architektúra

Stavajte ekologicky – Ekologické stavebné materiály pre vnútorné použitie

ekologický stavebný materiál ekologická budova, mach, dom, figúrka

To, čo je už dlho trendom v sektore životného štýlu, pokračuje aj v obytnej oblasti: Udržateľnosť a výstavba odolná voči budúcnosti sú pre Nemcov stále dôležitejšie. Ľudia už nejaký čas pri stavbe domu nekladú dôraz len na moderný vzhľad, ale myslia aj na ekológiu a udržateľnosť. Syntetické stavebné materiály obsahujú chemické prísady, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie, nemožno ich zlikvidovať správnym spôsobom a môžu byť príčinou nárastu alergií a dokonca aj rakoviny. Podľa výsledkov veľká štúdia z roku 2015 78 percent opýtaných chce stavebné materiály šetrné k životnému prostrediu, ktoré zabezpečujú zdravé životné prostredie a neovplyvňujú ich zdravie. Preto sa v nových budovách stále viac dostávajú do popredia prírodné stavebné materiály. Spektrum siaha od sadrokartónových panelov pre vnútorné práce po prírodné izolačné materiály a farby a laky šetrné k životnému prostrediu. V nasledujúcom článku by sme vám chceli dať všeobecný prehľad, aj keď nemôžeme pokryť celý sortiment ekologických stavebných materiálov.

Kritériá pre ekologické stavebné materiály

ekologické stavby-zelené-trávnaté-domy-siluety stavebných materiálov šetrných k životnému prostrediu

Ekologické stavebné materiály sú hodnotené pozitívne podľa kritérií, ako sú vplyvy prostredia, energetický a vodný odpad pri výrobe, životný cyklus a cyklus údržby a prepojenie s inými stavebnými materiálmi. Mali by mať nízky obsah znečisťujúcich látok, mali by byť ľahko recyklovateľné a trvanlivé. Ďalšie aspekty, ktoré je potrebné zvážiť, nájdete v nasledujúcom zozname:

  • nízka spotreba energie na výrobu a znečistenie pri výstavbe a následnej údržbe a starostlivosti
  • Vyhýbanie sa kompozitným materiálom
  • dlhá životnosť a jednoduchá opraviteľnosť
  • Opätovné použitie po demolácii alebo aspoň nízkoemisnej deštrukcii

Ekologická tepelná izolácia

ekologické stavebné materiály vnútorná izolácia z minerálnej vlny

Vzhľadom na neustále rastúce ceny energií zohráva dobrá tepelná izolácia stále dôležitejšiu úlohu, pretože šetrí energiu a tým aj peniaze. Rovnako ako pri izolačnom materiáli existujú rôzne ekologické stavebné materiály, ktoré majú oproti tepelnoizolačným materiálom bohatým na škodlivé látky jasné výhody. Stavebné materiály pre zvieratá a zeleninu, ako je ovčia vlna, výrobky z dreva, konope a morské riasy, sa vyznačujú vysokou hustotou a schopnosťou akumulovať teplo a sú ideálne pre tepelnú a zvukovú izoláciu. Celulózové vločky a minerálna vlna v súčasnosti patria k najobľúbenejším ekologické izolačné materiály.

Ekologický stavebný materiál pre predlžovacie panely

ekologicky nezávadné-stavebné materiály-interiér-sadrokartónové-panely

Pomocou predlžovacích panelov je možné ľahko vytvoriť priečky, obklady stien a stropov a zlepšiť ochranu proti teplu, kročajovému hluku a súkromiu v miestnosti. Pretože však majú priamy alebo nepriamy kontakt so vzduchom v miestnosti, pri ich výbere je potrebné vziať do úvahy množstvo zdravotných kritérií. Spojivá používané v drevotrieskových doskách a OSB doskách môžu mať napríklad nízke emisie formaldehydu a izokyanátov. Sádra, vápno a cement sú do značnej miery bezproblémové a zdravotne nezávadné. Je obzvlášť šetrný k životnému prostrediu Sádra REA od spoločnosti STEAG, čo je obzvlášť ekologicky výhodné, pretože sa získava ako odpadový produkt zo systémov odsírenia spalín. V interiérovej výstavbe sa sadra používa vo forme sadry, sadry alebo plniva, sadrokartónu a sadrovláknitých dosiek.

