zubná starostlivosť

Prekonanie strachu zo zubára – tipy na nervóznych pacientov

Mnoho ľudí sa obáva myšlienky ísť do zubnej ordinácie, pretože veľká časť populácie sa zubára bojí. Navyše sa pri takýchto nervóznych pacientoch často vynárajú spomienky na bolestivé návštevy zubára v minulosti. Dôvodom je často strach zo striekačiek u zubára alebo z hluku sondy. V mnohých prípadoch tento strach zo zubára spôsobuje, že pacienti vyhľadajú pomoc iba vtedy, ak už majú neznesiteľnú bolesť.

Predchádzajte strachu zo zubára

sestra a zubár ošetrujú ustaraného pacienta

Väčšina zubných lekárov v dnešnej dobe pozná strach z pacienta a snaží sa ho minimalizovať špeciálnym ošetrením. Zdravotnícki pracovníci tiež uznávajú, že zdvorilosť a ústretovosť môžu bojovať proti strachu ich pacientov zo zubného ošetrenia a urobiť z lekárskeho ošetrenia menej desivý zážitok a normálnu súčasť života. Aj keď to ešte nemusí platiť pre všetkých zástupcov priemyslu, špecialisti v Nemecku sa toho držia, ako napr Zubár Seidel aj týchto zásad a prístupov. V súlade s tým to umožňuje adekvátnu lekársku starostlivosť pre úzkostlivých pacientov.

Zubár pri lekárskej prehliadke upokojí pacienta, aby sa zabránilo strachu zo zubov

V dnešnej dobe je teda zubné ošetrenie zamerané výlučne na pohodlie pacienta v kresle. Všetko to začína tým, že úzkostlivému pacientovi poskytnete pocit bezpečia prostredníctvom príjemnej atmosféry a veselej nálady personálu. Prístup počas vyšetrenia je tiež veľmi dôležitý, aby bolo možné potlačiť strach zo zubára.

liečiť v anestézii strach zo zubnej anestézie použiť ústne zrkadlo

Väčšina procedúr sa vykonáva v anestézii, ktorá zabraňuje pacientovi cítiť bolesť. Mnoho pacientov sa však bojí aj striekačky u zubára a samotného anestetika.Našťastie moderná stomatológia má nové metódy boja proti zubnej fóbii, ktoré môžu pomôcť predchádzať hrôze a takýmto záchvatom paniky.

Rozdiel medzi strachom a zubnou fóbiou

Zubné ošetrenie vykonávané v tmavej miestnosti pacienta so strachom zo zubára

Zubný strach je reakciou na neznáme nebezpečenstvo. Ľudia majú rôznu úroveň úzkosti, najmä keď musia urobiť niečo, čo predtým neurobili. V tomto prípade je strach z neznámeho stredobodom všetkého. Panický strach zo zubára je skôr reakciou na známe nebezpečenstvo. Objekt je známy, rovnako ako výsledok. Osoba sa bojí niečoho, čo sa mu stalo, čo spôsobilo nepríjemné príznaky. Pacient reaguje na proces hojenia a v reakcii na to spustí situáciu úteku alebo boja.

Prekonanie strachu zo zubára tipy úzkostných pacientov so zubnou fóbiou

Zubná fóbia je ako strach opísaný vyššie, ale je oveľa silnejší. Dotknutá osoba sa týmto spôsobom snaží hrozivej situácii úplne vyhnúť, aby vôbec nevyvolala únikovú reakciu. Tu je potrebné poznamenať, že pacient zažíva podobnú reakciu s touto fóbiou, aj keď myslí na proces hojenia u zubára bez toho, aby bol dokonca prítomný v zubnej ordinácii..

Nové metódy zubného ošetrenia

usmievavá mladá žena sa pozerá do zrkadla, keď sedí na zubárskej stoličke počas ošetrenia

Mnoho pacientov sa bojí ihiel na lokálnu anestéziu, ktoré sú potrebné pri niektorých zubných zákrokoch. Opäť tu buďte odvážni a upozornite zubný tím, že sa ihiel bojíte. Existujú spreje a gély, ktoré môže váš zubár použiť na zníženie citlivosti v mieste stehu. Takto zavedenie ihly takmer vôbec necítite.

strach zo striekačiek u zubára lokálna anestézia nová metóda

Pred zahriatím anestetika sa používajú najtenšie ihly, aby sa zabezpečilo, že nie je rozdiel medzi telesnou teplotou a anestetikom. Miesto anestetika sa tiež vysuší sprejom a zubár na senzibilizáciu ihly nanesie špeciálny gél s príjemnou arómou. Použitie tejto techniky odborníkom sa v poslednej dobe ukázalo ako veľmi účinné. Mnoho pacientov uvádza, že necítili žiadnu bolesť.

moderná zubná ordinácia útulná atmosféra proti strachu zo zubára

Ďalším problémom je pocit mravčenia vo veľkej časti úst, ktorý môže trvať 2-3 hodiny. Na vyriešenie tohto problému používajú zubári intraligamentálnu anestéziu, ktorú vložia do vrecka medzi zubom a líniou ďasien. Výsledkom je, že zubár iba znecitliví zub, ktorý ošetruje. Výhodou tejto metódy je použitie anestézie vo veľmi malých množstvách s vysokou účinnosťou, ale s minimálnym brnením a nepohodlím.

Šťastný pacient a zubár počas návštevy zubára ukazuje gesto srdca rukami

Vyrovnať sa so strachom zo zubára si teda vyžaduje komplexný prístup na oboch stranách. Pre zubných lekárov to zahŕňa pochopenie potrieb pacienta, starostlivosť a kompetencie špecialistu a používanie moderných technológií. Pri takýchto zubných metódach sa môže postoj k návšteve zubára v blízkej budúcnosti úplne zmeniť.