škôlka

Ako najlepšie zariadiť a navrhnúť detskú izbu Montessori – skvelé nápady a tipy

Sivá ako hlavná farba reťaze vlajok Montessori ako dekorácia málo malých hračiek

Pravdepodobne ste už počuli o pojme „Montessori pedagogika“, ktorý vyvinula Maria Montessori. Ak ale ešte neviete, čo s tým, je to spravidla rýchlo vysvetlené. Ide o to, využiť prirodzenú zvedavosť detí a ich smäd po rozvoji a vedomostiach vo svoj prospech a týmto spôsobom dosiahnuť u malých už od útleho veku určitý stupeň nezávislosti. To samozrejme neznamená, že dieťa zrazu necháte úplne svojmu osudu. Namiesto toho mu pomáhate s drobnosťami, aby sa s niektorými každodennými činnosťami dokázal vyrovnať sám. To im dáva možnosť samostatne sa obliecť ráno, keď je oblečenie pre deti ľahko dostupné. Ak sú zubná kefka a uterák na dosah, drobci si môžu zuby čistiť sami. A deti sa tiež učia vytvárať poriadok po hraní, ak sú na to vytvorené správne základy. Mnoho rodičov, ktorí sa zaoberajú týmito metódami, sa rozhodne zariadiť detskú izbu Montessori.

Montessori škôlka nápady a tipy

Dizajnová posteľ do detskej izby Montessori v podobe domčeka v škandinávskom štýle

Ak sme vo vás vzbudili záujem, nielenže nižšie nájdete pár tipov, ako ho nastaviť, ale poukážeme aj na niektoré zlozvyky dnešnej doby, ktorým by ste sa mali vyhýbať. A sme si istí, že niektoré z tipov na zariadenie nájdete veľmi logické a zaujímavé a že ich budete chcieť ihneď implementovať. Ako inšpirácia potom slúžia priložené obrázky Montessori do detských izieb, do ktorých si ju zaručene zamilujete. A skvelou správou je, že prestavba alebo redizajn miestnosti s nábytkom do detskej izby Montessori nemusí nutne znamenať veľké výdavky. Detské izby môžu byť tiež navrhnuté podľa Montessori pomocou lacných nových akvizícií a existujúcich kusov nábytku. Mimochodom, nemusíte všetky rady implementovať hneď. Rozhodnite sa sami, ktorý z návrhov sa vám bude páčiť a bude pre vás užitočný. Či už ide o detskú izbu Montessori pre batoľatá, školské deti alebo malé deti, detskú izbu pre dievčatá podľa Montessori alebo pre chlapcov, určite nájdete správnu inšpiráciu pre každú vekovú skupinu.

Zariaďte detskú izbu Montessori – zariadte všetko v detskej výške

Montessori škôlka s rohovými košmi na nábytok z Ikea

Dôležitým predpokladom toho, aby sa vaše dieťa mohlo samo obliekať, vyberať si vlastné hračky a opäť upratovať, vybrať si akúkoľvek knihu, ktorú chce prečítať a znova odložiť, a podobne, je samozrejme to, že sa k všetkým týmto veciam a oblastiam ľahko dostane. Preto sa odporúča, aby bola aspoň väčšina kusov nábytku narezaná alebo pripevnená k výške vhodnej pre deti. To samozrejme neznamená, že vyššie časti stien musia zostať holé a vyššie šatníky sú zakázané. Skúste len udržať na dosah ruky to, čo sa v škôlke Montessori najčastejšie používa. Ak je napríklad šatník postavený relatívne vysoko, môžete nastaviť vešiak na šaty o niečo nižšie, aby ste to vykompenzovali, a zavesiť tam oblečenie, ktoré je potrebné pre príslušnú sezónu. V lete nie je potrebné zimné oblečenie a naopak, takže môže byť v hornej časti. Ak sa zmení sezóna, jednoducho vymeňte oblečenie.

