zubná starostlivosť

Užitočné tipy pre správnu starostlivosť o zuby a ústnu hygienu

Krásne zdravé zuby správna príručka starostlivosti o zuby žlté jablko

Investícia do zdravia nie je nikdy zbytočná. Kto by sa netešil z krásneho, lesklého úsmevu? Zdravé zuby sú symptómom dobrej fyzickej kondície. the správna starostlivosť o zuby a orálnu hygienu sa treba naučiť už v detstve. Dospelí by mali venovať väčšiu pozornosť starostlivosti, ktorá je potrebná k tomu, aby mali ich deti zdravé zuby po celý život. Aké sú preventívne opatrenia pre zdravie zubov, sa dozviete v ďalších častiach.

Základné pravidlá správnej starostlivosti o zuby

Správne čistenie zubov Orálna hygiena Naučte deti radám o ústnej hygiene

Strava a stravovacie návyky výrazne ovplyvňujú zdravie ústnej dutiny. Zuby si musíte čistiť najmenej dvakrát denne zubnou pastou s obsahom fluoridu. Najlepšie je vyčistiť si ústa po každom jedle. Čas čistenia by nemal byť kratší ako 2 minúty. Ak jete alebo pijete niečo kyslé, musíte chvíľu počkať, kým sa neutralizuje stĺpček v ústach. Technika čistenia zubov je veľmi dôležitá. Kefujte z „červeného“ na „biely“. Takže si musíte vyčistiť zuby od ďasien k zubu bez poškodenia ďasien. Čistenie zubov zubnou pastou na lesklý úsmev a svieži dych nestačí. Na čistenie medzizubných priestorov je možné použiť zubnú niť alebo zubné nite. Tiež musíte veľmi jemne masírovať ďasná krúživými pohybmi – pokiaľ je to možné, veľmi mäkkou zubnou kefkou. Nasleduje vypláchnutie úst osviežujúcou ústnou vodou.

Tipy na krásne a zdravé zuby

Používajte zubnú niť Flossette Medzizubný priestor Krásne biele zuby Zubný úsmev

Zubnému kazu sa dá predísť. Iba keď sú zuby dôkladne umyté, sú účinne chránené pred zubným kazom, zápalom ďasien atď. Správna zubná kefka je dôležitá pre správnu starostlivosť o zuby. S fluoridačným gélom, ústnymi vodami alebo zubnou pastou obsahujúcou fluorid vám ponúka účinnú ochranu pred zubným kazom. Ak máte krvácajúce ďasná, mali by ste použiť manuálnu zubnú kefku s mäkkými štetinami. Elektrické zubné kefky sú tiež veľmi pohodlné, ale nie dôkladnejšie, ako ručné čistenie. Musíte sa uistiť, že je celá ústna dutina vyčistená rovnomerne. Zubnú kefku je tiež potrebné pravidelne meniť. Je však tiež dôležité, aby použitá zubná pasta obsahovala fluorid. To pomáha viazať vápnik na povrch zubov a tým posilňuje zuby.

Správne si umyte zuby – tipy na efektívne čistenie

Nápady Ústna starostlivosť Ústna voda Zubná kefka Zubná pasta Gel zelená

Nezabudnite na medzery medzi zubami. Štetiny zubnej kefky môžu účinne vyčistiť iba asi 70 percent zubných povrchov a nedostanú sa do priestorov medzi zubami. Tu sa zhromažďujú zvyšky jedla a baktérie a existuje živná pôda pre tvorbu plakov a zubných kazov. Na čistenie medzier medzi zubami by sa mala používať zubná niť, zubné kazety alebo medzizubné kefky. Žuvačky na starostlivosť o zuby majú tiež užitočnú a doplnkovú funkciu: stimulujú tvorbu slín, neutralizujú kyselinu poškodzujúcu zuby a tým normalizujú hodnotu pH v ústnej dutine. V skutočnosti pomáhajú predchádzať zubnému kazu, ale nie sú ich náhradou. Zuby by ste mali posilňovať remineralizačným gélom raz týždenne. Ústna voda zaisťuje nielen svieži dych, ale tiež zlepšuje ústnu flóru. Ak je jazyk silne potiahnutý, môžete si jazyk vyčistiť škrabkou na jazyk. Dôrazne sa odporúča používať čistič jazyka, pretože môže pomôcť pri zápachu z úst. Pravidelné prehliadky u zubára by nemali byť ušetrené.