kúpeľňa

Bezbariérová kúpeľňa – 5 tipov na prestavbu

Bezbariérová prestavba kúpeľne, ktorá stojí za poznanie-sklenená sprcha

Bezbariérové ​​kúpeľne ponúkajú nielen starším ľuďom viac pohodlia a kvality života; mladší ľudia s telesným postihnutím tiež ťažia z funkcií, ktoré Vytvorte bezbariérovú kúpeľňu: Bez prahov a iných prekážok, vybavenú držadlami a podpornými držadlami, ako aj sedením každodenný život vo vlastných štyroch stenách je možné zvládnuť oveľa jednoduchšie. Ponúkame vám tipy na to, čo treba zvážiť pri rekonštrukcii alebo prestavbe kúpeľne pre neobmedzenú mobilitu. Pretože mobilita a nezávislosť sú pre telesne postihnutých ľudí tým najlepším dobrom pre život, ktorý si určujú sami.

1. Rozšírte dvere v kúpeľni a obývacích izbách

Bezbariérový invalidný vozík do kúpeľne

V prvom rade je dôležité, aby ste jednoducho vošli do kúpeľne. Je obzvlášť dôležité, aby bol invalidný vozík alebo asistent ľahko transportovateľný dverami. To znamená, že interiérové ​​dvere majú a Šírka priechodu je najmenej 0,80 metra musieť mať. Ak potrebujete rozšíriť dvere, vezmite do úvahy všetky meniace sa statické podmienky. Zároveň sa Prah upravený na rovnakej úrovni a dvere, ak je to potrebné. s elektrický otvárač dverí ktoré môžu pohodlne ovládať používatelia invalidných vozíkov. Vo väčšine prípadov však rozšírenie dverí nestačí. Na manévrovanie za dverami a pred nimi musia byť k dispozícii alebo vytvorené aj príslušné pohybové oblasti; pri konverzii by ste to určite mali vziať do úvahy.

2. Zaistite voľnosť pohybu v kúpeľni

Bezbariérová kúpeľňa voľnosť pohybu-zaistenie-podoprenie-rukoväte-sprcha

Pri obmedzenej mobilite spôsobuje bezbariérová kúpeľňa často veľké ťažkosti. Pretože postihnutí ľudia potrebujú priestor na to, aby sa mohli uživiť, sadnúť si alebo sa pohybovať pomocou pomôcok na chôdzu. Medzi jednotlivými sanitárnymi prvkami preto musí byť voľná vzdialenosť najmenej 20 cm a najmenej 30 cm od steny. V prípade potreby by sa zdravotná sestra mala tiež ľahko pohybovať. Z tohto dôvodu by malo bezbariérová kúpeľňa musí mať veľkosť najmenej 1,80 x 2,20 metra. To je tiež minimálna požiadavka KfW na bezbariérovú kúpeľňu, aby mohla ťažiť zo štátneho financovania. Pohybové plochy pred sanitárnymi predmetmi s rozmermi 120 x 120 cm sa spravidla považujú za bezbariérové. Kúpeľňa je prístupná len pre invalidné vozíky, ak má priestor 150 x 150 cm pred sociálnym zariadením. Počas rekonštrukcie môžete vytvoriť viac priestoru tým, že odstránite existujúcu vaňu a nainštalujete namiesto nej veľkú bezbariérovú sprchu.

3. Každodenné pomôcky pre väčšie pohodlie a bezpečnosť

bezbariérové-kúpeľňa-opierka-kľučky-každodenné pomôcky

Sprcha by mala prísť s protišmykové krytiny a byť na úrovni podlahy, pričom priestor na umývanie musí byť prístupný a použiteľný v sede. the Steny majú byť týmto spôsobom zosilnené, že k nim môžu byť pripevnené podporné držadlá. Bezbariérová kúpeľňa tiež vyžaduje, aby sprchovacie kreslo umožňovalo sprchovanie a umývanie v sede. Ak je to možné, aj toto by malo WC prístupné z boku a dvere do kúpeľne je možné otvoriť zvonku. Toaletné sedadlo a sprchovacie sedadlo majú byť inštalované vo výške 46 až 48 cm a vybavené bočnými sklopnými držadlami tak, aby bola medzi nimi vzdialenosť 65 až 70 cm. Hĺbka sedadla by nemala byť menšia ako 45 cm. the Nosnosť všetkých pomôcok, na druhej strane, musí byť schopná zaručiť najmenej 100 kg. Na boku sprchovacieho sedadla vo výške 85 cm musí byť umiestnená páková armatúra na ovládanie sprchy, aby sa dala ľahko ovládať v sede..