Detský nábytok pre Montessori používa otvorenú poličku v bielej farbe

Polička v detskej izbe podľa Montessori by mala byť tiež čo najnižšia. Na tento účel sú obzvlášť vhodné horizontálne police. Väčšina oddeľovačov miestností vo forme políc je tiež navrhnutá tak, aby boli relatívne nízke a dajú sa použiť do detskej izby Montessori. Knihy sú naopak najlepšie umiestnené tak, aby nebolo ako obvykle vidieť obal knihy, ale obal knihy. Vďaka tomu majú deti jednoduchší prehľad a výber z rôznych kníh. Na to sú obzvlášť vhodné fotografické pásy, ktoré je možné pripevniť v akejkoľvek výške. Použiť sa dajú ale aj stojace police s nosnou lištou pred každou doskou. Takýmto spôsobom je možné nastaviť aj školské knihy, ak je detská izba Montessori určená školákovi. Mimochodom, vhodné kusy nábytku do detskej izby Montessori v Ikea nájdete obzvlášť rýchlo.

Zariaďte detské izby podľa Montessori otvorenými policami

Detský písací stôl s dekoráciou na stenu z knižného vzdelávania

Už spomínané poličky, ale aj boxy či koše alebo koše na odkladanie hračiek a iných vecí, by mali byť najlepšie otvorené v detskej izbe Montessori. To tiež pomáha deťom udržať si prehľad a rýchlo nájsť to, čo hľadajú. Ak predsa chcete boxy alebo boxy uložiť na police alebo pod posteľ, jednoducho ich označte symbolmi, ktoré identifikujú ich obsah. Ak sú napríklad v krabici uložené veci na maľovanie, na prednú stranu škatule je možné vyobraziť farebnú ceruzku alebo štetec. Ak sú v nej autíčka, tak logicky je na krabici auto a podobne.

moderný štýl a Montessori kombinujú bielo modré otvorené police

Na policiach v detskej izbe Montessori môžete hračky vystaviť ako zbierku. Aj napriek tomu ich môžete ľahko vidieť a nájsť požadovanú hračku hneď a nemusíte sa hrabať v škatuliach alebo zásuvkách. Vďaka tomu sú hračky oveľa atraktívnejšie. Podnosy sú tiež skvelé na triedenie hračiek a môžu byť umiestnené na poličke. Pri výbere podnosu dávajte pozor na jeho veľkosť a hmotnosť. Tí najmenší by nemali mať problémy so zdvíhaním. Na tému „otvoreného predstavenia“ by sme vám chceli dať ďalší užitočný tip, ktorý sa konkrétne týka hádaniek. Vaše deti budú mať zaručene väčšiu chuť poskladať puzzle, ak nie je vopred dokončené, ale predstavené v jeho jednotlivých častiach. Základňu s motívom môžete umiestniť napríklad na poličku, pričom jednotlivé diely sú umiestnené vedľa nej v malej drevenej miske. Takže táto obľúbená logická hra je pripravená na usporiadanie. Vyskúšaj to. Vaša dcéra alebo syn určite okamžite prejavia nový záujem o jeho hádanky.

Montessori v detskej izbe – rozdeľte miestnosť na oblasti

Jemné interiérové ​​farby Speigel ako predel miestnosti medzi priestorom na spanie a hracím priestorom

V prípade, že vás zaujíma, čo to znamená – ide tu jednoducho o to, aby ste oddelili relaxačnú zónu od hracej plochy. Nemalo by to byť založené iba na použitom nábytku a doplnkoch, ako sú dekorácie, textil a hračky. Istý limit je možné vytvoriť aj opticky prostredníctvom farieb. Teraz si môžete myslieť, že v malej miestnosti je to takmer nemožné, ale mýlite sa. Nemusia to byť veľké plochy. Na dodržanie tohto pravidla detskej izby Montessori môžete použiť aj štyri rohy miestnosti. A tu sú jednotlivé oblasti, ktoré je možné navrhnúť a vytvoriť vo veľkých aj malých detských izbách:

