architektúra

Zaha Hadid Architecture – 10 inšpiratívnych správ pre budúcnosť

Zaha Hadid Architect Projekty medzinárodnej kultúry Art Center China Changsha Meixihu

Zaha Hadid – jedna z najuznávanejších a popredných svetových osobností na medzinárodnej scéne dizajnu a architektúry inšpiruje odborníkov i laikov už desaťročia. Britský architekt a rodený Iračan urobili revolúciu vo svete medzinárodnej architektúry. Jej návrhy sú po celom svete považované za architektonické vnemy, ktoré vznikli kombináciou jej obrovského talentu, bystrého zmyslu pre dizajn a tvrdej práce. Zaha Hadid sa delí o to, čo si myslí a cíti, čo poháňa a pokračuje. Správy, ktoré prichádzajú Architektúra Zaha Hadid a dizajn sú všeobecne použiteľné pre niekoľko oblastí života. Hadid objavil novú formu dizajnu a my by sme vám ho chceli predstaviť a predstaviť vám svet jedného z najlepších architektov našej doby.

Virtuózna architektúra snov Zaha Hadid

Zaha Hadid Star Architect - svetový líder v oblasti architektúry, dedičstva a ambasád architektúry

Zaha sa narodila v irackom Bagdade v roku 1950 a zomrela v Miami 31. marca 2016. Počas jej detstva bol život v tejto blízkovýchodnej krajine oveľa tichší – bez bojov a vojen. Neskôr navštevovala náboženskú katolícku školu a od rehoľných sestier sa naučila francúzsky jazyk. Jej otec bol v tej dobe bohatý podnikateľ a politik a dalo sa predpokladať, že chce ďalšie vzdelávanie a rozvoj. Prijali ju na Americkú univerzitu v Bejrúte, kde študovala matematiku. Po nástupe Saddáma Husajna k moci opustila jej rodina krajinu, keď vypukla vojna s Iránom. V roku 1972 sa Hadid presťahovala do Londýna a bola zapísaná na Školu architektúry architektúry, kde prvýkrát zažila umeleckú slobodu. V roku 1977 Hadid promoval na renomovanej univerzite s diplomom. Svoj ateliér otvorila v roku 1980, keď boli jej kreatívne nápady oveľa viac žiadané ako projekty. Zaha Hadid mala viac ako 350 zamestnancov a realizovala viac ako 950 projektov v 44 krajinách. Bola jednou z architektiek, ktoré zanechali svoju stopu. Jej inovatívne výtvory sa vyznačujú elegantnými, rozsiahlymi tvarmi a sú postavené v pravom uhle. Hadida radi spochybňovali limity architektúry. Architektúra Zaha Hadid je považovaný za kreatívneho, temperamentného, ​​trochu excentrického a intenzívneho. Pri hľadaní vizionárskej estetiky neustále experimentovala s novými konceptmi miestnosti. Nič tu nie je statické – všetko sa pohybuje, všetko tancuje, plynie, vibruje. Jej návrhy sú veľmi rozmanité – od unbanizmu cez produktový dizajn až po interiérový dizajn a architektúru. Úžasné štruktúry hovoria priamo o emóciách ľudí.

Zaha Hadid – najlepšia súčasná architektka na svete

centrum moderného múzického umenia Hadid-Abu Dhabi Design

Centrum múzických umení, Abú Zabí

Architektúra Zaha Hadid je taký nezávislý a výrazný, že stanovuje nový štandard pre návrhy určujúce trendy. Hviezdny architekt umožňuje spojenie najrozmanitejších štýlových svetov – od klasických po moderné. Zručná hra matných a lesklých efektov, ktorú Hadid dosiahol s rôznymi štruktúrami, odráža zeitgeist. Ich dizajnový jazyk je veľkolepý, orientovaný na budúcnosť a nápaditý. Zaha Hadid je navyše prvou a zatiaľ jedinou ženskou víťazkou takzvanej Nobelovej ceny za architektúru – Pritzkerovej ceny. V roku 2004 bolo ocenené najvyšším ocenením architektov na svete.

