Na zdravie

Je Erythritol zdravý? – Všetko, čo by ste mali vedieť o náhrade cukru!

Všetci si uvedomujeme, že nadmerná konzumácia cukru je z dlhodobého hľadiska škodlivá pre naše zdravie. Cukor je považovaný za jednu z hlavných príčin rôznych chorôb vrátane cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych chorôb. Pretože cukor sa nachádza vo väčšine potravín, nie je prekvapením, že väčšina ľudí ho prijíma oveľa viac, ako je odporúčané množstvo. Vzhľadom na súvisiace riziká sa mnohí pokúšajú žiť bez cukru alebo čo najviac obmedziť svoju spotrebu. Našťastie v súčasnosti existuje veľa alternatív k cukru, ako je stévia, xylitol a erytritol. Chcete vedieť, či je erytritol zdravý a či majú nejaké vedľajšie účinky? To všetko, ako aj mnoho ďalších užitočných informácií, nájdete iba v našom článku!

Erythritol - zdravé vedľajšie účinky, náhrada cukru s nízkym obsahom sacharidov

Napriek tomu, že erytritol objavil v Škótsku chemik John Stenhaus v roku 1848, jeho popularita v Európe rastie iba 3-4 roky. Hlavným dôvodom je to, že erytritol chutí takmer rovnako sladko ako bežný stolový cukor, ale má iba 20 kalórií na 100 gramov. Preto sa často používa ako prísada do potravín bez cukru a s nízkym obsahom cukru a je vynikajúcou alternatívou pre tých, ktorí chcú vyváženú a zdravú výživu.

Čo je erytritol?

čo je erytritol zdravé alternatívy cukru náhrada cukru s nízkym obsahom sacharidov

Erythritol patrí do skupiny cukrových alkoholov, známych tiež ako polyoly, a v Nemecku bol zaregistrovaný pod chemickým názvom E698. V USA bol schválený ako potravinárska prídavná látka bez obmedzení v roku 1999 a v Európskej únii – v roku 2006. Cukorové alkoholy sú prírodné sladidlá, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých druhoch ovocia a kvasených potravinách. Napriek tomu, že sú chemicky podobné fruktóze a glukóze, naše telo ich nemetabolizuje ako normálny cukor a nemá žiadny vplyv na hladinu cukru v krvi. To je dôvod, prečo sú cukrové alkoholy stále označované ako „nevyužiteľné uhľohydráty“, podobne ako potravinová vláknina. Erytritol sa nachádza napríklad v hruškách, hrozne, melóne, víne, pive a sójovej omáčke. Množstvo, ktoré sa tam vyskytuje, je však relatívne malé. Z tohto dôvodu sa erytritol pre potravinársky priemysel vyrába kvasením pšeničného alebo kukuričného škrobu pomocou húb Trichosporonoides megachilensis alebo Minillella pollinis.

Erythritol Tipy na zdravý život bez cukru Alternatívy k cukru

Erytritol má asi 60 až 80% sladkosti stolového cukru a má jemnejšiu chuť. Asi 125 gramov z toho zodpovedá 100 gramom cukru. Ale zatiaľ čo cukor obsahuje 4 kalórie na gram a sylitol 2,5 kalórií na gram, erytritol je prakticky bez kalórií iba s 0,2 kalóriami na gram. Ďalšími dôvodmi, prečo je alternatíva cukru stále obľúbenejšia, je to, že erytritol nemá pachuť stévie ani gastrointestinálne vedľajšie účinky xylitolu. Aj keď ide o druh uhľohydrátov, 90% z nich sa vylúči močom. Zostávajúcich 10% absorbuje naše telo ako vlákninu. Erytritol sa často pridáva do mnohých balených potravín a nápojov. Nasleduje niekoľko príkladov, kde je to zahrnuté najčastejšie. 

