Na zdravie

Na čo je ryžová voda dobrá? Oblasti použitia a účinku

Ryžová voda je škrobová, mliečne biela voda, ktorá zostane po uvarení alebo namočení ryže. Vitamíny a minerály obsiahnuté v ryži údajne robia vlasy zdravé a lesklé a tiež ich rýchlejšie rastú. Aminokyseliny, vitamíny B a vitamín E stimulujú regeneráciu pokožky a dodávajú jej vlhkosť. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o mnohých spôsoboch použitia a účinkoch ryžovej vody. Povieme vám tiež, ako vyrobiť prírodný liek.

Vyrobte si ryžovú vodu sami

Vyrobte si ryžovú vodu sami a používajte ju rôznymi spôsobmi

Ryžovú vodu môžete pripraviť varením, namáčaním alebo kvasením ryže. To, ktorý spôsob si vyberiete, závisí od toho, koľko času máte k dispozícii a ako plánujete použiť ryžovú vodu. Ktorá ryža je najlepšia na výrobu ryžovej vody? Bežnými možnosťami sú biela, hnedá, dlhozrnná a jazmínová ryža, ryžovú vodu však môžete pripraviť z akéhokoľvek druhu ryže, ktorý máte v skrini.

Arzén v ryži? Výrobky z ryže a ryže sú často kontaminované anorganickým arzénom, ktorý je považovaný za karcinogénny. Hodnotu však môžete znížiť buď tým, že ryžu poriadne umyjete, alebo ju necháte cez noc namočiť vo vode a potom vodu vypustíte. Podľa odporúčaní sa ryža umýva, kým nie je voda z prania úplne čistá. Koncentrácia škodlivého stopového prvku je tiež odlišná pre rôzne druhy ryže. Celozrnná ryža a dlhozrnná ryža majú napríklad vyšší obsah arzénu ako ryža basmati.

Vyrobte si ryžovú vodu sami bez toho, aby ste ju nechali kvasiť

Metóda 1: Ryžu namočte

Namáčanie ryže je najľahší spôsob. Ryžová voda však nie je koncentrovaná, a preto je menej účinná. 100 g ryže najskôr dvakrát umyte pod tečúcou vodou a dajte do misy. Pridajte 200 ml čerstvej vody. Ak plánujete vyrábať veľké množstvo ryžovej vody, môžete tiež zvýšiť množstvo použitej ryže. Len sa uistite, že optimálny pomer vody k ryži je okolo 2 ku 1. Ryžu necháme nakysnúť aspoň 30 minút.

Metóda 2: uvarte ryžu

Keď ryžu uvaríte, vytvorí koncentrované množstvo ryžovej vody, ktorá má údajne lepšie účinky. Pred použitím ho však musíte zriediť čistou vodou.

100 g ryže dôkladne opláchnite a dajte do hrnca s pokrievkou. Pridajte 700 ml vody, aby vám po varení zostala voda. Ignorujte pokyny na obale ryže. Vodu priveďte k varu, nasaďte veko a ryžu varte na strednom ohni 15 až 20 minút. Uvarenú ryžu potom sceďte a ryžovú vodu nechajte dobre vychladnúť.

Ryžová voda je škrobová, biela, mliečna voda

Metóda 3: fermentácia ryžovej vody

Fermentácia ryžovej vody zaberie najviac času, ale výsledky stoja za námahu. Fermentačný proces by však mal produkovať cenné vitamíny, stopové prvky, enzýmy, aminokyseliny a antioxidanty. Kvasená ryžová voda je považovaná za obzvlášť dobrú pre vlasy kvôli zmene pH vo vode (proces prináša pH ryžovej vody bližšie k prirodzenému pH vlasov a spôsobuje uvoľnenie účinnej látky nazývanej pitera, ktorá pomáha regenerovať podporovať bunky).

Ako dlho vydrží ryžová voda?

Ryžovú vodu pripravenú varením alebo namáčaním dajte do misky a nechajte odstáť odokryté pri izbovej teplote 1-2 dni. Ak je mierne kyslá, môžete ju použiť. Fermentačný proces trvá o niečo dlhšie pri teplotách pod 20 stupňov. V lete a pri vysokých teplotách mohla zmes rýchlo cítiť kyslo. V takom prípade ho môžete vložiť do chladničky, aby ste spomalili proces kvasenia. Fermentovaná ryžová voda je veľmi koncentrovaná, preto je najlepšie pred použitím ju zriediť 1-2 šálkami (240-470 ml) teplej vody..

Ako by ste mali uchovávať ryžovú vodu??

