DIY

Inšpirácia krásnym paletovým nábytkom: trend upcyklovania pokračuje

Paletový nábytok -budujte-si-svoju-súkromnú-obrazovku-paraventné-časopisy

Palety sú nepostrádateľnou súčasťou priemyselného sektora. Robustný materiál však pre seba objavili aj kutilovia a výrobcovia nábytku. Konferenčný stolík vyrobený z paliet nie je nový už niekoľko rokov. Postele je možné tiež okamžite postaviť s europaletami. Trend si získava stále viac nadšených nasledovníkov a nápadov na neobvyklý paletový nábytok je už mnoho. Sotva existuje kus nábytku, ktorý by nebolo možné postaviť z paliet. Na správny výber palety však potrebujete základné informácie o bežných typoch paliet. Okrem toho je potrebné dávať pozor na použité palety, pretože drevo by mohlo byť kontaminované chemikáliami. Iba potom môžete popustiť uzdu svojej fantázii a sami implementovať niektoré z tu uvedených príkladov.

Aká veľká je europaleta?

vyrobte si vlastnú paletu nábytku s europaletou

Euro palety sa zvyčajne používajú na prepravu tovaru a sú vyrobené z rôznych druhov mäkkých ihličnatých a tvrdých drevín. V závislosti od ich rozmerov a štruktúry sa rozlišuje medzi europolovými paletami a jednosmernými paletami. Rozmery štandardizované Euro palety EPAL sú 1200 x 800 mm, s výškou palety 144 mm. Štandardná verzia má 5 stropných dosiek, 3 priečne dosky, 9 tvárnic a 3 podlahové dosky. Tieto palety majú vysokú nosnosť a stabilitu.

Zostavte si-vlastný-paletový-nábytok-obývačka-stôl-konferenčný stolík-kolieska

Priemyselné palety sú podobné paletám EPAL, ale majú rozmery 1200 x 1000 x 144 mm. Stabilná konštrukcia umožňuje vyššie zaťaženie až staticky až 4000 kg.

Jednorazové palety nemajú vystuženú základňu, ktorá šetrí hmotnosť bez straty veľkosti. Sú lacnejšie na nákup a ľahšie sa prenášajú. Jednorazové palety ponúkajú oveľa vyšší hygienický štandard ako palety na opakované použitie a vďaka svojmu nižšiemu znečisteniu sa dobre hodia na nábytok v obytných priestoroch.

Paletový nábytok-zostava-vlastná-pohovka-nástenná-nástenná-čierno-biela

Pri výbere paliet pre svoj DIY projekt dávajte tiež pozor na počet, šírku a hrúbku palubových dosiek. Palety s 5 alebo 7 palubovými doskami majú vyššiu nosnosť a slúžia na stavbu pohoviek, postelí a stoličiek. Jednosmerné palety sa vyznačujú nižšou stabilitou a zlým spracovaním. Preto sú vhodnejšie ako stavebný materiál pre regály, ploty, konferenčné stolíky alebo postele. Pri tomto nábytku nie je nosnosť navrchu taká dôležitá.

Paletový nábytok-zostava-vlastná-obklad-steny-umelý trávnik

Použité alebo nové europalety môžete kúpiť v železiarstve alebo u online predajcu. Paletový nábytok si vyžaduje viac lásky k remeslu než investíciu. Každý doma vyrobený kus nábytku je jedinečný a nesie v sebe odtlačok vašej kreativity. Sú to práve detaily, ktoré sú pre celkový obraz rozhodujúce.

Paletový nábytok-vlastná výroba-barové stoličky-kuchynské podsedáky

Hneď ako budete mať dokonalé palety pre svoj vysnívaný nábytok, budete potrebovať manuálnu zručnosť a komerčne dostupné nástroje. Je pomerne ťažké rozobrať palety na ich jednotlivé časti. Ako už bolo spomenuté, palety sú veľmi robustné, pretože nesú veľmi ťažké bremená a musia odolávať hrubému zaobchádzaniu. Je to oveľa jednoduchšie, ak pracujete s celými paletami a robíte len niekoľko kozmetických ošetrení.