  • Nízkokalorické nealkoholické nápoje alebo diétne sódy
  • Športové a energetické nápoje
  • Žuvačky bez cukru, mäty piepornej alebo gumené medvedíky
  • Nízkotučné alebo čokoládové čokoládové výrobky a dezerty ako zmrzlina, puding, džem, nátierky, pralinky alebo dokonca koláče a sušienky.

Je erytritol zdravý pre diabetes typu 2?

Alternatívy k zdravému cukru Erythritol pre cukrovku

Cukrovka 2. typu je jednou z najčastejších chorôb na celom svete a každý, kto ňou trpí, musí výrazne obmedziť spotrebu cukru. Nemecká diabetická spoločnosť odporúča maximálne 50 gramov denne a to nie sú ani 2 čajové lyžičky. Niekoľko vedeckých štúdií už potvrdilo, že konzumácia erytritolu neovplyvňuje hladinu cukru v krvi ani inzulínu, čo z neho robí perfektnú náhradu cukru pre všetkých diabetikov. Iná štúdia na 24 dospelých s diabetom 2. typu zistila, že erytritol je silný antioxidant a že denný príjem 36 gramov za mesiac dokonca zlepšil funkciu ciev a výrazne znížil riziko kardiovaskulárnych chorôb..

Náhrada cukru je prospešná pre zdravie zubov

Erytritol zdravý proti zubnému kazu ústna hygiena škodlivý cukor

Všetci vieme, že stolový cukor je škodlivý a má zlý vplyv na naše zuby. Naproti tomu je známe, že cukrové alkoholy ako xylitol a erytritol potláčajú rast baktérií kazu a zabíjajú ich. Vedecká štúdia zistila, že erytritol dokonca vyrovnáva hodnotu pH v ústach a má pozitívny vplyv na mineralizáciu zubov. To zase znižuje riziko zápalu ďasien a zubného kazu. Preto nie je prekvapením, že sa erytritol široko používa ako prísada do zubnej pasty alebo ústnej vody.

Sú erythritol a cukrové alkoholy vhodné na chudnutie?

Živé chudnutie bez cukru Čo je erytritol

Glykemický index 0 je ďalším dôkazom toho, že erytritol je zdravý. Sladidlo má nielen nízky obsah kalórií, ale zaisťuje aj dlhotrvajúci pocit sýtosti. Keďže sa vyhýba nechcenej chuti do jedla, túto vlastnosť ocenia predovšetkým ľudia, ktorí by chceli schudnúť niekoľko kíl. Ak sa snažíte jesť zdravo, ale stále sa nemôžete zaobísť bez kúska vynikajúceho koláča, odporúča sa použiť erytritol ako náhradu cukru. Stolový cukor sa ním dá ľahko nahradiť vo všetkých receptoch a rozdiel v chuti nepoznáte. 

Náhrada cukru je vhodná aj pre nízky obsah sacharidov

Pečte alternatívy bez cukru Erythritol zdravé

Prírodné náhrady cukru, ako je erytritol, sa stali nepostrádateľnou súčasťou nízkosacharidovej diéty a tešia sa stále väčšej obľube. Pretože cukrové alkoholy sú veľmi podobné chuti cukru, sú obľúbené ako prísada do rôznych receptov a dezertov s nízkym obsahom sacharidov. Aj keď je erytritol väčšinou tvorený uhľohydrátmi, neovplyvňuje váš celkový príjem uhľohydrátov. Podľa Medzinárodnej rady pre informácie o potravinách cukrové alkoholy nie sú v tele metabolizované a vylučujú sa močom. Z tohto dôvodu je erytritol zdravý a je vhodnou náhradou cukru pre kohokoľvek, kto má nízkosacharidovú diétu alebo keto diétu.

