Na zdravie

Účinok jazmínového oleja na telo a myseľ + tipy na použitie

Takmer žiadna iná vôňa nie je taká zmyselná, sladká a kvetinová ako jazmínová. Známy esenciálny jazmínový olej sa získava z bielych kvetov pravej jazmínovej rastliny. Je to jeden z najvzácnejších esenciálnych olejov, ktorý je veľmi obľúbený v aromaterapii a kozmetike. Všetko, čo potrebujete vedieť o účinkoch, použití a výrobe jazmínového oleja, nájdete v tomto článku!

Zaujímavosti o jazmínovom oleji

Fľaškový čistý esenciálny jazmínový olej a kvety jazmínu bieleho

Pravý jazmín (Jasminum officinale) je popínavé drevo z rodiny olivovníkov. Rastlina pochádza z Himalájí, ale teraz sa nachádza aj v tropickom podnebí a najmä v Indii, Egypte, Maroku a Taliansku. Jasmín je už po stáročia známy svojou sladkou, zvodnou vôňou a používa sa v niektorých z najznámejších parfumov na svete. Stále sa používa na rafináciu alkoholu, sladkostí a dezertov.

Biele kvety jazmínu nazbierané v koši

Jasmínový esenciálny olej má oranžovo-hnedú farbu a vonia kvetinovo, sladko a teplo. Získava sa absolútnym spôsobom – na rozpustenie silice sa používajú určité rozpúšťadlá. Zvláštnosti výroby začínajú zberom kvetov jazmínu. Musia sa zbierať ručne pred východom slnka, pretože iba počas tejto doby môže jazmín rozvinúť svoju plnú arómu. Kvety v tvare hviezdy sa tiež nesmú drviť, pretože sú veľmi jemné. Na 500 mililitrov oleja je potrebných zhruba 500 kg kvetov, čo zodpovedá viac ako 4 miliónom jednotlivých kvetov jazmínu. Preto má čistý jazmínový olej vysokú cenu. Ďalej je to jeden z mála esenciálnych olejov, ktoré majú zvierací pach, porovnateľný s pižmom.

Prírodná zložka jazmínového oleja Aplikácia aromaterapia

Tento cenný esenciálny olej sa vyznačuje unikátnym zložením zložiek. V jazmínovom oleji je viac ako 100 zložiek, ale najdôležitejšími chemickými zložkami sú benzylacetát, linalool, indol, benzylbenzoát, jazmón, metylantranilát, ako aj stopy farnesolu, izofytolu, fytolu a ďalších. Cenný olej z jazmínovej rastliny preto nemožno vyrábať synteticky.

Jazmínový olej má okrem svojej zvodnej vône aj vlastnosti, ktoré ponúkajú množstvo zdravotných výhod. Je široko používaný ako domáci liek na liečbu depresie až infekcií, ale je známy aj svojimi afrodiziakálnymi vlastnosťami.

Účinky jazmínového oleja a prínosy pre zdravie

Výroba jazmínového esenciálneho oleja z jazmínových kvetov

Intenzívna vôňa jazmínového oleja funguje na fyzickej aj psychickej úrovni. Z nejakého dôvodu je známa ako kráľovná silíc. Jazmínový olej má posilňujúci, stimulačný a povzbudzujúci účinok. Zlepšuje náladu a má upokojujúce a relaxačné účinky. Ženy si to po stáročia vážia, pretože jazmínový olej má regeneračný účinok na citlivú a suchú pokožku, ale tiež sa dobre stará o mastnú pleť. Esenciálny olej z jazmínu je stále možné použiť na vrásky a má na pokožku vyrovnávajúci účinok.

Účinky jazmínového oleja a prínosy pre zdravie

Jazmínový olej má tiež zmyselný účinok a môže zmierniť úzkosť. Ak ste nervózny a nepokojný, môže to byť úžasne upokojujúce. Zvodná vôňa vraj naďalej zvyšuje sebavedomie a eliminuje pocity ľahostajnosti. Existujú určité dôkazy, že jazmínová aromaterapia môže zmierniť príznaky depresie. Podľa rôznych štúdií pri vdychovaní vôňa ovplyvňuje mozgovú aktivitu a náladové stavy a účastníci uviedli, že sa cítia pozitívnejšie a energickejšie..

Vďaka vysokému obsahu esterov ponúka jazmínový olej mnoho zdravotných výhod. Má antibakteriálny účinok a funguje dobre proti choroboplodným zárodkom. Nedráždi pokožku a zmierňuje problémy ako akné, pupienky a čierne bodky. Účinok jazmínového oleja na pokožku hlavy je tiež nedráždivý a môže tiež vyživovať krehké vlasy a posilňovať korienky vlasov.

Zmiernite bolesť z kŕčov a kŕčov

Jazmínový olej možno použiť aj pri ťažkostiach, ako sú kŕče a kŕče, pretože má antispazmodický účinok. Pred stáročiami sa olej používal na menštruačné kŕče a dodnes sa používa na uľahčenie pôrodu. Vzhľadom na analgetické účinky jazmínového oleja je tiež účinným prostriedkom pri bolestiach hlavy.

Aplikácia jazmínového oleja

Jasmínový esenciálny olej vo fľaši

Jazmínový olej má mnoho použití. Je široko používaný v kozmetike, menovite na starostlivosť o pokožku a vlasy. Na fyzickej úrovni sa používa aj proti zápalom a podráždeniu pokožky, pri bolestiach svalov a hlavy, proti kŕčom a napätiu a na úľavu od ekzémov.

