Interiérový dizajn

Koberec pod jedálenský stôl? Vyberte si teda veľkosť, materiál a farby

Koberec pod jedálenský stôl obdĺžnikový tyrkysový s praním

Nájsť praktický a štýlový koberec pre jedálenský kút nie je ľahká úloha. Mnohí považujú koberec pod jedálenským stolom za nepraktický. Krásny koberec však môže do každej miestnosti pridať farbu, textúru, teplo a štýl a stojí za to. Pri výbere koberca okrem správnej veľkosti zohráva rozhodujúcu úlohu aj materiál. Ak drobci spadnú zo stola, len ťažko ich možno vidieť napríklad na koberci s dlhým vlasom. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, čo by dávalo zmysel pre koberec pod jedálenským stolom.

Koberec pod jedálenský stôl – áno alebo nie?

svetlý koberec pod jedálenský stôl drevo vzorovaný biely kombinovaný jedálenský nábytok

Mnoho ľudí si kladie otázku, či je koberec pod jedálenským stolom vôbec potrebný. Tá podlaha v miestnosti, kde neustále niečo padá a rozlieva sa, sa môže na prvý pohľad zdať nepraktické. Okrem utierania podlahy je tu aj čistenie koberca. Tu však uvedieme niekoľko dôvodov, ktoré hovoria ZA koberec pod jedálenským stolom:

  • Koberec zaistí teplé nohy a urobí miestnosť útulnejšou. Tlmí krokový hluk a zvuky susedov zospodu.
  • Koberec môže pomôcť rozdeliť veľkú miestnosť na menšie plochy. Väčšinou sa používa na vizuálne oddelenie jedálenského priestoru od zvyšku miestnosti.
  • Ak je podlaha opotrebovaná a z nejakého dôvodu nepríde renovácia čoskoro, môžete nevzhľadné nedostatky zakryť kobercom..
  • Koberec chráni povrch podlahy pred poškodením. Tým sa zabráni poškriabaniu nôh stola a stoličky na parkete.
  • Koberec zvýrazňuje a má dekoratívny efekt.

Aký veľký by mal byť koberec pod jedálenským stolom?

ako veľký koberec pod jedálenským stolom obdĺžnikový pohľad zhora

S kobercom do jedálne by ste mali vypočítať najmenej 50 – 60 cm zo všetkých strán. Takto máte dostatok priestoru na odtiahnutie stoličky od stola a jej opätovné zatlačenie späť hore bez toho, aby ste narazili cez okraj koberca. Ak chcete určiť správnu veľkosť koberca, zmerajte svoj jedálenský stôl, pridajte dva palce alebo viac na každú stranu a oblasť označte maliarskou páskou priamo na podlahu. Dávajte pozor na to, ako sa označené oblasti zhodujú s vašim ďalším nábytkom do jedálne (príborník, pohovka).

Kobercové dlaždice ponúkajú množstvo kreatívnych možností

Kobercové dlaždice žltá betónová podlaha leštené kovové stoličky

Na rozdiel od kobercov, kobercové dlaždice nemusia byť nevyhnutne prilepené k podlahe. Sú k dispozícii v akejkoľvek veľkosti a tvare a ponúkajú širokú škálu farebných a dizajnových kombinácií. Vďaka čomu je koberec inteligentnou voľbou pre jedálenský kút? Pokiaľ je koberec poškodený alebo silne znečistený, môžete ho vymeniť jednotlivo bez toho, aby ste si museli kupovať úplne nový koberec.

Žiadny hlboký koberec pod jedálenským stolom, prosím!

koberec ľahko udržiavateľný pod jedálenským stolom polyester modrošedý obdĺžnikový

Pre jedálenský kút je najlepšie zvoliť koberec s plochou väzbou alebo kobercom s krátkym vlasom. Tieto varianty sú obzvlášť praktické, pretože znečisteniu jedlom a nápojmi sa v jedálni obvykle nedá vyhnúť. Môžete na ňom tiež jednoduchšie premiestňovať stoličky. Orientálne a iné hrubé, nadýchané koberce dajte do obývačky, kde budú vyžadovať menej čistenia a údržby.

Koberec pod jedálenským stolom ako veľký pruhovaný sivý krém

Vyberte si ľahko udržiavateľné materiály. Obľúbené sú predovšetkým koberce z prírodných vlákien (bavlna, juta, sisal a kokos) a syntetické syntetické vlákna (vyrobené z propylénu, polyamidu, polyakrylu)..

Vlna je prírodný, hygienický a odolný materiál. Koberce z povrazovej vlny sú mäkké, teplé a útulné a majú vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti. Nevýhodou, ktorú možno spomenúť, je, že takéto koberce ľahko absorbujú vlhkosť (čo znamená, že škvrny od rozliatej kvapaliny sa čistia ťažšie) a dlho schnú..

