zdravá výživa

Eukalyptový čaj – zdravotné výhody a možné vedľajšie účinky

Eukalyptový čaj je bylinný čaj vyrobený z listov austrálskeho eukalyptu. Tento čaj, ktorý sa zvyčajne podáva horúci, sa bežne používa na liečbu symptómov nachladnutia a chrípky. Môžete to však kombinovať s inými čajmi ako upokojujúce tonikum. Veda skúmala zdravotné výhody eukalyptového čaju prostredníctvom niekoľkých výskumov, avšak so zmiešanými výsledkami.

Z čoho je vyrobený eukalyptový čaj?

číry čajový pohár s eukalyptovými čajovými lístkami na pozadí

Eukalyptus je vždyzelený strom, ktorý sa široko používa pre svoje liečivé vlastnosti. Napriek tomu, že tento obľúbený druh rastlín pochádza z Austrálie, v súčasnosti rastie v mnohých oblastiach sveta. Ich kôra je prirodzene obohatená gumou, zatiaľ čo dlhé stonky a okrúhle listy sú ťažko stráviteľné, ak by ste ich jedli celé. Listy eukalyptu však môžete spracovať na čaj, ktorý je bezpečný na konzumáciu. Okrem toho môžete využiť listy na topickú aplikáciu alebo na vdýchnutie ako esenciálny olej. Čaj má svetlo zelenú farbu a silnú vôňu, ktorú niektorí ľudia opisujú ako drevitú. Vôňa eukalyptu je čistá alebo svieža aj pre ostatných. Pretože mnohé druhy balzamov na pery a pleťové krémy sú tiež vyrobené z eukalyptu, vôňa je známa mnohým spotrebiteľom.

eukalyptový strom modrá guma strom horúčky strom v Austrálii pochádza z vždyzelených

Existuje niekoľko odrôd eukalyptu, ktoré môžete použiť na výrobu eukalyptového čaju a eukalyptového oleja. Botanici zvyčajne označujú najbežnejšiu odrodu ako modrý kaučukovník alebo strom obyčajnej horúčky. Tento rýchlo rastúci strom vytvára dlhé, kožovité sivozelené listy. Listové žľazy obsahujú prchavý éterický olej, známy tiež ako eukalyptový olej. Čaj by však mal pozostávať hlavne z drvených listov stromu a nie z oleja, ktorý sa z listov extrahuje. Teplý nápoj sa preto niekedy nazýva čaj z listov eukalyptu, aby nedošlo k zámene.

Zdravotné výhody

výživový doplnok eukalyptus zdravotné výhody vedľajšie účinky zdravotné riziká

Väčšina vedeckého výskumu zameraného na zdravotné prínosy eukalyptu sa vykonáva pomocou eukalyptového oleja namiesto eukalyptového čaju. Olej je oveľa koncentrovanejší ako čaj, takže pitím čaju pravdepodobne nezískate rovnaké výhody. Podľa zverejneného v roku 2016 študovať O listoch je však známe, že obsahujú flavonoidy a triesloviny, ktoré majú antioxidačné aj protizápalové vlastnosti. Eukalyptový čaj sa bežne používa ako prostriedok na zmiernenie príznakov nachladnutia alebo chrípky. Výpary sa často považujú za liečebné, pretože vdýchnutie pomáha otvoriť upchaté dýchacie cesty.

hlinená maska ​​na tvár s eukalyptom v kozmetike používa domáce prostriedky

Okrem bežného nachladnutia ľudia používajú eukalyptus aj na množstvo ďalších zdravotných výhod. Mohlo by ísť napríklad o liečbu astmy, bronchitídy a dokonca aj cukrovky. Okrem toho by spotreba mala obmedziť zubný povlak a zápach z úst, ako aj odstrániť vši a zabrániť uhryznutiu hmyzom. Medzi ďalšie zdravotné prínosy patrí úľava od bolesti hlavy a liečba problémov s pečeňou a žlčníkom. Silná vôňa eukalyptu sa používa aj pri výrobe výrobkov pre domácnosť, ako sú sviečky a potpourri, pretože ľudia majú z tejto vône radosť. Zubná pasta, ústna voda, výrobky do kúpeľa a eukalyptové telové krémy sa bežne vyskytujú aj v domácich výrobkoch.

