Zdravie, VIDEO

Posilnenie slabého imunitného systému – prirodzená podpora vrodenej imunity

antigénne štyri baktérie a toxické látky v tele so silnou imunitnou zastávkou

Ako podporíme oslabený imunitný systém, aby bol silnejší a udržiaval naše blaho konštantné po celý rok? Imunita pozostáva zo všetkých orgánov, buniek a imunitných tiel, ktoré slúžia telu na ochranu pred agresiou mikroorganizmov a parazitov. Čiastočne tiež pomáhajú neutralizovať toxické chemické látky, ktoré sa potom vylučujú močovým traktom tela. V tomto príspevku sme zostavili niekoľko užitočných tipov na posilnenie imunitného systému.

Čo robiť proti oslabenému imunitnému systému?

Počas jesene a zimy bojujte proti nachladnutiu prirodzene so silnou imunitou

Veda ukazuje, že náš imunitný systém má vysokú komplexnosť žliaz, bielych krviniek, lymfocytov, protilátok a produktov prospešnej bakteriálnej flóry. Chránia telo pred širokou škálou potenciálnych škodcov nazývaných antigény. Antigénmi môžu byť vírusy, baktérie, nestráviteľné bielkoviny, minerálne častice alebo toxické látky.

Antigény vo forme baktérií koli so zelenou farbou a slabým imunitným systémom posilňujú

Okrem antigénov sú ďalšou výzvou pre imunitný systém emočný stres a psychické traumy. Spôsobujú, že telo produkuje vnútorné toxíny a nereaguje adekvátne na vlastné antigény. Imunitný systém sa aktivuje, keď sa v tele nahromadí príliš veľa toxických látok. Zostáva na svojom vrchole, pokiaľ v tele nie je rovnováha alebo homeostáza. Mali by sme to vnímať ako neoddeliteľný telesný systém, ktorý musí fungovať v symbióze s prostredím.

Ako si môžete vybudovať zdravú imunitu?

blondínka s džínsami stojí na strome a pokúša sa skočiť

Komplexný, integrálny a holistický prístup, ktorý podporuje zdravie a vhodné prostredie, sú preto zásadnými faktormi. Náš organizmus navyše potrebuje prirodzenú a zdravú výživu, pohyb, dostatok oddychu a emočnú rovnováhu. K zdraviu však neexistuje žiadna skratka. Ak neposkytnete základné podmienky pre lepšie zdravie, žiadne lieky ani doplnky vás nevyliečia správne.

Puzzle z buniek dns ilustrácie pre budovanie imunity

Slabý imunitný systém je dôsledkom zlého životného štýlu v dôsledku nasledujúcich faktorov:

  1. Nevhodné potraviny, ktoré sú ťažko stráviteľné a majú vysokú úroveň toxicity. Patrí sem mäso, ryby, vajíčka, veľké množstvo mliečnych výrobkov, hotové jedlá, rafinované tuky a mnoho ďalších.
  2. Porušená rovnováha medzi cvičením a odpočinkom je ďalším faktorom slabého imunitného systému. Sťažnosti, únava a najmä nespavosť majú silný vplyv na imunitné mechanizmy.
  3. Nevhodné myšlienky a pocity ako hnev, strach, smútok, starosti a iné spôsobujú vhodnú imunitnú odpoveď. Tieto stavy sú výsledkom rôznych stresov v každodennom živote a nesprávneho prístupu k nim a nedostatku širšej mentálnej a duchovnej perspektívy..

Preto potrebujeme neustálu prácu a holistický prístup, aby bol náš imunitný systém na optimálnej úrovni.

Tipy pre zdravý imunitný systém

Koreninová polievka a zelená zelenina ako brokolica a pór pre silnú imunitu

Ideálna zdravá strava pozostáva z prirodzených potravín pre telo, ktoré by ste si tiež mali pripraviť a zdravo kombinovať. Dodávajú telu potrebné živiny a nijako výrazne nezaťažujú trávenie alebo metabolizmus. Takýmito potravinami sú predovšetkým ovocie, zelenina, obilie, fazuľa, semená, orechy, olivy, avokádo, bylinky a korenie. Väčšina z nich je bohatá na vlákninu a obsahuje veľa minerálov a vitamínov.

zdravé ovocie a zeleninu ako avokádo, mrkvu a ovocie ako jahody a maliny

Tieto prírodné produkty majú navyše ľahko stráviteľné bielkoviny a menej zložité štruktúrované tuky. Mnohé z nich sú tiež zásadité a pomáhajú regulovať veľmi dôležitú nízku kyslosť v tele. Ovocie by však malo byť zrelé a výživné a malo by sa konzumovať vždy ako samostatný príjem. Odporúča sa tiež jesť ovocie ráno na raňajky alebo aspoň 4 hodiny po hlavnom jedle a nekombinovať ho so sladkým ovocím.