Aký je rozdiel medzi cukrovými alkoholmi a inými sladidlami?

zdravé alternatívy cukru xylitol alebo erytritol lepšie schudnúť

Mnoho ľudí nevie, aký je rozdiel medzi umelými sladidlami a cukrovými alkoholmi, a preto majú obavy, či je erytritol zdravý alebo nie. Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré už viackrát potvrdili negatívne účinky umelých náhrad cukru. Medzi najobľúbenejšie a najnebezpečnejšie sladidlá patrí aspartám, sukralóza, sacharín a acesulfam-K. Vedľajšie účinky ich konzumácie siahajú od migrén a bolestí hlavy až po poškodenie obličiek, srdcovocievne ochorenia alebo dokonca rakovinu. Štúdia z roku 2010 zistila, že denná konzumácia potravín a nápojov s umelými sladidlami zvyšuje riziko cukrovky 2. typu u zdravých dospelých osôb o 67%. Navyše väčšina z nich chutí až 300 -krát sladšie ako cukor. Aspartám napríklad pozostáva z 2 aminokyselín a je 200 -krát sladší ako bežný stolový cukor. Cukorové alkoholy sú na druhej strane podľa Svetovej zdravotníckej organizácie úplne bezpečné pre každodennú konzumáciu.

Existujú nejaké známe vedľajšie účinky?

Erythritol vedľajšie účinky Náhrada cukru s nízkym obsahom sacharidov Alternatívy za zdravé cukry

Aj keď je erytritol vo všeobecnosti zdravý, v niektorých prípadoch jeho nadmerná konzumácia môže viesť k nežiaducim a nepríjemným vedľajším účinkom.

  • Tráviace problémy s nadmernou dennou konzumáciou – Rovnako ako pre všetky ostatné potraviny, to isté platí pre erytritol – dávka robí jed. Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 80 gramov a pre deti – 50 gramov. Len na porovnanie, 30 gramov xylitolu môže viesť k gastrointestinálnym problémom. Pri vyššom príjme sa prejavujú príznaky ako plynatosť, nevoľnosť, bolesť žalúdka a hnačka. To sa samozrejme líši od človeka k človeku. Preto je vhodné, hlavne na začiatku, sledovať svoje telo, ako reaguje na konzumáciu erytritolu.
  • Často sa kombinuje s inými umelými sladidlami – Keďže erytritol chutí z 80% ako sladký ako cukor, často sa v nápojoch a potravinách kombinuje so škodlivými sladidlami, ako je aspartám. Aby ste tomu zabránili, odporúčame vám pozorne si prečítať prísady na etikete.
  • Erytritol môže byť pre domáce zvieratá smrteľný – domáce zvieratá by nemali konzumovať iba erytritol, ale ani iné alkoholy z cukrov a umelé náhrady cukru. Aj malé množstvo môže u psov spôsobiť záchvaty, zlyhanie pečene, hypoglykémiu a dokonca smrť. Príznaky sa zvyčajne prejavia do 15-20 minút od konzumácie. Ak teda máte podozrenie, že váš štvornohý priateľ konzumoval takéto výrobky, ihneď zavolajte veterinára.

Záver: je erytritol zdravý alebo nie?

Kalórie Erythritol Zdravé alternatívy cukru Pečte bez cukru

Je zrejmé, že erytritol je lepšou voľbou a je oveľa zdravší ako cukor. Je však dôležité pochopiť, že potraviny označené ako „s nízkym obsahom cukru“ alebo „bez cukru“ nie sú vždy prospešné pre vaše zdravie. Niektoré výrobky, ktoré obsahujú náhrady cukru, majú stále veľmi vysoký obsah uhľohydrátov a nezdravých tukov a nemali by ste ich konzumovať príliš často. Celkovo by vyvážená a zdravá strava nemala pozostávať hlavne z diétnych tyčiniek alebo ľahkých nápojov. A ak máte chuť na lahodný koláč, bolo by oveľa lepšie, keby ste si ho upiekli sami doma a namiesto cukru použili erytritol.

Nízkosacharidový cukor nahrádza alternatívy zdravého cukru