Okrem priaznivých účinkov na zdravie je olej široko používaný v aromaterapii. Zmyselná vôňa je ideálna pre masážny olej, pretože môže osloviť všetky zmysly, uvoľniť telo a zároveň starať o pokožku..

Čistý esenciálny jazmínový olej Používajte ako masážnu olejovú aromaterapiu

Vďaka svojmu relaxačnému a upokojujúcemu účinku sa jazmínový olej stále používa pri príprave na pôrod. Používa sa na posilnenie maternice, pretože má tonizujúci účinok. Olej však nie je vhodný na použitie počas tehotenstva, s výnimkou pôrodu a iba so súhlasom pôrodnej asistentky alebo gynekológa.

Esenciálny jazmínový olej pri poruchách spánku a pri zaspávaní

Jazmínový olej je stále považovaný za prírodnú pomoc pri spánku, pretože jeho vôňa má podobný účinok ako valium. Olej je teda možné použiť pri poruchách spánku – má upokojujúci účinok, a tým uľahčuje zaspávanie. Už niekoľko kvapiek na vankúš alebo do vonnej lampy zaistí lepší nočný spánok.

Jazmínový olej na pokožku a vlasy

Účinky jazmínového oleja a použitie na pokožku a tvár

Jazmínový olej sa široko používa v starostlivosti o pokožku, najmä na zmiernenie zápalu, na účely starnutia a na suchú pokožku. Je tiež široko používaný na liečbu ekzémov a dermatitídy. Miešanie jazmínového oleja na pleťový krém, sprchový gél alebo telové mlieko môže pomôcť odstrániť kazy, zvlhčiť suchú pokožku, zabrániť mastnej pleti a redukovať vrásky..

Starostlivosť o vlasy aplikáciou jazmínového oleja ako vlasová kúra

Vlasom môžu prospieť aj regeneračné účinky jazmínového oleja. Použitie oleja nanesie na vlasy tenkú vrstvu vlhkosti, vďaka ktorej budú pružné a krásne. Stále posilňuje korienky a dĺžky vlasov, takže vlasy pôsobia hustejšie a lesklejšie. Ak chcete získať výhody jazmínového oleja pre vlasy, môžete si vytvoriť domácu výživu. Zmiešajte niekoľko kvapiek čistého jazmínového oleja s mandľovým, olivovým alebo kokosovým olejom, naneste zmes na mokré vlasy a nechajte pôsobiť 10 minút, potom opláchnite.

Aplikujte ako jazmínový olej?

Vdýchnite aplikáciu jazmínového oleja, tipy na čistý éterický olej

Duševné výhody aromaterapie jazmínového oleja môžete využiť doma tak, že ho použijete ako masážny olej alebo do difuzéra. Vdýchnutie vône priamo z fľaše má údajne tiež pozitívny vplyv na myseľ. Pri bolestiach tela a kŕčoch možno olej použiť lokálne na zmiernenie nepohodlia. Vnútorné použitie jazmínového oleja nie je určené, a preto by sa mu malo vyhnúť. Z tohto dôvodu je jazmínový olej nevhodný na pečenie. Namiesto toho by ste mali použiť jazmínový čaj.

Môžete si vyrobiť jazmínový olej doma??

Výroba jazmínového oleja s jazmínovými kvetmi a mandľovým olejom

Keďže jazmín je v záhrade obľúbenou popínavou rastlinou, mnohých zaujíma, či si môžete cenný jazmínový olej vyrobiť sami. Odpoveď je áno, ale tento proces je veľmi únavný a časovo náročný. Čistý esenciálny olej sa navyše vyznačuje vysokou koncentráciou vonných látok, ktorú nemožno nikdy dosiahnuť doma. V dôsledku toho získate skôr vonný olej ako esenciálny olej.

Ak si stále chcete vyskúšať výrobu jazmínového oleja sami, potom potrebujete bujne kvitnúci jazmín, nejaký mandľový olej a vzduchotesnú nádobu, napríklad nádobu so skrutkovacím uzáverom. V prvom rade je dôležité zbierať kvety jazmínu pred východom slnka. Potom vložte čistý mandľový olej a natrhané kvety jazmínu do nádoby, uzatvorte ju a dajte na teplé a slnečné miesto. Potom kvety vymeňte každé dva alebo tri dni a po niekoľkých týždňoch je váš domáci jazmínový olej pripravený. Pred použitím je vhodné olej prefiltrovať, aby nezostali žiadne zvyšky kvetov. S olejom pre domácich majstrov si môžete napríklad vyrobiť domáce krémy a masážne oleje alebo si dopriať relaxačný kúpeľ.

Vytvorte si vlastný parfum s jazmínovým olejom

Vyrobte si parfum sami z éterických olejov jazmínového oleja

Ak nemáte radi také silné vône, potom vám perfektne sadne domáci parfum vyrobený z éterických olejov. Na to vlastne nepotrebujete veľa. Jednoducho naneste kvapku čistého jazmínového oleja na zápästia, krk a krk. Ale absolútne musíte dávať pozor na prvotriednu kvalitu jazmínového oleja. Esenciálny olej môžete zmiešať aj s alkoholom, aby vôňa vydržala dlhšie a pôsobila intenzívnejšie. Skvelou možnosťou je aj kombinácia jazmínu a iných vôní. Jazmínový olej sa skvele hodí k iným kvetinovým arómam, ako je ylang ylang, ako aj k citrusovým a koreňovým arómam. Na vytvorenie vlastnej vône je najlepšie vyskúšať rôzne kombinácie.