4. Predĺžte voľnosť dizajnu okna do kúpeľne

bezbariérová-kúpeľňa-okno-nastavenie výšky

Nižšie okná s maximálnou výškou parapetu 60 cm výrazne uľahčujú výhľad von. Minimálne jedno okno na izbu by malo byť otvorené aj pre ľudí s pohybovým postihnutím a tiež ľahké pre užívateľov invalidných vozíkov otvoriť a zatvoriť. To je možné pomocou otočného krídla v držadle vo výške od 85 do 105 cm alebo automatického systému otvárania a zatvárania.

5. Dodatočne vybavte chodby podľa veku

Je nevyhnutné mať dostatok priestoru na to, aby ste sa mohli otočiť na invalidnom vozíku alebo na invalidnom vozíku. Na to postačuje využiteľná šírka 1,20 metra. Ak to nie je možné z dôvodu stavebnej konštrukcie, musí byť chodba do kúpeľne alebo iných miestností široká najmenej jeden meter. Tento priestor je možné vytvoriť bez dverí do miestností. Existujúce dvere by sa nemali, pokiaľ je to možné, otvárať do chodby. V každom prípade by ste mali zaistiť dostatok manévrovacieho priestoru pre invalidný vozík, aby mohli používatelia invalidného vozíka nezávisle otvárať a zatvárať vchodové dvere do kúpeľne alebo bytu..

Bezbariérové ​​bývanie – náklady

bezbariérové-kúpeľňa-sprchovací kút-záclona-rozkladacie sedadlo

Spektrum možných opatrení je veľmi široké – a teda aj rozsah nákladov. Prax ukazuje, že renovácia primeraná veku môže stáť od 2 000 do 40 000 eur alebo dokonca viac. Ceny sa navyše môžu veľmi líšiť v závislosti od situácie pri renovácii, značky, kvality atď. V prípade jednoduchého dizajnu v 12 cm hrubých stenách musíte počítať s približne 800 eurami za dverové nadstavce vrátane zárubne a dverného krídla s inštaláciou do muriva vrátane nadpražia. Inštalácia kachľovej sprchy na úrovni podlahy s rozmermi 150 cm x 150 cm vrátane ochrany proti striekajúcej vode, zábradlia a podlahového vpustu a montáže vás môže stáť približne 3 300 eur. Automatické zatvárače okien s kovaním sú k dispozícii od 230 eur plus montáž. Aj tak je to možné, vykonávať veľa práce samostatne ako domáci a remeselník, a tým ušetriť náklady.

Pri stavbe domu je najlepšie naplánovať dostatok priestoru vo všetkých miestnostiach

Bezbariérová kúpeľňa si zaslúži pozornosť pri prestavbe alebo rekonštrukcii vášho domova. To zvyšuje šance, aby v starobe mohli zostať čo najdlhšie na vlastnom majetku. To neznamená, že kúpeľňa musí pripomínať domov dôchodcov alebo nemocnicu. Kúpeľňu veľkoryso naplánujte a uistite sa, že je dostatok miesta. Najlepšie urobíte, keď si hneď na začiatku nainštalujete modernú bezbariérovú sprchu a budete dnes využívať pohodlie a priestor. A za určitých podmienok štátna banka KfW dokonca poskytuje dotácie a pôžičky s nízkym úrokom, ak rekonštruujete bezbariérovú kúpeľňu.

bezbariérová-kúpeľňa-sprchovací kút-skriňa-rohový vstup-sedadlo-zelená-obkladačka