Dom a záhrada

Starostlivosť o chov chryzantémy a ďalšie nápady

Farebný domček z chryzantémy

the Chryzantémy Rovnako ako ruže patria po stáročia medzi najobľúbenejšie kvety. Tendencie sa tu menia iba v závislosti od biodiverzity a techník pestovania. Chovatelia každý rok zaisťujú pekným chryzantémam novú rozmanitosť tvarov a farieb a technológovia ponúkajú stále úspešnejšie metódy pestovania rezaných kvetov. V záhradách sú záhony tradične posiate peknými chryzantémami, ktoré sú farebným pôžitkom na jeseň, keď všetky ostatné kvety vädnú. Chryzantémové kríky, ktoré ponúkajú dodávatelia kvetov, v záhradných centrách a kvetinárstvach, sú stále obľúbenejšie a žiadanejšie. Mnohí si kladú otázku, ako to funguje, či to zvládnete sami a či je na to potrebný špeciálny postup.

Všetko závisí od odrody a starostlivosti o chryzantémy

veľké-malé chryzantémy-žlté-dlhé-kvety

Vďaka dlhoročnému chovu je biodiverzita týchto pekných kvetov obzvlášť veľká a Starostlivosť o chryzantémy obzvlášť dôležité. Rôzne odrody je možné rozdeliť do skupín podľa rôznych vlastností. Z tohto dôvodu existujú aj rôzne klasifikácie. Odroda chovaná ako rezané kvety nie je vhodná ako krík. Na to je potrebné použiť odrody určené pre kvetináče, ktorých stonky majú veľa vetiev a sú husto olistené.

Starostlivosť o chryzantémy a tvarovanie kríkov

Rastliny-kríky-vložky-chryzantémy

Najľahší spôsob, ako získať správnu odrodu, je kúpiť vopred tvarovaný krík chryzantémy z kvetinárstva alebo skleníka, kde sa pestujú. Starostlivosť o chryzantému zahŕňa použitie materskej rastliny na pestovanie krásnych nových. Ako viete, pekné chryzantémy sa môžu množiť semenami alebo vegetatívnym rozmnožovaním a zvyčajne odrezkami. Metóda osiva sa používa iba v chove na vytváranie nových odrôd. Rozmnožovanie odrezkami je najlepší spôsob, ako udržať kvalitu zvolenej odrody neporušenú.

Kráľovský hosť z Ďalekého východu

Poľný chov dievčat chryzantémy v Číne

Dnes takmer nikto nevie, odkiaľ pekné chryzantémy vlastne pochádzajú. Informácie o tom, kedy presne ľudia začali pestovať túto kvetinu vo svojich záhradách, sa za tie stáročia stratili. O ich pôvode existujú len rôzne legendy a tradície. “V dnešnej Číne kedysi žil cisár. Ako sa často hovorí v ľudových rozprávkach, bol krutý a chamtivý. Dozvedel sa, že na ostrove v mori rastie kvet s večnou životnou silou. Jeho úžasnú silu možno odhaliť iba vtedy, ak si ju vyberie úprimný človek. Cisár však vedel, že nie je takým človekom, a tiež vedel, že na jeho hrade nie je žiadny čestný človek. Poslal teda skupinu mladých panien a dievčat. Nikto sa však nevrátil. Všetci zostali na ostrove a založili svoj nový domov v Japonsku. “

Chryzantéma Hironishi

História- vlajka japonskej východnej kultúry

Takáto udalosť je sotva základným kameňom kultu okolo pekných chryzantémov vo východných krajinách. Napriek tomu je dnes 16-lupienková chryzantéma Hironishi zobrazená na národnom erbe Japonska. V Japonsku je jedným z najobľúbenejších štátnych sviatkov chryzantéma 9. septembra. A Číňania rovnako ctia tento kvet. Je po nej pomenovaný deviaty mesiac v roku a deviaty deň tohto mesiaca je štátny sviatok. Až na konci 15. storočia sa pekné chryzantémy dostali do Európy v niekoľkých rôznych farbách. Farby boli ružové, biele, fialové a krémové, ale najpôsobivejšia bola asi žltá chryzantéma. Pri pokuse o preklad slova „chryzantéma“ sa používajú dve grécke slová „chryzos“, čo znamená zlato a „anthemon“ – kvet..

Požiadavky pekných chryzantém na životné prostredie

záhradné postele hnedo-žlto-chryzantémové

Starostlivosť o chryzantémy je podmienená voľnými pôdami, ktoré sú bohaté na živiny. Pred výsadbou by mala byť pôda dobre spracovaná a hnojená organickým hnojivom. To sú dôležité podmienky pre normálny vývoj kvetu v záhrade. Ak ich chcete pestovať v kvetináči ako izbovú rastlinu, potrebujete zmes záhradnej zeminy a organického hnojiva. Nedostanete vápenatú zeminu a kyslá pôda je pre vás tiež škodlivá. Najlepšie je poskytnúť pekným chryzantémam neutrálnu pôdu s pH 6,5 až 7,5.

V zime svetlo a teplo

Dom-záhradná cesta-chryzantémové postele-tipy na starostlivosť

Aj keď pekné chryzantémy nie sú kvety milujúce teplo, sú stále citlivé na nízke teploty. Najlepšie môžu prezimovať pri teplotách od 4 do 6 stupňov. Môžu vytvárať kvety iba vtedy, keď je teplota 10 až 35 stupňov. Svetlo má tiež veľký význam pre správny vývoj pekných chryzantém. Miluje krátky deň a najlepšie sa vyvíja s dĺžkou dňa 12 hodín.