Ryžovú vodu je možné v chladničke skladovať v chladničke až jeden týždeň. Ale môžete ho aj zamraziť vo forme na kocky ľadu.

Ryžová voda je pre vaše vlasy prospešná

ženy yao z Číny si umývajú dlhé vlasy ryžovou vodou

Ženy z menšiny Yao, ktoré žijú v čínskej dedine Huangluo, majú najdlhšie vlasy na svete (dlhé viac ako dva metre!). Tak je to uvedené v Guinnessovej knihe rekordov. Vlasy si ostriháte iba raz za život – keď vstúpite do dospelosti, po 18. narodeninách. Yao ženy nemajú šedivé vlasy, kým nemajú 80 rokov. Podľa článku uverejneného v časopise „Neue Züricher Zeitung“ je tajomstvom jej objemných čiernych vlasov fermentovaná ryžová voda. Umývanie vlasov je pre ňu celý rituál, ktorý môže trvať hodinu. Tu je ich režim ryžovej vody:

 • Nalejte vodu, ktorá zostala po umytí ryže, do hrnca.
 • Pridajte mandarínku, citrónovú kôru a kvet kamélie.
 • Zmes zohrejte a nechajte stáť dva až tri dni, aby sa začalo kvasenie.
 • Potom vykvasenú zmes votrite do vlasov a zabaľte uterákom. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom opláchnite.
 • Nechajte vlasy uschnúť na čerstvom vzduchu. (Nepoužívajú sušič vlasov.)

Ženy Yao robia úpravu vlasov ryžovou vodou

Dlhé vlasy žien Yao priťahujú mnoho turistov. V dedine sa na každom rohu ponúkajú nielen ručné práce ako bežky na stôl, výšivky a šperky, ale aj šampón s ryžovou vodou s názvom „Montanská princezná“. To by malo zákazníkom priniesť rovnaký účinok.

Namiesto toho môžete ryžovú vodu použiť ako jednoduchú masku na vlasy ako výplach používať. Za týmto účelom si najskôr umyte vlasy šampónom a potom naneste ryžovú vodu na pokožku hlavy a vlasy a vmasírujte. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom zmyte. Potom už nemusíte používať kondicionér.

Ženy Yao používajú toto plákanie na umývanie vlasov každé dva až tri dni. Ako často Kondicionér robíte, závisí to však od typu vašich vlasov. Aby ste zostali v bezpečí, nepoužívajte tento proteínový režim viac ako raz alebo dvakrát týždenne. Príliš veľa dobrej veci je nezdravé.

Ryžová voda je perfektná na oplachovanie kučier

Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že vlasy je možné ošetrovať týmto výrobkom na ochranu vlasov rastú rýchlejšie, mali by byť aspoň silní a zdraví. Ryžové proteíny posilňujú vlasy zvnútra a pôsobia proti štiepeniu končekov a lámaniu vlasov. Prírodný kondicionér na vlasy je ideálny aj pre ženy s kučeravými vlasmi alebo Afro vlasmi. Výplach ryžovej vody sa preto často používa v kombinácii s Metóda “Curly Girl” použité. Je to rutina starostlivosti o vlasy, o ktorú by ste sa mali obzvlášť dobre starať a upravovať ju.

Vytvorte si vlastné opláchnutie ryžovou vodou a éterickými olejmi

Ak chcete, aby domáci kondicionér na vlasy mal príjemnú vôňu, pridajte niekoľko kvapiek prchavý olej dodal. Tieto oleje sú obzvlášť účinné pre dlhé a zdravé vlasy:

 • Rozmarínový olej – stimuluje rast vlasov zaistením dokonalého prekrvenia vlasových korienkov.
 • Olej z cédrového dreva – pôsobí proti vypadávaniu vlasov, najmä pri alopecia aerata.
 • Levanduľový olej – pomáha proti lupinám a zaisťuje zdravú pokožku hlavy.
 • Geranium olej – účinne zabraňuje štiepeniu končekov a lámaniu vlasov.
 • Olej zo santalového dreva – predlžuje rastové fázy vlasov a odďaľuje odumieranie vlasov.

ryžová voda na vlasy ako oplach

Môžem nechať kondicionér na vlasy pôsobiť cez noc? To závisí od rôznych faktorov, ako je pórovitosť vlasov a koncentrácia úpravy vlasov. Niektorí ľudia, najmä tí s nízkou pórovitosťou vlasov, zistia, že je príliš dlhý expozičný čas, napr. B. cez noc, vedie k vysušeniu vlasov. Ak máte vlasy s nízkou pórovitosťou alebo ak je váš typ vlasov citlivý na bielkoviny, ryžovú vodu by ste mali opláchnuť maximálne po hodine. Je preto lepšie ho nepoužívať ako bezoplachový kondicionér.

