Životný štýl

6 tipov, ako urobiť domácu kanceláriu udržateľnou a bez odpadu

Pandémia koróny navždy zmenila kancelársky život a v mnohých spoločnostiach urobila z práce nový štandard. Ale to, čo bolo najskôr vnímané ako výzva, sa časom ukázalo ako skutočná príležitosť a vyústilo do niekoľkých výhody pre zamestnancov, zamestnávateľov a dokonca aj pre životné prostredie. Podľa štúdie Greenpeace to dokáže domáca kancelária Dopravné zaťaženie citeľne nižšie, a tak ušetria viac ako 5 miliónov ton CO2 ročne. Ale čo iné môžeme robiť s prácou doma životné prostredie do uložiť? S Domáca kancelária s nulovým odpadom napríklad máte možnosť zlepšiť si koncentráciu a získať čisté svedomie.

udržateľné pracovisko s notebookmi doma

Kancelária v ňom bývala ako čierna diera Jednorazový plast a papier zdalo sa, že zmizol. Veľké hromady dokumentov v plastových zásobníkoch, vytlačené e -maily a prezentácie, jednorazové perá zadarmo z nespočetných konferencií, plastové priečinky, priehľadné fólie a podobne – odpad bol obrovský. Vďaka práci na diaľku teraz zodpovedáte za svoje pracovné prostredie a máte kontrolu nad tým, koľko odpadu produkujete.

„Nulový odpad“ znamená „Nulové odpadky“. Stručne povedané, musíte sa vyhnúť vytváraniu zbytočného odpadu a plytvaniu čo najmenším počtom zdrojov. Veci by mali byť znova použité, recyklované a v prípade potreby opravené, aby sa predĺžila ich životnosť. Ďalej uvádzame 6 praktických tipov, ktoré vám pomôžu získať a udržateľné pracovisko a urobte svoju každodennú prácu doma čo najmenej odpadu.

1. Kúpte si udržateľný alebo použitý nábytok

Zostavte si drevenú stoličku sami

A pohodlné pracovisko so všetkým, čo potrebujete, je základom, na ktorom môžete stavať. V zásade potrebujete iba stôl, stoličku, policu alebo inú úložnú jednotku a ideálne niečo, čo zaistí, aby bola obrazovka prenosného počítača v správnej výške, aby ste si udržali zdravé držanie tela. Dobrou správou je, že všetky tieto veci môžete získavať bez odpadu.

Teraz je veľký výber Písacie stoly, kancelárske stoličky a stojany na notebooky vyrobené z recyklovaného dreva alebo iných udržateľných materiálov. A keď na to príde Skladovanie a organizácia existuje niekoľko neplastových možností.

V domácej kancelárii dbajte na udržateľnosť

Ďalším spôsobom, ako vytvoriť domácu kanceláriu s nulovým odpadom, je použitie v Obchody so starožitnosťami a obchody so starožitnosťami prehrabávať sa, kým nenájdete pekný kúsok na kreatívne použitie. Vdýchnutie použitého predmetu do nového života môže byť zábavné a existuje mnoho spôsobov, ako to dosiahnuť. To vám tiež ušetrí hromadu odpadkov, ktoré vytvoria obaly, polystyrén, baliaci papier a podobne, keď si kúpite nový.

2. Nakúpte použitý IT hardvér

Stôl z masívu a zelené rastliny v udržateľnej domácej kancelárii

Žijeme v dobe, v ktorej musíte mať vždy to najnovšie a najlepšie – odporúča sa nám, aby sme inak prišli o nevyhnutné funkcie najnovšej technológie. V skutočnosti môžu počítače pri troche lásky a pozornosti vydržať až 12 rokov. Špecializované spoločnosti ponúkajú použitý hardvér IT, ako sú veľtrhy a výnosy z lízingu, ktoré sa po profesionálnom spracovaní opäť uvádzajú na trh. To by bolo a udržateľná prenosná pracovná stanica s Lenovo ThinkPads úplne postačujúce pre pohodlnú prácu. Kúpou použité zošity a Co.. Obmedzuje sa produkcia CO2 a používanie toxických a na zdroje príliš náročných materiálov.

