architektúra

Dekonštruktivizmus – definícia, vlastnosti a známi predstavitelia

dekonštruktivizmus seattle-library-modern-city-building

Dekonštruktivizmus je hnutie v architektúre, okrem iného, ​​ale prejavuje sa to aj v interiérovom dizajne. Tvary budov a predmetov sa výrazne líšia od typických geometrických tvarov a postáv, čo má za následok extravagantný a niekedy nerealistický vzhľad. Prúd je relatívne moderný a bezpochyby púta pozornosť každého. Čo je to vlastne dekonštruktivizmus ako štýl, ktorý je považovaný za zodpovedného za začiatok architektonického štýlu a niektoré pôvodné budovy, by sme vám chceli predstaviť v tomto článku.

Čo znamená dekonštruktivizmus??

dekonštruktivizmus vitra-design-museum-gehry-organické-hrana-točité schodisko

Aj keď by sa to najskôr dalo predpokladať, „dekonštruktivizmus“ alebo „dekonštruktívnosť“ v tomto prípade neznamená demontáž alebo zničenie architektonických vecí. Namiesto toho sa rozchádza s typickou konštrukciou a dizajnom s rovnými a symetrickými čiarami. Upozorňujeme na nezrovnalosti. Zdanlivo nestabilné formy stoja nohami pevne na zemi a zahrávajú sa takto s našimi zvykmi. Harmonické pyramídy, kocky a kvádre sú nahradené nerovnými rohmi a hranami, inak prísne línie a tvary sú nahradené voľnými a hravými prvkami, ktoré môžu pre zariadenie predstavovať nielen budovy, ale aj nábytok. Použitiu materiálov sa medze nekladú a dajú sa navzájom aj perfektne kombinovať.

dekonštruktivizmus zaha-hadid-architekt-pritzker-price-orangisch

A práve to robí tento štýl tak zaujímavým a originálnym. V zásade sa takto dekonštruktivizmus vysvetľuje jednoducho. Pravdepodobne ste videli mnoho domov a iných budov v tomto štýle a považovali ste ich skôr za umenie, čo nie je také zlé. Pretože ich jedinečné tvary pripomínajú umelecké sochy a robia prostredie pozoruhodnejším. Teraz tiež viete, ktorý štýl to bol presne.

Dekonštruktivizmus v architektúre – nepravidelné štruktúry

Plávajúci nábytok – 11 futuristických dizajnových predmetov

Majstrovské dielo modernej architektúry – Prírodovedné múzeum v Šanghaji

Predstaviteľ štýlu

dekonštruktivizmus-budovy-moderný-dizajn-sklenené mriežky

V oblasti architektúry je výstava s názvom „Deconstructivist Architecture“ z roku 1988 zvyčajne považovaná za začiatok trendu. Zorganizovali ho Philip Johnson, Heiko Herden a Mark Wigley v New Yorku v „Múzeu moderného umenia“. Táto výstava predstavila diela známych architektov ako Zaha Hadid, Frank Gehry, Daniel Libeskind a Bernard Tschumi. V skutočnosti však už existoval odkaz na dekonštruktívnu konštrukčnú metódu, ktorá sa nachádza v dome Franka Gehryho o 10 rokov skôr..

dekonštruktivizmus-definícia-vlastnosti-kov-materiály-informácie

V nasledujúcom texte by sme vám chceli predstaviť niektorých zástupcov a ich najdôležitejšie alebo najznámejšie štruktúry. Od „prvého“ zástupcu Gehryho po možno najznámejšiu a najúspešnejšiu pani Hadidovú niektorí architekti kvôli svojim budovám stoja za zmienku. Teraz sa môžete pozrieť na malý výber.