Ekologické aspekty okien

ekologické stavebné materiály-drevené-okná-trojité-prírodné-borovicové drevo

Pri oknách je tiež potrebné zvážiť ekologické aspekty. Z plastových okien môžu odchádzať plyny z nebezpečných látok, ako je vinylchlorid alebo ftaláty, a pri spaľovaní sa tvoria kyseliny chlorovodíkové a dioxíny. Dobré dôvody, ktoré hovoria proti používaniu PVC v interiéroch. Viaceré izolované drevené okná v súčasnosti zažívajú vzostup, pretože sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu a pri správnom ošetrení a starostlivosti je zaručená dlhá životnosť..

Ekologické podlahové krytiny

ekologické stavebné materiály-podlahy-parkety-dlhé dosky

Pri textilných podlahových krytinách je dôležité, aby nemuseli byť ošetrené chemickými prostriedkami na ochranu pred molami a chrobákmi. Dnes je vám však k dispozícii veľké množstvo prírodných podlahových krytín. Parketové a doskové podlahy stále patria medzi najobľúbenejšie typy podláh kvôli ich nadčasovej elegancii, jednoduchej inštalácii a všestrannému vzhľadu. Korok je tiež dobrou alternatívou k zdravotne nezávadným podlahám, pretože absorbuje zvuk, príjemne hreje a izoluje.

Ekologické farby

ekologické stavebné materiály, farby na steny, svetlé zelené valčeky

Na natieranie stropov a stien by sa mali používať farby a omietky, ktoré obsahujú organické rozpúšťadlá z rastlinných surovín. Tu je niekoľko prírodných farieb, ktoré by ste mohli zvážiť:

Hlinená farba – Skladá sa výlučne z prírodných zložiek, má intenzívnu kryciu schopnosť a neobsahuje škodlivé prísady. Na česanie sa prášok jednoducho zmieša s vodou. V závislosti od požadovanej farby sa pridajú vhodné farebné pigmenty. Je stále priedušný, reguluje vlhkosť a absorbuje zápach.

Emulzná farba z prírodnej živice – Dôležitými zložkami týchto univerzálnych farieb na steny sú prírodné živice, soli bóru, rastlinné oleje a spojivá ako krieda a oxid titaničitý. Emulzné farby z prírodnej živice sú spravidla bez rozpúšťadiel, dajú sa riediť vodou a sú umývateľné a odolné voči rozmazaniu..

Silikátová farba na steny -Silikátové farby sú nízkoemisné, neobsahujú rozpúšťadlá a patria medzi najtrvanlivejšie farby na vnútorné i vonkajšie použitie. Vďaka svojim minerálnym zložkám sú považované za obzvlášť ekologické a sú obľúbenou voľbou, pokiaľ ide o udržateľné materiály pre interiéry. Vďaka svojej prirodzenej zásaditosti majú dezinfekčný účinok, neposkytujú živnú pôdu pre huby a baktérie, znižujú riziko vzniku plesní.

ekologické stavebné materiály-vápenné farby-valčeky-nanášať-na strop

Vápenná farba proti plesniam -Vápencové farby pripravené na použitie sú teraz k dispozícii od mnohých výrobcov prírodných farieb. Vápenná farba je vďaka svojmu regulačnému a dezinfekčnému účinku obzvlášť vhodná do vlhkých miestností. Ako nevýhodu je možné spomenúť jeho relatívne nízku kryciu schopnosť, a preto nemožno vápennými farbami vytvárať výrazné farby.