Nábytok

Škandinávske kreslá – relaxačný komfort s tradíciou

Škandinávske kreslo-moderná-optika-ľahká stolička-Jaime-Hayon-Fritz-Hansen

Medzi škandinávske krajiny nepatrí len Švédsko, Nórsko a Fínsko. Dánsko je tiež zahrnuté v širšom zmysle. Škandinávsky nábytok je známy svojim pohodlím, lineárnym dizajnom a príjemnými farbami, ktoré sú zvolené pre drevo aj čalúnenie. Sú tiež funkčné. To všetko sú dôvody, prečo je škandinávsky nábytok stále obľúbenejší. V tomto článku by sme však chceli upriamiť vašu pozornosť na určité kusy nábytku tohto druhu a dnes hovoríme o Škandinávske kreslo. Predstavujeme vám niektoré modely známych dizajnérov alebo výrobcov.

1. Kreslo „Egg“ – ikonické škandinávske kreslo

Škandinávsky-kreslo-klasický dizajn-vajíčko-kreslo-Arne-Jacobsen-čierne

Toto tradičné škandinávske kreslo (kreslo na vajíčko) je dielom dizajnéra a architekta Arne Jacobsen. Kreslo pôvodne navrhol Dane pre hotel v roku 1958, ale odvtedy sa stalo ochrannou známkou, pokiaľ ide o škandinávsky nábytok. Tento zaujímavý kus nábytku je vyrobený z dreva a je potiahnutý buď kožou alebo bavlnou. Tieto materiály vytvárajú vo vašom dome dodatočnú, teplú atmosféru.

2. Kreslo Paimio

Škandinávske kreslo-lineárny dizajn-drevený rám-Paimio-Alvar-Aalto

Škandinávske kreslo „Paimio“, rovnako ako mnoho ďalších kusov nábytku s rovnými čiarami, vyrobil Alvar Aalto navrhnuté. Vzniklo, keď dizajnér experimentoval s brezovou preglejkou, aby vytvoril zariadenie pre kliniku. To sa už stalo v roku 1932 a aj keď ubehlo už veľa času, kreslo zostáva klasikou, ktorá by nemala chýbať v škandinávskom interiéri.

3. Požiarna stolička Poula Kjærholma

kožené kreslo-krbové kreslo-Poul-Kjærholm-prútené-kožené-opierka hlavy-fritz-hansen

Toto atraktívne škandinávske kreslo je k dispozícii v dreve s kovovými nohami a v koži. Jednoduché línie, ktoré sú typické pre škandinávsky štýl nábytku, sú opäť nápadné. Nábytok z tohto Dizajnér sú skutočné drahokamy.

4. Švédske kreslo „Lamino“ od Švédov

Škandinávske kreslo-dizajnové-drevené kreslo-jahňacie-LAMINO-Yngve-Ekström

Je to jedno z najznámejších švédskych kresiel, existuje už od roku 1956 a navrhol ho jeden zo zakladateľov Yngve Ekström. Môže byť vyrobený z rôznych druhov dreva vrátane duba, čerešne, orecha alebo buka. Látka je k dispozícii v rôznych farbách. Ale ak chcete elegantnejšie, môžete si vybrať aj model z kože. Škandinávske kreslo od Švédky je skutočne ušľachtilý kúsok.

5. Bez stresu z Ekornes

Škandinávske kreslo-bez stresu-mesto-Ekornes-čalúnené-kreslo-stupačka-oranžová

Táto nórska značka Ekones poskytuje plný komfort už 40 rokov. Ponúka sa široká škála modelov, aby si každý našiel to svoje. Ak si teda chcete po náročnom dni v práci skutočne oddýchnuť, potom je škandinávske kreslo od Ekornes perfektnou voľbou.

6. Kreslo „Select“ od Rogera Perssona

select-Roger-Persson-moderné kreslo-sklopné-podnožka-biele

Doprajte si pohodlie v tomto pohodlnom kresle od Švédov v čiernej farbe s kovovým rámom a vychutnajte si teplý čaj pri čítaní knihy. Obzvlášť elegantná a škandinávska je aj biela verzia s drevenými nohami. A aby bolo rozmaznávanie dokonalé, škandinávske kreslo sa dodáva so stoličkou. Postavte sa a relaxujte!

7. Kreslo „Ahoj“

Skandinávske kreslo s klasickým dizajnom-Flemming-Busk-otočné kreslo-ahoj-farebné

Škandinávske kreslo od dizajnéra Flemminga Buska pre Softline má zaujímavý príbeh. Zadala to dánska rozhlasová stanica a mal to byť darček pre peknú speváčku Kylie Minogue. Vyniká zaujímavým dizajnom a jasnými farbami.

8. Koktejlové kreslo Julep

škandinávsky-nábytok-dizajn-žltý-dizajnéri-cech-Julep-stolička

Škandinávske kreslo pripomína štýl 50. a 60. rokov a je preto veľmi vhodné do bytov, ktoré sú zariadené v retro štýle. Je tiež kompaktný, takže malý priestor nie je problém. Gombíky majú veľký prízvuk. Nájsť správnu farbu tiež zaručene nebude problém. Dodáva sa v 40 farbách  Designersquild ponúkané.

9. Škandinávske kreslá od Fritza Hansena

fritz-hansen-scandinavian-armchair-drop-metal-frame-design-arne-jacobsen

Tí, ktorí radi relaxujú, by sa nemali zaobísť bez pohodlného kresla. Ak má škandinávsky dizajn, je to ešte lepšie. Výrobca Hansen má veľký a pestrý sortiment. Stačí sa pozrieť na jeho Internetový obchod minulosť.

10. Kreslo Virkelyst

Škandinávske kreslo-Virkelyst-Skagerak-drevený rám-čalúnené sedadlo

Teak je tiež veľmi obľúbený u škandinávskych kresiel. Z Kreslo Virkelyst od Skagerak má rovné čiary a je vhodný do interiéru, ako aj na záhradný nábytok. Čalúnenie je tiež odolné voči poveternostným vplyvom. S týmto kreslom sú zaručené relaxačné hodiny. K dispozícii je tiež zodpovedajúci konferenčný stolík a pohovka, ktoré dopĺňajú priestor na posedenie.