Životný štýl

Zbierajte mince – zarábajte ako koníček

Zbieranie mincí Tipy, ako sa naučiť rozlišovať medzi druhmi

Peniaze fascinujú ľudí od ich vzniku. Nie každý to však vníma len ako menu alebo platobný prostriedok. Niektorým je fascinujúce zbierať svetové meny. Motívy zberateľov sú veľmi odlišné: niektorí chcú vidieť, za čo sa platí v iných častiach sveta, iní chcú zbierať mince, ktoré im pripadajú estetické. Iní sa snažia svojou vášňou zarobiť ešte viac peňazí. Pri tak rozdielnych cieľových skupinách nie je prekvapujúce, že existujú aj rôzne druhy mincí. Tu je vysvetlený aký je rozdiel medzi zberateľskou, investičnou alebo pamätnou mincou a podobne.

Investičné a zberateľské mince – čím sa líšia?

Zbierajte mince Investičné mince rozlišujú triky

Po tisícročia ľudstvo používa razené mince na uľahčenie obchodu alebo predovšetkým na umožnenie obchodu. Dnes, v dobe elektronických platobných metód, už mince nie sú len platobným prostriedkom. Mince z drahých kovov, akými sú zlato, striebro, platina alebo paládium, sa kvôli svojej materiálnej hodnote kupujú ako investícia. Existujú však aj mince, ktoré sú medzi zberateľmi obzvlášť obľúbené; väčšinou ide o špeciálne problémy. Niektoré zbierkové predmety sú však vhodné aj ako investícia. Vysvetľujeme, čo charakterizuje dobrú investíciu a dobrú zberateľskú mincu – a kedy sa nákup môže vyplatiť. V každom prípade má zmysel kupovať mince od jedného licencovaný predajca, aby sa človek nestal obeťou podvodu alebo falšovania.

Zbieranie mincí: investičná minca

Mince zbierajú historické zlaté striebro

Táto kategória sa vyznačuje tým, že jednotlivé mince majú okrem nominálnej hodnoty aj vysokú materiálnu hodnotu. Hovorí sa im aj „zlaté mince“ a nie je neobvyklé, že ich nominálna hodnota predstavuje iba zlomok materiálnej hodnoty. Investičné mince sú zvyčajne súčasťou existujúcej meny. Ich „skutočná“ hodnota však spočíva v použitých drahých kovoch. Kolísanie cien drahých kovov mení materiálnu hodnotu týchto mincí, čo znamená, že sa dajú zarobiť peniaze. Jednou z výhod, ktoré investičné mince majú na rozdiel od „čistých“ drahých kovov, je to, že si mince zachováva nominálnu hodnotu, aj keď kov stratí obrovské množstvo. Mince teda môžete vždy použiť na to, na čo boli pôvodne určené: ako platidlo.

Ak chcete hľadať obzvlášť lukratívnu investičnú mincu, musíte získať rozsiahle informácie a zoznámiť sa s trhom s drahými kovmi a menami. Preto nie je také jednoduché odporučiť konkrétnu mincu. Avšak ani ako nováčik v sektore mincí neurobíte chybu s klasickými zlatými mincami, akými sú Krugerrand alebo Javorový list. Jediné rozhodnutie, ktoré je ešte potrebné urobiť, je, či by radšej investoval do zlata, striebra alebo iného materiálu ako „základu“ mincí.

Zbieranie mincí: prehľad zberateľských mincí

Zbierajte mince, ako zarobiť peniaze Tipy na investície

Aj dnes sa nové špeciálne mince razia znova a znova. Tieto pamätné mince sú spravidla vhodné na bežné platobné transakcie, ale v skutočnosti sa tam takmer vôbec nepoužívajú. Tieto mince sú obzvlášť atraktívne na predaj a distribúciu zberateľom mincí. Potlačené motívy často pripomínajú určité historické udalosti alebo osobnosti a často sa dávajú aj ako dary. Príkladom takejto mince je 5 € mince „Tropická zóna“ z roku 2017, ktorého červený polymérový prsteň ich robí unikátnymi. Ďalšou známou mincou je minca 25 €, ktorá bola vydaná v roku 2015 na výročie zjednotenia Nemecka.

Primárnym účelom takýchto zberateľských mincí je vystaviť spomienkové predmety, a preto sa na prvý pohľad nezdajú byť veľmi atraktívne ako investícia. Hmotná hodnota týchto mincí je spravidla hlboko pod ich nominálnou hodnotou. Ak si však chcete tieto mince kúpiť, musíte zaplatiť zberateľskú hodnotu, ktorá nie je v prípade ďalšieho predaja zaručená. Okrem toho sa zberateľské mince vyrábajú v pomerne veľkom počte (z nich bolo vydaných viac ako dva milióny vyššie uvedených mincí), čo je nepravdepodobné, že by došlo k silnému zvýšeniu hodnoty. Ak si aj napriek tomu chcete takú mincu kúpiť, mali by ste venovať väčšiu pozornosť stavu a miere zachovania. Najlepší stav sa označuje ako „leštená doska“..

Zbierajte mince a zarábajte na nich peniazmi

Zbierajte mince Naučte sa rozlišovať medzi zberateľskými mincami

Malú firmu so zberateľskými mincami stále môžete vykonávať. Väčšinu z nich je možné získať v nominálnej hodnote v pobočkách Bundesbank v Nemecku v deň ich vydania. Krátko po vydaní majú tieto mince často mnohonásobnú hodnotu, pretože sú rýchlo vypredané a mnoho zberateľov nemá vo svojej oblasti Bundesbank. Mince „Tropická zóna“ v hodnote 5 EUR boli napríklad v deň vydania dostupné online za viac ako 30 EUR. Napriek tomu tu musíme nadšeným investorom povedať: Tieto mince je možné získať v nominálnej hodnote od Bundesbank iba po predložení občianskeho preukazu a iba jednej mince na osobu v Nemecku. S týmto teda nebudete môcť dosiahnuť veľké zisky.

Môžu zberateľské mince vôbec slúžiť ako investícia??

Zbierajte mince v striebornej indonézskej mene

To je možné. Najmä historické mince pravidelne dosahujú na aukciách špičkové ceny. Faktorom je aj hodnota materiálu, ale pre dosiahnuteľnú cenu je oveľa dôležitejší stav, rok a razba mince. Výkyvy v dopyte sú tiež dôležitým bodom: niekedy sú rímske meny obzvlášť populárne, niekedy sú platobnými prostriedkami rakúsko-uhorskej monarchie. Ak vás zaujímajú historické mince ako investícia a chcete tu investovať, mali by ste získať rozsiahle informácie. Okrem veľmi dobrej znalosti trhu sa musíte vysporiadať aj so samotnými mincami a menami, aby ste boli menej náchylní na falšovanie. Malo by sa tiež pamätať na to, že historické mince sa často dajú predávať iba so ziskom v dlhodobom horizonte, ak vôbec. Tento trh je teda pre netrpezlivé povahy absolútne nevhodný.

Zdroje obrázkov: 1. © ️ milatiger / shutterstock 2. © ️ Nikolaydonetsk / envato 3. © ️ Nejron / envato 4. © ️ johan10 / envato 5. © ️ duallogic / envato 6. © ️ Maciejbledowski / envato