Interiérový dizajn

Premena suterénu na obytný priestor – tipy a nápady pre perfektnú izbu

suterén-obytný-priestor-prestavba-mini-byt-červeno-oranžové-akcenty

Majitelia domov čoraz častejšie znova objavia svoj takpovediac suterén a prídu na nápad premeniť túto inak málo využívanú časť domu na útulný obývací priestor. A myslíme si, že je to tiež skvelý nápad. Pri tejto úlohe je však potrebné zvážiť niekoľko vecí, aby ste skutočne dosiahli požadovaný výsledok. V tomto článku by sme vám preto chceli dať pár tipov, ktoré vám pomôžu správne a dokonale Premeňte suterén na obytný priestor môcť.

Premena suterénu na obytný priestor – plánovanie

prerobiť suterén na obytný priestor hostia-relax-krb-stena obklad-drevo

Suterén je možné prerobiť na akýkoľvek typ miestnosti. Pokiaľ nie je postavený žiadny nezávislý byt, nie sú potrebné žiadne povolenia. Plánovanie dopredu je veľmi dôležité. Najprv si premyslite typ miestnosti, ktorú chcete navrhnúť, a potom aký rozpočet máte k dispozícii. Ak prerobíte suterén na obytný priestor, môžete očakávať nie príliš nízku sumu. To všetko by ste mali vopred zvážiť a vypočítať, aby počas rekonštrukcie nedošlo k žiadnym prekvapeniam.

Premeňte suterén na obytný priestor – osvetľovacie a ventilačné systémy

prerobiť suterén na obytný priestor rodinná izba-pohodlie-moderný-koberec

Suterénne miestnosti sú zvyčajne veľmi tmavé. Bez ohľadu na to, akú miestnosť chcete navrhnúť, je dôležité zabezpečiť dostatok svetla. Koniec koncov, chcete sa cítiť ako doma v normálnom obytnom priestore a nie ako v suteréne. Okná sú tu dôležitým bodom pre dostatočné denné svetlo a od určitej veľkosti miestnosti sú dokonca vyžadované zákonom. Bez okna nie je dovolené trvalé zamestnanie. V opačnom prípade môže byť nainštalované vetranie.

Čo robiť so suterénom?

Premeňte suterén na obytný priestor obývačka-telocvičňa-nápady-tipy

Skutočnosť, že by ste sa mali vopred zamyslieť nad typom miestnosti, je tiež dôležitým bodom, pretože v suteréne často chýbajú potrebné inštalácie. Napríklad, ak chcete zariadiť kúpeľňu, môže chýbať potrebné vodovodné potrubie a je potrebné ho najskôr doplniť, čo so sebou opäť prináša ďalšie náklady. Tiež často neexistujú žiadne predpoklady pre vykurovanie alebo elektrickú energiu.

Izolujte suterén

suterén-obytný-priestor-prestavba-byt-rozširujúci-salónik-priestor na spanie-stolný futbal

Izolácia suterénu je jedným z prvých dôležitých krokov, ak chcete suterén prerobiť na obytný priestor. S tepelnoizolačnými panelmi to získate rýchlo. Výhodou tohto stavebného projektu je, že týmto spôsobom môžete znížiť budúce náklady na energie. Izolácia na strope tiež veľmi dobre izoluje suterén. V závislosti od typu stropu je buď pripevnený priamo k stropu, alebo je dosiahnutý vo forme zaveseného stropu.

Podlaha v suteréne

suterén-obývačka-prestavba-štúdia-točité schodisko-sivé-farby

Je tiež potrebné pripraviť pôdu. Je potrebný tesniaci náter, po ktorom nasleduje panelová alebo hromadná izolácia. Podlaha potom poskytuje potrebný základ pre akékoľvek podlahové vykurovanie. Ak ste to neplánovali, poter bude nasledovať okamžite. Teraz môžete pri prestavbe suterénu na obytný priestor použiť akúkoľvek podlahovú krytinu. Tomu sa medze nekladú.

Ako si môžem zariadiť suterén?

suterén-obývací priestor-prestavba-kožená sedačka-sedačka-knižnica

Keď zo suterénu urobíte obytnú miestnosť so všetkými potrebnými inštaláciami, môžete začať s inštaláciou. To sa samozrejme líši v závislosti od typu miestnosti. Suterén by ste mali postaviť rozumne. Táto rozšírená izba môže byť použitá ako ďalšia spálňa, ak sa očakávajú nové deti. Opäť treba poznamenať, že v tomto prípade musí byť dostatok okien.

Nápady do suterénu

suterén-obývací priestor-prestavba-kúpeľňa-dizajn-sprchovací kút-umývadlo-veľké-zrkadlo

Ak ste sa skutočne rozhodli, na čo by ste chceli redizajnovanú miestnosť využiť, potom nižšie uvádzame zoznam obľúbených nápadov, ktoré sa implementujú najčastejšie. Možno ich môžete použiť ako inšpiráciu, ak tiež prerobíte suterén na obytný priestor.

Navrhnite párty miestnosť

suterén-obývačka-prestavba-párty-izba-inšpirácia-biliard-bar-kamenná stena

Suterén je možné prerobiť aj na spoločenskú miestnosť. To je výhoda, ak v horných obývačkách nie je miesto na bar a hry, ako je biliard. Priestor je možné perfektne využiť aj v chladnom a daždivom období. Ak týmto spôsobom zmeníte suterén na obytný priestor, odporúča sa toaleta a umývadlo v suteréne, aby ste nemuseli vždy utekať hore..

