architektúra

Architektúra origami inšpirovaná umením skladania – 10 predmetov

Origami architektúra-štruktúry-koncept-skladanie-umenie-nápad

Inovatívna implementácia umenia skladania je aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Čokoľvek, čo môže byť kedysi navrhnuté z papiera prostredníctvom cielených záhybov, je možné implementovať aj v budove. Skladanie papiera okrem architektov hľadá aj inšpiráciu a často aj správne riešenie pre svoje projekty inžinieri a vedci. Materiál je prístupný a obzvlášť vhodný na výrobu modelov. Koniec koncov, to, čo funguje s papierom, by určite fungovalo so stavebnými doskami atď. Umenie skladania papiera sa tak prenáša na nosné konštrukcie a konštrukcie a stáva sa správnym zdrojom inšpirácie pre architektúru origami.

Základné princípy skladania inšpirujú architektúru origami

skladací umelecký papier architektúry origami

Pojem „origami“ jednoducho znamená „záhyby papiera“. Na to nie sú potrebné žiadne špeciálne materiály ani špeciálne nástroje. Vlastnými rukami sa vytvorí kus papiera, predstavivosť a trpezlivosť, fascinujúce trojrozmerné objekty. Pozostávajú z pravidelných, opakujúcich sa geometrických tvarov a sú tiež premenlivé. Vďaka týmto dvom vlastnostiam je skladacia konštrukcia mimoriadne užitočná pre architektúru a inžinierstvo. Tieto umelecké formy navyše ohromujú svojou estetickou jednoduchosťou. Tieto výhody sú dôvodom, prečo architekti a dizajnéri pri svojich projektoch systematicky používajú základné princípy skladacieho umenia.

Architektúra origami – 10 vybraných predmetov z celého sveta

origami-architektúra-sklo-fasáda-geometrická štruktúra

Origami je spravidla založené na prísnych pravidlách a iba skladaním jedného kusu papiera a bez lepenia vznikajú väčšinou figurálne objekty. Pokiaľ ide o skladacie štruktúry, tieto sa skladajú z opakujúcich sa skladacích vzorov. Ďalším typom origami sú geometrie s voľným tvarom, ktoré ako základ používajú pravidelné teselácie origami. Samozrejme, nie všetky vzory origami nájdu technické uplatnenie. Ostatné sa v zásade dobre hodia, ale musia byť upravené alebo zjednodušené. V tomto článku predstavujeme 10 objektov architektúry origami.

Galéria Starhill v Kuala Lumpur, Malajzia

Architektúra origami-sephora-sklenená-zrkadlová fasáda

Starhill Gallery je nákupné centrum ako žiadne iné v Malajzii. SPARK Design Studio, silne ovplyvnené dielom francúzskeho módneho a kostýmového výtvarníka Christiana Lacroixa, vytvorilo jedinečnú budovu. Potom nie je prekvapujúce, že luxusné butiky a najlepšie reštaurácie sú zoradené za zrkadlovou fasádou. Architektúra origami každopádne vzbudzuje zvedavosť okoloidúcich a práve na to sa dizajnéri zamerali – prilákať veľa návštevníkov.

Priesvitná fasáda v Tokiu 

Architektúra origami -budova-fasáda-priesvitná

Budova japonskej architektonickej firmy Amano Design Office sa výrazne líši od ostatných kancelárskych budov svojou priesvitnou fasádou origami. Nachádza sa v zadnej časti hlavnej ulice Ginza, ktorá má pre Tokio historický význam. Výraznú skladaciu štruktúru fasády tvoria perforované hliníkové panely s dekoratívnym kvetinovým vzorom, ktoré fungujú ako záclonová stena.

Architektúra origami-fasáda-sklo-štruktúra-priesvitná

Osvetlenie zvnútra spárované s predprogramovanými diódami LED za hliníkovými panelmi vytvára priesvitný efekt a mení farby v závislosti od sezóny. Cez denné svetlo počas dňa môžete vidieť zaujímavú hru tieňov vo vnútri kancelárskych priestorov.

Nový kampus Henninga Larsena v Dánsku

origami-architektúra-fasáda-záclonové panely-trojuholníkové

Architektonická kancelária z Kodane Henning Larsen Architects sa v roku 2008 zaoberala kampusom Syddanskej univerzity v Koldingu. Expresívna fasáda je skvelým príkladom architektúry origami. Skladá sa z niekoľkých pohyblivých prvkov, ktoré menia svoju polohu v závislosti od polohy slnka a ročného obdobia. 1 600 prvkov na ochranu pred slnkom je vyrobených z perforovanej ocele a keď nie sú zatvorené, vytvárajú pohyblivú fasádu.

