Domáce zvieratá

Psy pre alergikov a 10 plemien psov, ktoré sa neprelievajú, na prvý pohľad

Psy pre alergikov nevylučujúce hypoalergénne plemená psov

Mnoho ľudí trpí alergiami. Na štvrtom mieste za peľom, miernosťou domáceho prachu a potravinovou alergiou je precitlivenosť na chlpy mačiek a / alebo psov. Pretože alergia môže byť vyvolaná v každom veku, tendencia sa zvyšuje. Pre milovníkov psov to môže byť zvláštna nočná mora. Takzvané psy sú teda u alergikov stále obľúbenejšie. Neexistuje však jediné plemeno psa, ktoré by bolo možné bez výhrad odporučiť, pretože každý pes má viac alebo menej srsti. Niektoré plemená psov však majú oveľa viac srsti ako ostatné. Okrem toho každý človek reaguje inak a existujú aj rozdiely medzi zvieratami a zvieratami, takže si nemôžete byť stopercentne istí, že príslušný pes je v rámci rovnakého plemena hypoalergénny..

Čo vlastne spôsobuje psej alergii?

Psi pre alergikov alergia vyvoláva chlpy psov

Ľudia väčšinou predpokladajú, že alergiu spôsobujú vlasy psa. To ale nie je úplne správne. Niektoré alergény, ktoré sú v slinách, kožných vločkách a moči zvieraťa, sú však zodpovedné za výskyt alergie. Ak sú tieto nevyhnutne vdýchnuté všadeprítomným domácim prachom, prenesú sa psie alergény. Psie chlpy nie sú samotným spúšťačom alergie, ale skôr vločkami kože, ktoré sa objavujú pri vypadávaní vlasov. Všetky plemená psov majú navyše rovnaké alergény, ale v rôznych množstvách. Tí, ktorí už precitlivenosťou trpia, sú bohužiaľ vystavení vyššiemu riziku vzniku alergie na zvieracie chlpy. Toto nemusí byť. Mnoho alergológov odporúča prevenciu a odporúča používať kontrolované opatrenia na posilnenie imunitného systému a tým odstránenie alergie. Mali by ste vedieť, že je potrebná návšteva lekára a vyšetrenie. Okrem toho je potrebné zistiť, že precitlivenosť skutočne spôsobujú psy. Ak je túžba po štvornohom priateľovi v rodine veľmi veľká, skôr alebo neskôr sa objaví otázka, ktoré psy sú vhodnejšie pre alergikov.

Zrazu alergický! Musí pes už ísť??

Psi pre alergikov podávajú domáce zvieratá

Alergia sa bohužiaľ môže objaviť roky po držaní psa. Odovzdanie psa môže byť riešením. Ak to však nie je možné, je potrebná intenzívna starostlivosť a musí ju prevziať iný člen rodiny. Okrem toho musíte v dome dávať veľký pozor na hygienu. Koberce sú všeobecne považované za obzvlášť nepriaznivé pre alergikov. Odporúča sa pravidelné vysávanie a umývanie tekutým pracím prostriedkom. Pes samozrejme nesmie ležať v posteli ani na nábytku. Nikto nevie povedať, do akej miery budú preventívne opatrenia úspešné.

Ktoré psy pre alergikov?

psy alergickí na psy, ktoré neprelievajú plemená psov štvornohé

Existujú psy, ktoré sa prelievajú takmer nepretržite, iné, ktorým pri výmene srsti vypadne veľa vlasov, a niektoré nevyhadzujú takmer žiadne vlasy. Musíte si však uvedomiť, že neexistujú žiadne zvieratá, ktorým by vlasy vôbec nevypadávali. Aj keď sa hovorí, že ide o alergiu na psie chlpy, precitlivenosť sa netýka len ležiacich psích chlpov. O plemenách psov, ktoré majú relatívne málo vlasov, nemôže byť ani reč, pretože nadmerne slintajú, napríklad doge. Prostredníctvom slín tiež distribuujú psie alergény, ktoré dráždia precitlivených ľudí. Nedá sa preto plošne tvrdiť, že krátkosrsté psy sú pre alergikov vhodnejšie než dlhosrsté. Štruktúra srsti je obzvlášť dôležitá a rozdiely sú veľké: Malé vlasy nemusia vždy znamenať menšiu starostlivosť a nezávisia od veľkosti psa..

