DIY

Viazanie vence z hortenzie: Návod na jesenný veniec vyrobený zo sušených kvetov

Ak máte v záhrade kvitnúci krík hortenzie, môžete uviazať veniec z hortenzie a vniesť do domu prírodu. Je to veľmi jednoduché a vhodné aj pre úplných začiatočníkov. V dnešnom príspevku vysvetľujeme, ako si môžete vyrobiť veniec zo sušených kvetov hortenzie sami. Je to pekný nápad na dekoráciu na leto a na jeseň.

Viazanie vence z hortenzie: jesenná dekorácia zo sušených kvetov

Hostensia veniec so sušenými hortenziami na chodbe v štýle shabby chic

Prvá myšlienka je na pekný veniec zo sušených kvetov. Hortenzie, ale aj ostatné kvety môžete sušiť z domácej záhrady. Voliteľne si môžete kúpiť sezónne čerstvé kvety a sušiť ich – to je lacnejšia alternatíva k kvetom, ktoré už uschli. Nižšie vysvetlíme, ako to urobiť. Na tento remeselný nápad budete potrebovať veľa kvetov.

Guľové hortenzie sú dobré na sušenie. Odrody ako „Nikko Blue“, „Endless Summer“ alebo „Anabelle“ vytvárajú krásne, veľké puky a dosahujú dlhé obdobie kvitnutia od júla do septembra. Na začiatku sú kvety fialové, modré alebo ružové. Na konci obdobia kvitnutia sa zafarbia do svetlo zelena a cítia sa ako list starého papiera. Potom je tiež správny čas odrezať kvetinové dáždniky a vysušiť ich. Aby ste to urobili, musíte odstrániť všetky listy zo stoniek a zavesiť hortenzie hore dnom v tmavej a chladnej miestnosti. Ideálna je záhradná chatka alebo podkrovná izba. Suterén je menej vhodný kvôli vysokej vlhkosti. Miestnosť vetrajte niekoľkokrát denne.

Hortenzie suché, keď sú odrezané a vložené do vody

Pokiaľ zastrihnete pupienky hortenzie príliš skoro, hrozí, že pri sušení zhnednú. Aby ste tomu zabránili, môžete do vázy alebo zaváraninového pohára vložiť trochu vody tak, aby boli stonky ponorené vo vode asi 5 cm. Vázu s čerstvo narezanými púčikmi dajte na chladné a tienisté miesto. Počkajte, kým uschnú, kým kvety nezožltnú.

Môžete tiež sušiť ostatné záhradné kvety. Palička a slamený kvet sú vhodnými partnermi hortenzie, pretože kvitnú súčasne. Ak chcete kvety vysušiť, môžete ich zavesiť hore dnom na tmavé miesto.

Viazanie venca z hortenzie: prehľad potrebných materiálov

Viazanie hortenziového venca Pokyny pre domácich majstrov krok za krokom

Dverový veniec vyrobený zo sušených kvetov vydrží dlho a bez problémov odolá chladu. Preto je perfektnou ozdobou chodby alebo dverí bytu. Na projekt budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • vínny alebo vŕbový veniec
 • Sušené kvety (odrody guličkových hortenzií „Nikko Blue“ alebo „Annabelle“, paličky a večné kvety)
 • horúce lepidlo
 • sprej na kvety na farbenie kvetov (kvetinárstvo) v modrej farbe pre odrodu „Nikko Blue“ alebo svetlo zelenú pre odrodu „Annabelle“
 • farebne neutrálny sprej na ochranu pred UV žiarením pre umelé kvety

Tipy pri nákupe materiálov: Môžete použiť vínny veniec hnedej farby, ale je lepšie, ak si vyberiete biely. Ak veniec vidí medzi kvety, biela bude menej nápadná a harmonicky splynie so svetlo modrou farebnou paletou kvetov..

Viazajte hortenzie veniec a ozdobte sušenými sedmokráskami

Kvetinový postrek používa mnoho kvetinárstiev na farbenie sušených kvetov. Takto si môžete pomôcť, ak kvety po čase schnutia stratia farbu.