Veľkolepá architektúra Zaha Hadid vytvára nové priestorové vnímanie

Letisko Zurich Kloten Švajčiarsko Letisko Terminál Architecture-Zaha Hadid

Kloten, vo Švajčiarsku, The Circle na letisku Zurich

Zaha Hadid bola iný vesmír. Vaše štruktúry a dizajnové objekty sú navrhnuté s vysokými požiadavkami na inovácie, fascináciu, funkčnosť a estetiku. Hadid v zásade uviedol všetko do pohybu. Proporcie sa posunuli a tradičným návrhom sa úplne vyhlo. V revolučných a funkčných štruktúrach sa nič neopakuje. Dynamické línie, expresívne formy, ktoré pôsobia organicky a vyžarujú pokoj a dynamiku zároveň. Ich interiér je ako organické rozšírenie exteriéru a má rovnaký charakter. Vďaka svojim návrhom s excentrickými šikmými perspektívami, pohyblivými komponentmi a futuristickým dizajnovým jazykom je Hadid teraz známy ako vynálezca postkonštruktivizmu. Posolstvá, ktoré ich umelecké diela prinášajú, sú jednoduché a dômyselné zároveň. Nech sa páči:

1. „Architektúra je predpokladom blaha ľudí“

Dizajn hotelovej izby Puerta-America Madrid Zaha Hadid svetelný dizajn

Zaha verila, že ľudia sa v priestoroch musia cítiť príjemne. Architektúra je na jednej strane o vytváraní ubytovania, na strane druhej o poskytovaní radosti a potešenia. Hotel Puerta America v Madride ukazuje, ako sa Hadid v spolupráci s ďalšími svetovo uznávanými architektmi šikovne pohráva s izbami.

Skvapalnené izby v hoteli Puerte America

Zakrivené línie interiérovej architektúry Design Hotel Puerta-America-Madrid

2. „Architektúra prináša výzvy“

Vedecké múzeum Phaeno konštrukcia Okenné otvory Hadid Wolfsburg

Hadid bol presvedčený, že architekti majú ambicióznu úlohu priniesť do života ľudí viac vzrušenia a dobrodružstva. Architekt sníval o okamihu, keď ľudia prijmú nečakané. Zaha zanechala svoju stopu na scéne rozmanitej architektúry v Nemecku. Vedecké múzeum Phaeno in Wolfsburg je interaktívna štruktúra, nazývaná architektonické umelecké dielo s hypnotickým účinkom, ktorá má viac ako 250 interaktívnych inštalácií. Mohutná a efektná betónová konštrukcia je výsledkom spolupráce Hadid, Mayer Bährle Architects a Adams Kara Taylor.

Architektonické prvky sú dané hĺbkou súhrou svetelných efektov

Vedecké múzeum Phaeno veľkolepé betónové stavebné konštrukcie osvetlenie-dizajn-osvetlenie-predstavenie

Súčasné architektonické zázraky od hviezdneho architekta

Architektúra moderné dielo umenia-Vedecké centrum Phaeno-Wolfsburg fasádne otvory-Hadid

3. Zaha Hadid sa úspešne presadila v mužskom svete 

Leipzig Závod BMW Centrálny dizajn budovy koncepcia interiéru Zaha-Hadid

„Presadiť sa ako žena v architektúre je stále veľmi, veľmi ťažké,“ povedal architekt. „Stále je to svet, v ktorom dominujú muži.“ Vďaka svojim pôsobivým konceptom miestností boli však všetky ostatné výnimkou. Epochálna centrálna budova výrobných dielní BMW v Lipsku, postavená v roku 2005, dokazuje, že svetové značky ako BMW sú schopní používať architektúru ako nástroj, ktorý môžu používať značky. Priestor je všestranný a mnohorozmerný.

Centrálna budova v Lipskom závode BMW

Zaha Hadid Projects Nemecko Centrálna budova Výrobné dielne BMW Leipzig Facade

Sídlo BMW je interpretáciou tradičných kancelárskych priestorov. Jeho tekutá povaha presahuje tradičné organizačné a priestorové oddelenie a stiera hranicu medzi bielymi a modrými goliermi-priestorovými a psychologickými.

4. „Nové obzory sa otvoria, keď stratíte zrak z krajiny“

Požiarna stanica Vitra Museum-Weil am Rhein Hadid navrhuje moderné Nemecko

Dnešným architektom nestačí realizovať svoje návrhy pomocou existujúcich stavebných techník. Obvyklé stavebné typológie už nezodpovedajú jej umeleckému výskumu. Aby mohli architekti realizovať svoje projekty zamerané na budúcnosť, musia starostlivo preskúmať celú oblasť a experimentovať.

 Požiarna stanica Vitra vo Weil am Rhein

Múzeum modernej betónovej konštrukcie Weil-am Rhein v hasičskej stanici Vitra

Požiarna stanica Vitra, dokončená v roku 1980 v priemyselnej oblasti, sa vyznačuje otvoreným charakterom. Tvar budovy predstavuje zmrazený okamih predtým, ako niečo exploduje. V súčasnej dobe poskytuje ubytovanie pre múzeum stoličiek.

