Dom a záhrada

Výsadba a starostlivosť o pivonky vo vani: na to by ste mali venovať pozornosť

Pivonky očarujú svojimi bujnými kvetmi na začiatku leta vo veľkých farbách. Vďaka svojej elegantnej elegancii sú pivonky tiež jednou z najobľúbenejších kvetov na svadby. Pretože sa zvyčajne nachádzajú vonku, človek sa často pýta, či je možné pivonky zasadiť do vane. Na túto otázku odpovedáme v dnešnom článku!

Môžu byť pivonky zasadené do vane??

Môžu byť pivonky zasadené do vane?

Ak nemáte záhradu alebo máte len málo miesta vonku, nemusíte sa nevyhnutne vzdať krásy, ktorú so sebou pivonky prinášajú. Pivoňkám je vonku príjemnejšie, ale v zásade sa im bude dariť v kvetináčoch a panviciach, ak ste ochotní investovať trochu času a úsilia. Aby ste mohli pivonky vysádzať a držať vo vani, je potrebné splniť niekoľko požiadaviek.

Ktoré pivonky sú vhodné do vedier a hrncov?

Rezané pivonky v vedre oplodnite ker pivonky

Pokiaľ ide o pivonky, rozlišuje sa medzi kríkmi a kríkmi. Prvým typom sú pivonky, ktoré všetci poznáme z poľa a ktoré sú ponúkané ako rezané kvety. (Tipy, ako dosiahnuť, aby rezané pivonky vo váze vydržali dlhšie, nájdete v tomto príspevku.) Kvetinové pivonky sú stále známe ako stromové pivonky, pretože sú to vlastne dreviny a lepšie sa hodia na pestovanie v kvetináči. V závislosti od dostupného priestoru by ste sa mali rozhodnúť pre kultiváciu malých rozmerov, pretože niektoré kríky pivonky môžu dosiahnuť výšku viac ako 1,5 metra..

Vyberte si správne vedro

Aké vedro pre terakotu pivoniek

Pretože pivonky sú hlboko zakorenené, najlepšie sa hodia veľké a vysoké hrnce alebo kade. V ideálnom prípade by ich kapacita mala byť najmenej 10 litrov. Odporúča sa tiež, aby ste pivonku zasadili priamo do veľkého kvetináča, pretože rastlina rastie veľmi rýchlo a nemá rada repotovanie. Na to sa výborne hodia veľké vedrá z hliny, terakoty alebo kameňa.

Ako pestovať pivonky vo vani alebo v kvetináči

Ako zasadiť pivonku do vedra Tipy

Ak chcete vysádzať kríčkové pivonky do vane, môžete buď zasadiť mladé rastliny, alebo použiť koreňovú hľuzu. Najlepší čas na výsadbu je od augusta do októbra. Ak chcete zasadiť svoju pivonku, umiestnite hľuzu do kvetináča s púčikmi hore a položte na ňu niekoľko palcov (10 až 15) pôdy. Ak je zasadený príliš hlboko, nemusí kvitnúť a to určite nie je to, čo by ste chceli. Do pôdy môžete tiež pridať dlhodobé hnojivo vo forme tabliet, ktoré pivonke dodá dodatočnú podporu. Keď všetko zasadíte, zalejte rastlinu rovnomerne, ale nie prehnane, a uistite sa, že sú splnené všetky podmienky stanovišťa.

Tip: Novo vysadené pivonky neprelievajte! To sa považuje za hlavnú príčinu zlyhania, najmä ak je rastlina zasadená do vane. Ak máte pochybnosti, nepolievajte, kým pôda dobre nevyschne.

Udržiavanie pivonky vo vedre – takto to funguje!

Pivoňka kvitne vo vani na slnečnom mieste

Pivoňka je známa svojimi intenzívnymi farbami a veľkými kvetmi a kultivary pestované v kvetináčoch vám umožňujú priniesť tieto kvety do interiéru, na terasu, predný dvor alebo dokonca na balkón. V tejto časti je všetko, čo by ste mali vedieť o výsadbe a starostlivosti o pivonku ako o kvetináč.