3. Minimalizujte odpad z papiera

Minimalizujte odpad z papiera v domácej kancelárii

Na výrobu jedného listu papiera je možné použiť stovky rôznych drevín. Podľa WWF to znamená nezákonná ťažba dreva po celom svete Drevo na výrobu papiera môžu pochádzať z cenných lesov v Amazónii, Papue -Novej Guinei, Mjanmarsku a Indonézii. Pri nákupe drevených alebo papierových výrobkov dávajte pozor na štítok FSC (Forest Stewardship Council®). To zaisťuje, že pochádzajú z trvalo udržateľných a legálnych lesov.

Vytvárajte zoznamy úloh pomocou aplikácie

Zaregistrujte sa, ak je to možné, k bezpapierovým faktúram a výpisom. Prestaňte používať lepiace poznámky. Existuje množstvo užitočných aplikácií a programov na virtuálne poznámky, ktoré môžete použiť. Skúste to teda s Google Keep, Simple Note alebo Milanote. Evernote a OneNote sú vhodné na vytváranie väčších poznámok. Vaše zoznamy úloh je možné vytvárať aj digitálne pomocou Wunderlistu, Úloh Google, Microsoft To Do, Ike, Todoist, Habitica alebo nástroja na správu projektov, ako je Click-Up alebo Trello..

4. Kúpte si trvalo udržateľné papiernictvo

Navrhnite domácu kanceláriu s nulovým odpadom

V domácej kancelárii sa často používajú aj jednorazové položky, ako napríklad lepiaca páska, perá a plastové sponky. Používajte ich do konca životnosti a potom ich recyklujte. Alebo ho jednoducho nahraďte udržateľné a opakovane použiteľné kancelárske potreby, guľôčkové perá z nehrdzavejúcej ocele, orezávače ceruziek z hliníka, ekologická lepiaca páska, nerezové nožnice atď. V mnohých papiernictvách už nájdete priečinky z recyklovaného papiera.

5. Kúpte si kompostovateľné písacie potreby

Kúpte si kompostovateľné papiernictvo

Hovoríme o recyklovateľných zošitoch alebo ceruzkách bez gumy. Teraz existujú dokonca aj zvýrazňovacie ceruzky ako náhrada za zvýrazňovacie perá, ale bez použitia atramentu. Alebo čo tak plánovateľné ceruzky, ktoré môžete vyrobiť na pestovanie?

6. Vyhnite sa nepotrebnej tlači

Vyhnite sa nepotrebnej tlači

Niektorí z nás si ešte musia vytlačiť dokumenty, aby sme mohli rýchlo niečo označiť alebo korigovať text. Ale zakaždým si položte otázku: Je to naozaj nevyhnutné?? V každom editore sú teoreticky zabudované základné nástroje na korektúry a zvýraznenie textov.

Ak naozaj potrebujete tlačiť, zapnite si pri tlači dokumentov a nákupe automatickú obojstrannú tlač recyklované alebo znovu naplniteľné atramentové kazety. Skúste tiež uložiť svoje dokumenty vo formáte Eko písma, ako napríklad Ecofont na písanie. Tieto používajú menej atramentu a tonera ako štandardné písma.

Koncept nulového odpadu ako životný štýl

Pri najbližšom nákupe kancelárskych potrieb alebo nábytku pre domácu kanceláriu však majte na pamäti 5 pravidiel nulového odpadu:

  • ODMIETNÚŤ – vyhnite sa zbytočnému svinstvu a odmietnite všetko, čo je zadarmo
  • ZNÍŽIŤ – minimalizovať odpad
  • ZNOVU POUŽITIE – opätovné použitie a oprava
  • RECYKLOVAŤ – recyklovať
  • ČERVENÁ – kompost