Dom a záhrada

Jesenné kvety pre včely: 7 krásnych neskorých kvetov na balkón a do záhrady

Na jar a v lete včely a iní opeľovače nájdu dostatok kvetov, aby sa im za ich dôležitú prácu odmenili nektárom a peľom. Nektár poskytuje hmyzu energiu na lietanie a pripravuje ho na zimný spánok, zatiaľ čo peľ poskytuje larvám včiel bielkoviny, ktoré potrebuje na rast. Chudá sezóna pre užitočný hmyz však začína na jeseň. Pestovanie dobrej zmesi kvitnúcich rastlín ako zdroja potravy bohatého na nektár vo vašej záhrade alebo na balkóne môže zvýšiť šance na prežitie tohto prospešného hmyzu v chladnejších mesiacoch. Tu predstavujeme 7 najkrajších jesenných kvetov, na ktoré včely, čmeliaky a ďalšie opeľovače radi lietajú.

Aké jesenné kvety majú radi včely a čmeliaky?

Vysaďte v záhrade včelám jesenné kvety

Mnoho hmyzu si koncom leta stále hľadá potravu. Je preto dobré nakŕmiť ich neskorými kvetmi bohatými na nektár. Vyberte si jednotlivé, otvorené kvety, kde vidíte na strednú časť kvetu – kde majú včely prístup k nektáru a peľu. Rôzne druhy včiel sú aktívne v rôznych ročných obdobiach. Väčšina včiel je najaktívnejšia od marca do septembra, niektoré však v miernych zimách prezimujú skôr a kráľovné čmeliakov namiesto zimného spánku príležitostne začnú hniezdiť na jeseň, čím sa vytvorí „zimná kolónia“. Aby mali opeľovače čo najväčšiu šancu na prežitie, je dôležité vysádzať kvety od konca zimy do jesene – pokiaľ možno celoročne..

Medzi hmyz, ktorý môžete prilákať do svojej záhrady, patrí: poľný čmeliak a čmeliak zemský, včely medonosné, vznášajúce sa muchy, maľované dámy, veľký motýľ ohňa, ako aj lastovičník a citrónové motýle.

Astry sú typické jesenné kvety

Astry sú jesenné rastliny vhodné pre včely

Doba kvitnutia: júl – október

Astry patria do rodiny slnečníc a zvyčajne kvitnú koncom leta a na jeseň. Sú ideálne pre zmiešané záhony s trávami a inými trvalkami v záhrade prérií. Jasné kvety sedmokrásky farebne pútajú pozornosť a sú bohatým zdrojom nektáru a peľu pre neskoro lietajúci hmyz. Mnoho odrôd je vhodných aj ako rezané kvety.

Väčšine asterov sa najlepšie darí na slnečných stanovištiach, ale iní celkom dobre zvládajú aj polotieň alebo tieň. Farebné jesenné kvety je možné dobre pestovať aj v kvetináčoch a okenných boxoch. Zvädnuté kvety pravidelne odstraňujte, aby vyzerali dobre a vytvorili viac kvetov. Po odkvitnutí astry na konci jesene poriadne orežte.

včely priateľské astry v okenných boxoch

Obzvlášť krásny druh z čeľade asterovitých je Aster dumosus, stále známy ako aster vankúšový. Rastie rýchlo a dosahuje výšku 20 až 50 cm. Tieto kompaktne rastúce astry sú ideálne pre okenné boxy. Medzi odporúčané odrody Aster dumosus patria tmavo ružové kvitnúce „ružové trpaslíky“, bielo kvitnúce „Apollo“, „modrá lagúna“ s modrofialovými kvetmi a ružovo kvitnúca „Herbstgruß vom Bresserhof“.

Dahlia s otvoreným kvitnutím sú obzvlášť vhodné pre včely vhodné pre jesenné kvety

jesenné kríky pre včely a čmeliaky v záhrade

Doba kvitnutia: jún – september / október

Jiřiny majú mnoho rôznych tvarov, vrátane očarujúcich kaktusov, lekien a pomponov. Všetky tieto odrody majú tesne dvojité kvety, ktoré pôsobia veľkolepo, ale včelám a iným opeľovačom poskytujú málo potravy, pretože hmyz sa nemôže dostať do centrálnej časti kvetu, kde sa nachádza nektár a peľ..