Spací priestor

neutrálne a pokojné farby používajú zelenú tapetu z drevenej postele

Ako naznačuje názov, toto je oblasť v detskej izbe Montessori, ktorá slúži na spanie. Tu je posteľ a prípadne nočná skrinka s nočnou lampou a podobne. Pokojné odtiene farieb, minimalistická dekorácia (ak vôbec musíte zdobiť) sú tu výhodou a taktiež by ste sa mali vyhýbať rozostavaniu hračiek. Ide o vytvorenie pokojnej, relaxačnej atmosféry. Vaše dieťa by malo vedieť, že „tu spím a odpočívam“. Spací priestor je takpovediac ekvivalentom spálne pre dospelých. Aj tam by malo byť ticho. A keďže deti väčšinou nemajú k dispozícii viac izieb, je vytvorenie alternatívy priestoru na spanie dobrou alternatívou. Niekedy však máte aj možnosť ponúknuť dieťaťu druhú izbu. Potom jeden z nich možno použiť na relaxáciu, zatiaľ čo druhý slúži ako herňa na hranie.

Relaxačná zóna

Nastavte v škôlke kútik na čítanie s vankúšmi, poličkou s knihami a fotografickými pásikmi

Relaxačný priestor v detskej izbe Montessori môže splynúť s priestorom na spanie, ale môže to byť aj oddelený priestor, ktorý je od zvyšku oddelený rozdeľovačmi miestností alebo podobne. Líši sa od priestoru na spanie tým, že neslúži na spánok, ale „iba“ odpočinok (ak by vaše dieťa pri aktivitách tam prikyvovalo, to samozrejme nie je problém. Relaxačná časť je určená na relaxačné aktivity počas dňa .. Takže si tam môžeš prečítať knihu Takýto čitateľský kútik je veľmi obľúbený v detských izbách a dá sa z neho urobiť obzvlášť útulný a útulný. Veľmi obľúbené sú malé stany, do ktorých môžu drobci ustúpiť. Ale aj jednoduché vankúše, vrecúško alebo hrubá koberec, útulná deka, niektoré hračky Cuddly a podobne sú skvelé. Do relaxačnej zóny sa hodí aj stolík na maľovanie a kreslenie. Aj tu sa uprednostňujú pokojné farby.

V stanovej búdke pre deti do Montessori vytvorte relaxačnú zónu

Poličky na knihy v detskej izbe Montessori by mali byť umiestnené aj v tejto oblasti, aby boli na dosah. Vyberte napríklad roh miestnosti. To môže byť tiež hneď vedľa postele. Tam potom zostavíte fotografické pásy a rozložíte knihy. Šetrí miesto na podlahe a využíva výšku miestnosti. Ešte raz pripomíname, že fotopásky by nemali byť umiestnené príliš vysoko.

Herná plocha

Montessori detská izba Parkety podporuje kreativitu a nezávislosť

Aj tu už názov prezrádza, čo sa myslí. Tu si môžete hrať a púšťať podľa nálady. Detský stôl so stoličkami (alebo alternatívne malý písací stôl) môže znamenať hranicu medzi relaxačnými a hracími priestormi, pretože ho možno použiť na hranie aj ako je uvedené vyššie, na tiché maľovanie. Tu je tiež priestor pre otvorené police, kde sú hračky. Malo by to byť také medzipohlavné, ako je to len možné a stimulovať predstavivosť. Do detskej izby Montessori sú vhodné predovšetkým stavebnice z dreva, ale aj plug-in hry alebo hlavolamy. Ostatné hry, ktoré svojim spôsobom vzdelávajú, tiež robia dobre. Čo napríklad s počítadlom? Je zvyčajne nielen krásne farebný a dekoratívny, ale môže tiež pomôcť vašim deťom pri prvých krokoch vo svete matematiky zobrazením aritmetických problémov..

Spodná časť na spanie

Detská izba Montessori na spanie v mentolovo zelenej postieľke blízko podlahy

Ak často hľadáte nápady na vybavenie škôlky, určite ste sa už stretli s takými variantmi, ako na obrázku vyššie. A buďte úprimní, neboli ste hneď nadšení touto myšlienkou a zistili ste, že je obzvlášť útulná a romantická? Ide o nízke postele, ktoré často pozostávajú iba z matraca. Mysleli by ste si, že sú to škôlky Montessori? Vďaka týmto variantom je posteľ obzvlášť ľahko dostupná pre našich malých tyranov. Baldachýn, plyšové vankúše, plyšové hračky a ďalšie veci, ktoré zvyšujú pohodlie, sú nielen povolené, ale dokonca sú povzbudzované.

