Dom a záhrada

Výsadba amfory: stredomorské kúzlo s terakotovými kvetináčmi do záhrady

Výsadba amfory ležiaci záhon s prízvukom

Voňavé kvety a bylinky, štrkové chodníky a hravé drevené pergoly: kúzlo stredomorskej záhrady je jednoducho neodolateľné. S črepníkovými rastlinami, vodnými prvkami, lampášmi a samozrejme množstvom terakotových kvetináčov môžete svojmu vonkajšiemu priestoru dodať stredomorskú atmosféru. Amfory pôsobia obzvlášť krásne, prinášajú romantický nádych z minulosti a dajú sa efektívne inscenovať ako uprostred záhonu ako sólisti, tak aj pred vchodom do domu v súbore. Zistite, čo robí amfory tak atraktívnymi, ako môžete amforu zasadiť a na čo si dať pozor.

Výsadba amfory: prehľad výhod a nevýhod

Amfora s akcentom terasy Stredomorská patina

V dávnych dobách sa amfory používali ako nádoby na jedno použitie na prepravu potravín, ako sú olivy, olej, med alebo víno. Mali baňatý tvar s úzkym krkom a štíhlou a špicatou nohou, ktoré umožňovali nakloniť amforu. V tom čase ich transportovali ležať. V súčasnej dobe je možné nájsť jednu alebo druhú starovekú amforu v múzeách, ale moderná nádoba, ktorou zdobíme svoje záhrady, má pevnú nohu a dá sa ľahko postaviť vzpriamene. Terakotové hrnce sa dajú rozpoznať aj podľa dvoch rúčok na oboch stranách krku, ale úchytky v dnešnej dobe pôsobia aj ozdobnejšie a v skutočnosti neplnia žiadnu funkciu.

Brečtan amforový s prízvukom malé ružičky

Moderná amfora vylepšuje vonkajší priestor a robí stredomorskú oázu dokonalou. Väčšinou je vyrobený z terakoty a vyzerá veľmi prirodzene, najmä ak sa časom vyvinie patina. Terakotové kvetináče sa vyrábajú v mnohých veľkostiach, v súčasnosti sú k dispozícii varianty od 5 l do viac ako 60 l. Každý hobby záhradník si tak môže nájsť to pravé podľa vlastných potrieb. A keby sa časti nádoby časom odlupli, stále existuje možnosť položiť amforu na zem a zasadiť ju týmto spôsobom..

Amfora zasadzuje vchod do veľkého domu z patiny

Terakotové kvetináče majú tiež niekoľko nevýhod. Na jednej strane materiál nie je odolný voči zime, preto by mali byť kontajnery pre istotu umiestnené v záhradnej kôlni alebo garáži. Keďže sú však spravidla veľké, a preto aj poriadne ťažké, ich prezimovanie je časovo náročná a namáhavá úloha. Zaberajú tiež veľa miesta, takže sú napríklad v porovnaní s plastovými kvetináčmi nepraktické. Terakotové amfory stoja v priemere viac ako drevená alternatíva. Každý, kto sa rozhodne v prospech terakotových kvetináčov, by si mal pred kúpou zistiť, ktoré rastliny sú vhodné.

Výsadba stojacej amfory: na to si musíte dať pozor!

Zasaďte amforu do stredomorskej záhrady

Ak chcete na záhon zasadiť amforu, a tak zasadiť akcenty, môžete si vybrať z dvoch variantov: stojaca a ležiaca amfora. Stojaciu amforu je možné použiť ako vázu v dome alebo ako kvetináč v záhrade. Najmä ich tvar však predstavuje výzvu pre hobby záhradníkov. Zvlášť pri hlbinných koreňoch existuje riziko, že amfora rýchlo porastie a veľké koreňové baly sa už nezmestia cez úzky krk. Premiestňovanie, kontrola škodcov a odstraňovanie buriny sa stávajú únavnými úlohami.

Amfora rastlina záhradná cesta pergola hrozno

V tomto prípade je možným riešením vložka do kvetináča. Voliteľne sa môžete zaobísť bez trvaliek a kríkov, ako aj kvetov s hlbokými koreňmi, a namiesto toho vysaďte amforu okrasnými trávami, bylinkami a pôdnym krytom. Dobrý drenážny systém je pri stojatej verzii absolútnou nevyhnutnosťou. Ak v nádobe zostane voda, vytvorí sa podmáčanie, ktoré väčšina rastlín nemôže tolerovať. Rozhodujúcu úlohu zohráva aj poloha. Zem v zásade rýchlejšie vysychá v terakotových kvetináčoch, pretože voda sa môže odparovať. Čiastočne zatienené miesto sa preto ukazuje ako optimálne. Rastlinami, ktoré sa dobre hodia na stojacu amforu, sú napríklad trpasličí cyprusy, levanduľa a zelené ľalie.

Výsadba ležiacej amfory: tipy a triky

Výsadba amfory ležiaca kvetináčová skalka

Ležiace amfory ponúkajú množstvo možností dizajnu. Môžu byť ľahko zasadené niekoľkými kvetmi a pôdnym krytom. Fantázii sa medze nekladú, do amfory môžete naaranžovať niekoľko plastových kvetináčov, ako sa vám páči. V zime môžete kvety uložiť v letnom dome a amfora môže zostať vonku. Ak sú na jeho povrchu praskliny, nemusíte sa báť, pretože práve tie dodávajú plantážnikovi stredomorské kúzlo.

Záhradná cesta rastliny Amfora ohraničuje záhradnú výzdobu terakoty

Ležiace amfory je možné dobre zoskupiť a vytvoriť atraktívne usporiadanie. Môžete napríklad lepšie vyniesť rohy záhrady alebo flexibilne navrhnúť predzáhradku. Veľký kvetináč je možné použiť aj na ukrytie nevzhľadných oblastí vo vonkajšej časti.

Amfora vysádza malé šťavnaté kaktusy

Pretože terakotové kvetináče sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, môžete do skalky vysadiť aj malú amforu. Sukulenty alebo kaktusy sa tam výborne hodia, bez problémov sa im darí v teple a silnom slnku a milujú suchú pôdu. Kompaktné nádoby sú vhodné aj na balkón.

Amfora vysadí v záhrade chaty veľkú lúku

Bez ohľadu na to, či ležíte alebo stojíte: amfora zaručene upúta pozornosť a stane sa ozdobou vonkajšieho priestoru. Zároveň udržiava záhradu a terasu v starostlivosti a je možné ju každoročne upravovať. Terakotové hrnce sprostredkujú stredomorskú atmosféru a šíria pocit dovolenky. Sú ponúkané v rôznych veľkostiach a farbách a môžu byť zasadené stojace alebo ležiace. Každý, kto sa pre takýto črepník rozhodne, by mal vopred premyslieť výber kvetov a prípadné skladovanie v zimných mesiacoch. Pretože materiál nie je považovaný za odolný voči zimám, amfory by mali byť od novembra do marca uložené v garáži alebo v záhradnej kôlni. Ak sa teda rozhodnete pre väčšie nádoby, na jeseň a na jar budete musieť počítať s väčším úsilím.

Amfora rastlina kvety záhradná dekorácia Stredomorie

Amfora zasadiť ruže skalka nápady

Amfora rastlina pomarančovník moderné terakotové kvetináče

Kovový záhradný nábytok na terasu s terasou z amfory

Rastlinné nápady amfory kombinujú kvetináče

Amfora rastlina suché rastliny váza zima

Amfora rastlina stojace fialky pôdopokryvná penumbra