Návrh a údržba záhrady

Aké typy škatúľ existujú? Rôzne robustné odrody buxusu pre každú záhradnú situáciu

Či už ako prízvuk v klasickej záhrade alebo ako živý plot: Truhlíky sa stali nepostrádateľnou súčasťou nemeckej záhrady. Malý ker sa etabloval ako celosvetovo obľúbený prvok záhradného dizajnu. Pre hobby záhradníka vyvstáva otázka: „Aké typy debničiek existujú?“ Uvádzame zoznam rôznych typov debničiek, ktoré je možné použiť rôznymi spôsobmi v závislosti od záhradnej situácie..

Aké typy škatúľ existujú??

Rôzne druhy zimostrázu, obvyklý zimostráz ako živý plot, robustné odrody

Napriek tomu, že na svete existuje veľa druhov zimostrázu, v Európe sú bežné tri hlavné druhy: zimostráz malolistý, zimostráz obyčajný a japonský zimostráz. Každý z týchto troch typov buxusu má svoje výhody a nevýhody a môže byť použitý rôznymi spôsobmi v domácej záhrade, v závislosti od toho, čo je požadované a odrody. Ponúkame vám prehľad a zoznam obzvlášť odolných odrôd zimostrázu.

Prehľad rôznych druhov zimostrázu: zimostráz obyčajný (Buxus sempervirens)

Záhrada s živým plotom z borovicového dreva v tvare rezu

Krušpán obyčajný patrí do rodu Buxus. Je to pôvodná rastlina, ktorá je rozšírená v južnej a strednej Európe. Krušpán obyčajný je vždyzelený a odolný a dosahuje maximálnu výšku až 4 metre. Pretože obyčajný zimostráz rastie veľmi pomaly a je možné ho kosiť, je perfektný ako živý plot a na výsadbu na pozemku..

Robustné odrody zimostrázu do záhrady, odolné a odolné voči hubám

Použitie: Rastlinu je možné v domácej záhrade využiť aj inak. Topiary môže rozdeliť nehnuteľnosť na niekoľko oblastí, slúžiť ako ohraničenie, rámovať záhradné chodníky a terasy a jednoducho slúžiť ako ozdoba v záhrade. Od krabicových lôpt po štvorce a kužele: pomocou záhradných nožníc môžete stromček obyčajného stromčeka bez veľkého úsilia uviesť do požadovaného tvaru..

Nároky na polohu a pôdu, údržbu: Rastline sa najlepšie darí na slnečných, tienistých a čiastočne zatienených stanovištiach. Pokiaľ ide o pôdu, obyčajný buxus je nenáročný: voľná, humózna záhradná pôda ponúka najlepšie podmienky pre rýchly rast. Pretože rastlina potrebuje veľa vody, je nevyhnutné dobré odvodnenie.

Výhody: Odolný, vždyzelený, priateľský k včelám

Nevýhoda: Rastie veľmi pomaly, trvá niekoľko rokov, kým sa vytvorí nepriehľadná ochrana.

Spoločný zimostráz: odolné odrody

Odrody obyčajného zimostrázu odolné voči rastlinám

Existuje mnoho druhov zimostrázu, ktoré sú odolné voči škodcom a hubám. Nasleduje zoznam niekoľkých odrôd, ktoré sú obzvlášť obľúbené medzi hobby záhradníkmi.

  • Odroda „Graham Blandy“ je tiež odolný voči hubám. Ker je vysoký, má stĺpcovitý tvar, a preto je vhodný ako akcent do záhona aj ako kontajnerová rastlina.

Bežná odroda odolná voči boxu North Star

  • “North Star” je odroda odolná voči hubám. Je veľmi zriedka napadnutá hubou “Fusarium buxicola”. Táto huba spôsobuje vädnutie zimostrázu, ochorenie, pri ktorom odumierajú jednotlivé vetvy. Odroda „severná hviezda“ má kompaktný sférický zvyk a je perfektná rastlina na hranicu terasy.
  • Odroda boxoviek „Dee Runk“ má vzpriamený, kompaktný zvyk a dá sa rýchlo a ľahko narezať do požadovaného tvaru. Táto odroda je ideálna pre živé ploty. Ako kontajnerový závod sa používa hlavne ako ochrana súkromia na terasu a balkón.

Krušpán malolistý (Buxus Microphylla): Perfektná kontajnerová rastlina

Malolistý zimostráz ako rastlina vane na terase

Malolistý zimostráz boduje kompaktným, ale hustým porastom a lesklými sýto zelenými listami. Vždyzelená rastlina má prirodzene sférický tvar, ktorý môže mať rôzne tvary. Krabica rastie veľmi pomaly. Trvá asi 10 rokov, kým sa stane 75 cm vysokým a 75 cm širokým.

Použitie: Trvalku je možné použiť ako solitérnu rastlinu na okraji trávnika, v záhradných rohoch alebo na terase. Ako kontajnerová rastlina môže vytvárať krásne súbory s okrasnými trávami, cyprusmi a kvetmi. Používa sa aj v kvetinárstve.