Naproti tomu odrody dahlia s otvorenými kvetmi sú pre opeľovače fantastické. Pretože majú menej okvetných lístkov, včely, motýle a iný hmyz majú ľahký prístup k peľu a nektáru a kvety nie sú o nič menej krásne.

Tu je niekoľko krásnych otvorených kvitnúcich georgín, ktoré môžete zvážiť

georgíny sú jesennými kvetmi priateľskými k včelám

 • the Dahlia „biskupka Yorku“ celé leto nesie jasne žlté jednotlivé kvety, ktoré sú v kontraste so zeleno-purpurovým olistením.
 • the Dahlia „biskup v Aucklande“ nesie zamatové, karmínovo červené jednotlivé kvety na takmer čiernych stonkách, ktoré kontrastujú s tmavozelenými listami.
 • the Dahlia ‘Topmix Rosa’ nesie pekné, jednotlivé ružové kvety so žltým stredom, ktoré kontrastujú s tmavozelenými listami. Kvety vydržia celé leto a až do jesene.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov pestujte georgíny na plnom slnku v úrodnej, dobre priepustnej pôde. Zvädnuté kvety pravidelne odstraňujte a prihnojujte hnojivom bohatým na potaš, aby ste predĺžili dobu kvitnutia. Hľuzy vykopajte na jeseň po prvých mrazoch a uložte ich na chladné a suché miesto do marca, než ich vysadíte koncom mája..

Vres obyčajný (Calluna vulgaris)

Jesenné rastliny pre včely - vres vo vedre na terase

Doba kvitnutia: júl – november

Calluna vulgaris, tiež známa ako vres obyčajný, je huňatý trpasličí ker, ktorý rastie vo vlhkej, ale dobre priepustnej, kyslej pôde na slnečnom až čiastočne zatienenom mieste. Stonky sú pokryté drobnými zelenými listami a klasmi. Jeho kvety sú magnetom pre včely. Odrežte staré latky, keď začnú vädnúť, aby ste podporili nový rast.

Medzi najkrajšie odrody Calluna, ktoré včely oceňujú na jeseň, patria:

Calluna vulgaris 'Dark beauty' má jasne červené kvety

 • Calluna vulgaris ‘Dark beauty’ má jasne červené kvety. Obdobie kvitnutia trvá približne od septembra do polovice októbra.
 • ‘Tib’ od augusta do októbra prináša krásne fialové kvety. Listy sa v zime menia z tmavozelenej na bronzovú.
 • „Alicia“ kvety s bielymi púčikmi od začiatku septembra do začiatku decembra.
 • „Robert Chapman“ má zlatožlté listy, ktoré v zime sfarbujú do hneda. Vres obyčajný nesie od júla do októbra purpurové, zvončekovité kvety.
 • „Jarná pochodeň“ má tiež veľmi dlhé obdobie kvitnutia – od augusta do novembra. Rastlina má fialovo-ružové kvety.

Japonská sasanka (Anemone japonica)

sasanka biela Anemone japonica 'Honorine Jobert'

Doba kvitnutia: august – október

Japonské sasanky sú úchvatným pohľadom na konci leta a začiatkom jesene. Polodvojité kvety v jemnej ružovej alebo bielej farbe plávajú na vysokých stonkách nad atraktívnym olistením.

Jesenným sasankám sa darí na slnku alebo v polotieni a poradí si aj so suchou pôdou. Jesenné kvety je ľahké zasadiť do kvetináčov.

sasanka priateľská k včelám vo vedre

Po odkvitnutí ich odstrihnite a v marci odstráňte odumreté listy a stonky. Mulčujte každoročne na jar alebo na jeseň. Ázijské krásky vytvárajú oddenky a majú tendenciu sa v záhrade veľmi šíriť. Rozdeľte teda každých niekoľko rokov väčšie trsy, aby ste ich mali pod kontrolou. Najlepší čas na to je na jeseň alebo na jar.

