Na zdravie

Katarakta – čo robiť, ak ju dostanete?

Lekári nazývajú katarakta „katarakta“ a sú to choroby očí. To zahŕňa zníženie zrakovej ostrosti a videnia v dôsledku zakalenia očnej šošovky. Obzvlášť vážne sú postihnutí starší ľudia nad 60 rokov. Vďaka neustálemu výskumu a najinovatívnejšej technológii sa však s kataraktou dá zaobchádzať lepšie a lepšie.

Čo je to katarakta? Stručný prehľad

Aké sú príznaky katarakty očných chorôb

Ako už bolo uvedené, katarakta alebo katarakta sa najčastejšie vyskytuje vo forme takzvaných „kataraktov vysokého veku“. Iné formy katarakty môžu byť okrem iného dôsledkom poranenia oka. Alebo sú vedľajším účinkom určitých všeobecných chorôb alebo iných očných chorôb. Ale katarakta sa môže vyskytnúť aj u novorodencov. Najklasickejším príznakom katarakty je strata zraku a zrakovej ostrosti a zvýšená citlivosť na svetlo. V mnohých prípadoch je postihnuté iba jedno oko; neskôr však môže byť poškodené aj druhé oko. Ak sa vyskytnú nasledujúce príznaky, je potrebné naliehavo konzultovať s oftalmológom:

• Akútna bolesť oka.

• Výrazne začervenané oči,

• vážne zhoršenie zraku,

• na prvý pohľad ako cez záves alebo závoj,

• keď sa objavia svetelné záblesky alebo akoby pred očami tancoval roj komárov (flounces).

Široká škála katarakty s diferencovanými príznakmi

Ako očné ochorenie má katarakta viacero tvárí a neprichádza len v jednej forme. To isté platí pre mnoho rôznych symptómov, ktoré s ním môžu, ale nemusia byť spojené. Preto je dôležité, aby pri najmenšom podozrení bola konzultovaná očná lekárka, aby bolo možné stanoviť individuálnu diagnózu..

Katarakta – Možnosti terapie alebo Možnosti terapie?

pri ošetrení katarakty sa chorá šošovka odstráni a nahradí sa umelou šošovkou

Pre mnohé choroby človeka existuje niekoľko rôznych možností terapie alebo liečenia. Na druhej strane, katarakta môže byť liečená iba tým, čo je známe ako „operácia katarakty“. Počas tejto operácie dochádza k výmene šošovky. To znamená, že zakalená, chorá šošovka je odstránená a nahradená umelou šošovkou. Väčšina všetkých postihnutých kataraktou dokázala po operácii opäť vidieť a rozpoznať oveľa lepšie.

Tvrdí to BVA, Spolková asociácia oftalmológov Nemecko, operácia šedého zákalu je najčastejšie vykonávanou operáciou v Nemecku so 650 000 operáciami ročne.

Katarakta – Operácia

šedá hviezda od akého veku muž vo veku 60 rokov

Chorá, zakalená očná šošovka je, ako už bolo spomenuté, vymenená počas operácie za umelú a takzvanú vnútroočnú šošovku alebo skrátene vnútroočnú šošovku. Operácia katarakty je liečba, ktorá sa považuje za bezpečnú a osvedčenú. Pokiaľ operované oko netrpelo iným ochorením, 90 percent všetkých operovaných pacientov bolo potom schopné opäť lepšie vidieť..

Tento postup sa spravidla vykonáva v lokálnej anestézii a ambulantne. Operovaný môže v ten istý deň opustiť nemocnicu alebo cvičiť. Katarakta v oboch očiach znamená, že sa začne operácia oka, ktoré je postihnutejšie. Kedy presne sa má operácia vykonať, však nerozhoduje iba lekár, ale aj samotný pacient, t. J. Spoločne v úzkej konzultácii. Hlavným kritériom je, ako veľmi postihnutá osoba trpí znížením zrakovej ostrosti vo svojom živote a ako veľmi je šošovka zakalená..