 Doba kvitnutia na objednávku

Záhradné letné chryzantémy farebné

Krásne kvety pekných chryzantémov si môžete vychutnať v každom ročnom období. To vyžaduje skleník, v ktorom môže byť potrebná teplota a vlhkosť zaistená aj v zime. Najdôležitejšiu úlohu však zohráva svetlo. Dva týždne po vysadení sadeníc na trvalé miesto v skleníku sa zatemní pomocou špeciálnej bielizne, čo má za následok krátky 12 -dňový deň. Presne o 10 týždňov alebo maximálne pol dňa skôr alebo neskôr sú kvety pripravené na rez. V Holandsku sa tak vyrábajú kvety na každý deň. Cez pracovné dni je ich viac a cez prázdniny menej.

Technika formovania

Výsadba-tip-nápad-technika-chryzantéma-krík

Technika tvarovania pekných chryzantémov na chryzantémový krík začína potrebou rezu na získanie koreňov. Na to sa spravidla používa niekoľko odrezkov. Odoberajú sa z materskej rastliny skoro ráno, keď je ešte chladno. Okrem toho mala byť rastlina predtým bohato napojená. Odrezky sa odoberajú pomocou ostrých nožníc alebo ostrého noža. V žiadnom prípade by ste ich nemali odtrhnúť prstami, pretože to rozdrví časť rastlinného tkaniva, ktorá sa neskôr zakorení. Niekoľko odrezkov je odobratých z materskej rastliny. Ale mali by ste sa uistiť, že si zachováte ich huňatý tvar.

Propagujte koreň

Tip na starostlivosť - vložte stonky chryzantémy

Môžete tiež použiť prostriedky na zakorenenie, aby odrezky pekných chryzantémov rýchlejšie a jednoduchšie korene. Aktívnymi zložkami takéhoto činidla sú chemikálie, ktoré stimulujú tvorbu koreňov. Vo väčšine prípadov za predpokladu, že sú splnené všetky podmienky, odrezky zakorenia bez jeho pomoci, ale proces je pomalší a nie taký bezpečný. Do tohto stimulátora rastu je ponorený iba dolný koniec (1 až 2 mm) rezu. Pretože je viacero odrezkov určených na zakorenenie, je najlepšie, ak ich zasadíte do pestovateľských nádob. Tieto by mali byť naplnené vhodnou zeminou pozostávajúcou z rašeliny a piesku alebo perlitu. Ak chcete zasadiť odrezky pekných chryzantém, urobte malý otvor v pôde palicou alebo palicou. Ak je pôda mierne vlhká, žiadna zemina nespadne späť do otvoru a odrezok môžete bez problémov vložiť. Potom pomocou nálezcov vyplňte otvor zeminou bez toho, aby ste ich tvrdo zatlačili. Musí zostať dostatočne voľný.

Plast namiesto keramického hrnca

Kytica-pekne-chryzantémy-žlto-zlaté

Ak nemáte špeciálne pestovateľské nádoby na zakorenenie odrezkov na správnu starostlivosť o chryzantémy, postačujú aj malé plastové črepníky. Uistite sa však, že v spodnej časti majú drenážne otvory, aby sa prebytočná voda nehromadila. Po 20 až 25 dňoch majú odrezky pekné chryzantémy sa už zakorenili a sú vyberané z pestovateľských nádob. To sa dá urobiť veľmi jednoducho jemným stlačením spodnej časti zospodu. Odrezky zasadíte do jednotlivých, malých kvetináčov. Pôdu okolo koreňov nemusíte odstraňovať. Práve naopak. Dokonca zaisťuje úspešné transplantácie odrezkov. Pôda v novom kvetináči by mala byť tiež trochu zhutnená. Odrezky pekných chryzantém čoskoro vytvoria nové a veľa koreňov v novom kvetináči.

Prerezávanie rastlín

Nalievanie hrncov-plast-chryzantémy-hnojivo

Aby pekné chryzantémy získali huňatý tvar, je potrebné pravidelne upravovať ich hroty. To spôsobuje, že rastlina rastie vo všetkých smeroch. Platí tu dôležité pravidlo: 15. júna je posledný deň na prerezávanie chryzantémy ako rastliny v črepníku. Samotné orezávanie sa vykonáva aj ostrými nožnicami alebo prstami.

Proces rastu

Rast-správna-teplota-prievan-chryzantémy

Proces tvorby koreňov trvá asi 20 dní. Je dôležité, aby bola zaistená konštantná teplota nie väčšia ako 18 stupňov a vysoká vlhkosť vzduchu a pôdy 80%. Aby sa udržala vlhkosť, je potrebné, aby boli krásne chryzantémy najskôr každý deň postriekané vodou. V priebehu času by postrek mal byť menší a hneď ako sa vytvoria prvé korene, mali by ste úplne prestať a dokonca vytvoriť krátke suché obdobie..

Hnojivo a vývoj 

Záhradný stan-krásne-tvary-červeno-ružovo-chryzantémy

Presadené odrezky pekných chryzantémov je najlepšie raz prihnojiť roztokom Kristalon Spezial. Jedná sa o anorganické hnojivo, ktoré obsahuje dusík, fosfor, draslík, horčík, mangán, molybdén a zinok a zaručuje odrezkom lepší štart rastu a silnejší rozvoj koreňového systému. Odporúča sa tiež poliať novo vysadené odrezky fungicídnym roztokom, aby sa pôda dezinfikovala a zabránilo hnilobe. Po týždni alebo dvoch bude kvetináč príliš malý na pekné chryzantémy, takže rastliny bude potrebné presadiť do väčších. Ak sa to všetko urobí do 1. júna, mala by byť do tohto väčšieho kvetináča vysadená iba jedna rastlina. Ak sa skončí 1. jún, vysaďte tri rastliny.

Nápady-kvety-chryzantémy-tipy na rastliny

Dekorácia-farebné-pekne-chryzantémy