autá

Michelin prináša revolúciu do automobilových pneumatík-model „Uptis“ je bez vzduchu a odolný voči prepichnutiu

Pneumatika takmer bez vzduchového konceptu od spoločností Michelin a Generalmotors

Michelin a General Motors spojili svoje sily a urobili revolúciu v automobilových pneumatikách. Obe spoločnosti nedávno predstavili prototyp pneumatík bez vzduchu v Montreale. Vizionársky koncept pneumatík sa nazýva „Uptis“, čo je skratka pre „jedinečný systém pneumatík odolných voči prepichnutiu“, a nevyžaduje žiadny tlak vzduchu. Výsledkom je, že pneumatika nemôže prasknúť a takmer nevyžaduje žiadnu údržbu. GM tvrdí, že pneumatika je lepšia pre vodičov aj pre životné prostredie.

voštinová sieťovina plástov automobilových pneumatík vyrobená z polyesterovej živice a sklolaminátu

Na prvý pohľad vyzerá Uptis ako konvenčná pneumatika pre osobné automobily. Ale to závisí od jeho špeciálnej štruktúry. Vyznačuje sa stabilným jadrom a pružnými stranami. Pneumatika budúcnosti sa skladá z jednotky pneumatiky a ráfika, ktoré sú vyrobené pomocou 3D tlačiarne. Voštinová sieťovina vyrobená z polyesterovej živice a sklolaminátu, ľahký hliníkový ráfik a gumový behúň sú neoddeliteľnou súčasťou pneumatiky.

Po rýchlej a jednoduchej inštalácii nemusí byť pneumatika nahustená ani vymenená. Ďalšou výhodou novej pneumatiky v porovnaní s konvenčnými pneumatikami by mala byť jej odolnosť proti prerazeniu.

Michelin's Uptis sa najskôr pokúša o rôzne podmienky na ceste

Materiály použité v Michelin Uptis boli vyvinuté s ohľadom na udržateľnosť a ich cieľom je znížiť počet pneumatík, ktoré končia na smetisku. Michelin uviedol, že každoročne sa vyhodí 200 miliónov pneumatík kvôli poškodeniam, ako sú defekty a nepravidelné opotrebovanie spôsobené nesprávnym tlakom v pneumatikách. Na výrobu pneumatík sa zároveň spotrebuje menej surovín a energie.

Uptis od Michelinu pozostáva z udržateľných surovín a je vyrábaný pomocou 3D tlače

Zníženie odpadu z pneumatík je súčasťou grantového projektu vo výške 2,5 milióna dolárov, ktorý štát Michigan oznámil vo februári. Granty by podporili „základné vybavenie a materiály, ktoré prispievajú k rozvoju nových trhov vrátane rôznych výrobných procesov, implementácie a testovania dlažobných materiálov, výroby energie a ďalších inovatívnych prístupov“.

Prototyp Michelins Uptis bol prvýkrát testovaný na elektrickom runabout GM Chevrolet Bolt

„General Motors je nadšený príležitosťami, ktoré nám spoločnosť Uptis ponúka, a sme radi, že môžeme s Michelinom spolupracovať na tejto prelomovej technológii,“ uviedol v tlačovej správe Steve Kiefer, senior viceprezident General Motors pre globálne nákupné a dodávateľské reťazce. „Uptis je ideálnym riešením na pohon automobilového priemyslu do budúcnosti a je vynikajúcim príkladom toho, ako naši zákazníci ťažia zo spolupráce a inovácií s našimi dodávateľskými partnermi.“

Prototyp Michelin Uptis bol prvýkrát testovaný na elektrickom runabout GM Chevrolet Bolt. Tento rok sa testy ešte budú vykonávať za rôznych podmienok na cestách. Prvé pneumatiky by sa mali dostať do sériovej výroby od roku 2024.

Nové pneumatiky pre autá z 3D tlačiarne by sa mali zaobísť bez vzduchu

Uvedenie Michelin Uptis na trh je naplánované na rok 2024