Posilnite imunitný systém čerstvo vylisovanou šťavou z rakytníka

Surová zelenina sa najlepšie podáva ako jedlo vo forme čerstvo pripravených štiav a šalátov, ako aj v pare alebo vo vode. Jadrá sú zdravé, ak ich namočíte 10-12 hodín pred varením. Fazuľa je tiež namočená, uvarená a potom opláchnutá 24-48 hodín, ak ich chcete využiť naplno. Semená a orechy sú tvrdé. Tiež ich nechajte 4-8 hodín lúhovať, aby sa zlepšilo trávenie. Nekonzumujte ho však viac ako 50-70 gramov denne.

lístky mäty pre silný imunitný systém a prírodné produkty pre zdravú výživu

Soľ by sa mala konzumovať aj v miernom množstve, nepresahujúcom 2-3 gramy denne. Rafinované tuky a iné odrody, ako je margarín, sa v žiadnej forme neodporúčajú. Ak chcete, môžete si po jedle dať surové maslo alebo ghí. Živočíšne produkty sa tiež neodporúčajú, ak máte slabý imunitný systém. Niekedy však môžete pridať mäso do svojho denného menu 1-2 krát týždenne. Z mliečnych výrobkov je na posilnenie imunity vhodný predovšetkým kefír, srvátka a prírodný jogurt.

Čistá voda a dobrá kvalita vzduchu

Šťastný život a prirodzený spôsob života vedú k silnej imunite a väčšej obranyschopnosti

To znamená žiť v prostredí, kde je minimálne množstvo kontaminácie. Väčšina kontaminantov sú častice a výfukové plyny. Sú obzvlášť nežiaduce, ak máte slabý imunitný systém. Takou je napríklad voda získaná reverznou osmózou, ktorú nájdete v každom supermarkete alebo si ju vyrobíte sami pomocou zariadenia. Veľmi dobre sa vstrebáva a rozpúšťa rôzne toxické látky. Ďalšou skvelou možnosťou je pramenitá voda. Čím viac budete mať prístup na čerstvý vzduch, tým bude vaše telo silnejšie. Ak žijete v mestskom prostredí, existuje niekoľko čističiek vzduchu, ktoré môžete použiť. Najlepšie je pokúsiť sa pravidelne vetrať miestnosti vo svojom dome.

Relaxujte a doprajte si dostatok spánku

Posilnite imunitný systém čajovou pohodou a emočnou rovnováhou bez stresu

Ak v tele nie je rovnováha medzi odpočinkom a prácou, môže to tiež spôsobiť, že si vytvoríte slabý imunitný systém. Telo teda postupne slabne. Ak s tým nič neurobíte, toxickým krízam, ako je nádcha a iné choroby, sa nevyhnete. Odporúča sa spať 6 až 8 hodín. Hodiny pred polnocou sú najcennejšie chvíle odpočinku.

Pravidelné cvičenie a fyzická aktivita

zdravý životný štýl s cvičením tela zdravé jedlo a cvičenie pre zdravé srdce

Ďalším veľmi dôležitým prvkom celkového zdravia je neustály pohyb tela. Sedavý životný štýl dnes možno opísať ako „modernú epidémiu“ spôsobenú nesprávnym cvičením a cvičením. Takéto nezodpovedné správanie voči vlastnému telu vedie k oslabeniu imunitného systému. Existuje niekoľko rôznych cvičení, ktoré môžete vykonávať doma, vonku alebo v posilňovni. Patrí sem chôdza, tai chi, kardio, kondičný tréning a strečing, ako je joga a aerobik. Ak si však nemôžete nájsť čas na najrozmanitejšie pohyby, je vhodné dopriať si pár minút dynamického kardio cvičenia aspoň 2 -krát denne..

Emocionálna rovnováha

upokojte svoje zmysly správnym čajom pre lepší celkový stav

Udržať si dobré duševné zdravie nie je vždy jednoduché. Väčšina ľudí je obvykle v každodennom živote vystavená veľkému stresu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sa ľahko nehnevali alebo aby ste vždy neobviňovali ostatných a seba. Mali by ste sa tiež pokúsiť prekonať strach zo smútku a iných emocionálnych stavov a vyhnúť sa dotieravým myšlienkam. Svoje pocity môžete vedome ovplyvniť tým, že sa budete pozitívne prejavovať, všímať si pozitívne veci v živote a budete sa spoliehať na radosť, vďačnosť, lásku a pokoj. Buďte osobným vzorom a vytvorte zdravé prostredie pre komunikáciu, začínajúc rodinou a blízkymi priateľmi.

Hygiena tela proti oslabenému imunitnému systému

nahý dospelý muž v potoku sa teší dobrému zdraviu a silnej imunite

Čistota je dôležitá zvonka aj zvnútra. Udržiavanie vonkajšej čistoty, ako je osobná hygiena pravidelným sprchovaním a čistením zubov, zaisťuje ukážkový vzhľad. Čistý odev je rovnako dôležitý pre zamedzenie cudzích baktérií a vírusov, ako aj pre udržanie silného sebavedomia a vzbudzovania priateľstva v okolí. Udržiavanie čistých telesných tekutín a tkanív bez toxínov je základom vnútornej čistoty, ktorá je ešte dôležitejšia. Za týmto účelom sa môžete pokúsiť vyhnúť toxickým potravinám a výrobkom, ako sú cigarety, alkohol, drogy, káva a mnohým ďalším. K vnútornej čistote patrí aj také zmýšľanie a zameranie na duchovnú realizáciu.

