Interiérový dizajn

Ozdobte štukovými pásikmi LED, sadrou a polystyrénom – moderné a klasické

Štukatérske lišty zdobia-rozety-sadrová-dekorácia-moderný-byt

Štukatérske ozdoby na stropoch alebo ako nástenné dekorácie majú klasické kúzlo a dokážu vyladiť akékoľvek prostredie. Špecializované obchody majú teraz špeciálne štukové lišty, ktoré nie sú vyrobené zo skutočného štuku, ale napriek tomu sa klamlivo podobajú na klasické, opulentné dekoratívne prvky. Každý si teda môže do svojho bytu vniesť vytúženú starú stavbu. Dnes vám teda prinášame niekoľko skvelých nápadov, ako ste vy ozdobte štukovými lištami môcť. Bez ohľadu na to, či je váš životný štýl puristický-mestský, vidiecky alebo klasický, v našej galérii obrázkov nájdete niečo vhodné pre váš vkus..

Ozdobte štukovými lištami – aké druhy existujú?

štuková lišta-podlaha-strop-okno-jedálenský-stôl-masívny drevený luster

Štuk je spravidla názov pre plasticky tvarovanú maltu, ktorá je pripevnená k omietnutým stenám, klenbám a stropom. V minulosti boli tieto ozdoby namáhavo vyrábané ručne, dnes sa však oveľa jednoduchšie vyrábajú a realisticky napodobňujú. Najpopulárnejšími materiálmi na štukovanie sú v súčasnosti sadra, plast a polystyrén (polystyrén). Môžete úspešne napodobniť štukový vzhľad starých bytov a len málokto si všimne rozdiel.

Ozdobte štukovými lištami – okrajové okraje

Štukatérske lišty zdobia -stenný dizajn-hraničná-tmavá ružovo-krémová-spálňa

Na pripevnenie štukových pásikov potrebujete iba lepidlo, ktoré je vhodné pre materiál. Ak ide o štukový výlisok z polystyrénu, rozrežte ho na požadovanú dĺžku, naneste lepidlo a pritlačte ho k stene. Montáž štukových profilov zo sadry je trochu náročná, pretože sú ťažšie z hľadiska hmotnosti a možno bude potrebné ich dodatočne podoprieť, kým lepidlo na sadru úplne nevyschne..

LED štukové pásy pre nepriame osvetlenie v obývacej izbe

Štukatérske lišty zdobia -led-osvetlenie-stenu-obývacia izba-studená biela

Nepriame osvetlenie je v súčasnej dobe veľmi v móde a je obľúbeným dizajnovým prvkom v moderných domácnostiach. LED pásy je možné integrovať takmer kdekoľvek, napríklad na zavesené stropy, pod kuchynské linky a za ozdobné nástenné panely. Ak sú tieto varianty pre vašu domácu situáciu nemožné, potom špeciálne štukové pásy ponúkajú zaujímavé riešenie, pretože majú prefabrikované drážky na pripevnenie LED pásikov. Môžu byť tiež kombinované s LED bodmi, aby vytvorili krásne svetelné efekty na stenách a stropoch.

ovládať nepriame svetlo

Štukové lišty-led-plast-nepriame-osvetlenie-stena-strop-prichytenie

LED svetelné profily sa líšia svojim tvarom v závislosti od toho, odkiaľ svetlo pochádza. Na obrázku vyššie vidíte, v koľkých rôznych smeroch je možné ovládať nepriame svetlo. So štukovými lištami môžete pokryť celý obvod miestnosti a dokonca sa zaobísť aj bez stropných svetiel.

Pripojte štukové pásy LED

štukové lišty-led-nepriame-osvetlenie-stena-moderné-vyššie

Montáž štukových profilov LED je veľmi rýchla a nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje, iba montážne lepidlo odporúčané príslušným výrobcom. Káble a LED pásy sú skryté vo vnútri štukových pásov a nie sú zvonku viditeľné. Je dôležité, aby dekoratívne profily neprepúšťali svetlo a nezničili efekt.

Nepriame svetlo nahor alebo nadol?

štukové lišty-led-nepriame-osvetlenie-obývačka-biela-svetelná lišta-nad-dole

Štandardné štukové lišty sa väčšinou používajú pre 90 stupňový uhol medzi stenou a stropom, ale na trhu sú k dispozícii aj štukové lišty pre šikmé steny a montážne uhly 135 stupňov. Poloha svetelných pásov je veľmi dôležitá pre priestorový efekt. Ak svetlo smeruje nahor, strop sa zdá byť opticky vyšší.

studené biele svetlo môže zvýrazniť tmavú miestnosť

štukové lišty-led-osvetlenie-nepriame-dekorácie-nástenné-dekorácie-nástenné maľby

Dôležitú úlohu hrá aj intenzita svetla a farba LED pásikov. Teplé biele LED pásy sa väčšinou používajú v súkromných bytoch, zatiaľ čo studené biele svetlo sa častejšie používa v kancelárii, domácej kancelárii alebo v moderných, minimalistických bytoch. LED pásy je možné objednať k meraču a v prípade potreby ich skrátiť.