nábytok z paliet-jedálenský stôl-kovový rám-biela-barkocker

Vyčnievajúce klince je potrebné najskôr odstrániť alebo zatĺcť. V prípade potreby môžete paletu vyčistiť vodou a kefkou, aby ste z dreva odstránili prach a nečistoty. Potom sú europalety dôkladne dookola brúsené brúsnym strojom, aby už neboli žiadne triesky. Brúsny papier s zrnitosťou 80 je vhodný na prvé hrubé brúsenie. Na následné jemné brúsenie sa používa zrnitosť 120.

paletový nábytok-zostava-vlastná-čítanie-rohové-knihy-úložný priestor

Teraz musí byť drevo utesnené a ozdobené lazúrou alebo lakom na drevo vo farbe, ktorú si vyberiete. Na nepriehľadný náter, napríklad v bielej farbe, môžete použiť všetky farby. Ak naopak chcete zachovať vzhľad dreva, odporúčame natrieť drevenou lazúrou odolnou voči poveternostným vplyvom alebo bezfarebným lakom. Na jednu paletu potrebujete približne 0,7 l plechovky farby. Farba sa ľahko nanáša na rovný povrch maliarskym valčekom. Na rohy a okraje použite štetec. Zaistite dostatočné vetranie! Nechajte farbu jeden alebo dva dni dobre zaschnúť.

Myslíte si, že je paletový nábytok tiež skvelý a potrebujete len skvelý nápad? Potom pre vás máme niekoľko inšpirácií – od postele po písací stôl až po celú terasu s obývacími sedačkami vyrobenými z paliet..

Paletový nábytok do kuchyne: ostrovček alebo pult

Paletový nábytok-zostava-vlastná-kuchyňa-ostrov-pult-zvislá-pracovná doska

Praktický kuchynský ostrovček je možné postaviť z paliet. K tomu existujú rôzne prístupy. Závisí to od toho, či sa majú palety zdvihnúť do strany alebo uložiť na seba. Tu rozhodujú rozmery kuchynského ostrova a vzdialenosti k ďalšiemu nábytku.

paletový nábytok-zostava-vlastná-kuchyňa-ostrov-zásuvka-kolieska

Najpopulárnejšou variantou je kuchynský ostrov vyrobený zo skladaných paliet. Uistite sa, že pracovná výška by mala byť medzi 70 a 100 cm. Euro paleta je vysoká 14,4 cm. V dôsledku toho budete potrebovať päť až sedem paliet. Ak chcete svoj ostrov navrhnúť ako mobilný domáci bar, môžete pod štyri rohy zaskrutkovať otočné kolieska s brzdami. Ostrov tak zostane na svojom mieste, ale v prípade potreby sa dá rýchlo presunúť.

Paletový nábytok do kúpeľne

Paletový nábytok-zostava-vlastná-kúpeľňa-márnosť

Na základe rovnakého princípu môžete postaviť aj voľne stojacu skrinku do kúpeľne. Teraz existuje množstvo umývadiel na dosku, ktoré by sa naň zmestili. Je však dôležité, aby bolo drevo chránené pred vodou a vlhkosťou. Maľovanie, obkladanie, cementovanie – fantázii sa medze nekladú.

Paletový nábytok do kancelárie

paleta-nábytok-zostava-svoj-stôl-čierna-sklenená doska

Najľahší spôsob, ako premeniť paletovú vežu na funkčný stôl, je položiť na ňu bezpečnostné sklo. Sklenená doska by mala mať hrúbku najmenej 8 mm a narezať ju na požadovanú veľkosť. Aby ste zabránili skĺznutiu sklenenej platne, prilepte silikónové pufre k okrajom medzi drevom a sklom.

Paletový nábytok-zostava-svojpomocne-jedálenský-stôl-kancelária-sklenená-doska

Klasika: paletová posteľ

paleta-nábytok-stavať-sám-plán-posteľ-centimetre

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako postaviť posteľ z paliet. Tu je jednoduchý plán pre manželskú posteľ vyrobenú z paliet s rozmermi 160 x 200 cm (šírka x dĺžka). Rám postele sa skladá zo 4 štandardných europaliet (80 x 120 cm). Dve z paliet sú umiestnené tak, aby na oboch stranách zostalo 40 cm. Výsledné úložné plochy sú perfektnou alternatívou k nočným stolíkom!