Napriek tomu, že žiadne psie plemeno nemožno označiť za stopercentne hypoalergénne, jasné tendencie je možné určiť na základe štruktúry srsti. Vo všeobecnosti sú pre alergikov lepšie vhodné plemená psov, ktoré majú malú alebo žiadnu podsadu, a psy s kučeravými vlasmi, ktoré podsada úspešne zastaví. Je potrebná primeraná a pravidelná, takmer každodenná starostlivosť.

Nevhodní psi pre alergikov

Nevhodní alergickí psi neskončia pri prelievaní

Predtým, ako predstavíme vhodné psy pre alergikov, spočítajme si nevhodné plemená psov. Sú známi svojim vysokým alergickým potenciálom a alergici by sa im mali najlepšie vyhýbať:

  • Ovčiarsky pes
  • bígl
  • mopslík
  • Newfoundland
  • Bernský salašnícky pes

Psy pre alergikov: Nevylievajúce psy

psy alergici alergici prehľad vhodných plemien psov

Podľa vedeckých poznatkov je potenciál rôznych plemien psov spôsobovať alergie odlišný. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, dlhosrsté psy sú menej pravdepodobné, že spôsobia alergie ako ich krátkosrstí bratranci. Dôvodom je to, že krátkosrstých ľudí sa zmena kabátu týka viac. Pri psoch pre alergikov je to viac o „chlpoch“ a menej o „srsti“. Vlasy vám padajú priebežne, ale menej a nie príliš iba v lete a v zime. Nasledujúcich 11 plemien psov vylučuje iba malé množstvo alergénov.

Psy pre alergikov: Spravidla vodné psy (portugalský a španielsky vodný pes, Lagotto Romagnolo, Barbet)

psy alergici na psy nevylučujúce plemená psov vodné psy

Rod „vodné psy“ pochádza z rodiny pudlov a psy používali na lov rýb do vody. Ste mimoriadne inteligentní, lojálni a odvážni. Navyše sa málo zhadzujú a sú považovaní za dobrých psov pre alergikov. Rôzne plemená vodných psov sa navzájom líšia hlavne veľkosťou (portugalčina a barbet sú najväčšie v rode – výška 43 – 57 cm) a farbou. Riskujú, že si vlasy zmotajú, a preto ich musia česať dvakrát týždenne. Írsky a americký vodný španiel sa tiež odporúča ako alergický pes. Každý musí ísť trikrát do roka strihať.

Psy pre alergikov: pudli

psy alergickí psi nevylievajúci plemená psov pudla

Pudle sú stelesnením kučeravých psov. Málo sa vie, že patria medzi najinteligentnejšie plemená psov (po border kólii). Sú k dispozícii aj v štyroch rôznych veľkostiach, takže pre každý vkus. Pri pudlovi si musíte uvedomiť, že je aktívny a ochotný pracovať, takže sa doma rýchlo začne nudiť. Potrebuje pravidelné hodiny hry, rád by sa venoval psím športom a chodil na dlhé prechádzky. Toto plemeno psa je teda obzvlášť vhodné pre podnikavé osobnosti. Pretože v lete a v zime pudlíci nevypadávajú vlasy, je potrebné ich pravidelne zastrihávať, a to sa zvyčajne deje v obchode so starostlivosťou o psy..

Psy pre alergikov: Labradoodle a Goldendoodle

psy alergické nepadajúce plemená psov labradoodle

Labradoodle a Goldendoodle sú veľké psy, ktoré sú krížencom labradora a zlatého retrievera a štandardného pudla. V závislosti od toho, ktoré plemeno dominuje, sa líši aj farba srsti. Môžu mať až 65 cm a hmotnosť až 35 kg. Labra a tiež Goldendoodle sú aktívni a veľmi priateľskí psi, ktorí sa radi hrajú s deťmi a hľadajú kontakt so svojim pánom alebo milenkou. Majú tiež vysokú inteligenciu a radi sa pohybujú, a preto je záhrada alebo veľký dom pre týchto štvornohých priateľov výhodný. Srsť je pudla a denné česanie a zastrihávanie je tu veľmi dôležité. Okrem toho je potrebné uši pravidelne čistiť, pretože sú veľmi citlivé.

Psy pre alergikov: Knírači (trpasličí, strední a obrí knírači)

psy alergici nevyhadzujú psy plemena kníračov

Knírači sú v Nemecku veľmi dobre známi. Toto jedinečné plemeno psa sa dodáva v troch odrodách: malé, stredné a obrovské. Všetci sú temperamentní, hraví a majú radi deti. V južnom Nemecku boli tieto psy používané ako stabilné psy na lov potkanov a myší. Miniatúrne knírače dorastajú do približne 30 cm, zatiaľ čo obri môžu dosiahnuť 70 cm a 52 kg. Knírači nemenia kabát, ale každodenné česanie a zastrihávanie trikrát ročne môže byť nutnosťou.