Ryžová voda na tvár

Ryžová voda dobrá na tvár upokojuje pokožku

Dnes je ryžová voda čoraz obľúbenejšia aj ako prírodný produkt starostlivosti o tvár. Hovorí sa, že podporuje rast kolagénu, napína pokožku, čistí póry pred čiernymi bodkami a zmierňuje zápaly. Aplikácia s ryžovou vodou na varenie by mala poskytnúť úľavu aj pri ekzémoch, svrbení a suchej pokožke.

 • proti akné – Kyselina listová, ktorú obsahuje, má protizápalový účinok a jemne odstraňuje nečistoty z pokožky. Stačí dať pár kvapiek fermentovanej ryžovej bujóny na vatový tampón a naniesť na pupienky. Nechajte pôsobiť 30 minút a umyte si tvár vodou. Aplikáciu opakujte dvakrát denne (napr. Ráno a večer) počas dvoch týždňov.
 • proti vráskam – Ryžová voda obsahuje prísadu proti starnutiu inositol, ktorá podporuje obnovu buniek. Ráno a večer si jemne vmasírujte kozmetickú vodu ako toner na tvár a krk. DIY maska ​​vyrobená z ryžového papiera by bola tiež skvelý nápad.

DIY maska ​​s ryžovým papierom a ryžovou vodou

 • s neurodermatitídouŠtúdia z roku 2002 zistil, že funkcia bariéry pokožky sa zlepšila u ľudí s atopickou dermatitídou po použití ryžového škrobu ako prísady do kúpeľa. Subjekty sa kúpali vo vode obsahujúcej ryžový škrob dvakrát denne.
 • proti pigmentovým škvrnám – Kórejské ženy si umývajú tváre ryžovou vodou kvôli problémom s hyperpigmentáciou a stareckými škvrnami. Ryža je bohatá na kyselinu p-aminobenzoovú (PABA), kyselinu ferulovú a alantoín, ktoré majú všetky prirodzené protizápalové a ochranné vlastnosti. V skutočnosti mnohé komerčné výrobky na zosvetlenie pokožky – vrátane tonerov a krémov – obsahujú ryžovú vodu.
 • v rosacei – Ryžová voda síce nemôže vyliečiť tento chronický zápal kože, ale môže pomôcť zmierniť podráždenie pokožky.
 • ako ochrana pred slnkom – Účinné látky obsiahnuté v ryži preukázateľne chránia pokožku pred škodlivými ultrafialovými lúčmi slnka. Štúdia z roku 2016 ukázala, že je to účinný opaľovací krém v kombinácii s inými rastlinnými extraktmi. Štúdia tiež ukázala synergický účinok medzi ryžovým vývarom a olejom z malinových semien.

Ryžová voda je dobrá na trávenie

Pri bolestiach žalúdka a hnačke pite ryžovú vodu

V indickej medicíne ajurvéde sa ryžová voda už dlho používa ako tradičný liečebný prostriedok. Jeho pohár údajne bojuje proti plynatosti a zápalu sliznice žalúdka a čriev. Ryžový škrob zmierňuje bolesť žalúdka a podporuje zdravú črevnú flóru. Ryžová voda môže tiež zmierniť bolesti hlavy, kocovinu a rannú nevoľnosť a nahradiť nedostatok minerálov spôsobený častým vracaním..

V Ayurvede je ryžová voda (Manda) tiež dobrým detoxikačným nápojom B. niekoľko dní postí. Hovorí sa, že zlepšuje rôzne detoxikačné procesy v tele a tiež posilňuje gastrointestinálny trakt. Funguje to takto: 1 polievkovú lyžicu ryže podusíme s 500 ml vody asi 20 minút, kým voda nebude mliečna. Potom ryžu sceďte a vodu pite namiesto jedla alebo len s jedlom. Poznámka: Pretože do hrnca na varenie je vložené päťnásobné množstvo vody, je množstvo arzénu veľmi nízke.

Ako hnojivo používajte ryžovú vodu

Ryžovú vodu použite ako hnojivo pre orchidey a vodu metódou kociek ľadu

Mnoho živín v ryžovej vode z neho robí veľmi dobré hnojivo pre vaše rastliny. Zalejte kvety zriedenou vodou každé dva týždne. Na hnojenie je najlepšie použiť ho pri izbovej teplote alebo vlažný. Ak polievate svoje orchidey metódou kociek ľadu, ryžová voda môže zamrznúť v tvaroch kociek. Kocky ľadu dodávajú stálu a rovnomernú vlhkosť a zabraňujú premokreniu na dne hrnca.