zdravá výživa

Zelené smoothie: Najdôležitejšie tipy pre zdravé výživné bomby

zelené smoothie-zdravé-chudnutie-jahodový-kefír

Na prvý pohľad vzhľadom na svoju intenzívnu zelenú farbu nevyzerajú veľmi chutne. Každý, kto sa zoznámi so zelenými smoothies a trúfa si na prvý test, bude prekvapený. Jedna vec je jasná: Zelené smoothies môžu nielen dobre chutiť, ale môžu byť aj skutočnými výživovými zázrakmi. Správnymi receptami a dobrým mixérom môžu dokonca nahradiť raňajky a podporovať zdravý životný štýl.

Preto sú najmä zelené smoothies považované za zdravé

zelené smoothie-špenát-zdravé-tipy na chudnutie

Ak chcete zistiť, prečo majú najmä zelené smoothie predstavu o zdravotnom zázraku, je dôležité bližšie sa pozrieť na ingrediencie. To ukazuje, že rastlinná zelenina obsiahnutá v smoothie, ktorá je vyrobená z určitých prísad, má údajne špeciálny účinok. Chlorofyl ako sekundárna rastlinná látka údajne pomáha detoxikovať telo a tým vedie ženy a mužov na ceste k vitálnejšiemu postoju k životu. Skutočnosť, že smoothie potom funguje ako strašidelný halloweensky nápoj, je vedľajším efektom, ktorý obzvlášť ľudia uvedomelí v oblasti zdravia radi prijmú.

Tajomstvo zelených smoothies: nízky obsah kalórií a vysoký obsah živín

zelené smoothies lístky mäty

Nie je to však len chlorofyl, ktorý robí zelené smoothie tak špeciálnym. Kľúčovým slovom je „hustota živín“. Klasické prísady do zelených smoothies majú pomerne málo kalórií, ale zato ich obrovské množstvo

• vitamíny

• stopové prvky

• minerály

• ako aj fytochemikálie.

Nízky obsah kalórií je preto sprevádzaný vysokým príjmom živín, vďaka ktorým sú zelené smoothies nízkokalorickou zdravotnou pomocou.

Ďalšou výhodou je, že zelenina obsiahnutá v zelených smoothies nie je uvarená a zachováva si tak svoje prirodzené živiny. Tiež DGE uvádza vo vyhlásení kľúčové argumenty v prospech diéty založenej na čerstvom ovocí a zelenine. Ak vám teda príde ťažké jesť každý deň dostatok zeleniny, môžete už za chvíľu zatrhnúť ďalšiu porciu iba jedným zeleným smoothie. Skutočnosť, že smoothie napríklad obsahuje výrazne viac vlákniny ako napríklad šťava, podporuje zdravé trávenie a môže povzbudiť metabolizmus.

Ktoré ingrediencie by nemali chýbať v zelených smoothies

zeleno-smoothie-zelenina-petržlenová vňať-uhorka-kapusta-zeler

Mnoho žien a mužov by si dnes teoreticky mohlo myslieť, že na zdravú výživu stačí zelené smoothie zo supermarketu. To je však chyba, pretože už pyré smoothies obsahujú pri neskoršej konzumácii menej živín. Dôvod: dlhodobé uchovávanie a skladovanie spôsobuje, že prírodné zložky strácajú svoju účinnosť. Je teda lepšie pripraviť si zelené smoothie z čerstvých surovín a rovno si ho vychutnať.

Ale ktoré prísady sú obzvlášť vhodné pre lahodné zelené smoothie??

zelené-smoothies-špenát-kel-banán-maliny

Zvlášť pre nováčikov sa neodporúča začať rovno so smoothies, ktoré obsahujú iba zelené ingrediencie. Za určitých okolností môžu chutiť príliš trpko a korenisto, čo robí prvý zážitok zbytočne ťažkým. Ak dávate prednosť pomalému začiatku, mali by ste si pripraviť zelené smoothie s približne 250 gramami ovocia, 60 gramami zelených surovín a približne 175 mililitrami neperlivej vody.

Populárnymi druhmi ovocia sú jablká, banány, hrušky a bobule. Sú vyrobené zo zelených surovín ako brokolicové klíčky, Špenát, divoké bylinky alebo kel v kombinácii. Čakanka, zelený šalát, uhorka a avokádo sú tiež vynikajúcimi nápadmi na vytvorenie vlastného zeleného smoothie. Video ponúka malú inšpiráciu a recepty na začiatok.

 A ak sa chcete pustiť ďalej, časom obmedzte obsah ovocia a experimentujte so všetkým, čo môže oddelenie zeleniny v supermarkete ponúkať. Korenie ako koriander, kardamóm, chilli a zázvor potom môže poskytnúť veľmi špeciálnu nôtu.

Prečo je vysokovýkonný mixér taký dôležitý

Znovu a znovu sa hovorí, že vysoko výkonné mixéry sú nevyhnutné na prípravu skutočne chutného a zdravého zeleného smoothie. Niektoré skutočnosti dokazujú, že na tomto tvrdení skutočne niečo je.

Vysokovýkonné mixéry majú napríklad výrazne zvýšený výkon a môžu dosiahnuť až 40 000 otáčok za minútu. Kombinácia energie a rýchlosti zaisťuje, že vlákna všetkých ingrediencií do smoothie sa dajú oveľa lepšie rozložiť. To zase uľahčuje vstrebávanie dôležitých živín, ktoré sú inak pevne uväznené v bunkách zeleniny a byliniek. Starostlivé žuvanie môže pri jedle uľahčiť odbúranie a vstrebanie, ale to je pri pití smoothie len málokedy možné.

Listy a spol. Sa vo vysokovýkonnom mixéri rozmixujú obzvlášť jemne

zelené-smoothies-tipy-špenát-zdravé

Ďalším bodom, ktorý hovorí o vysokovýkonnom mixéri, je konečný pocit v ústach. Smoothie zo silného mixéra je výrazne viskóznejšie, a preto je na oblohe príjemnejšie. Väčšie kúsky špenátu, časti koreňov zázvoru a zvyšky klíčkov sú nepríjemnými vedľajšími účinkami mixéra s nízkou výkonnosťou. Ak si potom pripravíte svoje prvé zelené smoothie, nebudete chcieť to skúsiť znova vzhľadom na zrnitý pocit.

Skutočnosť, že nákup vysoko výkonného mixéra je spojený s nie zanedbateľnou investíciou, však niektorých ľudí núti váhať. Potom môže mať zmysel hrať sa na ďalšie možné spôsoby použitia kuchynského spotrebiča a definovať jeho skutočné použitie. Vysoko výkonný mixér môže pomôcť aj pri príprave polievok, omáčok, šalátových dresingov alebo orieškového masla a energetických guličiek. Pri pravidelnom používaní sa preto nákup rýchlo vyplatí.

Zdroje obrázkov: pixabay.com & pxhere.com / licencia CC0