UV ochranný sprej na umelé kvety je možné použiť aj na ozdobu sušenými kvetmi. Chráni ich pred vyblednutím a zabraňuje ich krehkosti.

Pokyny pre domácich majstrov krok za krokom

Sušte hortenzie a uviažte jesenný veniec vyrobený z prírodných materiálov

1. Hortenzie a ostatné kvety nakrájajte skoro ráno. V závislosti od priemeru vínneho venca sa môže tiež líšiť počet požadovaných kvetov. Pre istotu naaranžujte čerstvé kvety na veniec.

2. Nechajte kvety uschnúť.

3. Stonky hortenzií zapichnite do vínneho venca, v prípade potreby zafixujte horúcim lepidlom. Prípadne môžete sušené kvety prichytiť kvetinovým drôtikom. Tento typ prichytenia je pracnejší ako lepenie, ale má tú výhodu, že veniec z hortenzie môžete rozobrať a potom použiť vínny veniec na ďalšie ručné nápady.

Veniec z hortenzie do vŕbového venca

4. Skontrolujte, či sú všetky kvety dobre upevnené, a prineste veniec do záhrady.

5. Jednou rukou uchopte veniec z hortenzie a druhou rukou ho nastriekajte farebným sprejom na kvety. Veniec z hortenzie nechajte za dobrého počasia vyschnúť vonku a v zlom počasí v dobre vetranej miestnosti. Farebný sprej v modrej farbe prináša do jesennej dekorácie nádych romantiky. Veniec na dvere v svetlo zelenej a bielej farbe vyzerá sviežo a je vhodný na jar.

Ako osviežiť veniec z hortenzie na sušených hortenziách

6. Po zaschnutí farby vyplňte medzery ďalšími sušenými kvetmi. Paličky a večné kvety sú veľmi trvanlivé a nevyblednú. Majú však veľmi jemné stonky, a preto musia byť upevnené horúcim lepidlom alebo obojstrannou lepiacou páskou.

Návod na výrobu vence z hortenzie

7. Tip pri navrhovaní kvetinového venca: Pripevnite vždy najskôr veľké kvety a potom menšie. Počet kvetov každého druhu sa bude líšiť. Napríklad: dvakrát toľko večných kvetov ako paličky na bicie.

Viazajte si veniec z hortenzie sami Pokyny a nápady pre domácich majstrov

8. Ak je veniec z hortenzie vystavený priamemu slnečnému žiareniu, mali by ste ho nastriekať ochranným sprejom proti UV žiareniu. Ak bude zdobiť dvere bytu alebo chodbu bez okna, potom tento krok možno vynechať.

Viazajte veniec z hortenzie: vyrobte jarné dekorácie

Ako uviazať veniec z hortenzie na jar

Veniec z hortenzie v zelenej farbe vyzerá ako jarný a svieži. Na tento projekt môžete použiť iba paličky na palice – ich jasne žltá farba doplní trávovo zelenú farbu odrody „Annabelle“.

Ako uviazať veniec z hortenzie Pokyny na jeseň

Keď je veniec hotový, môžete si ho ešte ozdobiť, ako chcete. Látkové stuhy, drobné ozdobné figúrky a iné prírodné materiály môžu dodať vence z hortenzie nezameniteľné kúzlo. Vyreže jemnú postavu ako nad krbovou rímsou, tak aj na dverách bytu. Nezabudnite veniec ošetriť UV ochranným sprejom, aby jeho farba nevybledla.

Viazanie venca z hortenzie: vhodní partneri

Romantický jesenný veniec z hortenzie a eukalyptu vyrobený zo suchých kvetov

Hortenzie a eukalyptus k sebe jednoducho ladia. Môžete tiež vysušiť eukalyptové vetvy. Postupujte nasledovne: Najprv nechajte eukalyptové vetvy niekoľko dní odpočívať na chladnom mieste v dome. Po týždni začnú pomaly strácať farbu. Potom ich môžete zavesiť naopak a nechať ich mesiac schnúť v dobre vetranej miestnosti.

