Dom a záhrada

7 tipov na ochranu pred hlukom v záhrade: Takto sa vonkajšia časť stane skutočnou oázou pokoja

protihluková záhrada veľké kvetináče vysoké črepníkové rastliny

Záhrada je vašim súkromným priestorom na samotu. Tu by ste mali relaxovať, počúvať cvakanie vtákov a šušťanie listov a jednoducho si oddýchnuť po dlhom pracovnom týždni. Hluk prispieva k pokojnému stavu záhrady. Nežiaduci hluk z diaľničnej premávky, frekventovaných ulíc alebo mechanických systémov môže ovplyvňovať ticho vonku, najmä v mestskom prostredí. Napriek zhonu mestského života sa záhrada v meste môže stať aj súkromným útočiskom. Pretože pomocou niekoľkých jednoduchých optimalizácií dizajnu je možné úroveň hluku zmeniť. V článku sme zostavili niekoľko tipov na výsadbu a materiály, ktoré zaisťujú dobrú ochranu proti hluku v záhrade. Vonkajší priestor sa tak môže zmeniť na skutočnú oázu pokoja!

Tipy na efektívnu ochranu pred hlukom v záhrade

protihluková ochrana v záhrade možná výsadba

Ak chcete svoju záhradu účinne chrániť pred hlukom, mali by ste najskôr zistiť, odkiaľ hluk, ktorý blokujete, skutočne pochádza. Ide teda o hluk z okolia, akým je napríklad diaľničná doprava, alebo hluk pochádza z jedného zdroja, akým je napríklad klimatizácia susedov? Keď je identifikovaný zdroj hluku, môžu byť prijaté vhodné opatrenia.

Záhradné rastliny chrániace hluk z vhodných materiálov

Skutočne existuje mnoho spôsobov, ako udržať hluk mimo vášho vlastného vonkajšieho priestoru. Dizajnér tejto malej mestskej záhrady v New Yorku napríklad skombinoval niekoľko prostriedkov znižujúcich hluk a vytvoril súkromnú oázu. Hustá vertikálna výsadba, sedenie a podlahové materiály absorbujúce zvuk pomáhajú tlmiť hluk.

Rôzne varianty ochrany proti hluku v záhrade sme zhrnuli v nasledujúcich častiach.

Vertikálna výsadba pre absorpciu zvuku

tipy na ochranu proti hluku z vertikálnej výsadby v záhrade

Aby ste rušivé zvuky nedostali z vlastnej záhrady, môžete medzi seba a hluk vložiť priečku. Dôležitým aspektom pri stavbe protihlukovej steny je jej výška. Čím vyššia je stena, tým účinnejšie môžu byť zvukové vlny odklonené.

Protihluková stena však neznamená vždy novú konštrukčnú konštrukciu. Dokonca aj vonkajšie steny domu a múr môžu chrániť zdroje hluku. Prispieva k tomu vhodná výsadba. Ak sú rastliny vysadené zvisle, potom je ochrana proti hluku optimálna. Odporúčame vertikálnu výsadbu v troch vrstvách: vzpriamené stromy a trávy ako najvyššiu vrstvu, kríky ako strednú vrstvu a nízke trvalky a pôdny kryt ako spodnú vrstvu. Zelené steny a závesné záhrady sú najlepšou voľbou v prípade obmedzeného priestoru.

nápady protihluková ochrana záhrada vertikálna výsadba

Na tomto vnútornom nádvorí v San Franciscu sa napríklad krajinní architekti rozhodli pre vertikálne záhrady, zelené steny a rastliny a stromy rôznych výšok. Absorbujú zvuk a ponúkajú dobrú ochranu proti hluku v záhrade.

Veľké kvetináče ako alternatíva k malej záhrade

protihluková ochrana záhradné tipy kontajnerové rastliny rôznych veľkostí

V malej záhrade alebo na dvore nie je výsadba vždy možná. Ak je to aj váš prípad, potom väčšie rastliny a stromy môžete jednoducho vysadiť do kvetináčov a kade. Do veľkých kvetináčov môžete zasadiť niekoľko rastlín súčasne a dosiahnuť tak úspešnú vertikálnu výsadbu. Malý strom, nízka tráva a trvalky a niektoré popínavé rastliny budú spolu dobre ladiť vo veľkej nádobe. Čím viac vrstiev to vytvorí, tým lepšie bude vonkajšia oblasť chránená pred hlukom.

Ochrana proti hluku v záhrade so stĺpcovými rastlinami

tipy protihluková záhrada vytvorí tiché sedenie

Živé ploty poskytujú nielen dobré súkromie, ale sú tiež perfektné na ochranu pred hlukom v záhrade. Zo vzpriamených, stĺpcových rastlín a stromov je možné vysadiť zelený živý plot, ktorý dobre chráni proti hluku.