Koberec pod jedálenský stôl drevená podlaha laminátový obdĺžnikový vzorovaný biely jedálenský nábytok

Polyestery sú vlákna syntetického pôvodu, ktoré majú vynikajúce vlastnosti z hľadiska vzhľadu a odolnosti. Koberce zo syntetických vlákien sú odolné, ľahko sa čistia a sú odolné voči nečistotám a plesniam. Škvrny sa zvyčajne dajú ľahko odstrániť. Iba mastné škvrny môžu zostať navždy, ak nie sú ihneď ošetrené. Ďalšou nevýhodou je, že polyesterové vlákna sa vplyvom tepla ľahko deformujú.

Spisalový koberec pod jedálenský stôl, škandinávsky nábytok

Vďaka dostupnému cenovému bodu, skvelej textúre a klasickému vzhľadu majú koberce z prírodných vlákien – vrátane sisalu, juty a morských rias – skutočne veľa. Aj keď sa prírodné vlákna ako bavlna a vlna ľahko čistia, tieto prírodné materiály sa môžu ukázať ako zložitejšie. Kľúč spočíva v štruktúre koberca. Čím je koberec jemnejší a hladší, tým ľahšie sa čistí. Na druhej strane je takmer nemožné odstrániť zvyšky jedla a škvrny zo skutočne hrubo tkaných kobercov z prírodných vlákien..

Kobercová vlna prírodná sivá vzorovaná kuchyňa-obývačka svetlé drevo biela

Upravte tvar koberca podľa tvaru miestnosti. Máte štvorcovú jedáleň? Skúste hranatý alebo okrúhly koberec. Obdĺžniková izba? Použite obdĺžnikový koberec. Tento jednoduchý trik vytvára príjemný pocit z priestoru.

sisalový koberec pod jedálenský stôl okrúhly, ľahko udržiavateľný, sivý

Prispôsobte tvar koberca tvaru stolu. Okrúhle jedálenské stoly vyzerajú skvele v kombinácii s okrúhlymi alebo hranatými kobercami. K obdĺžnikovým kobercom sa dobre hodia obdĺžnikové a oválne jedálenské stoly. K hranatému jedálenskému stolu je vhodný hranatý alebo okrúhly koberec.

svetlé koberce umývateľné vlnou prírodné škandinávske moderné sivé jedálenské stoličky

Vyhnite sa svetlým odtieňom. Krémový koberec vyzerá pekne na tmavej drevenej podlahe, ale vyžaduje si mnoho starostlivosti. Vďaka svojej svetlej farbe ľahko ukazuje nečistoty a škvrny. Tieto však nemožno vidieť voľným okom na vzorovanom farebnom koberci.

farebný koberec pod jedálenský stôl biele stoličky s obdĺžnikovým pruhom

Ak chcete vyzdobiť jedáleň, môžete koberec použiť ako východiskový bod pre dekoráciu. To platí napríklad vtedy, ak je koberec jedným z vašich prvých nákupov pre váš nový domov. To je možné použiť na vytvorenie jednotnej farebnej schémy pre celú miestnosť. Vyberte si najľahšiu farbu z koberca, ktorú chcete použiť ako farbu steny, alebo pridajte akcenty s výrazným odtieňom. Môžete to zopakovať napríklad na vankúšoch stoličky alebo na umeleckých dielach.

veľký svetlosivý koberec pod jedálenský stôl pre 12 osôb

Ak chcete svojim štyrom stenám dodať spestrenie, môžete si kúpiť nový koberec. Pozrite sa na celkový obraz a považujte koberec v jedálni za chýbajúci kúsok skladačky. Aké farby a vzory dominujú v miestnosti? Pozrite sa na jedálenské stoličky, jedálenský stôl, svetlá, podlahy a farby stien. Ak máte otvorený pôdorys, aké ďalšie koberce už v miestnosti používate? Nový koberec by mal samozrejme ladiť s týmito ostatnými časťami.

ako široký koberec pod jedálenský stôl stoličky lavica kombinácia vidieckeho štýlu

Koberec pod jedálenský stôl vzorovaný modrou béžovou veľkou

Koberec pod jedálenský stôl sivobiele stoličky zo škandinávskej kože

Sivý koberec ľahko udržiavateľný pod jedálenským stolom z tmavého dreva

Sisal koberec pod jedálenský stôl obdĺžniková biela kuchyňa

Sisalský koberec obdĺžniková škandinávska kuchyňa svetlo šedá

Kravský koberec pod jedálenský stôl z masívu, biele stoličky, škandinávska moderna

hovädzí koberec pod jedálenským stolom svetlá kuchynská linka čiernobiely barový pult

Kravský koberec pod nábytok pod jedálenský stôl v čiernej a bielej farbe

svetlý koberec pod jedálenský stôl, umývateľné, škandinávske moderné zariadenie

svetlý koberec pod jedálenský stôl vo vidieckom štýle

farebný koberec v patchworku vyzerá ako tmavá drevená podlaha