Vystavenie slnku pre viac vitamínu D.

žena so slnečnými okuliarmi drží biely lúč v ústach pod slnečnými lúčmi na lúke

Ľudské telo potrebuje slnečné svetlo, ktoré dokážeme absorbovať pokožkou a očami. Je to pre nás dôležité, pretože pomáha nášmu telu vytvárať vitamín D. Tento vitamín hrá dôležitú úlohu pri vrodenej antimikrobiálnej reakcii, ak máte slabý imunitný systém. Nedostatok vitamínu D je rozšírený nielen u ľudí s kĺbovými problémami, ale aj u ľudí s autoimunitnými ochoreniami. Keď je v chladnom období ťažšie získať dostatok svetla, často prichádza na rad vitamín D ako doplnok stravy. Od polovice októbra by preto mal príjem vitamínu D3 ako potraviny začať s 25 mikrogramami denne. Slabý imunitný systém nebude týmto nedostatkom trpieť.

Vhodné teplotné podmienky

V zimných mesiacoch posilnite imunitný systém citrónovým čajom a zázvorom

Predovšetkým to znamená, že by ste nemali svoje telo vystavovať príliš vysokým alebo príliš nízkym teplotám. Vždy teda dávajte pozor na normálnu teplotu medzi 18 a 25 stupňami. Keď je veľmi zima alebo teplo, uvediete telo do „režimu prežitia“ a vystavíte ho stresu. To aktivuje adaptívnu, primárnu alebo humorálnu imunitnú odpoveď, ktorú by sme mohli potrebovať vo vážnejších situáciách.

Vhodné doplnky stravy

Nalejte kvapky sirupu proti kašľu do lyžice ako pomoc slabým imunitným systémom

Sú obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí žijú v mestskom prostredí a nemajú prístup k čistým a výživným výrobkom. Ľudia s rôznymi genetickými mutáciami môžu mať tiež slabý imunitný systém. Nemôžu dostatočne znížiť absorpciu látok alebo rizikových jednotiek v tele. Zvlášť v zime je lepšie staviť na rôzne zelené listy, ako sú riasy spirulina a omega-3, výživné kvasinky, horčík, zinok, selén, vitamíny (D3, B12, K2), vhodné mikro minerály, probiotiká a špecifické imunoregulačné bylinky podľa individuálnych potrieb sa sústrediť.

Detoxikácia organizmu

lymfocyty pomáhajú t-bunkám pri chorobách a imunitnej reakcii na choroby

Detoxikácia stimuluje a zlepšuje výkonnosť imunitného systému. Podľa lunárneho kalendára to môžete urobiť dva alebo príležitostne tri dni v mesiaci. Toto sú dni, ktoré sú mimoriadne priaznivé na očistenie mysle, tela a ducha. V tomto období sa odporúča úplne alebo čiastočne vylúčiť niektoré potraviny. Takzvané dni Ekadasi pre rok 2019 sú: 1., 17. a 31. januára, 16. februára, 2., 17. a 31. marca, 15. a 30. apríla, 15. a 30. mája, 13. a 28. júna, 12. a 28. júla, 11. a 26. augusta, 10. a 25. septembra, 8. októbra, 23. novembra a 7. a 22. decembra.

Čas na meditáciu

žena meditujúca v štúdiu so zatvorenými očami

V ajurvéde a joge sa verí, že fyzické zdravie úzko súvisí s duševným stavom. Celková sila tela a imunitného systému napríklad závisí od žiarenia (životnej energie), ktoré sa v dôsledku psychickej úzkosti rýchlo stráca. Najľahší spôsob, ako znovu získať žiarenie, je duchovná meditácia. Mantra a meditácia sú teda veľmi prístupné a účinné metódy, ktoré majú pozitívny vplyv na náš duchovný rast a rozvoj pokojnej mysle a zdravého tela..

medvedík s medicínou a vreckovkou ako symbol pre choré dieťa

Ak sa budete riadiť týmito pokynmi, budete môcť namiesto slabého imunitného systému žiť život bez chorôb, liekov a silnej obrany. Veľmi často nenecháme svoje telo, aby prácu vykonalo samo a potlačilo skutočnú liečbu rôznymi liekmi. Príkladom je to, keď ho používame na liečbu vysokých teplôt, najmä u detí. Nenechajme sa mýliť, že lieky pomôžu znížiť teplotu.

žena cvičiaca jogu na pláži počas dňa pri mori

Naopak – často prispievajú k tomu, že ich účinok situáciu zhoršuje. Mierna horúčka nie je vo väčšine prípadov nebezpečná a nie je súčasťou problému, ale súčasťou jeho riešenia silným imunitným systémom. Teplota pomáha telu vysporiadať sa s infekciami a baktériami. Známym faktom je, že keď telesná teplota stúpa, lymfocyty sa zvyšujú v boji proti infekcii. Ide predovšetkým o cytotoxické T bunky, ktoré sú v teplom prostredí účinnejšie proti baktériám.