Niektoré obľúbené vysoké a tenké stromy, ktoré poskytujú účinnú ochranu pred hlukom a zvedavými pohľadmi, sú stĺpcovité odrody amerického stromu sladkej gumy (Liquidambar styraciflua) a hrabu (Carpinus betulus). Tieto stromy rastú vzpriamene a pri pravidelnom strihaní môžu vytvárať tenké živé ploty.

protihluková ochrana záhradné tipy stĺpcové rastliny stromy kvetináče

Ako ochrana proti hluku v tejto útulnej strešnej záhrade v Chicagu je pyramidálny hrab (Carpinus betulus ‘Fastigiata’) zasadený do veľkej vane. Takzvaný stĺpcový buk je rýchlo rastúci a stĺpcový, ale môže sa rýchlo šíriť, ak nie je rezaný. S pravidelným rezom je strom perfektný ako tenký živý plot na ochranu pred hlukom a súkromím v záhrade.

Záhradu husto vysaďte

hustá vegetácia ako ochrana pred hlukom v záhrade

Zamyslite sa nad tým, ako môžete vytvoriť hustú výsadbu, ktorá obklopí všetok vonkajší priestor a zablokuje hluk. Hustá vegetácia, ktorá je vysadená okolo vašej záhrady ako protihluková bariéra, dokáže filtrovať hluk.

protihluková ochrana záhradná rastlina vysoké stromy husto

Vysaďte vysoké stromy asi 3 metre od seba, aby ste tlmili hluk a napodobňovali lesnú krajinu. Keď sú stromy husto vysadené, rastú viac vzpriamene, než aby sa rozložili, pretože bojujú o svetlo. Vysádzajte pozdĺž hraníc svojho pozemku, ale nezabudnite nechať v strede priestor, aby nasal slnečné lúče. Vhodným stromom pre tento druh výsadby je napríklad breza.

Rozptýliť zdroj hluku

protihluková ochrana záhradné tipy vodný prvok rozptyľujúci hluk

Ak ani hluková bariéra nepomáha proti hluku z ulice, môžete skúsiť iný prístup, a to odvrátiť pozornosť od zdroja hluku. Hry s vetrom a vodou poskytujú v záhrade nepriamu ochranu pred hlukom, pretože nechránia hluk, ale zakrývajú vás upokojujúcimi zvukmi. Napríklad vlastná záhradná fontána nie je taká zložitá na výrobu a vytvára nádherné zvukové efekty. Máte teda pocit, že záhrada pri potoku je uprostred lesa.

Tip: Hudba funguje tiež. Malé rádio vonku môže spríjemniť atmosféru a zároveň odvádzať pozornosť od nevzhľadných zvukov.

Vytvorte si tiché sedenie

protihluková záhrada tipy na tiché vonkajšie prostredie

Niekedy nie je možné alebo nevyhnutné obklopiť celú záhradu hustými rastlinami a stromami. Väčšinu času aj tak strávite na svojom mieste, najmä ak si chcete oddýchnuť a užiť si pokoj a pohodu. Preto môže byť užitočné vybrať si pekné miesto v záhrade a zaradiť ho. Tento variant je nielen jednoduchší, ale aj výrazne lacnejší.

Vytvorte si v záhrade tiché sedenie. Rastliny na ochranu pred hlukom

V tejto mestskej záhrade v Holandsku môžete vidieť príklad. Sedacia časť je pokrytá pergolou, čo vytvára vo vonkajšej časti útulný a pokojný kútik.

Zvukovo absorpčné materiály na ochranu pred hlukom v záhrade

výsadba záhradných materiálov protihlukovou bariérou

Absorpcia zvuku hrá v záhrade veľkú úlohu. V zásade každý vonkajší povrch buď absorbuje zvuk, alebo ho zosilňuje. Preto je dôležité používať materiály, ktoré majú dobré vlastnosti absorbujúce zvuk. Hladké povrchy, ako sú steny z betónu, skla alebo muriva, hluk odrážajú, zatiaľ čo porézne alebo drsné materiály zvuk absorbujú. V zásade je pre protihlukovú stenu vhodný takmer akýkoľvek materiál. Gabiónové steny, ktoré sú vyplnené zeminou, pieskom alebo iným izolačným materiálom, sú veľmi efektívnym variantom.

Protihlukové záhradné protihlukové steny

Pre ešte lepšiu ochranu pred hlukom v záhrade by záhradný nábytok mal mať mäkké prvky, ako sú podsedáky a textílie odolné voči poveternostným vplyvom. Podlahová krytina môže mať aj zvukový výstužný účinok, ak je položená betónovou alebo kamennou dlažbou. Trávniky, pôdny kryt a niekoľko postelí v domácej záhrade môžu tento efekt neutralizovať.

Doprajte si v záhrade pokoj!