Diéta, zdravie

Jedlo pre zdravé srdce – 8 aktuálnych výživových odporúčaní

zdravé srdce predchádzať chorobám zelenina ovocie

Prieskum medzi viac ako 42 000 zdravými ženami ukázal, že tie, ktoré jedia viac zeleniny, chudého mäsa, obilnín a nízkotučných mliečnych výrobkov, žijú dlhšie ako ženy, ktoré sa zdravo stravujú. Návyky spojené s prejedaním sa vedú k priberaniu na váhe a vysokému krvnému tlaku. Ponúkame vám 8 krátkych Tipy pre zdravé srdce a výživové odporúčania, na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb.

8 tipov pre zdravé srdce

1. Morská soľ – Je zdravšia ako obyčajná?

soľ zdravia srdca znižuje srdcové poruchy, vyhýbajte sa vysokému krvnému tlaku

Verí sa, že morská soľ má nižší obsah sodíka a je možné ju vnímať ako alternatívu k normálnej kuchynskej soli. Nesprávne. Morská soľ má rovnaké množstvo sodíka. Akýkoľvek druh soli zvyšuje krvný tlak, hovoria odborníci. Ich odporúčanie je teda jednoducho konzumovať menej soli – nie viac ako čajovú lyžičku denne. U ľudí s vysokým krvným tlakom by to malo byť ešte menej. Skontrolujte obsah sodíka v hotových jedlách. Zistilo sa, že 75% soli sa získava zo spracovaných potravín, ako sú polievky a mrazené potraviny.

2. Vyhnite sa káve

káva srdcových chorôb menej

Pre ľudí s fibriláciou predsiení môže byť kofeín a iné stimulačné nápoje potenciálne nebezpečné.

3. Víno, ale s mierou

jedlo zdravý život srdce pohár červeného vína mierne dávky

Štúdie ukazujú, že víno je dobré pre srdce, ale v miernom množstve. Samotný alkohol – viac ako jeden nápoj denne pre ženy a dva pre mužov – zvyšuje riziko srdcových problémov. Zvýšený krvný tlak môže spôsobiť nepravidelný srdcový tep.

4. Mäsové výrobky vyberajte múdro

mäsový steak vyberajte múdro a zdravý

Mäso má vysoký obsah nasýtených tukov, ktoré sú škodlivé pre srdce. Štúdia University of Cambridge zistila, že polovica zúčastnených mala najvyššie riziko srdcových chorôb z konzumácie vysokých hladín nasýtených tukov a menšieho počtu omega-6 mastných kyselín. To neznamená, že by ste mali mäso úplne vylúčiť zo stravy. Jedzte chudé a kuracie mäso.

Jedlo pre zdravé srdce

5. Zahrňte do ponuky ryby

jedlo zdravé srdce piecť ryba losos ananás

Ryba je na to ako stvorená zdravé srdce. Ale nie vyprážané na panvici. Jedna porcia vyprážaných rýb týždenne vedie k 48% vyššiemu riziku srdcového zlyhania. Ryby je lepšie piecť v rúre alebo ich piecť na grile. Vyberte si ryby, ktoré sú bohaté na zdravé omega-3 mastné kyseliny, ako je losos, tuniak, pstruh a sardinky. Omega-3 mastné kyseliny znižujú hladinu cholesterolu a zabraňujú tvorbe tukových plakov na stenách tepien.

6. Celozrnné potraviny

celozrnné výrobky potraviny predchádzajú vzniku srdcových chorôb

Celozrnné potraviny majú vysoký obsah uhľohydrátov, vlákniny, zdravých tukov, vitamínov, minerálov a rastlinných enzýmov. Ak ich konzumujete pravidelne, riziko obezity alebo nadváhy je nižšie. Vedci z Harvardu zistili, že konzumácia celozrnného chleba a müsli, 2-3 porcie denne, znížilo riziko srdcového infarktu až o 30%. Podľa ďalšej štúdie bolo riziko srdcovocievnych chorôb, ako je srdcový infarkt, mŕtvica alebo upchaté cievy, o 21% nižšie, ak budete každý deň jesť potraviny vyrobené z obilnín. Celozrnné produkty pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi. Tieto výrobky môžu tiež znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu o 20-30%. Odporúča sa celozrnný chlieb, hnedá ryža, ovsené vločky, kukuričná múka, jačmeň a raž.

7. Obilná vláknina a antioxidanty

vlákninové antioxidanty podporujú zdravie srdca

Vláknina absorbuje tuk počas trávenia a znižuje opuch tepien. Pomáhajú aj pri chudnutí, pretože zlepšujú trávenie. Dobrým zdrojom vlákniny je ovocie, zelenina, orechy a fazuľa.

8. Buďte opatrní s vitamínom K.

zdravý srdcový šalát vitamín k vyhnite sa fibrilácii predsiení

Odborníci varujú, že keď sa fibrilácia predsiení alebo iné srdcové poruchy liečia antikoagulanciami, ako je warfarín, treba sa vyhýbať zelenine obsahujúcej vitamín K. Vitamín môže znížiť účinnosť lieku. Vitamín K sa nachádza v kapuste, vrátane ružičky a mangoldu, špenátu a repy.

Ako môžete chrániť svoju pokožku pred UV žiarením