Nájdite správne miesto

Kvetinovú pivonku zasaďte do črepníka

Aby sa vašim pivonkám vo vani dobre darilo, musíte im nájsť vhodné miesto. Ideálne miesto by malo byť vzdušné, ale chránené pred vetrom. Ideálne sú slnečné miesta, na ktorých svieti najmenej 4 hodiny slnka denne. Platí – čím viac slnečných hodín, tým väčší počet kvetov. Rastlina má tiež rada polotieň, najmä v čase obeda. Miesta pred južnou stenou domu sú preto považované za nevhodné.

Aká zem pre pivonky?

Výsadba pivonky stromovej v kvetináčoch Tipy na starostlivosť

Správna pôda pre pivonky vo vedre musí byť bohatá na živiny. Dobrá drenáž hrá tiež zásadnú úlohu v raste pivonky. Preto sa odporúča ako základnú vrstvu pridať kameninu alebo štrk. Bez takejto drenážnej vrstvy korene zhnijú a vo väčšine prípadov pivonky zimu neprežijú.

Pre pivonky vo vedre je najlepšia dobre odvodnená hlinitá pôda, ktorá je čerstvá až stredne vlhká. Malo by sa však zabrániť príliš vysokému podielu humusu v pôde, aby sa zabránilo hubovým chorobám.

Tipy na starostlivosť: ako často by mali pivonky polievať vo vedre?

Pivoňkové kvety sa otvárajú zatvorené

Akonáhle sa vaša pivonka usadí vo svojom vedre, bude obzvlášť odolná voči malým obdobiam sucha alebo sucha, takže si so zalievaním nemusíte robiť príliš starosti. Dávajte však pozor najmä na to, aby pôda vo vedre schla rýchlejšie než pri otvorených rastlinách. To je dôvod, prečo budete vždy chcieť skontrolovať niekoľko centimetrov pôdy, aby ste sa uistili, že je správne zvlhčená.

Ak pestujete pivonku v kvetináči, je nevyhnutné zabrániť premokreniu. Na dobrý rast je preto potrebná dostatočne veľká nádoba s dobrým odtokom.

Hnojte a podporujte pivonky vo vani

Udržiavanie pivoniek vo vedre kultivuje podporu pri lezení

Pokiaľ ide o ďalšiu pravidelnú údržbu, môžete každú jar pridať dobré hnojivo (najlepšie je úplné hnojivo), aby bola vaša pivonka zdravá. Ako rastlina rastie, môže byť prospešné pridať nejakú štruktúru, ktorá ju udrží vo vzpriamenej polohe, aby ťažké kvety neprevrhli lístie. Môžete skúsiť použiť špeciálne navrhnuté rastlinné podpery, ako by ste to urobili v zemi. Alebo si môžete sami postaviť drevenú podperu, aby bola vaša pivonka vzpriamená.

Rezané kríky pivonky

Pivoňka v kvetináči vo vnútri na parapete

Správne rezanie je nevyhnutné, aby vaše pivonky vo vani každoročne naplno kvitli. To posilňuje rastlinu a stimuluje kvitnutie. Rozhodujúcu úlohu hrá ideálny čas. V zásade by ste mali vždy oddeliť odkvitnuté kvety, aby nečerpali z rastliny zbytočnú energiu. Rez by mal byť vždy vykonaný pod kvetom. Nestrihajte listy. Na konci jesene môžete ešte urobiť čistiaci rez. Výhonky sú odrezané späť k prvému púčiku. Ale pozor! Môžete odstrániť iba tie časti, ktoré neobsahujú púčik.

Hibernate pivonky vo vedre

Pivoňky v kýbli prezimujú

Ak žijete v obzvlášť chladnej oblasti, je v najlepšom záujme vašej pivonky, aby ste vaňu na zimu umiestnili do studeného skleníka, aby bola chránená pred mrazivým dažďom, mrazom a snehom. Ak nemáte skleník, dajte vedro na chránené miesto a črepník zabaľte do bublinkovej fólie na ochranu koreňov, na povrch pôdy dajte vrstvu mulča a pridajte vrstvu rúna.

Pivoňka v kvetináči – áno alebo nie?

Pivoňka vo vedre nekvitne

Pivoňkám sa môže dariť aj vo vedrách a kvetináčoch, ak je o nich náležitá starostlivosť. Rastlina s krásnymi, veľkými kvetmi sa však vonku cíti pohodlnejšie. Preto by bolo dobré po niekoľkých rokoch zasadiť svoje črepníkové pivonky do záhrady, kde sa im nakoniec bude lepšie dariť.