Záhradníctvo

Výsadba plátkov stromov: Ako správne podsadiť záhradné stromy a pouličné stromy

Máte zelený palec, ale nemáte záhradu ani balkón? Obyvatelia veľkých miest to majú obzvlášť ťažké na jar a v lete, pretože zelene je v husto zastavaných oblastiach málo. Väčšina miest ponúka možnosť výsadby stromčeka pre tých, ktorí stále veľmi túžia po vlastnej záhrade. V článku vysvetľujeme, ktoré pravidlá platia a ako vytvoriť očarujúcu záhradu v malom formáte. Ponúkame tiež niekoľko nápadov pre hobby záhradníkov, ktorí majú pozemok so stromami – a hľadajú inšpiráciu na výsadbu.

Výsadba rezu stromu: nápady pre hobby záhradníka

Výsadba rezu stromu Tipy pre hobby záhradníkov

Medzi záhradnými stromami a pouličnými stromami je zásadný rozdiel. Záhradné stromy sú v súkromnom vlastníctve a chránené pred špinou, odpadkami a zvieratami. Je tiež oveľa jednoduchšie zasadiť strom pod záhradu, pretože hobby záhradník má vždy prehľad a v prípade potreby dokáže rýchlo zareagovať.

Výsadba rezu stromu zo záhradného stromu Tipy

Naopak, pouličné stromy často predstavujú skutočnú výzvu pre nadšencov. Napriek tomu je dôležité zazeleniť každé voľné miesto vo veľkomeste. Pretože týmto spôsobom môže byť vytvorený väčší životný priestor pre malé zvieratá, vtáky a opeľovače. Podrobne vysvetlíme najskôr, ako vysadiť plátok stromu na ulici alebo v parku a potom, ako zasadiť záhradný strom.

Zasaďte rošt stromu, ktorý dodržiava pravidlá

Ak chcete vysadiť strom z ulice, mali by ste:

1. Nájdite ten správny strom. Stromy s roštom majú okolo stromu drevený, kovový alebo kamenný lem. Vyberte si strom, ktorý je blízko vášho domova. Potom môžete dvakrát alebo trikrát týždenne skontrolovať, ako sa rastliny vyvíjajú. Vyberte si hlbokého koreňa, aby ste obmedzili konkurenciu na minimum. Takými sú napríklad väčšina borovíc, jaseň obyčajný, gaštan a pedikulárny dub. Veľké, staré stromy hlboko zakorenili pôdu a pripravili Zem o vodu a živiny. Druhy stromov s hustou korunou vrhajú hustý tieň, kde sa darí len máloktorej rastline. Mladým stromom sa preto najlepšie hodí (ale bez opory! Stromy, ktoré vyžadujú oporu, sú príliš mladé), ktoré sa budú ďalej rozvíjať. Rastliny tak majú väčšiu šancu na prežitie a môžu úspešne bojovať so stromom o zdroje.

Rastlinný plátok stromu s nízkymi bylinnými končekmi

2. Získajte povolenie od obce alebo úradu pre zelenú plochu. Opýtajte sa zodpovedných orgánov, či je potrebné schváliť váš plán výsadby. Od mesta k mestu sa veľmi líši. V niektorých mestách sú dobrovoľníci registrovaní, v iných je výsadba stromových roštov povolená a nepotrebujete povolenie. Tiež sa opýtajte, či môžete získať podporu od mesta. Niekedy obstaráva rastliny agentúra Green Space Agency a niekedy mesto podporuje úsilie zaplatením semien rastlín.

3. Väčšina rastlín potrebuje podporu, najmä v prvom roku. Mali by ste ich teda buď vedieť denne polievať a v prípade potreby prihnojovať, alebo si na prácu najať priateľa.

Pouličné stromy s nápadmi na výsadbu papradí

4. Vyberte správne rastliny (pozri nižšie). Výsadbu naplánujte tak, aby zodpovedala aktuálnemu stavu. Napríklad, ak chcete zasadiť plátok stromu mladého stromu, môžete sa rozhodnúť pre rastliny na slnko a čiastočný tieň. Dôvod: bude trvať najmenej 5 rokov, kým strom vrhne hustý tieň.

5. Pravidelná údržba najmenej v prvom roku.

Ak chcete zasadiť strom vo svojej vlastnej záhrade, potrebujete iba charakter pôdy, vek stromu a typ stromu (zvážte hlboké alebo plytké zakorenenie).

Vysaďte plátok stromu krok za krokom

Na jeseň vysaďte a ohraničte plátok stromu

Správny čas na zasadenie rezu stromu je na začiatku jesene, pred prvým mrazom. Letné horúčavy sú už za nami a oveľa častejšie prší. Zalievanie teda môžeme vynechať každé dva až tri dni. Opadané jesenné lístie ochráni mladé rastlinky pred mrazom a zároveň poskytne užitočné živiny.

Čo zasadiť pod tipy starých stromov

Bez ohľadu na to, či chcete vysadiť záhradný strom alebo pouličný strom, toto sú najdôležitejšie kroky:

  • Vyčistite plátok stromu. Odstráňte spadnuté listy, trávy a burinu.
  • Pôdu opatrne uvoľnite do hĺbky 15 cm, v prípade potreby ju môžete prihnojiť kompostom. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene alebo kôru stromu. Trhliny sú slabé miesta a robia strom náchylnejší na napadnutie hubami a hmyzom.
  • Zeminu v kvetináči netraste, pretože to pôdu zhutní a sťaží koreňom prístup k kyslíku..

Pouličné stromy sadia nápady tehlami

  • Vyberajte nízke rastliny, ktoré nerastú vyššie ako 50-60 cm. V opačnom prípade hrozí, že si deti a domáce zvieratá vodiči včas nevšimnú a môže dôjsť k nehodám.
  • Ideálne sú kvitnúce trvalky, nízke listové okrasné trvalky, jarné alebo letné kvety priateľské k včelám. Vyberte si pôvodné druhy, ktoré tiež prirodzene rastú pod stromami.

Plátok stromu s fialkami pod výsadbou polohy slnko

  • Energicky rastúce dreviny, pôdopokryvné a popínavé rastliny nie sú vôbec vhodné. Na verejnom priestranstve sú kmene stromov pravidelne kontrolované na praskliny. Ale aj na záhrade doma možno budete chcieť nechať strom skontrolovať odborníkom. Kmeň stromu by preto mal byť voľný.

Vysaďte pouličné stromy s kvetmi a trvalkami

Rastliny vhodné na umiestnenie na slnku: muškáty, purpurové zvony.

Rastliny pre mreže stromov vo svetlom tieni: levanduľa, Gundermann, ostrica japonská.

Rastliny pre stromové mreže v čiastočnom tieni a tieni: hosta, čemerica, rôzne papradie.

Pokyny pre starostlivosť: O rastliny pod stromom by ste sa mali starať rovnako, ako sa staráte o rastliny vo svojej vlastnej záhrade. To znamená: zalievať pravidelne, odstraňovať burinu, trávy a uschnuté kvety. Okrem toho by ste mali udržiavať mriežku stromu čistú.