá rastlina uprostred záhrady sa zmenia na zaujímavé pútače pozornosti. O tento druh ovocného stromu sa dá starať aj vo vedre na terase. Populárnou odrodou sú „jablká baleríny“.

Stĺpovitý ovocný strom šetrí priestor a je potrebné ho pravidelne orezávať

Stĺp alebo tyčový strom

Ako naznačuje názov, tieto ovocné stromy pre záhradu rastú stĺpcovo a týmto spôsobom šetria predovšetkým priestor. Rozdiel oproti vretenovému kríku je v tom, že to nie je prirodzený rast stromu. Existujú iba jablone s týmto typom rastu. Všetky ostatné druhy ovocia, ktoré sa predávajú ako stĺpovitý strom, sa režú iba ako stĺp, v ktorom musíte po nákupe a výsadbe pokračovať. To môže byť dosť komplikované, najmä pre začiatočníkov.

Ovocie Espalier je možné tvarovať akýmkoľvek spôsobom, ale je veľmi náročné na údržbu

Ovocný strom Espalier

Ovocný strom espalier ako variant pre ovocné stromy do záhrady vyžaduje pomoc pri lezení. To môže byť voľne stojace alebo na stene. Odporúčajú sa odrody so slabým podpníkom. Ovocie Espalier tiež potrebuje veľa starostlivosti, a preto je niečo pre skúsených záhradníkov a tých, ktorí môžu investovať dostatok času do tohto druhu ovocného stromu.

Ideálne druhy ovocia, ktoré si vystačia s malým priestorom

Kvitnúce ovocné stromy do záhrady ako ozdoba a na ovocie

Ak dávate prednosť výsadbe „skutočného“ stromu v záhrade, máte na výber medzi rôznymi variantmi, ktoré sa hodia aj do malej vonkajšej plochy. Nižšie sme uviedli najlepšie ovocné stromy pre záhradu. Existujú tiež obľúbené odrody malého vzrastu.

Zasaďte jabloň do záhrady a udržujte ju nízko

Ovocné stromy do záhrady – jabloň

Jabloň je pravdepodobne klasická a v záhrade, kde je dôležité veľa ovocia, takmer nechýba. Tieto ovocné stromy do záhrady sú v skutočnosti známe svojim silným a vysokým rastom, ale môžete sa spoľahnúť, že máte šťastie, pretože pre záhradu existujú aj odrody ovocných stromov, ktoré môžu rásť aj nižšie a dokonca aj v kvetináčoch:

 • Braeburn
 • Finkenwerder jesenný princ
 • Alcmene
 • Rewena
 • Jasné jablko
 • pilot
 • James Grieve

Hrušky, ktoré tienia pozdĺž záhradnej cesty, kombinované so zemným krytom

Hrušky ako ovocné stromy do záhrady

Medzi vhodné hrušky pre malú záhradu patria:

 • Santa Maria
 • Harrow Delight
 • Williams Kristus
 • Chutné z Charneux
 • Dessera
 • Uta
 • Abate Fetel

Vychovávajte ovocné stromy ako kríky a udržujte ich nízke, aby sa ľahko zberali

Čerešne

Málokto nemá rád čerešne. Preto nie je divu, že čerešne patria k najobľúbenejším ovocným stromom v záhrade. Ak hľadáte malé dreviny, môžete si vybrať jednu z nasledujúcich. Pred kúpou zistite, či je vami vybraná odroda samonosná a môže stáť samostatne v záhrade, alebo potrebuje druhý strom.

 • Gisela 5
 • Stella
 • Vic

Višne, na druhej strane, majú prirodzene kompaktný rast, ale mali by byť pravidelne rezané, inak konáre vyrastú a budú stále viac holé. V dôsledku toho je, samozrejme, sťažený aj zber.

Výsadba a starostlivosť o broskyne - ovocný strom pre hobby záhradníkov a začiatočníkov

Broskyňové stromy

Broskyňové stromy, podobne ako višne, rastú pomerne kompaktne a nízko, pokiaľ vám pomôžu so správnym rezom. Z tohto dôvodu si v zásade môžete vybrať všetky odrody týchto ovocných stromov. V záhrade získate aj ovocný strom, o ktorý sa ľahko staráte. Najlepšie je požiadať škôlku o chuť a čas zberu, aby ste našli správnu odrodu.

