Na zdravie

Zdravá strava pre srdce – 5 potravín, ktoré sú dobré pre vaše srdce

zdravá výživa srdca potraviny ochrana srdca

the srdce zdravá strava môže znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. Tieto potraviny môžu dlhodobo pozitívne pôsobiť na srdce a posilňovať ho.

Tipy na zdravú výživu pre srdce

1. Čučoriedky

srdce zdravé stravovanie vhodné jedlo černica čučoriedka

Čučoriedky sú bohaté na antioxidanty, ktoré znižujú zlý LDL cholesterol v krvi. A je známe, že vysoká hladina cholesterolu je na prvom mieste medzi kardiovaskulárnymi ochoreniami, infarktom a mozgovou príhodou. Podľa štúdie centra USDA pre ľudskú výživu sa zistilo, že antioxidanty v čučoriedkach sú v tele aktívnejšie ako v 40 iných druhoch ovocia a zeleniny. Čučoriedky, ako sú černice, čierne maliny, čierne ríbezle a červené hrozno, obsahujú jedny z najsilnejších antioxidantov – antokyaníny. Je za to ich špecifická farba. Aby čučoriedky mali pozitívny vplyv na srdce, mali by ste ich denne zjesť misku, čerstvú, mrazenú alebo sušenú..

2. Ovsené vločky

srdce zdravé jedlo užitočné jedlo ovsená kaša

Ovsené vločky sú teraz obľúbenou možnosťou raňajok a často sa konzumujú s mliekom. Polovica misky z nich poskytuje 130 kcal a 5 g vlákniny, čo pomáha pri udržiavaní hmotnosti, nízkom cholesterole a zdraví srdca. Táto diéta zdravá pre srdce je užitočná aj kvôli pomaly sa tráviacim sacharidom, ktoré nás dlho zasýtia a dodajú nám energiu od raňajok do obeda. Pšenica, jačmeň, raž, proso, hnedá a divá ryža a quinoa tiež pomáhajú proti riziku cukrovky a srdcových chorôb. Na prípravu jedla je dôležité používať celé zrná, ale nie rafinované výrobky, aby sa nestratili užitočné živiny. Tieto zrná samozrejme nájdete v hotových výrobkoch, ako sú celozrnné pečivo a cestoviny. Odporúča sa denne vypiť 30-40 g ovsených vločiek.

Zdravá výživa srdca

3. Losos

srdce zdravá výživa potraviny losos omega-3 mastné kyseliny

Losos je jedným z najlepších zdrojov zdravých omega-3 mastných kyselín. Nachádzajú sa tiež v sardinkách, sleďoch a makrelách. Omega-3 mastné kyseliny majú schopnosť znižovať hladiny triglyceridov v tele. Keď sú hladiny triglyceridov a LDL cholesterolu vysoké, je to signál ohrozenia zdravia srdca a rozvoja cukrovky. Omega-3 mastné kyseliny odstraňujú nežiaduce tuky v krvi, čo zabraňuje tvorbe plakov a trombov. Tým sa tiež zabráni prietoku krvi a upchatiu ciev a zabezpečí sa zachovanie normálnej srdcovej frekvencie. Mastné ryby by ste mali jesť aspoň dvakrát týždenne, 85 až 170 g na porciu.

4. Sója

srdce zdravá výživa potraviny sója

Sója je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny, vitamíny a minerály. Sójové bielkoviny sú alternatívou k tým, ktoré sa nachádzajú v červenom mäse.Sójové bôby majú na rozdiel od mäsa nízky obsah tuku, ale vysoký obsah vlákniny. Výskumy neustále dokazujú, že strava s nízkym obsahom tukov a zahrnutie sójových bielkovín pomáha znižovať zlý cholesterol v krvi. American Heart Association odporúča denne najmenej 30 g sójových bielkovín. Môžu sa užívať s konzumáciou sóje, sójových orieškov, sójového mlieka, sójovej múky, tofu, tempehu atď..

5. Špenát

špenát zdravé srdce výživa potraviny chrániť

Špenát je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré chránia srdce pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. To isté platí pre zeleninu, ako je brokolica a kel. Špenát obsahuje aj omega-3 mastné kyseliny a kyselinu listovú. To znižuje hladinu homocysteínu v krvi, čo je rizikový faktor srdcových infarktov a mozgových príhod. Na jar si teda môžete vychutnať všetky šaláty a jedlá so zelenou listovou zeleninou!