Nábytok

Zariadenie nábytku z masívu – dobrý pocit v prírodnom prostredí

Nábytok-nábytok z masívu-jedálenský stôl-čalúnené stoličky

Drevo vnáša do vašich štyroch stien prírodu – materiál vytvára útulnú atmosféru, dodáva interiéru teplo a pohodlie a zaisťuje zdravú klímu v miestnosti. Možno aj preto je v posledných rokoch veľmi obľúbené zariadenie nábytku z masívu. Buďte však opatrní – nie každý kus nábytku z dreva je považovaný za pevný. V článku sa môžete dozvedieť, čo sa za týmto pojmom vlastne skrýva a ako je možné rozpoznať kvalitný nábytok bez škodlivín.

Zariadenie nábytku z masívu – čo vlastne znamená výraz „masív“?

Nábytok-nábytok z masívu-jedálenský stôl

Pojem „nábytok z masívu“ (stále nazývaný nábytok z masívu) je výslovne upravený v norme DIN 68871. Kusy nábytku, ktoré nie sú dyhované a ktoré sú celé vyrobené z masívu, s výnimkou podstavcov zásuviek a zadnej časti, sa považujú za nábytok z masívu. Jednotlivé neviditeľné stavebné diely môžu byť vyrobené z mäkkého dreva.

Masívne drevo / masívne drevo / samotné je vyrezané z prierezu kmeňa stromu – frézované lamely a tyče sa najskôr uložia a sušia a potom sa spracujú na lepené drevené panely. Chemické ani mechanické spracovanie sú vylúčené. Najdôležitejšou výhodou tohto spracovania je, že umožňuje prírodnému materiálu zachovať si svoje vlastnosti.

Naproti tomu preglejka, MDF dosky a vláknité dosky sú vyrobené z nastrúhaných kúskov dreva. Prírodný materiál preto mení svoje vlastnosti – preto sú označené ako materiály na báze dreva a nie ako masívne drevo.

Zariadenie nábytku z masívu – výhody masívu na prvý pohľad:

Zariadenie nábytku z masívu-kuchynské linky-dub

– Masívne drevo dýcha a reguluje vlhkosť v miestnosti;

– masívne drevo neobsahuje žiadne škodlivé látky, odpudzuje prach a je preto dobrou voľbou pre alergikov;

– Nábytok z masívu je mimoriadne robustný a odolný;

– Niektoré masívne dreviny, ako napríklad borovica, majú veľmi príjemnú vôňu živice;

Zariadenie nábytku z masívu – na čo treba myslieť pri kúpe?

Nábytok-masívny drevený nábytok-nástenná polica-obývacia izba

Aj keď je nábytok vyrobený v súlade s normou DIN 68871, neznamená to automaticky, že vyhovuje aj iným normám kvality a zásadám trvalej udržateľnosti. Pri výbere nábytku by preto mali hrať úlohu tieto kritériá:

– Udržateľnosť – pochádza drevo z certifikovaného lesného hospodárstva? Renomovaní predajcovia tomu pripisujú veľkú hodnotu.

– Bez škodlivých látok – nábytok (vrátane príslušenstva ako matrace a čalúnenie) je skutočne testovaný a bez škodlivých látok?

– Ako je povrch dreva upravovaný – je opatrený tesnením alebo odporúčajú výrobcovia ošetrovať ho voskom a olejom (druhý variant je skutočne výhodný, pretože umožňuje drevu dýchať)

Zariadenie nábytku z masívu – správna starostlivosť

Nábytok-nábytok z masívu-postele, nočné stolíky

Nábytok z masívu môže pri správnej starostlivosti slúžiť celý život. A to by malo začať od prvého dňa – najskôr musí byť nábytok vložený na 24 hodín do suchej, dobre vetranej miestnosti. Nábytok potom umiestnite do obývačky / priestoru na spanie tak, aby bol každý kus nábytku rovnomerne vystavený slnečným lúčom – predíde sa tak nepravidelnému zafarbeniu. Každodenné čistenie je mimoriadne jednoduché – nábytok utrite suchou handričkou, škvrny odstráňte dreveným mydlom.