Psy pre alergikov: Bichóny (Havanese, Bolognese, Bichon Frisè, Maltese)

psy alergické nepadajúce plemená psov mini bišóny

Bichoni (francúzsky lap dog) sú malé, ale veľmi aktívne a hravé psy, ktoré sa chcú hrať dlho a extenzívne. Všetky psy rodu sú považované za „mini“ plemená a dosahujú výšku okolo 30 cm a hmotnosť okolo 3,5 – 7 kg. Od prírody sú veľmi zvedaví a chcú znova objaviť svet pre seba. Bichoni sú radi stredobodom pozornosti, a preto môžu žiarliť na ostatných členov rodiny. Starostlivosť o tieto malé psy nie je vôbec úmerná veľkosti ich tela. Vaše hodvábne hebké vlasy potrebujú pravidelné každodenné zastrihávanie, aby ste predišli ich matovaniu. Okrem toho má plemeno neustále vodnaté oči, ktoré by sa mali často čistiť. Pretože sú tieto psy malé, sú veľmi vhodné na chov v mestských bytoch. Nemali by ste ich však nechať dlho samých, pretože sú veľmi poslušní.

Psy pre alergikov: Yorkshirské teriéry 

psy alergické nepadajúce plemená psov yorkshire teriér

Srsť yorkshirského teriéra je jemná a hodvábna rovnako ako ľudské vlasy. Pes takmer nestráca vlasy, ale vždy narastie, aj keď nie je ostrihaný. V minulosti bol malý pes používaný ako lapač potkanov a králikov a nemali by ste sa nechať oklamať kvôli jeho veľkosti – je odvážny, rozhľadený a má tendenciu byť trochu agresívny. Starostlivosť o vlasy je dosť namáhavá a dlhé vlasy musíte každý deň starostlivo česať. K tomu patria aj pravidelné návštevy psieho chlpáča.

Psy pre alergikov: Shih Tzu

psy alergické nepadajúce plemená psov mini shi tzu

Je ťažké uveriť, že tohto drobného a nadýchaného štvornohého priateľa nazývali v Tibete „leví pes“. Rovnako ako u Yorkshirského teriéra, jeho vlasy vždy rastú a vyžadujú si intenzívnu a pravidelnú starostlivosť. Je jedným z mini plemien psov a je láskyplný, ale môže byť aj veľmi tvrdohlavý a tvrdohlavý.

Psy pre alergikov: Írske mäkké poťahované pšeničné teriéry a bedlingtonské teriéry

psy alergické neolúpajúce plemená psov teriér

Írske mäkké poťahované pšeničné teriéry a bedlingtonské teriéry sú stredne veľké plemená psov, ktoré dosahujú výšku 40-50 cm a hmotnosť 15-20 kg. Sú veľmi obľúbení ako rodinní psi, ale nestratili pozorný inštinkt. Rovnako ako väčšina teriérov môžu byť často tvrdohlaví, nervózni, nervózni alebo plachí. Ich kučeravá, hodvábne jemná srsť potrebuje pravidelné zastrihávanie, počas ktorého sa odtrhávajú odumreté vlasy.

Psy pre alergikov: nahé psy

psy alergické plemená psov, ktoré sa neprelievajú, mini čínsky chocholatý pes

Bezsrstému psovi bezpochyby vypadne najmenej vlasov. Alergiu však môžu vyvolať nielen psie chlpy. Podivné štvornohé kamarátky majú namiesto kožušiny vata a často trpia kožnými problémami, ktoré by mohli alergikom veľmi uškodiť. Rod bezsrstých psov už obsahuje niekoľko plemien, ako sú africké, mexické (Xoloitzcuintle) a peruánske bezsrsté psy, čínske chocholaté psy a americké bezsrsté teriéry.

Psy pre alergikov: Nie každý pes je vhodný pre každého

psy alergici alergici alergici na psy rodinka

Napriek tomu, že uvedení psi sú považovaní za alergikov, postihnutý by mal pred kúpou zvieraťa stráviť určitý čas s potenciálnym vysneným psom. Koniec koncov, žiadny pes nie je ako každý iný, pokiaľ ide o potenciál alergie. Môžete však ísť k alergikovi a nechať sa otestovať vzorkou srsti príslušného psa. Ak tento individuálny test zlyhá, alergia na príslušné zviera je extrémne nepravdepodobná.