Aký ovocný strom si vybrať?

Hrušky ako espalier ovocné stromy pre ľahký zber a s dekoratívnym efektom

Aký ovocný strom si vyberiete, závisí od mnohých vecí. V prvom rade je však to, ktoré ovocie máte najradšej. Potom by ste mali zistiť, koľko priestoru každý strom potrebuje, a zvážiť správnu veľkosť. Bol by trpasličí ovocný strom lepšou možnosťou v porovnaní s normálnou veľkosťou? Existujú však aj ďalšie užitočné vlastnosti, ktoré strom môže mať. Napríklad, ak chcete v záhrade pomocou stromu vytvoriť tienisté miesto, v ktorom chcete vytvoriť posedenie alebo postaviť lavičku, ovocný strom s normálnou veľkosťou je samozrejme lepší ako menší kultivované formy.

Ovocné stromy do záhrady zdobia na jar farebné kvety

To isté platí, ak chcete hojdaciu sieť zavesiť neskôr. Ako je známe, sú na to potrebné dva stromy, ktoré musia rásť v tesnej blízkosti seba a tiež byť dostatočne stabilné. Malo by sa tiež vziať do úvahy umiestnenie a pôdne podmienky, aby sa budúci ovocný strom mohol cítiť pohodlne a dobre sa mu darilo. Na všetky tieto veci by ste mali myslieť dostatočne vopred a spomenúť ich pri nákupe v škôlke, aby vám mohol byť ponúknutý najlepší ovocný strom pre vaše potreby..

Ktoré ovocné stromy spolu vychádzajú?

Ovocný strom na stenu ako ovocie mreže a na ozdobu

Či už ide o veľký alebo malý ovocný strom, zmiešaná kultúra je vždy dobrým nápadom z rôznych dôvodov. Pri rastlinách nie je neobvyklé, že niektoré druhy nevychádzajú s inými. Našťastie ovocné stromy do záhrady nemajú túto ťažkú ​​charakteristiku. Ktoré ovocné stromy v záhrade k sebe najlepšie pasujú, prirodzene závisí od umiestnenia na jednej strane. Rovnako ako všetky ostatné rastliny, každý druh má svoje požiadavky na slnko alebo tieň, pôdu a vlhkosť.

Slivky, broskyne, jablká a hrušky sú ľahko ošetrujúce ovocné stromy do záhrady

Podľa toho musíte postupovať aj pri výbere stromových partnerov. Napríklad jablká rastú veľmi dobre, ak sú vybavené vlhkou pôdou, zatiaľ čo hrušky naopak uprednostňujú sucho. To z nich robí menej ako dobrých susedov. Môžete kombinovať jablone so sladkými čerešňami alebo slivkami. Veľmi dobrá je aj kombinácia sladkých čerešní a sliviek. Ak do blízkosti vysadíte aj niektoré bylinky alebo iné rastliny, môžete dokonca škodcov ovládať prirodzene. Zmiešaná kultúra je vo všeobecnosti veľmi prospešná, ak je dobre naplánovaná. Týmto spôsobom je možné stimulovať rast rastlín a zintenzívniť chuť ovocia.

Výsadba a starostlivosť o ovocné stromy

Výsadba slivky v rohu záhrady a úspora miesta

Bez ohľadu na to, aké ovocné stromy sú pre záhradu vybrané, samozrejme tiež potrebujú správnu starostlivosť. Pretože sa však potreby líšia v závislosti od druhu ovocného stromu, nemožno poskytnúť žiadne komplexné tipy týkajúce sa polohy, pôdnych podmienok a vlhkosti. Existujú však veci, ktoré sú súčasťou náležitej starostlivosti a sú rovnaké pre všetkých. Patrí sem čas prerezávania, hnojenia a výsadby, ktorý by sme teraz chceli zhrnúť. Máme pre vás tiež pár tipov na opeľovanie.

Kedy zasadiť ovocné stromy?