Pri operácii katarakty sa vymení šošovka v oku

Častá jazda alebo práca na počítači v súvislosti so šedým zákalom sú určite dôvody, prečo je možné postihnutého pacienta operovať rýchlejšie ako pacienta, ktorý každý deň nemusí nevyhnutne potrebovať plný zrak. Mierne zakalenie očnej šošovky nemôže byť pre mnohých rozhodujúcim argumentom v prospech operácie oka. Zároveň však nie je dôvod nevyhľadať chirurgickú pomoc kvôli vyššiemu veku.

Katarakta je často zákernejšia ako náhla, takže sila zraku pomaly, ale plynule klesá. V neposlednom rade si niektorí chorí ľudia toto postihnutie skutočne nevšimnú. V prípade kontroly u očného lekára alebo oftalmológa to zvyčajne končí skutočným prekvapením, keď sa zistí, ako veľmi sa už zrak znížil..

liečba katarakty, zakalená šošovka sa počas operácie vymieňa

Katarakta a priebeh operácie

Katarakta v oboch očiach často spôsobuje, že chirurg operuje oko ako prvé s vážnejším poškodením. Orgán videnia sa rozširuje pomocou špeciálnych očných kvapiek. Navyše je vložený klip, ktorý zaisťuje, že oko zostane otvorené počas celej operácie. Individuálne je možné podať lokálne anestetikum vedľa oka.

Krok 1 OP:

Chirurg urobí na rohovke oka malý rez asi dva až tri milimetre. Tento rez lekár používa ako prístup do oblasti, ktorú je potrebné vyoperovať, a otvára tak prednú kapsulu očnej šošovky. Keďže je to taký malý rez, nemusí byť šitý, pretože po zákroku sa opäť sám zatvorí.

Krok 2 OP:

V tomto kroku prebieha fakoemulzifikácia, to znamená, že jadro šošovky a kôra sú skvapalnené pomocou ultrazvuku. Ak sa tkanivo skvapalnilo, chirurg ho môže úplne odsať z orgánu zraku.

Krok 3 OP:

V treťom kroku sa používa zložená alebo zvinutá vnútroočná šošovka vložením do kapsulárneho vaku cez malý otvor v reze. Za týmto účelom chirurg často ponechá kapsuly bočných a zadných očných šošoviek v orgáne zraku, v ktorých sa potom umelá šošovka rozvinie do plnej veľkosti. Implantát je vycentrovaný a ukotvený pomocou najmenšej prídržnej konzoly v šošovke zadnej komory (oválne puzdro).

Katarakta – Liečba po chirurgickom zákroku

Čo je potrebné vziať do úvahy po starostlivosti o kataraktu

Chirurgicky ošetrené oko je do nasledujúceho dňa pokryté masťovým obväzom na ochranu. Ak sa operácia šedého zákalu vykonáva ambulantne, pacient sa môže po niekoľkých hodinách pobytu vrátiť domov. V prípade ústavnej chirurgie je pobyt v nemocnici naopak dva až tri dni.

Aby proces hojenia mohol pokračovať podľa želania, lekár predpisuje protizápalové a antibiotické očné kvapky asi mesiac. Tieto sa musia uplatňovať striktne podľa predpisov. Navyše ľudia, ktorí majú operáciu, urobia dobre, ak budú opatrní pri umývaní vlasov a sprchovaní. Ak je to možné, po operácii by ste sa mali niekoľko dní vyhýbať kontaktu s vodou. To isté platí samozrejme pre mydlo a iné výrobky na ochranu tváre.

Očný proces je v pravidelných, krátkych intervaloch pozorne sledovaný liečebným procesom. Vnútroočný tlak sa tiež kontroluje pomocou očných kvapiek na báze kortizónu. Mnoho operovaných pacientov vidí oveľa jasnejšie a lepšie bezprostredne po operácii. Je však potrebné spomenúť, že najmä v prvých týždňoch môže dochádzať k výkyvom videnia. Trvá nejaký čas, kým lekár znova zmeria zrak a môžu si objednať nové okuliare.

Viac informácií o tejto téme nájdete na https://www.aumedo.de/katarakt-grauer-star/.

Po operácii katarakty je proces hojenia v pravidelných, krátkych intervaloch pozorne sledovaný kontrolami očného lekára