Budova origami v Paríži

origami architektúra parížska fasádna štruktúra

Parížska budova „Origami“ je projektom architektov Manuelle Gautranda a sídli v nej francúzske sídlo Barclays Capital Bank. Sklenená fasáda modernej kancelárskej budovy je obložená trojuholníkovými panelmi z mramoru, ktoré pripomínajú štruktúru origami. Mramor je bežný materiál, ktorý sa používa súčasným spôsobom.

Múzeum umenia v Tel Avive v Izraeli

origami-architektúra-umenie-múzeum-Tel-Aviv

Od roku 2011 je súčasťou Múzea umenia v Tel Avive nová architektonická hviezda: budova Herta a Paula Amirovcov. Budova, ktorá pripomína papierové origami, dostala meno podľa svojich darcov z Los Angeles. Americký architekt Preston Scott Cohen navrhol kreatívnu štruktúru, s ktorou vyhral architektonickú súťaž. Vnútri aj zvonku sa budova vyznačuje komplexnými povrchmi a zámkami, ktoré sú zvýraznené celkom 430 leštenými cementovými povrchmi..

Múzeum ilustrácie a komiksu ABC v Madride, Španielsko

fasádna budova origami architektúra stringio

Múzeum ABC rozhodne nepatrí k najznámejším v Madride, ale teší svojou jedinečnou architektúrou origami a najväčšou zbierkou ilustrácií a kresieb v Španielsku. Dizajn patrí Arangurenu & Gallegos Architects a nadväzuje na starú historickú budovu, v ktorej sú ďalšie výstavné miestnosti. Geometrické prvky fasády sa odrážajú v dizajne vnútorného dvora. Okenné otvory boli nahradené priesvitnými panelmi.

Lezecká hala v iránskom Polure

origami-architektúra-telocvičňa-lezenie

Jeden z najvyšších vrchov Blízkeho východu – Damavand 5671 m, je vzdialený iba 80 kilometrov od Teheránu. Hoci Irán nie je klasickou dovolenkovou destináciou, stále viac ľudí prichádza z celého sveta, aby si to vyskúšali na vlastnej koži. Záujem o lezenie rýchlo rastie a New Wave Architects navrhli projekt modernej horolezeckej haly v neďalekej malej dedine.

origami-architektúra-športová hala-stred-pohľad-hore

Štruktúru origami tvoria betónové panely a časť budovy je zo skla a je otočená do blízkosti hôr. Pri výstupe v hale sa teda môžete pozrieť na prírodu a usilovať sa o vysoké štíty. Lezecká hala ešte nebola postavená, ale spĺňala najvyššie štandardy atletického vybavenia.

Malý fľaškový dom v Austrálii

origami-architektúra-dom-futuristická-malá-fľaša

Klein Bottle House je rekreačný dom a nachádza sa v blízkosti mesta Melbourne. Je charakteristický pre architektúru origami a pozostáva z viacerých geometrických štruktúr, ktoré v závislosti od perspektívy nadobúdajú nové tvary. Podľa tohto princípu je navrhnutý aj interiér, ktorý ponúka rôzne, zaujímavé a šikmé pohľady, ktoré vás pozývajú zdržiavať sa a užívať si voľný čas.

origami-architektúra-dom-interiér-malá-fľaša

Dom origami v írskom Kellse

origami-architektúra-dom-pozemok-stavba

Origami House navrhla architektka Jane D Burnside v roku 2009 ako ultramoderný rodinný dom, ktorý zahŕňa tradičnú architektúru. Nachádza sa v malej dedinke – Kells v Severnom Írsku a v skutočnosti obsahuje skupinu ôsmich štruktúr spojených lávkou. Pravidelné opakovanie tvaru striech a okien vytvára jednotnú geometrickú štruktúru, ktorá z diaľky pripomína origami.

Origami, Japonsko

origami-architektúra-dom-sedlová-strecha-austrália

„Origami“ je tiež názov posledného objektu s charakteristickou architektúrou origami. Bol navrhnutý TSC Architects v roku 2013. Dom sa nachádza v starej japonskej dedine v horách. Zvláštnosťou je strecha, ktorá siaha po podlahu a úplne pokrýva dve strany domu. Fasáda je celá zo skla a je orientovaná na východ. Vďaka jedinečnému tvaru strechy, orientácii a použitiu materiálov je dom navrhnutý tak, aby optimálne ťažil z klimatických podmienok..