Celkový dizajn v detskej izbe Montessori

Montessori detská izba s tapetou v modrozelených hviezdičkách ako ozdoba

Ako už bolo uvedené, uprednostňuje sa interiérový dizajn v prevažne pokojných farbách, ale v hernom priestore sú povolené aj niektoré silnejšie nuansy. To isté platí pre výzdobu v detskej izbe Montessori. Menej abstraktné a malý počet farieb. Detské hračky na otvorených policiach v zásade slúžia ako dekorácia. Okrem toho nádherná stropná lampa, závesné dekorácie a krásne záclony, koberce a ďalšie textílie môžu vytvoriť požadovanú atmosféru. To všetko najlepšie v jemných odtieňoch. Ale ak vaše dieťa trvá na jasnejších farbách, potom ich samozrejme možno tiež použiť. Prírodné materiály majú veľký význam nielen pre zariadenie, ale aj pre hry. Naši najmenší tak lepšie spoznávajú a milujú prírodu. Niekoľko šišiek, gaštanov, listov a podobne je teda vítaným doplnkom. V Montessori škôlke pre dieťa je veľké zrkadlo tiež veľmi dobrý nápad, pretože radi sledujú seba a svoje pohyby.

Vyhnite sa nadmernej stimulácii malým množstvom hračiek a dekorácií

Montessori detská izba romantické farby modrošedá stena s lesom

Odpočinok je však tiež kľúčovým slovom pre hraciu plochu v detskej izbe Montessori a presnejšie to neznamená, že v nej nie sú žiadne vzrušujúce hračky. Malo by však existovať zvládnuteľné usporiadanie a vyhnúť sa nadmernej stimulácii, ktorá môže u detí nastať veľmi rýchlo. Veľa hračiek je preto nielen otravných, ale dokonca aj tabu. Teraz však asi príliš dobre poznáte nasledujúci problém: Sami sa vyhýbate tomu, aby ste svoje dieťa znova a znova prekvapovali a zahlcovali novými hračkami, pretože viete, že to nie je dobré. Potom však prídu príbuzní a priatelia a nevedomky robia len to, aj keď chcú skutočne robiť len dobro. A povedzme si úprimne, kto nie je šťastný zo žiarivej tváre malého??

Montessori detská izba vyrobená z prírodného dreva, nástenná jednotka v béžovej farbe

Dobrým riešením tohto „problému“ sú tematické týždne, ktoré sú určené na triedenie hračiek bez toho, aby ste ich vyhodili. Pretože na to je to príliš dobré. Čo však presne tento tematický týždeň predstavuje? V prvom rade zabalíte väčšinu hračiek do škatúľ a odložíte ich. Potom jednoducho definujete každý týždeň tému (napríklad hasičský zbor, lego, zoo, farma a podobne) a vyberiete zodpovedajúce hračky. Potom, čo sa s ním dieťa týždeň hrá a pravdepodobne oň pomaly stráca záujem, je zvolená nová téma.

Montessori škôlka s detským ihriskom a otvorenými policami

Poznámka: Ak chcete uvedenými spôsobmi naučiť svoje deti samostatnosti, nemali by ste zabúdať, že to tiež vyžaduje čas. Nevyvíjajte žiadny tlak a buďte vždy pri tom, ak veci nefungujú tak, ako by mali. Veď aj my dospelí sa musíme najskôr naučiť všetko nové. Ako by to teda mohlo byť inak s deťmi? Cesta k samostatnej zárobkovej činnosti by mala byť pre malých zábavná a nemala by sa do nich vnucovať. Nezabudnite, že nápady pre detskú izbu Maria Montessori sú len návrhy a príklady a že všetky rady nemusíte nevyhnutne implementovať. Stačí sa pozrieť na to, čo funguje najlepšie na vás a predovšetkým na vaše dieťa.

prírodný materiál na nábytok do detskej izby vešiak na šaty

Hrajte rohový maliarsky kútik s malým dreveným stolom, farebnou horčicou

Alternatívou k šatníku v detskej izbe je otvorená skriňa s vetvou šatníka

Montessori detská izba zariadená dvojposchodovou posteľou s rebríkom z dreva