Diéta

Dash Diéta: Ako zdravým spôsobom znížiť krvný tlak a schudnúť!

vysoký krvný tlak nižšia pomlčka diéta diétny plán

Vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom číslo 1 pre kardiovaskulárne choroby. Medzitým má vysoký krvný tlak asi 20-30 miliónov Nemcov, t. J. Takmer každý tretí. Vedci zistili, že diéta je v tesnom spojení s hodnotami krvného tlaku. Pri diéte by preto mal byť človek schopný znížiť krvný tlak prirodzene, bez liekov. V tomto okamihu je Dash Diet dobrou výživovou metódou.

Dash Diet v skutočnosti nie je novým výživovým konceptom. V roku 1997 to bolo prvýkrát publikované americkými odborníkmi na výživu v „New England Journal of Medicine“. Odvtedy bol výživový plán osemkrát pomenovaný ako „Najlepšia diéta“, vrátane roku 2018. A samozrejme nie bez dôvodu. Ako presne diéta funguje, ktoré potraviny sú povolené a ktoré nie, prezradíme v článku.

Čo je to pomlčková diéta a ako funguje?

pomlčka diéta výživový plán potravinová hypertenzia

Myšlienka diéty DASH (dietetické prístupy na zastavenie hypertenzie) je vysvetlená v jej názve – v preklade skratka znamená: diétne prístupy na zastavenie vysokého krvného tlaku. Nejde o diétu v klasickom zmysle, ale skôr o dlhodobú zmenu stravovania. Na rozdiel od iných diét bol DASH navrhnutý tak, aby znižoval vysoký krvný tlak, nielen znižoval hmotnosť. Podľa nedávnych štúdií diéta Dash dokonca zvyšuje priemernú dĺžku života. Nie je preto vhodný len pre tých, ktorých krvný tlak je vysoký, ale pre všetkých, ktorí majú radi zdravý životný štýl.

Najlepšia diéta na rok 2018 nie je o pôste, ako je to v prípade mnohých iných diétnych konceptov, ale o zmene stravovania, ktorá vynecháva určité skupiny potravín. Ak sa teda rozhodnete pre takýto výživový plán, nemali by ste sa obmedzovať na niekoľko dní alebo týždňov, ale z dlhodobého hľadiska zmeniť svoje stravovacie návyky.

jesť menej solných hrotov znižovať krvný tlak

Dashov diétny plán sa vyhýba predovšetkým soli, slaným výrobkom (napr. Hotové jedlá ako mrazená pizza, atď.), Živočíšnym tukom, nasýteným mastným kyselinám, červenému mäsu, cukru, sladkostiam a samozrejme alkoholu. Tieto potraviny však nie sú úplne zakázané – preto sú povolené malé množstvá. Ale ak chcete schudnúť súčasne s diétou, potom vyššie popísané potraviny sú tabu.

surová zelenina zelenina ovocie pomlčka základy diéty

Ponuka Dash obsahuje veľa ovocia, zeleniny, chudého mäsa, rýb, celozrnných výrobkov, zdravých tukov a potravín bohatých na bielkoviny. Ideálna je surová zelenina a jedlá, ktoré sú uvarené iba krátko a bez živočíšneho tuku.

Znížte krvný tlak správnou diétou

pomlčková diéta diétny plán zníženie krvného tlaku bez liekov

Nárast kardiovaskulárnych chorôb na celom svete je predovšetkým dôsledkom nesprávnej stravy. Nadmerná konzumácia soli, cukru a živočíšnych produktov je často dôvodom (alebo aspoň jedným z dôvodov) vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a obezity. Len tým, že sa takýmto jedlám vyhýbame, je možné výrazne znížiť vysoké hodnoty krvného tlaku. Ak budete jesť aj jedlá odporúčané diétou Dash, môžete si prirodzene znížiť krvný tlak.

Dashov diétny plán nenahrádza lieky!

Napriek tomu, že Dash Diet môže zdravým stravovaním znížiť krvný tlak, vo väčšine prípadov hrá zásadnú úlohu aj užívanie liekov. Na diétu by sa nemalo pozerať ako na alternatívu k liekom, ale skôr na jej podporu. opatrnosť! Nikdy neprestaňte užívať lieky sami a vždy sa opýtajte svojho lekára, či môžete prestať užívať lieky alebo nie.

pomlčková diéta nižší krvný tlak jedlo červená repa

Nasleduje zoznam potravín, ktoré môžu znížiť krvný tlak:

 • Banány
 • kiwi
 • Cesnak a bylinky ako medvedí cesnak, petržlen a zeler
 • Cvikla
 • Hrozienka
 • Melón
 • hnedá ryža
 • kakao
 • Vlašské orechy
 • ľanové semienko
 • losos
 • Prírodný jogurt
 • brokolica

Môžete schudnúť pomocou diéty s vysokým krvným tlakom??

môžete schudnúť s diétou

U pacientov s nadváhou s vysokým krvným tlakom je chudnutie najrýchlejším a najefektívnejším spôsobom, ako znížiť krvný tlak. To tiež znižuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Ak chcete schudnúť s týmto výživovým plánom súčasne, nemali by ste denne skonzumovať viac ako 1500 kalórií. Nie je to však taká náročná úloha, pretože väčšina povolených potravín má nízky obsah kalórií.