Ružové kvety Anemone tomentosa 'Serenade'

Odrody jesennej sasanky, ktoré patria k najkrajším neskorým letným a jesenným trvalkám, sú:

 • Anemone tomentosa „Serenade“ (ružové kvety)
 • Anemone japonica ‘Prince Heinrich’ (fialovo ružová)
 • Anemone japonica ‘Honorine Jobert„ (Biely)
 • Anemone japonica ‘Queen Charlotte’ (svetlo fialovo-ružová)

Vysokotučné sliepky (Hylotelephium)

Zvodcovia - trvalky vhodné pre hmyz pre slnko

Doba kvitnutia: júl – október

Rozchodník (Hylotelephium) sú viacročné trvalky z čeľade hrubolistých, ktoré od leta do jesene produkujú malé hviezdicovité kvety. Niekedy sú zaradené do rodu Sedum.

Zvodcom sa najlepšie darí na slnečnom mieste v dobre priepustnej pôde. Vyzerajú najlepšie v prednej časti postele, ale dobre vyzerajú aj v kvetináčoch.

Jesenný ker pre včely a čmeliaky - Rozchodník „Purple Emperor“

 • Fialový rozchod „Fialový cisár“ pestované pre ozdobné listy, ktoré pri dozrievaní tmavnú. V lete vytvára masy ružových pukov, ktoré sa otvárajú do biela. Kvety vyzerajú krásne v zimnej záhrade s nádychom mrazu.
 • Hylotelephium „Jesenná radosť“ má šťavnaté, svetlo zelené listy a kontrastné lososovo-ružové letné kvety, ktoré sa na jeseň sfarbujú do oranžovo-červena. Rovnako ako väčšina rozchodníkov je cenným zdrojom nektáru pre opeľovače, najmä pre motýle.
 • Nádherný tučný list „Carl“ (Hylotelephium spectabile) na jeseň vytvára ploché, svetlo ružové kvetinové hlavy na vzpriamených stonkách.

Verbena argentínska (Verbena bonariensis)

Verbena bonariensis je na jeseň obľúbená u čmeliakov a iného hmyzu

Doba kvitnutia: júl – október

Verbena argentínska (Verbena bonariensis) je unikátna rastlina, ktorú oceňujú milovníci záhrad prérií, ale aj motýľov a opeľovačov. Vysoké stonky elegantne vyčnievajú nad mnoho ďalších sprievodných rastlín a dosahujú výšky až 2 m. V letných mesiacoch a až do októbra nesú jasne purpurové trsy kvetov. Ak hľadáte eleganciu a štýl v jesenných kvetoch pre včely, Verbena bonariensis je nutnosťou.

terasa na výsadbu vhodná pre včely

Verbena bonariensis vysaďte do vlhkej, ale priepustnej pôdy na slnečné a chránené miesto. Nechajte kvety postáť, aby vtáky mohli vytvárať lusky semien, a v miernych oblastiach prerezajte rastlinu, než na jar opäť naklíči (v chladnejších oblastiach rastliny nemusia prežiť zimu). Keď sú rastliny spokojné so svojim umiestnením, samy zasejú, ale môžete ich aj množiť odrezkami.

Nízko rastúca odroda je obzvlášť obľúbená u hobby záhradníkov Verbena bonariensis ‘Lollipop’. S maximálnou výškou 60 cm je „Lollipop“ vhodný do menších záhrad a kontajnerov, ako aj do prednej časti okrajov.

Zasaďte jarnú cibuľku

Skoro kvitnúce krokusy vysaďte do okenných boxov pre včely

Skvelý spôsob, ako pomôcť včelám na jar, je zasadiť cibuľky na jeseň. Rané kvitnúce rastliny poskytujú včelám zdroj peľu a nektáru, keď kvitne len málo.

Vysádzaním cibuľovín do kvetináčov zaistíte, aby vám neunikli ich farebné kvety, najmä ak sú pozdĺž chodníka, vedľa vchodových dverí alebo na terase. Výber odrôd s vysokým obsahom nektáru a peľu je obživou pre prvých čmeliakov, z ktorých sa niektoré prebúdzajú zo zimného spánku už vo februári. Zasaďte jarné kvety, ktoré budú dlho kvitnúť, napríklad skoro kvitnúce krokusy (od februára do marca) a prvosienky (od februára do mája). Kombináciou kvetináčov nielenže vytvoríte pútavé kvetináče, ale tiež pritiahnete rôznych opeľovačov.