paleta-nábytok-zostava-vlastná-posteľ-čelo-matrac

Zamyslite sa nad tým, aký veľký by mal byť váš matrac a či by ste chceli čelo postele. Ak chcete postaviť vyššiu posteľ, budete potrebovať dve vrstvy europaliet. Palety sú usporiadané nad sebou a upevnené skrutkami. Medzi dosky môžete uložiť knihy a ďalšie veci. Aby ste sa vyhli poškriabaniu podlahy, je najlepšie umiestniť pod posteľ z palety koberec alebo maliarske rúno. Ak chcete mať v spálni krásne svetelné efekty, ktoré vytvárajú tichú a útulnú atmosféru, môžete na dosky pripevniť LED pásy. Vaša posteľ bude zospodu svietiť. Alternatívne môžete použiť LED rozprávkové svetlá so žiarovkami.

paleta-nábytok-postaviť-si-salónik-posteľ-zastrešenie-slnečné plachty

Nebolo by pekné, keby ste si pri popoludňajšom spánku mohli vychutnať teplé slnečné lúče na koži? Možno je pre vás útulná ležadlo s mäkkými vankúšmi a vankúšmi v záhrade to pravé.

Záhradný nábytok a terasové podlahy vyrobené z paliet

paletový nábytok-zostava-vlastná-záhradná-sedačka-terasa-stôl

Paletový nábytok je veľmi robustný a je ideálny do exteriéru. Pohovka so salónikom a zodpovedajúcimi čalúnenými vankúšmi vám poskytne skvelé hodiny na odpočinok. Projekt je o niečo zložitejší, ak je krytina terasy postavená aj z paliet. Upozorňujeme však, že palety musia byť umiestnené na stabilnej spodnej konštrukcii z dlažobných dosiek, rúna alebo ochrannej podložky budovy.

paleta-nábytok-zostava-vlastná-záhrada-terasa-krajina-biela

Záhradná hojdačka vyrobená z palety

paletový nábytok-zostava-vlastná-hojdačka-záhradná terasa

Namiesto hojdacej siete môžete zvážiť zavesenie paletovej hojdačky v záhrade. Stačí vám strom, silné laná a paleta. Vopred si zistite, či laná majú potrebnú nosnosť. Pre väčšie pohodlie rozložte na paletu pár mäkkých vankúšov.

Ochranný plot alebo rozdeľovač miestností

Paletový nábytok-zostava-vlastná-súkromie-obrazovka-terasa-bazén

Drevené palety sú ideálne ako okraj balkóna, záhradný plot alebo rozdeľovač miestností. Chránia súkromie pred nechcenými pohľadmi, ale pôsobia jemne a ľahko. Keďže plot z paliet nie je úplne nepriehľadný, bez denného svetla sa zaobísť nemusíte.

Paletový nábytok-zostava-vlastná-záhrada-ochrana-súkromia-police-plot

Palety nemusíte postaviť zvislo ani ich ukladať symetricky na seba. Tu vidíte skvelý príklad toho, ako dekoratívne môže vyzerať rozdeľovač miestností vyrobený z paliet. Výsledný úložný priestor medzi doskami je možné využiť na dekoračné účely.

Detský domček na záhradu

nábytok z paliet-zostava-vlastná-záhrada-detský domček-piesok

Ak chcete pre svoje deti postaviť kreatívny a veľmi individuálny dom na hranie bez toho, aby ste investovali veľa peňazí, potom sú jednorazové palety dokonalým stavebným materiálom. V kombinácii s pieskoviskom sľubuje drevenica veľa zábavy pre najmenších.

Zvislý záhon

police z paletového nábytku-zostava-vaša-vlastná-záhradná-rastlina

Bylinkové police a vyvýšené postele vyrobené z paliet sú medzi hobby záhradníkmi veľmi obľúbené. Nezaberajú veľa miesta a dajú sa pripevniť aj na stenu. Existuje mnoho odrôd vertikálnej kvetinovej police. Predovšetkým je dôležité, aby sa zemina v kvetináči nedostala do priameho kontaktu s drevom. Vieme si tiež predstaviť jasné farby. Veľa šťastia pri kopírovaní!

obuv z palety-nábytok-postaviť-si-zvislá-drevená-paleta-zariadenie