Aké druhy zimostrázu existujú krušpán malolistý ako vzorná rastlina a v skupinách

Požiadavky na umiestnenie, pôdu a údržbu: Rastlina je odolná a vždyzelená a vydrží dokonca aj teploty pod -10 stupňov Celzia. Trvalka preferuje polohu na plnom slnku alebo v polotieni. Môže sa mu dariť aj v tienistých oblastiach, ak je pravidelne polievaná. Ako optimálna sa ukazuje stredne vlhká, na živiny bohatá a vápenatá pôda.

Výhody: Mnoho možných použití: ako solitérna rastlina alebo pre nízke živé ploty

Nevýhoda: Rastie v priemere 10 cm za rok

Krušpán malolistý: Nízke odrody

Malolistý zimostráz nízke odrody na živé ploty a v kvetináčoch

  • Odroda „Zlatý sen“ má žltozelené listy, ktoré pekne kontrastujú s inými vždyzelenými rastlinami v záhrade. Tento malolistý zimostráz dosahuje maximálnu výšku 1 meter a nie je širší ako 60 cm. Spravidla však väčšina rastlín zostáva asi 60 cm vysoká a 40 cm široká.

Malolistý zimostráz nízke odrody Sprinter

  • Tiež odroda „Sprinter“ dorastá do výšky 60 až 80 cm. Maximálna výška je 1 meter, ale rastlina rastie veľmi pomaly. Je to nízky kultivar, ktorý krája jemnú postavu ako vo kvetináči, tak aj na záhone.
  • Ďalšou nízkou odrodou je „John Baldwin“. Tento zimostráz sa vyznačuje svojim tvarom kužeľa a zelenomodrým olistením.

Rôzne druhy zimostrázu: Japonský zimostráz (Buxus microphylla japonica)

Japonský zimostráz ako živý plot na predzáhradku

Japonský zimostráz skutočne pochádza z Kórey, bol však privezený do Japonska a kultivovaný tam pred stovkami rokov. Preto sa „Buxus microphylla japonica“ v Európe a USA nazýva japonský zimostráz. Vizuálne sa dá len ťažko odlíšiť od ostatných dvoch typov zimostrázu, ale toto je rýchlo rastúca rastlina, ktorá môže dorásť až do 2,5 metra. Ich rozrastajúci sa rast (stromček je široký až 3,5 metra) je pre rod typický.

Japonské odrody zimostrázu odolné voči hubám a odolné

Väčšina druhov buxusu je odolná voči hubám, odolná a len zriedka trpí zimným požiarom. „Zimný požiar“ opisuje škody na vždyzelených rastlinách spôsobené mrazom. Ak Zem zamrzne pri mínusových teplotách, rastliny už nedokážu absorbovať vodu v pôde a vyschnúť. Ovplyvnené časti rastliny zhnednú, vetvy a listy odumrú. Japonský zimostráz je však hlboko zakorenený a na teploty pod nulou si časom zvykol. Nevadí mu ani zamrznutá zem.

Japonský snubný prsteň nízkych odrôd

Použitie: Rovnako ako všetky druhy zimostrázu, aj japonský zimostráz je možné narezať na požadovaný tvar. Rastie vzpriamene, a preto sa používa hlavne ako živý plot. Dokáže však oveľa viac, napríklad rozdeliť veľkú záhradu na rôzne oblasti a poskytnúť terase ochranu súkromia.

Požiadavky na umiestnenie, pôdu a tipy na starostlivosť: Listnatému drevu sa darí na slnečných, čiastočne zatienených a tienistých stanovištiach, pokiaľ je pravidelne polievané. Ako optimálna sa ukazuje priepustná a humózna pôda. V prípade potreby je možné mladým rastlinám dodať dlhodobé hnojivá. Dobrá drenáž je potrebná, pretože trvalka neznáša premokrenie.

Výhody: Rastie rýchlo, je veľmi vysoký, ponúka súkromie a ochranu pred vetrom

Nevýhoda: Darí sa mu dobre v polotieni, ale obyčajný zimostráz sa lepšie hodí na tienisté miesta.

Japonský zimostráz: Nové robustné odrody zimostrázu

malolistý zimostráz zimný klenot nízkych odrôd

V záhradných centrách v USA sa ponúka veľký výber japonských truhlíkov. Stále sa šľachtia nové, robustné druhy buxusu. Aj v Európe sa dve odrody vkradli do sŕdc hobby záhradníkov.

  • Odroda „Winter Gem“ je mrazuvzdorný a odolný voči hubám. Rastie rýchlo a dá sa ľahko dostať do požadovaného tvaru.
  • Odroda „Zelená krása“ sa vyznačuje tmavozelenými listami. Tento druh buxusu je veľmi robustný a ľahko odoláva teplu, dažďu, mrazu, vysokej vlhkosti a suchu.