Ako uviazať veniec z hortenzie ružami Návod a nápady na jesennú výzdobu

Ruže a hortenzie k sebe dobre ladia a vyzerajú dobre ako na záhone, tak aj sušené na vínnom venci. Ruže sa sušia podobným spôsobom ako hortenzie a dajú sa aj zafarbiť farebným sprejom na kvety. Pretože stonky sušených ruží sú veľmi jemné, mali by ste kvety prilepiť horúcim lepidlom priamo na veniec.

Tip: Ak nemáte dostatok čerstvých kvetov alebo sa vám nechce ich kupovať, môžete ozdobiť len polovicu venca z viniča.

Viničový veniec z prírodných materiálov

Vyrobte si vlastný jesenný veniec z hortenzií

Môžete tiež zostaviť chladnú jesennú dekoráciu z nasledujúcich materiálov:

 • Viničový veniec v hnedej farbe
 • borovicová šiška
 • Morel, sušená, so stonkami
 • Okrasné tekvice
 • sušené hortenzie
 • mach

Do vínneho venca dajte mach, omotajte okolo neho vetvičky so zelenými listami a medzery vyplňte smršťami a sušenými bielymi hortenziami. Ozdobné tekvice a šišky je potrebné pripevniť horúcim lepidlom. Kvetinový drôt môžete použiť aj na ostatné ozdobné kúsky z prírody.

Viazajte hortenziový veniec a skombinujte ho s inými rastlinami

Ak hortenzie nakrájate v nesprávny čas, pri sušení zhnednú. S trochou kreativity a zručnosti však kvety stále môžete využiť. Skombinujte ich so sviežou väzbovou zelenou, s červenými kvetmi a s inými hnedými prírodnými materiálmi, ako sú šišky, žalude, perie a gaštany, aby ste dosiahli jesenný vzhľad. Cieľom je, aby bol jesenný veniec čo najprirodzenejší.

Viazajte si vlastný veniec z hortenzie Pokyny k vencom na dvere

Alternatívne môžete kombinovať rôzne druhy hortenzie alebo zafarbiť kvety jedného druhu rôznymi farbami. Na tento účel sú obzvlášť dobré odrody, ktoré kvitnú v bielom. Postupujte nasledovne: vyfarbite kvety jednotlivo alebo v skupinách a potom ich pripevnite k vencu. Vyzerá to veľmi pekne, ak vytvoríte plynulý prechod medzi rôznymi farbami. Je to pre vás veľmi jednoduché: Začnite s bielou a potom naaranžujte jednu za druhou žltú, svetlo zelenú, ružovú, svetlo modrú a levanduľovú.

Jarný veniec so sušenými hortenziami a zelenými listami

Ak zaschnuté hortenzie trikrát nastriekate farebným sprejom, získate veľmi intenzívnu farbu. Konečný výsledok – sušené kvety vyzerajú mätúco podobne ako čerstvé hortenzie. Môžete ním ozdobiť jarné vence. Obľúbenými kombinačnými partnermi sú čerstvé zelené vetvičky, ktoré sú omotané okolo kvetov.

Viazanie venca zo sušenej hortenzie Návody a nápady na dekoráciu do domu a na záhradu

Veniec z hortenzie vnáša do interiéru vintage nádych. Už sme vám vysvetlili, ako sušiť jednotlivé kvetinové dáždniky a potom vyrobiť krásny dverný veniec. Ale môžete si tiež uviazať veniec z čerstvých kvetinových dáždnikov alebo si ho kúpiť a nechať uschnúť. Veniec zaveste na suché, tmavé a dobre vetrané miesto. Po týždni by mal byť veniec úplne suchý. Postriekajte ho lakom na vlasy, aby bol odolný. Priame slnečné svetlo môže spôsobiť zmenu farby, preto by ste veniec mali zavesiť na tienisté miesto alebo do miestnosti, ktorá nie je príliš svetlá.