5. „Človek by sa mal inšpirovať krásou a dokonalosťou prírody“

Dizajnová budova šikmá strecha moderného exteriéru Maggie Scotland

Hadidovú v detstve výrazne ovplyvnila stavebná tradícia a pohľad na dediny v mokradiach v južnom Iraku. Krása prírody, piesku a miestnych budov splývala spolu.

Organické formy, ktoré otvárajú priestory

Architektúra Moderné škótske centrá Maggie Architektonické návrhy hadid

Centrá Maggie v škótskom meste Fife spájajú hranicu medzi prírodou a architektúrou. Budova obklopená krásnymi listami a pokojnou krajinou v blízkosti nemocnice Victoria ponúka chránenú a príjemnú atmosféru pre pacientov s rakovinou..

Grafický efekt s obrovskou dynamikou v horizontále 

Klinika moderného centra pre pacientov Maggie Centers-Fife Scotland Terrace-Hadid Design

6. „Kruh zahŕňa 360 stupňov, prečo by ste sa ho mali dôsledne držať?“

Skokanský mostík Bergisel Panorama Innsbruck Rakúsko Zaha Hadid architektonický návrh

Rozsiahlu škálu projektov Zahy Hadid dopĺňa skokanský mostík Bergisel v rakúskom Innsbrucku, ktorý je známy každoročným turnajom „štyri vrchy“ a svojou olympijskou minulosťou. Skokanský mostík v Innsbrucku odráža Hadidovu priestorovú filozofiu do budúcnosti. Potápačská veža postavená v roku 2002, na ktorej už bolo prekonaných mnoho rekordov, je označovaná za novú futuristickú dominantu mesta Innsbruck. Skokanský mostík je novou a veľmi zaujímavou destináciou na cestovanie a ponúka úchvatné panoramatické výhľady.

Skokanský mostík Bergisel od Zahy Hadid

Bergisel Schanze zaznamenáva vysokovýkonné rekordy vo vyhliadkovej veži na skákanie na lyžiach v Rakúsku

Hadid uviedol, že skokanský mostík v Innsbrucku predstavuje špičkový výkon, pokiaľ ide o dizajn a funkčnosť, je to nástroj pre vysokovýkonné športy, ktorý sa vyznačuje matematickou presnosťou a presnosťou. Veľký kopec Bergisel je architektonický celok, na ktorý sa dá pozerať a obdivovať ho z rôznych uhlov.

Slávny skok na lyžiach v Innsbrucku s Panorama Café

Bergisel Schanze Rakúsko Innsbruck Turnaj Four Hills Zaha Hadid design

Zaha Hadid Architecture v Rakúsku 

-Bergisel Innsbruck-Rakúsko Skokanský mostík-Four Hills TourneeZaha-Hadid

7. „Excentricita je veľké plus“

Zaha Hadid Design Millenium Center umelecké nočné osvetlenie

Dnes je oveľa viac etablovaných a rešpektovaných architektiek, ktoré si užívajú medzinárodnú slávu než kedykoľvek predtým. V žiadnom prípade to pre nich nie je jednoduché. Niekedy sú ťažkosti nepochopiteľné. Zaha Hadid bola vždy ochotná. Hadid vždy narážala na odpor, ale to ju robilo ešte koncentrovanejšou. Ich úspech bol vyvrcholením dlhého boja. Verila, že je to jej extravagancia a nie pohlavie, ktoré ju robí úspešnou. Excentricita je vždy hybnou silou. Je to vidieť na návrhu pre Millenium Center. Steny a podlahy sú „čerpané“ zo súvislého priestoru a transformované do priestoru prosperity, ktorý je na zamyslenie.

8. Zaha Hadid veril v predstavu budúcnosti

terminál architektúry zaha Hadid Hoenheim-Nord Strasbourg-Švajčiarsko otvorená strecha

Terminál Hoenheim-Nord v Štrasburgu vo Švajčiarsku odráža celkový pohyb života. Neustále sa meniace prostredie inšpirovalo umelca k tomuto jedinečnému konceptu.