Nápad na knižnicu

prerobiť suterén na obytný priestor knižnica-čitáreň-tiché-osvetlenie

Izolovaná miestnosť v spodnej časti domu ponúka pokoj a relaxáciu. Preto je zriadenie knižnice po premene suterénu na obytný priestor skvelý nápad. Myslite na dobré osvetlenie, ktoré chráni vaše oči. Ak je suterén pre jednu knižnicu príliš veľký, rozdeľte miestnosť na dve oblasti. Salónik by nemal chýbať. Tam si môžete knihu prečítať s potrebným pohodlím.

V suteréne si zriadte kanceláriu

suterén-obývací priestor-prestavba-kancelária-domáci-písací stôl z masívu

Štúdia je z vyššie uvedených dôvodov tiež veľmi vhodná do suterénu. Ak tam pracujete celý deň, táto myšlienka prestavby suterénu na obytný priestor je vhodnejšia, ak existujú aj okná. Stôl by mal byť tiež najlepšie pri okne. Ak máte malý suterén, na zariadenie použite priestorovo úsporný kancelársky nábytok.

Zariaďte si izby pre hostí

suterén-obývací priestor-prestavba-hosťovská izba-útulný-ušľachtilý-kachle-hnedá

Ak máte často hostí, ktorí s vami tiež bývajú, chceli by ste im ponúknuť niečo pohodlnejšie ako pohovku. Nemáte na prízemí voľnú izbu? V tomto prípade je suterén opäť perfektnou možnosťou. Táto oblasť môže byť skutočne mimoriadne útulná, ako vidíte na tomto príklade. To vám poskytne praktický výsledok pri prestavbe suterénu na obytný priestor.

Návrh detskej izby

suterén-obývací priestor-prestavba-detská herňa-pestré-farby-priateľské

Bez ohľadu na to, či ide o detskú izbu alebo herňu, vaše dieťa sa vo svojej novej oblasti bude jednoducho cítiť úžasne, za predpokladu, že pri prestavbe suterénu na obytný priestor budete postupovať podľa vyššie uvedených rád. Herňa nie je užitočná len pre deti, pretože je tu veľa miesta. Rodičia sa teraz môžu lepšie uvoľniť, pretože romovanie v suteréne nie je ani zďaleka také hlasné, ako keď sa deti motajú nad vami..

Sauna v suteréne

farba suterénu-obývačky-prestavby-wellness-sauny-svetla na stenu

Pivnicu je možné po rozšírení využiť aj ako wellness oázu. A treba uznať, že táto predstava je skutočne zvodná. Nemáte vaňu v kúpeľni na poschodí, ale naozaj ju chcete? Potom v kúpeľni navrhnite novú kúpeľňu, ktorú môžete používať iba na kúpanie. Sauna sa samozrejme odporúča aj pre dokonalú kúpeľnú atmosféru a relaxáciu. K dispozícii sú kompletné sady, ktoré je možné rýchlo a ľahko nainštalovať potom, čo ste suterén prerobili na obytný priestor.

Pivnica ako dielňa

suterén-obytný-priestor-prestavba-dielňa-zariadenie-nástroja-nápad

Ak nemáte garáž, ale radi robíte ručné práce, možno ste mysleli na suterén alebo ste tam dokonca uložili svoje náradie. Vylepšite svoju osobnú dielňu tým, že miestnosť dobre zaizolujete, vybavíte ohrievačom a vymaľujete. Rozložte police a postavte pracovný stôl. To uľahčuje prácu a zároveň ju robí oveľa zábavnejšou. Výhodou je aj extra vstup zo záhrady.

V suteréne postavte domáce kino

kreslo v suteréne-obytný priestor-prestavba-domáce kino-luxusné-kožené-kreslo

Kto by nesníval o vlastnom kine? Suterén je na to vhodnou miestnosťou, najmä ak je zvukotesný. Samozrejme, je to veľmi drahý nápad. Ani to nemusí byť také luxusné. Po premene suterénu na obytný priestor bude stačiť aj jednoduchý systém domáceho kina a veľká televízia, aby bol sledovanie filmov lepším zážitkom. Pohodlné sedenie je tiež nevyhnutnosťou.

V suteréne je zriadená posilňovňa

suterén-obývačka-prestavba-športové-vybavenie-telocvičňa-bežecký pás

Prečo míňať peniaze na telocvičňu, keď si do domu môžete dať dobré vybavenie. Ale pretože tieto sú dosť veľké a zaberajú veľa miesta, v dome pre ne zvyčajne nie je miesto. A tu opäť prichádza suterén. Pevná podlaha, dobré vetranie, prípadne zrkadlo a vysokokvalitné vybavenie sú všetko, čo potrebujete na začiatok svojho fitness programu. Pri prestavbe suterénu na obytný priestor dodržujte pravidlá.

Zriadenie práčovne

suterén-obytný-priestor-prestavba-práčovňa-kuchynské-skrinky-priestranný-práčka

Alebo môžete suterén jednoducho po rekonštrukcii opäť použiť na to, na čo je vo väčšine prípadov určený. Priestranná práčovňa je snom nejednej gazdinky. Je tu nielen dostatok miesta pre práčku, ale aj sušičku. Zmestí sa sem aj veľa skriniek na posteľnú bielizeň, pracie prostriedky alebo iné čistiace prostriedky. Ako vidíte, môžete si navrhnúť suterén podľa svojich predstáv a teraz rozumne nastaviť nevyužitý priestor premenou suterénu na obytný priestor..