Ako si môžete pripraviť eukalyptový čaj??

čaj v bielej šálke s cukrovými oblátkami a eukalyptovými listami

Sáčky s eukalyptovým čajom alebo sypaný čaj je možné kúpiť v mnohých obchodoch s potravinami, na zdravotných trhoch a online. Najlepšie je postupovať podľa pokynov na prípravu čaju na obale. Eukalyptový čaj si však môžete pripraviť aj sami doma. Je obzvlášť dôležité, aby ste čaj pripravovali s listami a nie s eukalyptovým olejom, ako už bolo uvedené vyššie. Použitie esenciálneho oleja môže mať škodlivé vedľajšie účinky.

Listy eukalyptového čaju nasekajte v drevenej miske alebo si pripravte eukalyptový olej

Na prípravu čaju použite sušený eukalyptový list (asi čajovú lyžičku). Rozdrvený čajový list dajte na dno čajovej šálky. Potom zohrejte vodu na 90-95 stupňov Celzia. Ak nemáte kanvicu s regulovanou teplotou, priveďte vodu do varu a nechajte ju minútu odstáť, aby sa teplota mierne znížila. Potom čajové lístky zalejte asi 200 ml vody a nechajte lúhovať až 10 minút. V prípade potreby môžete vdychovať výpary, kým sa čaj čerpá. Voľné listy z pohára však pred pitím sceďte.

sušené listy eukalyptu ako extraktový olej na vdýchnutie s vedľajšími účinkami nachladnutia alebo chrípky

Pridaním medu do eukalyptového čaju bude sladší, čo môže pomôcť zmierniť príznaky bolesti v krku. Môžete tiež zmiešať eukalyptový čaj s mätou alebo harmančekom, aby ste posilnili upokojujúce vlastnosti nápoja. Nejde však o obyčajný čaj v tradičnom zmysle slova a nie je vyrobený z čajovníkov, ako je to v prípade čierneho alebo zeleného čaju. Varia sa teda iba listy eukalyptového stromu, ktorý neobsahuje kofeín. Výsledkom je, že eukalyptový čaj je úplne bez kofeínu, aj keď sú pary niekedy opisované ako povzbudzujúce..

Zdravotné riziká a možné vedľajšie účinky

malá fľaša s eukalyptovým extraktom z kvetov a mydla

Eukalyptový čaj je dobrým zdrojom antioxidantov a je všeobecne uznávaný ako bezpečný pre dospelých. Deti sú však vystavené vysokému riziku toxicity a pred pitím tohto čaju by mali požiadať o súhlas zdravotníckeho pracovníka. Listy eukalyptového stromu majú mnoho pôsobivých výhod. Môžu pomôcť zmierniť bolesť, podporiť relaxáciu a zmierniť príznaky nachladnutia. Mnoho voľne predajných produktov používa extrakt z eukalyptu aj na osvieženie dychu, upokojenie podráždenej pokožky a odpudzovanie hmyzu..

čierny čaj alebo káva v šálke s vetvami eukalyptu

Takýto čaj sa zvyčajne považuje za pitný, ale požitie eukalyptového oleja v relatívne malých dávkach môže byť toxické. Eukalyptový čaj je pravdepodobne bezpečný na konzumáciu, ak je konzumovaný v malých množstvách. Nie je však dostatok informácií na to, aby sme si boli istí, či doplnky obsahujúce väčšie množstvo eukalyptu je bezpečné užívať perorálne. Pred použitím tohto alebo akéhokoľvek iného bylinného ošetrenia je vždy najbezpečnejšie porozprávať sa so svojím lekárom.