Navrhujte otvorené sociálne priestory

Hoenheim Nord-Termilan Štrasburg-Švajčiarsko moderná zaha hadidová architektúra

9. „Nemal by si sa obmedzovať“

Bazénová hala, priestranné olympijské vodné centrum na streche s vlnobitím v Londýne

Nemali by ste sa obmedzovať na pohľad na priestor (alebo život) z určitého uhla. Vždy by ste sa mohli medzi tým kľukatiť. Ďalším príkladom plynulého pohybu ako princípu dizajnu je olympijské vodné centrum v Londýne postavené pre olympijské hry 2012, ktoré je silne ovplyvnené pohybom vody..

Vlnitá strecha 

2012 Hadid Projects Interiér bazénovej haly Olympijské vodné centrum v Londýne

10. Architektúra – kulisa moderného umenia

zaha hadid architektúra múzeum umenia-centrum múzických umení Rosenthal Cincinnati

Umenie nemusí byť nevyhnutne zobrazené tradičným spôsobom. Centrum súčasného umenia Rosenthal v Cincinnati v štáte Ohio je prvým múzeom navrhnutým ženou v USA. Verejná budova predstavuje súčasné umenie. Zaha Hadid sa inšpirovala dynamikou chodcov, pretože budova mala byť postavená na živom rohu krytého stánku. „Mestský koberec“ je Hadidovou metódou integrácie mestského života do múrov múzea. Vstupná hala na prízemí je úplne presklená a nabáda chodcov, aby sa k nej správali ako k verejnému námestiu obklopenému sklenenými stenami. Centrum Rosenthal je harmonicky začlenené do existujúcej siete ulíc a verejných budov.

Vytvorte v miestnosti nový poriadok

Centrum moderného umenia Hadid-Rosenthal Cincinatti-Ohio Architecture

Kým koncept „mestského koberca“ formoval dizajn prízemia, miestnosti galérie boli navrhnuté ako puzzle. Hadid použil tento výraz na vysvetlenie komplexného usporiadania betónových objemov rôznej veľkosti. Myšlienka je jednoduchá: súčasné umenie môže mať rôzne tvary a veľkosti, takže galérie súčasného umenia musia byť rovnako rozmanité. Hadid navyše navrhol miestnosti galérie tak, aby sa zreteľne líšili v dĺžke, výške a svetelných podmienkach.

Deliquescent Structures – Kultúrne a konferenčné centrum Nanjing, Čína

konferenčné centrum Čína-Stropný dizajn-Zaha Hadid-plynulé hnutie

V architektúre konferenčného centra je koncept mestskej prirodzenosti. Mestské prostredie Nového Mesta Hexi, poľnohospodárska pôda pozdĺž rieky Jangste a vidiecka krajina na ostrove Juangxinzhou nachádzajú výraz v dizajne budovy. Projekt pokrýva celkovú plochu 465 000 m² a zahŕňa 5-hviezdičkový hotel, kancelárske budovy, zábavné zariadenia, ako sú kaviarne, bary, športové haly, bazény, kúpele atď. Súčasťou komplexu je aj veľké kongresové centrum s 2 181 miest na sedenie a koncertná sála s 505 miestami na sedenie.

Vidion od Zahy Hadidovej pre nový terminál pre cestujúcich, Záhreb, Chorvátsko

Hadid Osobný terminál Záhreb Chorvátsko Design Zaha Airy

Dizajnové štúdio Zaha Hadid navrhlo úchvatný koncept letiska Franjo Tudmana. A aj keď sa to nerealizuje, samotné vizualizácie inšpirujú. Dizajn je založený na plynulých, prírodných formách, množstve denného svetla a technológiách šetrných k životnému prostrediu.

Veža Opus Office v Abú Zabí

kancelárske veže opus obchodná budova abú Zabí 2013 Zaha Hadid design

Opus je budova, ktorá nikdy nespí. Jeho charakteristickou črtou je prázdnota priamo v srdci budovy. Na Opus sa pozerá ako na architektonický a technický zázrak. Budova sa nachádza v dubajskej štvrti Burj Khalifa a pozostáva z veľkého počtu súkromných apartmánov a dizajnového hotela od poprednej hotelierskej skupiny ME spoločnosti Melia Hotels International..

Nassim Villas, Singapur

vily nissim singapore-moderné projekty pool-zaha hadid architektúra

Úspešná kombinácia pokročilej technológie a architektúry orientovanej na budúcnosť. Vily Nassim sú harmonicky zasadené do okolitej krajiny a zapôsobia zaujímavým radením rôznych stavebných objemov. Vláknami vystužený plast a minerálny materiál Corian sú len niektoré z vysoko kvalitných materiálov, ktoré sa používajú v interiérovom dizajne.