Kúpte si do záhrady nízko rastúce ovocné stromy do záhrady

Existujú dve obdobia, kedy by ste mali sadiť ovocné stromy do záhrady. Iba tak môžete zaručiť, že korene sa navzájom dobre zachytia a strom si na to rýchlo zvykne. Kedy teda sadíte ovocné stromy? Na tento účel je zvolená väčšinou jeseň, aj keď jar by bola tiež dobrá, ak chcete zasadiť strom. Dôvodom je to, že jar je v našich končinách zvyčajne veľmi suchá, čo môže mať samozrejme negatívny vplyv na strom alebo je spojené s častým zalievaním z vašej strany. V najhoršom prípade môže strom jednoducho vyschnúť. Na jeseň je naopak dostatok dažďa, takže výsadba vášho nového ovocného stromu môže byť úspešnejšia.

Hnojte ovocné stromy

Keď je málo miesta, vysaďte do záhrady marhule

Najlepšie je použiť organické hnojivá. Váš kompost zo záhrady je na to ideálny. Výhodou takýchto hnojív je, že postupne uvoľňujú svoje živiny do rastlín počas celého roka. Ďalšou výhodou je, že vrstva hnojiva udržuje pôdu pod ňou pekne vlhkú. Najlepšie je prihnojiť zhruba v polovici mája. Druhýkrát možno prihnojiť na konci júna, nie je to však nevyhnutné. Niektoré ovocné stromy do záhrady môžu potrebovať aj špeciálne hnojivá. Patrí sem okrem iného jadrové ovocie. Na to sa opýtajte v škôlke pri kúpe ovocných stromov.

Prerezávanie ovocných stromov

Prerezávanie ovocných stromov po zbere alebo na jar

Mnoho majiteľov ovocných stromov sa v skutočnosti neodvažuje urobiť tento krok zo strachu, že urobia niečo zlé. Je to veľmi dôležitá súčasť starostlivosti o ovocné stromy v záhrade. Iba vtedy, ak je strom pravidelne rezaný, je možné očakávať bohatú úrodu a zdravý strom. Dôvodom je to, že inak sa kvôli početným vetvám a vetvičkám nemôže do koruny stromov dostať dostatok slnka a vzduchu. Ovocie sa preto nemôže dobre vyvíjať a produkuje sa množstvo menej kvalitných plodov, pri ktorých zaťažení sa príliš dlhé vetvy môžu dokonca zlomiť..

Orez ovocných stromov je dôležitý pre zdravý rast a dostatok ovocia

Ideálny čas na rez je bezprostredne po zbere. Ale to sa dá urobiť aj pre zber. Menej sa odporúča na jar pred kvitnutím, ale je to možné aj vtedy, ak ste prerezávanie zmeškali v predchádzajúcom roku. V každom prípade je lepšie to potom dobehnúť, než nechať úplne zlyhať. Veľkú úlohu hrá aj samotný deň strihu. Je teda lepšie, ak ovocný strom ráno orezáte a vyberiete si k nemu slnečný a teplý deň. Rez spôsobí teplo, ktoré rýchlejšie schne a zatvára sa. Napadnutie baktériami je tak výrazne znížené. Vyhnite sa prerezávaniu pred a v zime!

Opeľovanie a hnojenie

Niektoré stromy potrebujú partnerov na opeľovanie a iné sú samooplodné

Opeľovanie nie je súčasťou vašej práce v priamom zmysle slova, ale môžete ju ovplyvniť. Existuje mnoho odrôd, ktoré tiež potrebujú opeľovače. To znamená, že v blízkosti sa musí vysadiť niekoľko exemplárov rovnakých ovocných drevín, aby sa zaručilo opeľovanie. K takýmto stromom patrí väčšina jabloní, čerešní a tiež hrušiek. Existujú ešte sofistikovanejšie ovocné stromy. Jabloň „Gravensteiner“ je napríklad taký strom, ktorý vyžaduje niekoľko opeľovačov súčasne. Mali by byť vysadené najmenej dve. Preto je tu predpokladom väčšia záhrada. Nezabudnite sa informovať o type opeľovania, aby ste sa uistili, že môžete poskytnúť všetko potrebné pre vybraný strom a tiež si užiť bohatú úrodu.

Čerešne sú do záhrady veľmi obľúbené a plody sú vynikajúce

Naproti tomu existujú aj samorodé odrody, ktoré nevyžadujú, aby ste zasadili viac ako jeden strom. To je veľká výhoda pre malé záhrady. Višne sú jedným zo samonosných ovocných stromov do záhrady. Slivky, slivky mirabelle a domáce slivky majú tiež túto užitočnú a predovšetkým priestor šetriacu vlastnosť. Napriek tomu ich kvety priťahujú včely.