Architektúra Franka Gehryho

dekonštruktivizmus-frank-gehry-stavba-architektúra-organické formy

Budovy Franka Gehryho sú rovnako dobré ako kdekoľvek na svete. Okrem iného aj budovy Gehry v Düsseldorfe, ktoré sa stali medzníkom. Nachádza sa tu aj Vitra Design Museum, ktoré pozostáva zo zmesi rovných a zaoblených hrán a slúži na rôzne výstavy a workshopy. Tiež je známe Guggenheimovo múzeum Bilbao v Španielsku, ktoré sa nachádza na brehu Nérvionu. Pre toto múzeum sú charakteristické organické formy, ktoré boli realizované pomocou skla, titánu a vápenca. Koncertná sieň Walta Disneyho, ktorá sa nachádza v Los Angeles, je jednou z najznámejších budov architekta. Tiež tu nájdete typické rysy dekonštruktivizmu: Hravé tvary, ktoré pripomínajú sochu. K pôsobivému vzhľadu prispieva aj použitie nehrdzavejúcej ocele, ktorá bola použitá na stavbu a niekedy lesklá a niekedy matná. Kovy sa v Gehryho budovách nepoužívajú ojedinele.

Budova Zaha Hadid

dekonštruktivizmus-zaha-hadid-hasiči-nemecko-hviezdny architekt-betón

Samozrejme, treba tiež spomenúť Zaha Hadid, pravdepodobne najznámejšiu predstaviteľku dekonštruktivizmu a prvú ženu, ktorá získala Pritzkerovu cenu. Medzi jej majstrovské diela patrí hasičská stanica vo Weil am Rhein, múzeum MAXXI v Ríme, centrum Heydara Alijeva, plavecké centrum v olympijskom parku v Londýne, Múzeum umenia Eli a Edythe Univerzity v Michigane a budova Wangjing Soho v Pekingu a Riverside Museum v Glasgowe. Ich typický architektonický štýl vytvára dojem, že sa vaše budovy pohybujú. Najmä betón sa často nachádza ako materiál v architektových budovách.

Daniel Libeskind

dekonštruktivizmus-daniel-libeskind-konverzia-vojensko-múzejné-abstraktné

Spomenúť treba aj amerického architekta Daniela Libeskinda židovsko-poľského pôvodu. Hoci pôvodne študoval hudbu, čoskoro ho začala fascinovať architektúra a potom dokončil ďalší titul. Výsledkom je množstvo známych budov dekonštruktivistického štýlu, vrátane kongresového centra v Monse, renovácie Vojenského historického múzea v Drážďanoch, Múzea umenia v Denveri, Židovského múzea v Berlíne a jeho prvej budovy Felix-Nussbaum -Haus, v ktorom sídli židovský umelec Felix Nussbaum, si má uctiť a uložiť jeho diela.

Coop Himmelb (l) au

dekonštruktivizmus-coop-obloha-modrá-ufa-drážďany-sklo-šikmé

Nemenej pôsobivé sú budovy Coop Himmelb (l) au. Je to veľmi známa architektonická firma, ktorá existuje od roku 1968 a tiež prispela k rozvoju dekonštruktivizmu a je jedným z najdôležitejších predstaviteľov. Známe budovy sú Ufa-Palast v Drážďanoch, Gasometer vo Viedni, BMW Welt v Mníchove, Musée des Confluences v Lyone, Kostol Martina Luthera v Hainburgu a takzvané Plameňové krídlo Technickej univerzity v Grazi. Spoločnosť pôsobí po celom svete a tento trend dokonale reprezentuje.

Bernard Tschumi

dekonštruktivizmus-bernard-chumi-modrá-veža-new-york

Aj s týmto architektom je niekoľko zaujímavých budov, ktoré predstavujú dekonštruktivizmus. Patria sem Acropolis Museum v Aténach, MuséoParc Alésia, Modrá veža v New Yorku, Zénithova koncertná sieň v Rouene a Le Fresnoy v Tourcoingu. V jeho budovách sa diskrétnejšie používajú abstraktné a organické formy, ale to nič nemení na ich jedinečnosti.