Vyrobte si štukové lišty sami zo sadry

Štukatérska lišta-sadra-urob si sám-biela-tehlová-stena-dekorácia

Štukatérske práce môžete vykonávať aj sami, ak chcete obzvlášť individuálne dekorácie na stenu. Na to potrebujete modelovú omietku a silikónovú formu. Omietku Paris zmiešajte s vodou podľa pokynov výrobcu: asi 3 diely sadry na jeden diel vody. Potom opatrne nalejte sadru do silikónovej formy a prebytočnú sadru utrite hladkým kuchynským nožom. Najlepšie je nechať cez noc zaschnúť.

Ručne namaľujte štukové lišty

štukové liatie-omietka-maľba-zlaté-akcenty-nástenná dekorácia

Niekoľko trikov pri nalievaní: 1. Silikónovú formu položte na dosku na krájanie, aby bola lepšie podopretá. 2. Keď sú všetky formy naplnené, opatrne poklepte na dosku stola, aby mohli uniknúť zachytené vzduchové bubliny. Hneď ako sadra sadne, vytlačte obloženie z formy.

Štukové lišty a falošná tehlová stena v bielej farbe

štukové liatie-sadra-zlatá-maľba-stena-dekorácia-lícové tehly

Po prichytení môžete štukové ozdoby namaľovať jemným štetcom, aby si jemné kvietky prišli na svoje. V uvedenom príklade klasický dizajn dopĺňa aj stenový dizajn s bielymi tehlami.

Ozdobte štukovými lištami v štýle vidieckeho domu

Štuková lišta-dizajn-stena-polystyrén-pastelová-zelená-stena-vidiecky dom

Za štýlom vidieckeho domu sa skrýva túžba po mieri a bezpečí v krajine. Pri navrhovaní steny sa človek opiera o zachovanie starej a kýčovitej romantiky. Pastelové tóny a lišty zútulňujú miestnosť a navracajú jej lesk minulých dní.

Dekoratívne profily s ušľachtilým efektom

Štukatérske obrazy-polystyrén-stena-dvere-biela-ohraničenie steny

Bohatý klasický štýl zariaďovania je formovaný historickými epochami, akými sú romantizmus a baroko. Ušľachtilé a nadčasovo elegantné dekoratívne profily šikovne vyzdvihnú štýl a hodia sa k starožitnému aj modernému nábytku.

Mix štýlov v obývačke – tradičných a moderných 

Štukatérske-polystyrénové-polyuretánové-dekoratívne omietky-ohraničenie-detskej izby

Flexibilné štukové pásy zo polystyrénu umožňujú ľahké zdobenie stien a stropov a kreatívne kombinovanie štýlov nábytku. Všetko je dovolené, pokiaľ ide o kombináciu štýlov – moderný nábytok je zmiešaný s panelovými parketami Versailles, zatiaľ čo vintage riad s kvetinovými motívmi a jemnou štukovou výzdobou dodávajú skvelé akcenty.

Ozdobte štukovými lištami v spálni

štukové lišty-čierna-stena-dizajn-spálňa-zdobenie-klasika

Štukatérske lišty sú obvykle dostupné v bielej farbe, ale dajú sa ľahko prelakovať. Na odstránenie všetkých medzier a okrajov je najlepšie použiť tenkú kefu. Vyberte si kontrastnú farbu, aby ste zvýraznili stropné svetlá alebo nástenné dekorácie cez okraj s ozdobnými profilmi.

Natrieme štukové lišty 

Štukatérske-maľovanie-taupe-steny-farby-spálňa

Ak nechcete vytvárať farebné kontrasty, pekný nápad je aj dizajn tón v tóne. Steny ťažia zo zaujímavého reliéfu štukového diela.

biele štukové pásy ako zvýraznenie šedej steny

Štukatérska lišta-stena-dekoratívna-polystyrénová spálňa-biela-stena-farba

Rámy ako ozdobné profily v kombinácii so štukovými ozdobami ladia so spálňou veľmi dobre a v miestnosti vyžarujú klasický nádych. Proti šedej stene ešte lepšie vynikne biela posteľ a biele štukové práce.

Nástenné kazety oslavujú svoj návrat

Štukatérska lišta-dizajn-steny-moderná-spálňa-svetlo-šedá-farba steny

V 90. storočí boli stenové kazety polovičnej výšky bežnou myšlienkou dizajnu steny. Ak chcete dosiahnuť rovnaký efekt, môžete na stenu položiť polystyrénové štukové profily.

Omietkové rozety ako dekorácia na stenu

štukové rozety-okrúhle-biele-spálne-taupe-farby-steny-v klasickom štýle

Krásnou dekoráciou na stenu sú okrem štukových výliskov aj rozety. Môžu byť natreté všetkými akrylovými alebo vodovými farbami na steny a zoskupené tak, aby na stene bolo efektívne usporiadanie. Polystyrénové ozdobné rozety sú extrémne ľahké a ľahko sa s nimi pracuje.

Polystyrénové rozety na modernú alebo klasickú dekoráciu obývačky

štukové dekoračné rozety-modro-tóny-maľované-dekorácia obývačky-steny

S trochou úsilia môžete svojmu bytu dodať nový vzhľad štukovými lištami a ozdobnými rozetami! Využite výhody moderných materiálov a urobte svoje steny a stropy obzvlášť dekoratívne!