Keď prebytočné kilá klesnú, zníži sa aj krvný tlak. Cvičenie preto môže mať pozitívny vplyv aj na hodnoty vášho krvného tlaku. Pretože pohyb hrá v zdravom živote skutočne veľkú úlohu.

Dash diétny plán

nižší krvný tlak výživa pomlčka diétne recepty varenie zeleniny

Dashova diéta nie je taká náročná, ako sa na prvý pohľad zdá. Soľ by ste v prvom rade mali nahradiť čerstvými bylinkami a v prípade potreby aj suchým korením. Tie dodajú pokrmom zvláštnu chuť, takže nedostatok soli zostane takmer nepovšimnutý. Namiesto živočíšneho tuku môžete použiť rastlinné oleje, ako je olivový a repkový. Opatrnosť by však mala byť pri hydrogenovaných rastlinných tukoch, ako je kokosový a palmový tuk. Obsahujú veľké množstvo nasýtených mastných kyselín, ktoré zvyšujú krvný tlak.

Ak poznáte povolené potraviny, môžete si dokonca zostaviť výživový plán sami. Je dôležité len to dodržať a vyhnúť sa jedlám zo skupiny „zlých“.

pomlčková diéta vysoký krvný tlak diéta zmena

Čo môžete jesť na Dash Diet??

 • Ovocie, napr. B. 4-5 stredne veľkých jabĺk denne
 • Zelenina, napr. B. 2-3 šálky varenej zeleniny denne
 • Byliny na dochutenie jedál
 • zdravé cereálne výrobky, napr. B. 5-6 krajcov celozrnného chleba denne
 • Fazuľa a šošovica, 2-3 šálky denne
 • nízkotučné mliečne výrobky, napr. B. 2-3 šálky jogurtu denne
 • potraviny s vysokým obsahom bielkovín
 • chudé mäso, napr. B morčacie mäso, maximálne 200 g denne
 • Ryby, maximálne 200 g denne
 • Rastlinné oleje, napr. B. 1-2 polievkové lyžice olivového oleja denne
 • Semená, 4-5 polievkových lyžíc denne
 • Orechy (nesolené a nepražené), 150-200 g denne

recepty jedlo pomlčka diéta ovocie obilniny orechy

Ráno: Raňajky by ste rozhodne nemali zanedbávať. Dodá vám energiu potrebnú na začiatok dňa a má pozitívny vplyv na telo. Na raňajky je veľa možností, napríklad ovsené vločky s chudým jogurtom, ovocím a orechmi, omeleta alebo praženica alebo kúsok ovocia.

pomlčka diétne recepty obed omeleta zelenina

Obed: Recepty Dashovej diéty na večeru a obed sú rovnako rozmanité. Večer si môžete pripraviť obed doma a nasledujúci deň ho jednoducho zjete v kancelárii. Príkladom dobrého obeda je restovaná zelenina s ryžou a malým kúskom kuracích pŕs z rúry.

pomlčka diétne recepty večera šalát varené vajíčka

Večer: Na večeru je ideálny veľký šalát. Opatrnosť sa však odporúča pri hotových šalátových dresingoch. Často obsahujú príliš veľa soli, a preto sa pre túto diétu neodporúčajú. Šalátový dresing si môžete pripraviť sami, napríklad s octom a olivovým olejom alebo s jogurtom a korením.

pomlčkové diétne recepty medzi smoothies ovocím

Medzi tým: Tiež môžete papať malé občerstvenie, napríklad vo forme ovocia, surovej zeleniny, napr. B. mrkva, uhorky alebo paprika s nízkotučným tvarohom, ako aj smoothie.

tipy na zmenu krvného tlaku pri diéte plán výživy

Tip: Keďže by sa malo vaše telo pri zmene diéty prispôsobiť, v prvých dňoch diéty sa môžete cítiť unavení. Doprajte si v tomto období čo najviac spánku a odpočinku, aby ste si zvykli na nový spôsob života.

Prajeme vám veľa úspechov a dobrých výsledkov s Dash diétou!

diétou sú potraviny, ktoré znižujú krvný tlak